Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

venonna
28. okt 2008

zienky, kolko je vas tu so starsim dietkom? Ja uz nejaky cas riesim rezim spanku - nasa spava zvacsa uz len raz denne, ale vidim na nej, ze by jej bodol aj druhy slofik, aspon na pol hodinky... ale nie a nie sa ulozit, brani sa a vecer je mrzuta, kym ju ulozim... Mozno by pomohlo ulozit ju vecer skor, ale do toho sa mi moc nechce najma kvoli manzelovi, nech si ju vecer aspon troska uzije aj on...

adina22
28. okt 2008

venona - no moja bude mat o chvilku rok a cez den mi este spava 2x,chvilku to uz vyzeralo ze ostaneme len pri jednom (poobednajsom spanku) ale potom sa to nejak otocilo.A teraz ma trosku problem odkedy sa menil cas.Ja aj ked ju dam vecer spat ako obvykle,rano sa zobudi o hodinku skor ☹ Dufam,ze sa to upravi..

audreyd
28. okt 2008

venon, ja! ale neporadím 😖 adam je nespavec od narodenia 😝

fibi
28. okt 2008

venon aj lujza to tak mala tiež okolo 14 -15 mes.: jeden spánok málo, dva veľa. Potom si to upravila na ten jeden a už je v pohode... Ale v poslednej dobe sa tvári, že jej stači jeden 15-30 min. šlofík a to je strašne málo (pre mňa - ona je vpoho) 😠

wanda007
28. okt 2008

Vennona, u nas je spanie vecny problem. Tak veroniku uz davam spat len raz za den. okolo obeda cca 1 hod. a potom ide az okolo 8mej vecer. Po polhodine sa nam zobudi a potom sa v posteli s nou valam az do 10tej, kym si nepride k nam lahnut aj muz a ked je tma a vsetci lezime, zaspi. V noci ale podchvilou mrnci. Kupila som si aj tu knizku od Jiriny Prokopovej ako na to spanie, ale akosi to neviem aplikovat...

venonna
28. okt 2008

hm fibi, no ved aj ta nasa sa snazi tvarit, ze je v poho, ale ked podvecer potrebujem nieco urobit a ona hra rolu "gule na nohe", supnem ju do satky a tam zadrieme 😠 co mam taku hepu nosit kazdy podvecer, nech si pospi??? 😕 a koliska zo satky tiez moc nezabera, uz je do nej dost velka... alebo ze by som manzela "znasilnila" na to zavesne kreslo, co ma aj eriqe...? 😒
wandi, mozno to chce cas, kym sa Ti obsah knihy trocha ulezi v hlave a najdes spravne riesenie 😉

bihan
29. okt 2008

Ven, tak u nás sa to práve prehodilo z dvoch spánkov na jeden. Sári si zrazu zmyslela, že poobede sa jej už spať nechce, tak ju ukladám len po obede, ale ak ti maličká nechce spať a potrebuje oddych, tak si skús ľahnúť s ňou, na chvíľku sa pomaznať, žiadne aktivity, len taký malý oddych.

wanda007
29. okt 2008

Venonna, to si kde pocula, ze gule na nohe? Uplne presne si to zadefinovala!!! 😠

venonna
29. okt 2008

wandi "gula na nohe" je termin, ktory vymyslela tusim gedren v AP diskusii na ceskom konikovi a tiez si myslim, ze to vystihla uplne jednoznacne 😉
baby dik za nazory, bihan, ja to asi skusim so satkou, aspon precvicim chrbat 😀

valka
autor
29. okt 2008

vennon, aj ja musim malu davat spat na chrbat vecer...my mame este 2 spanky, ale jej chyba taky 3. polovicny...tak ju dam na chrbat, zatial som pri pc, ona zaspi a ked sa zacne mrvit, po takej pol hodinke, tak ju zlozim dolu, a vtedy sa zobudi a uz ju neukladam...po hodinke - hodinke a pol je pripravena znova spat a to uz ju ulozim uplne na noc...inak by posledne 2 hodiny boli trapenie a ak by som ju ulozila akoze spat na noc, o 4. rano by bola hore vyspata...

