Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

audreyd
19. okt 2008

bihan, ja som si malú sama zobrala a priložila! sa mi zdalo, že nikto stále nechodí, tak som si ju jednoducho priložila... potom priletela zhrozená sestrička, že čo si nedržím brucho 😀 ale to už malá cuckala ako zajko 😵
no a spanie? adamko spával na "balkóne" a jedniý ústretový krok, ktorý bol ochotný spraviť bolo, že sa presťahoval z priloženej postieľky medzi nás 😀 ešte že máme také letisko 2x2m plus ten balkón 😵

certica
19. okt 2008

baby, ja vas citam od zaciatku, len som lenoch pisat 😀
mne teraz krpaty chrape na hrudi uz asi pol hodinu v ergu, potom je chudak cely mokry a spoteny, ale je mi luto ho zobudit chrobaka

inac bihan, super fotka v pase 😉

bibula
19. okt 2008

ja som po porode velmi krvacala a tak som cakala kym mi maleho donesu,narodil sa o 6,25 a doniesli mi ho o 11,25 az,teda samozrejme,ze mi ho ukazali,ale mi ho nenechali.
som si ho poprezerala,pochytala,povypravala sa snim a sup na cecok,tam boli radi,ze mamicky si same prikladaju,ze ich netreba ucit,ci nutit.

valka
autor
19. okt 2008

lucinka, ved ked to muselo byt, tak muselo...a teraz mu to vynahradis😅
tak, dnes som sa znova rozhodla pre uspavanie malej bez prsnika...po dnesnej noci, ked som sa skoro vobec nevyspala, co mala stale chcela cuckat a dudlikovat...a podarilo sa...chudatko, bola taka unavena, ze sa napila a uz pocas pitia zaspavala...tak som jej prsnik vybrala a otocila sa na druhy bok...a spi...(huraaaaaaa)...ale dnes poobede som si to poctivo odskakala na fitlopte, lebo chudatko nevedela zaspat a ked zaspala, tak sa budila...ale to ma z toho, ze bolo u nas cez vikend ako v uli... 😔

weroni
19. okt 2008

bihan mas pravdu, som priznavam sa 😀

lucka, presne ako valka pise - teraz mu to vynahradis 🙂

duskaf
20. okt 2008

lucinka, ja som tak mala tri týždne nedonoseného Danka, ale v podstate som mu bola celé dni na blízku, lebo som tam bola celý čas s ním, postele sme my mamičky mali vo vedľajšej izbe, ale aj v noci som s ním, keždé tri hodky chodila, lebo sme odstriekavali mliečko, máme s Danko, veľmi blízky a intenzívny vzťah.

addaa
20. okt 2008

Babulky, ja som bola strašne smutná, lebo malého nekojím (len 8 týždnov+dokrmovanie).
Zaspinkáva sám vo svojej postieľke od narodenia, predtým ho držím na rukách, hladkám po hlavine a rozprávam rozprávku a dám spinkať. Ked si ho dám pri skorom rannom cca medzi 5:00 a 6:00 papaní k sebe do postele, nechce sa mu spinkať, už by sa tatáril, avšak keď ho dám spinkať opäť do postieľky, tak krásne zaspí.
Na rukách ho nosíme podla potreby, v živote som ho nenechala vyplakať.
Cez den ked je hore tak sa mu venujem, som pri nom, rozprávam mu a nemusí byť pritom na rukách, ked zaspí, upratujem a varím ako strela, a stihnem aj net.
A v konečnom dôsledku, je to krásne, spokojné, vysmiate bábo, strašne málo plače, keď k nám príde návšteva, je to taký malý cigánik, strašne sa vie tešiť, odmenuje nás neustálym úsmevoma húkaním..takže ja len z mojej skúsenosti...a pritom tie tri piliere zo vzťahovej výchovu nepraktizujeme, lebo u nás sa to nedá...

annaola
20. okt 2008

jeeej, super tema. ja som tuto metodu praktizovala a ani som o tom nevedela. Do 2,5 roka som maleho kojila.
a teraz bude mat uz 4 , tak ho ucime zaspavat sameho. pomocou motivacie- ze je uz velky chlapec a velki chlapci co sami zaspinkavaju maju tiez velke bicykle. zabera to na 100 percent! aj ked sa ucil na nocnik tato metoda zabrala. Nastastie na ine veci, kazdodenne povinnosti netreba uplatnovat hmotnu motivaciu lebo by sme zbankrotovali a este by bol aj rozmaznany. 😉 😀 Tie prve dni bez spolocneho zaspavania som prezivala horsie ako on, bolo to nieco ako odstavenie od kojenia.Ale je tiez pravda, ze niekedy zaspaval aj 2 hodiny, tak sme s manzelom nemali vobec na seba cas, kedze prichadazl z prace az vecer.