eriqe
29. okt 2008

Gulu na nohe mam aj ja a to doslovne, ako vie stat a chodit popri niecom, tak to nieco su vacsinou moje nohy 😒 Milujem to hlavne pri vareni, ked sa prechadza stolicka, noha, noha, supliky a spat.
Valka s tym vecernym spanim mame rovnaky problem, len mne sa ju uz vacsinou nepodari uspat ani na chrbte a vidim, ze jej ten spanok riadne chyba. Potom je boj aj kupanie, masaz uz nemoze byt ☹ a sup spat

venonna
29. okt 2008

erika, ja som kvoli tomu zacala varit s malou v satke, lebo inak by ma piclo 😖

lenki33
29. okt 2008

ahojte, my so spankom bojujeme od malicka 😒 nemame vobec ziadny rezim, lebo sa uplne prisposobujeme spankovym potrebam Danusa. Vacsinou spi len hodinu denne, vynimocne 2hodky. A este vynimocnejsie si schrupne aj v satke. Gulu na nohe tiez aplikuje v praxi. Ale uz 2 tyzdne uspavam bez satky, sice zase na ciciku, ale furt lepsie ako v satke. Dosiahla som to uplnym zatemnenim spalne, ale takym ze nevidim vobec nic. Pretoze predtym ked nahodou videl nejaky obrys niecoho tak aj ked uz hlavu tlacil pred sebou tak sa musel ist pozriet co tam je. Tym zatemnenim ale vznikol problem mne, ze kedze nevidim vobec nic, ani len netusim kde v nasej obrovskej posteli by sa mohol Danu nachadzat, niekedy sa bojim ze nakojim nasu macku 😀 ta chodi zasadne spavat s Danusom.

venonna
29. okt 2008

😀 ta macka ma rozosmiala

weroni
30. okt 2008

lenki tie tvoje hlasky nemaju chybu, milujem tvoj zmysel pre humor 😀

baby nam sa dnes stala prvykrat taka vec ze pri kupani som skoro malu pustila z ruk ako som sa rehotala, co ta vyvadzala, poprvykrat ani len nemukla za cele kupanie (co vzdy vyska od radosti) zato ostosesto kopcovala nozkami a trepotala ruckami, no poviem vam ze tretinu vody z vane vycvachtala 😀 vzdy prestala len na nejake tri sekundy a znova, plna tvar a oci vody, ona nic, len zhypnotizovane kukala na kacku ktoru ma nalepenu na vanicke a trepala a trepala, no ja som nechalapa, som sa normalne zlakla pri predstave co mi bude ta vyvadzat na tom babetkovskom plavani 😅 😀
No ale sa tak unavila ze ked sme isli masirovat, zacala tak plakat od unavy a hladu ze som ju jednoducho musela len rychlo zabalit do plienky a nahu nadojcit a pocas dojcenia som ju obliekala co uz polospala chuda moje male..

A este jeden postreh z dnesneho dna - boli sme u kamosky ma rovnako staru dcerku a baby, ona tu malu na ruky vobec nevezme ☹ tak mi jej bolo luto, furt je len v tom lehatku alebo lezi na gauci, strieda ju na brusko a na chrbat, spavat ju dava na brusko 😒 akoze ona ju lubi vsetko, ked pri nej sedela a mala bola na brusku tak jej masirovala chrbatik, ale ked isla mala zaspat tak ju len hladkala po licku a ona si tak pomrnkavala, este vravi ta kamoska ze je strasne zlata mala, vsetko si pri nej porobi ale ked ma ist zaspat tak ma ona z toho nervy a ze ju nechce brat na ruky aby ju "nenaucila na to" tak som jej troska prehovorila do duse ale mala som z toho taky vselijaky pocit, ona mi povedala ze sa jej zda ze malu moc rozmaznavam 😀 ked videla ze som s nou prisla v satke tak zostala v soku 😅 a skoro furt som ju mala na rukach - akoze Ester sa vytesovala ze sme niekde na novom mieste, obdivovala to tam ale po troch hodinach som videla ze uz toho noveho bolo na nu privela tak som ju preto pestovala. Boze baby, ja si to tak nedokazem predstavit, nechat malu lezat cely den ☹ 😢

valka
autor
30. okt 2008

hm, kto je nauceny na nosenie, tak to je ako droga 🙂 mne je tiez luto tych nenosenych babatiek....ale asi neostava nic ine, ako robit reklamu... 😀