adina22
20. okt 2008

chcela by som pripojit svoju skusenost z porodnice....mne malu kratko po porode hned po odvazeni,merani a zakladnych vysetreniach doniesli (este na sale)a prilozila som si ju,ustocka otvarala ako male vtacatko,bola tak nadherna 😵 No a v porodnici kde som rodila,bolo samozrejmostou,ze mamicky mali babatka od zaciatku pri sebe na izbe,iba mamickam po cisarskom brali babatka.O spanku,alebo oddychu nemohlo byt ani reci,ale stalo to za to 😵

weroni
20. okt 2008

adaa ja si myslim ze ten zaklad vztahovej vychovy - vybudovat si s dietatkom silny vztah - sa da aj bez spolocneho spania, ved uz velakrat sa vo vsetkych clankoch o vztahovej vychove pisalo ze to ma byt cele o tom "co vyhovuje rodicom, aj detom" - urcite ze nie kazdemu spolocne spanie vyhovuje. Tak ako si to niekto ani nevie predstavit tak si napriklad ja neviem predstavit ze by mala nespala vedla mna v nasej velkej posteli 🙂 takze to je individualne ako asi vsetko 🙂
Ked to jednoducho syncekovi tak vyhovuje a vam tiez, nie je co riesit podla mna 🙂 a to ze je vysmiaty to je super, podla mna to znamena ze je spokojny lebo z tvojho pristupu citi ze ho velmi lubis a jednoducho nepotrebuje to mat dokazovane nosenim na rukach alebo spanim pri tebe. Proste to vie aj bez toho 🙂

kili
21. okt 2008

čaute, normálne ma tak príšerne vytočila táto osoba: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
teda ten 3tí príspevok 🙄

mracik
21. okt 2008

kili, aj ja som sa nad tým pozastavila, rozmýšľala som, či niečo napísať, ale radšej som to nechala tak...

kili
21. okt 2008

no vidíš, mne to nedalo 😅 , ale teda len decentne

mracik
21. okt 2008

jednak ma trochu vytočilo to, že ľudia čo majú zvieratá určite nemôžu byť inteligentný
no a potom to, že ju rodičia asi bijú... ja som si toho užila tiež dosť, Kubko bol tiež v škôlke agresívny, napriek tomu, že som sa ho snažila vychovávať najlepšie ako som vedela. Teraz je už agresívny len verbálne, má koproláliu, takže tiež sa rodičia samozrejme sťažujú, čo za nadávky im deti domov nosia a čo to musia byť za rodičia, čo majú doma také dieťa. Rodičom, čo majú zdravé deti, ťažko vysvetlím, že je to psychická porucha 😒

kili
21. okt 2008

mracik, presne, ten, kto chová dobytok určite nie je inteligentní 😠 🙄
to, že ju bijú, tak to som si ani nevšimla, a to som kôli tomu ten príspevok čítala ešte raz, som asi slepá.
čo je to tá koprolália?

kili
21. okt 2008

aha, tak som si to už všimla.
podľa mňa keď deti bijú, tak to môže byť aj tým, že majú starších súrodencov, proste už si musia svoje vydobiť 😀

fibi
21. okt 2008

kili kašli na to, ja do niektorých tém nechodím už len pre ich názov, nieto tam ešte aj niečo písať...

pd900bo
21. okt 2008

tak ta osoba vytocila aj mna ..vraj sedliaci magorina.. chcela som jej napisat do IP ale potom som to predychala

audreyd
21. okt 2008

baby, mojej známej chlapček začal byť tiež v škôlke strašne agresívny. inak dietko v pohodke, veľmi milý a inteligentný. mlátil deti, bil od chrbta, sotil bez príčiny... jedno dievčatko sa dokonca pogrckalo, keď ho ráno stretlo v šatni. problém bol v tom, že malého otec začal chodiť na týždňovky preč, dovtedy sa mu veľmi venoval. malý tomu asi nerozumel, že prečo je to teraz tak a kompenzoval si to takto. chýbala mu naviazanosť, ktorú mal s otcom ☹

bubba
21. okt 2008

mracik to co je ta kaprolalia?sorry ze sa pytam ako blba ale ma to zaujima 😀
a mate pravdu,sedliaci vlastne vsetci co byvame na dedine sme chudaci co biju svoje deti 😀 😀 hold to vidime ked prideme do mesta a nasa mala je tam jedina co sa vie dobre spravat 😉

kili
21. okt 2008

ja som to tam napísala najmä preto, že ona si snáď ani neuvedomila, že čo píše, tak som ju na to chcela upozorniť.

bubba
21. okt 2008

evidentne to nepochopila 😀

kili
21. okt 2008

no ona tam ešte neprispela od vtedy, tak si to asi ešte neprečítala.

bubba
21. okt 2008

jaj tak sorry 😅

wanda007
21. okt 2008

babulky, dakujem za povzbudenie k tomu uspavaniu a nocnemu burlivemu zivotu s dietatkom. Tak to este par mesiacov potiahnem, hadam sa to polepsi. Vecer je to v poriadku sa kolisat a uspavat, to si uzivam, ale v noci to je na psychosku. Nervy celkom ok mam, ale fyzicky som uplne na dne, a to ma dost trapi.

Inac, ja mozno tiez budem mat komplikovane dietatko, od narodenia mi velmi staaale velmi plakalo do 6tich mesiacov, teraz sa to obmedzilo len na noc. Mozno preto, ze kym bola este v brusku, tak som mnou zazivala stresy a nahanacky v praci, potom som ju prenasala 3 tyzdne, pocas ktorych som do porodnice chodila kazdy den ako na klavir, nakoniec som rodila cisarskym a malu mi prilozili az ked som sa asi po 6tich hodinach prebrala. Dalsi raz az o 12 hodin. Mlieko sa mi neskoro pustilo, 3-4 dni dietatko hladovalo... si myslim. Uz v brusku hladovalo, ked placenta uz bez nejakej vyzivnej funkcie dlhsi cas, kedze som tak dlho prenasala. Taketo traumy chudiatko hned od zaciatku... Potom ho boleli uska. Proste dietatko mi plakalo da sa povedat nonstop s nejakymi 10min pauzami, kedy nachvilu zdriemlo od unavy. Doktorka, ze vsak deti placu, ludia v okoli, ze vsak si trenuje plucka, svagrina, ze mam riedke mlieko, muz, ze zle kojim... proste otras. Toto bolo ale prilis. Z casti to boli asi uska, z casti mozno tie casy este pred narodenim. Ja fakt neviem.

Tak ktovie, ci sa to zlepsi, je dost hyperaktivna, dufam, ze z neho nevyrastie taky maly sikanko, akeho spominate v diskusii. Ja som si bola doteraz dost ista, ze je to vychovou rodicov, ale ked vravite, ze sa to proste tazko zvlada, to sa zacinam bat, to musi byt do zufania... Ale v skolke tam je ucitelka, aby take situacie uviedla na spravnu mieru, nie?

valka
autor
21. okt 2008

wandi, mala sa ti budi v noci? skus si precitat knizku http://www.artforum.sk/catalog/:kdyz-dite-nechc... tam super napady...a ovela menej brutal ako ta internetovo kolujuca knizka 😝
vennona aj ja ideme podla nej a zatial iba pozitivne reakcie...

btw. mam novu knihu od prekopovej...http://www.martinus.sk/?uItem=46376 tak idem citat 🙂

wanda007
21. okt 2008

valka: akusi knizku Koncept kontinua som si objednala od akejsi americanky. Na nosime.sk som ju vypriadla
idem si pozriet aj tu linku, co si dala, dik.

venonna
21. okt 2008

wandi, ked Ta to takto velmi vystavuje, ta kniha je prave na to ako sita, uvidis, upravi sa to, drzim palce 😉

valka
autor
21. okt 2008

wandi, hned po koncepte si precitaj knizku "maly tyran" http://www.martinus.sk/?uItem=4710.... 😉

weroni
22. okt 2008

ahojte tak my sme po vcerajsom ockovani ktore dopadlo super aj bez teploty, prespali celu noc na prsicku lebo Esterka bola taka umrncana chudiatko asi ju ta nozicka bolela tak spala celu noc skoro s prsom v puse, ani dudel necchela 😅 mojenko malicke...
baby to je tak krasne cosi ked sa vam mimusko tak upokoji na prsniku vsakze? 😵

k tej agresivite: Deti su velmi krehke dusicky a agresivitou si po svojom riesia rozne problemy.
Napr. moja takmer 6rocna sestricka zacala z nicoho nic v novej skolke byt drza k detom, stuchala ich, brala im hracky a tak a to je fakt anjelik ☹ prisli sme na to ze sa to zacalo ked sa nasi odstahovali z bytovky do domu na dedinu a zrazu na malu nemali tolko casu co predtym (dovtedy okolo nej behala cela 6clenna rodina) a teraz prerabka domu, zahrada, povinnosti a - nova skolka. Tolko zmien naraz, tak zacala byt takato, potom sme sa s maminou o tom rozpravali aj s ucitelkou, prisli sme na to o co ide a nasi troska zmenili pristup, vysvetlili jej vzdy ked museli nieco robit, viac ju zapajali a podobne a potom to same od seba prestalo 🙂

Vsetko sa da vyriesit - lenze to chce iniciativu a ochotu rodicov aj ucitelky.