lucinka1104
30. okt 2008

lenki , že mačku .... 😀
Ja svojho syna tiež nenanášam celé dni, lenže on sui to vôbec ani nevyžaduje. Je veľa na zemy na deke ,kde sa pretáča a krúti okolo svojej osi ako psík čo si naháňna vlastný chvost 😀
Nechec sa mu vôbec doplazenia a keď ho budem nanášať tak sa plaziť nenaučí...
no zase cez deň ho uspávam zasadne na rukách na fitlopte a keď mrnčí už aj ho z deky zoberem.
Ja si pri nom tiež môžem porobiť uplne všetko, je strašne dobrulinký pokladík môj. Spime spolu v postely, kde večer zaspávame tak, že je obrátený kumne a držím ho za ručky. Kojíme sa každé 3 hod v noci každé dve hodiny.
Týždeň už papáme príkrmy a veľmi mu chutia. On takmer neplače, lebo vie, že keď pomrnká už som pri nom.
-4 krát do týždna ho dám na 5-10 min aj do zatracovaného chodítka, no tovo výnimočných prípadoch kedy ho už fakt nič nebaví tak ho dám sa vybehať ja rýchlo zvrtnem dáku 10 - minútovu polievku a už aj je späť na deke 😅
Takže asi takto to u nás funguje.
Apropo režim sme mali , ale my sme rizikový tak beháme často po doktoroch a tak sa nám už to až také presné nie je , ale viacmenej každý den vstáva o 7,40 potom sa 2 hod hrá na deke,pomedzi sa ponosíme , nakojíme, potom sa na 30 min zdriemne to s ním idem vždy na hodinu von ( v lete na dve doobeda a dve poobede) potom prídeme domov naobeduje sa zase sa ide hrať na dve hodiny na deku, pomedzi sa ponosíme apotom ideme buď na dve hodiny von spinkať, alebo akmám robotu spinká doma pri otvorenom balkone a ideme von ked príde tato na dve hod a ak sme boli sami tak sa potom hrá s tatom doma. Kupeme sa keždé dve hod. O 20,00 si hodí zase 30 minútovku a spať chodí až o 22,30 skôr ani za svet a o tej 20,00 nevydrží dlhšie spať takto to u nas vyzerá každý deň

Erika Rút je už krásna kočka ako vyrástla od toho čo som ju videla to mala tuším 5 mesiacov 😕

valka
autor
31. okt 2008

co si myslite o zakaze telesnych trestov? 😕
teda ja som proti nim, ale obcas, naozaj obcas, asi jedna vychovna je lepsia ako hodiny vysvetlovania...

wanda007
1. nov 2008

Valka ja som sa nacitala vsetkych tych kniziek, co ste mi odporucili a ono je to tazke vzdy si spomenut, ako ktoru situaciu riesit a ako vychovavat iba laskavym pristupom. Ja zatial nemam ziadne nutkanie malu bit, ale "cudzie" to hej, to by som hned vytala. Tak napriklad moju mladsiu sestru som vymlatila tak, chuderu, ze hadam nikdy nezabudne. Mame robila totalne stresy, tak som to poriesila... ale len docasu.

A aby ste vedeli, ako sa vychovavaju deti a vytvara sa osobity vztah, tak kuk do albumu. To moj drahy nie je celkom kompletny a ak si pamatate, tie sutaze s CSOB s dvackami, tak teraz sa dozvedam, ze on ich zbieral a kazdy rok potom tie cisla asi uz vedel naspamat... Tak mu vravim nedavno, potrebujem dake peniaze, idem kupit to a to a on mi poda tucnu obalku plnu dvaciek. Esteze ide to euro... Ti chlapi... No, a tak si ju dam do kabelky, aby boli poruke. Medzitym si vas tu idem na konikovi precitat a akoze sa mala zabavila? To sa dozviete:
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

valka
autor
1. nov 2008

wanda, super foto 😀
este ze ich netrhala...alebo ano? 😕

wandi, ved to, ja tiez nemam chut malu bit...aj ked teraz jej dam obcas po ruke, ale to len tak symbolicky...take silnejsie tap tap, ked para koberec..neviem inak, ako zdoraznit, ze to nesmie...ale este kvoli tomu neplakala...tak si vravim, ze to je taka barlicka 🙂 (kocky, co videli dvd prekopovej, vedia o com hovorim...)

wanda007
1. nov 2008

si predstavte, vobec ich netrhala, ved vravim, ma vztah... Ale drahy ked videl foto, tak sa mi vyhrazal, ze nabuduce mi uz nic neda!

Inac nasa tiez rada para, u mamy mame starsiu pohovku v obyvacke, tie potahy uz nie su to co byvali, tak su zakryte dekou. A ten krpec uz vie, ze ked deku odtiahne, tak ju caka super zabavka a tymi drobnymi prstekmi to jemnucko chyta a potahuje a vytrhava a rozhadzuje dookola... Ale mama ju necha, pretoze je pysna, aka je Veronika u nej spokojna. 🙂

saudi
1. nov 2008

dik weroni 🙂 satka je pekna, len mala v nej vzdy reve jak tur, ked ju tam dam, musim s nou vzdy tak 10 min. skakat nja lopte, az potom sa ukludni. uz sa zacinam bat, ze jej tym ublizujem

valka
autor
1. nov 2008

saudi, keby sa neukludnila, vtedy by si jej uskodila...nasa place tiez- aj v satke,aj v manduce, ked sa nic okolo nedeje alebo ju potrebujem doma uspat...skus ist s nou von alebo ju daj do KsK alebo dvojiteho kriza tak, aby si jej podoprela pruhom hlavicku...mozno zaberie,... 😉

venonna
1. nov 2008

vali, este som nestihla pozriet videa, len cast jedneho ☹ ale jedna vychovna podla mna ozaj sviatocne neskodi (aby bolo jasne, predstavujem si pod tym capnutie, ktore nejak neboli, len ma razne vyjadrit, ze NIE)
vidim to na inych maminach, ktore zo zasady len vysvetluju a vysvetluju a v mnohych pripadoch je to fakt len strata casu a energie. Zvlast male dieta nie vzdy dokaze v klude pocuvat. Ale casto, ked dieta nepocuva, staci ho len razne a silno chytit napr. za plecia a tym dat najavo, ze v danej situacii mate posledne slovo vy... koniec koncov, aj to je sposob komunikacie, ked to ma rozumnu mieru a nie je to v hneve.
No ale zalezi aj na povahe dietata, niektore su dobrucke a ine zasa vymyslaju stale nove zbojstva 😀

saudi
1. nov 2008

no ukludni sa tak, ze zaspi a ked sa zobodu tak zas place, tak sa bojim, ze ci nezaspi len od unavy po tom placi :( zatial ju nosim len v uvaze koliska, lebo este nedrzi poriadne hlavicku

valka
autor
1. nov 2008

saudi, skus tento uvaz...http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=6&gs... alebo tento http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=6&gs... podopries pruhom , co ide na plece alebo kapsou...ak to riadne utiahnes, je to bezpecne aj pre tak male babo...

eriqe
1. nov 2008

Saudi aby si si bola ista, tak radsej kriz s kapsou vo vnutri, tam to riadne utiahnes a este aj podopries hlavicku pruhom

lenki33
1. nov 2008

no k tomu bitiu deti vam musim napisat aj ja
kazdy vecer ked ho balim do nocnej plienky (co mu po dni ked beha len s cc v body, fakt vadi) a chcem obliect do pyzama, tak vzdy vykrikuje,neplace ale krici, niekedy lebo sa jeduje /ze ho obliekam/ a niekedy lebo to berie ako hru, uteka po posteli a hulaka pri tom. Urcite ma chapete, ze po celodennom maratone s mojim zlatickom mas uz nervy niekedy na dranc a tiez ho plesnem po zadku alebo po ruke. Samozrejme ze uplne slabo, uz som to zamerne skusala aj tak aby ho to fakt nemohlo ani zaboliet a na to on spusti straaasne lutostivy plac a hned sa mu kotulaju slzy ako hrachy po licach, ale teda vacsinou ho mozem aspon doobliekat 🙂
skratka niekedy mu capnem po ruke, ked nonono nepomaha a vacsinou to zaberie, ale nechcem to moc robit lebo si myslim, ze potom to bude brat samozrejme a bude sa tak spravat aj on a bit ostatnych.
Snazim sa to zabezpecit tak aby som mu nemusela zakazovat, takze napr kedze ma uplne volny pohyb po byte noze, som dala z dosahu, proste aby som za nim furt nemusela behat a zakazovat pripadne ho niekam zatvarat, aj tak mam pocit ze mu dovolujem az prilis /teda ani nie tak ja ako okolie/ napr teraz sa strasne rad hra so spajdlami, to ani nikomu nemozem povedat 😀

weroni
1. nov 2008

baby dnes pri vecernej masazi sa na mna Esterka tak zalubene pozerala 😵 ako keby si kazdym dnom viac uvedomovala ako ju lubim 😵 alebo si to len ja- psychopatka zavisla na vlastnom dietati namyslam 😅 😝 😀 😀 ale fakt baby, ja som sa tak zamilovala do tej mojej malickej dcerky 😵 taka som prestastna ze ju mam 😵

valka
autor
1. nov 2008

lenki,
prekopova dokonca odporuca detom zakazovat veci - aby sa naucili, ze existuju limity...ak rodicia pripravia vsetko tak, ze dieta moze vsetko a vsade (nebezpecne daju z dosahu), vsimla si, ze vo vyssom veku (predskolsky a mladsi skolsky) su deti nepokojne...vtedy je pre nich velky problem nejake limity respektovat...
nasa mala sa tiez pohybovala volne po byte, ale teraz ju casto davam do postielky - cez den sluzi ako ohradka, tak kazde rano musim rozmontovat balkon a dat bocnicu...dali sme ju tam preto, aby mala priestor sa hrat s urcitou hrackou dlhsie...aby ju nerozptylovalo okolie...inak pobehovala po izbe ako pes s prebitou nohou a pri nicom nevydrzala...a musim sa priznat, aj mne to pomaha, na chvilu ju nemusiet strazit...ale ak sa jej tam neapaci, beriem na chrbat...alebo sa hram s nou ja...