Z finančných a materiálnych dôvodov musí dieťa počkať

zuzanockamt
22. feb 2008

Ahojte ... dufam, ze sa pridate k teme a podelite sa so svojimi nazormi a skusenostami 🙂
Aj ked su tu najmenej dve podobne temy, v kazdej riesia dievcata tehotenstvo a my, ktore este naozaj musime cakat, sa tiez chceme podelit so svojimi problemami a mozno aj nejakymi radami.
Tak piste...

miriamka
22. feb 2008

Zuzi...aj vam nech vsetko vychadza!!!

mouse
22. feb 2008

Zuzanockamt, podla mna mate este more casu.
Ale ked pocitite, ze uz ten spravny cas nadisiel, tak Vam ani jednoizbovy byt nebude maly 🙂 . Ale urcite budes pokonjnejsia, ked budes vediet, ze je to len docasne riesenie. Je dobre, ked ma dieta vlastnu izbu. Ja som spavala s rodicmi v spalni do 10 rokov a viem, co to je.. Nemali sme maly dom, ale bolo nas vela a byvala u nas aj starsia sestra s rodinou.
Kludne si este uzivajte vo dvojici, zarobte si korunky, aj to, ze uvidite kus sveta Vam da vela do zivota. My sme tiez pobudli nejaky cas v zahranici, aby sme mohli kupit pozemok a stavat dom. Samozrejme sme nezarobili na celu stavbu, ale lahsie sa nam zacinalo. Vobec toho nelutujem, ani to nepovazujem za strateny cas, prave naopak, umoznili sme jeden druhemu dospiet, kym sme zacali uvazovat o dietati a teraz sa nemusime bat, ze ostaneme rodicom na krku.

julova
22. feb 2008

nemam pocit, ze som nezodpovedna, lebo nasa mala je "len" v jednoizbaku 🤐 ...a dieta najviac potrebuje lasku..to je to najlepsie co moze dostat...ale ako pises...ked ma prist, tak pride..ked nie, tak nie 🤐 ...nasa dcerka bola pri plnom vedomi planovana...a ako sa na mna usmieva - to je pocit na nezaplatenie..to by nevyrovnali ani dve izby navyse 😀...ako mama citim, ze je stastna a ze jej nic nechyba 🙂

ja ked som otehotnela, tiez ma zachvatili obavy a cisto racionalne a matematicky som vypocitala,ze po polroku budem musiet naklusat do prace, aby som neprisla o poziciu, ktora nebola zla a mala by som 3xmatersku - co do financii...teraz sa nad tym pousmejem a vravim si, ze by som si mala zopakovat ZŠ, lebo mi pocty nejak nejdu 😀...matematika pusti a ja viem, ze minimalne 1,5 roka doma ostanem...a to mi vychadzalo pri "planovani" rozpoctu minus 2000,- Sk po splateni vsetkeho 😀..a teraz aj ked 50,-Sk ale vzdy este vieme aj odlozit na horsie casy 😉

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

mouse...dakujem za nazor...konecne sa necitim ako nejaka zmyslov zbavena zenska, ktora uprednostnuje materialne statky pred babätkom...a kolko mas ty s partnerom rokov?

julova
22. feb 2008

rozhodne neposobis ako nesvojpravna 😉..ja len, ze pocty mozu byt niekedy klamlive, vid moj pripad 😀 😉...v kazdom pripade pristupujes k tomu zodpovedne..len aby si sa neprepocitala 😖...prajem Vam, aby sa Vam aspon z polovice splnili Vase plany a aby ste do "TOHO" mohli ist co najskor 😉

nguyen
22. feb 2008

zuzka a ja??? 😢

ninna78
22. feb 2008

no tohto nazoru som bola niekedy aj ja, lenze clovek mieni a zivot meni ...
Dnes mame prerobeny 3-izbovy byt, ziadnu hypoteku, ziadnu pozicku, celkom dobru pracu a ziadne babatko, normalnou cestou to ani nepojde a umele oplodnenie nie vzdy vyjde.
A poviem Vam, ze nic v tom byte ma netesi, nic co sme niekedy kupovali s velkou radostou nas nenaplna.
Ale to len moj nazor.

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

nguyen...a ty co?

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

ninna78...tohto sa obavam aj ja, ale napriek vsetkemu do toho idem...co ma prist to pride

mouse
22. feb 2008

Zuzanockamt, ja mam 29, manzel 35..

kacenqa
22. feb 2008

zuzi - ja mam pocit, ze ty by si chcela vsetko naraz.

byt predat a kupit sa naraz da, napriklad moja teta to tak robi, hlada novy a zaroven predava svoj sucasny, s podmienkou, ze novi majitelia sa don nastahuju, ked ona sa bude moct vystahovat. toho by som sa neobavala.

prerabka? to uz je o inom. my sme kupili 30rocny byt, ale taky, ktory bol plne funkcny a prerabali sme ho tak, ako nam financie dovolili. napriklad kuchynu sme prerobili az teraz po takmer 2 rokoch, co v nom byvame, balkon nas caka, ked si na to znova nasporime. len proste nemam nerealne ocakavania a viem, ze nemozem chciet vsetko naraz.

nguyen - je ine, ked ty mas 25 rokov a uz nejaky cas si v zahranici a mas najdenu pracu, ako ked zuzka ma 26 rokov, este do zahranicia ani neodisla a nema tam este ani len najdenu robotu. a jej manzel ma 33 a tvoj ma 25 takisto. to je rozdiel. navyse oni obaja budu zacinat od nuly a musia ratat s tym, ze ked chcu zacinat s manualnou pracou, nebudu zarabat nejake extra ciastky, takze naozaj odist von na menej ako 4-5 rokov sa im potom neoplati. to mali spravit tesne po skole, tak v 22 - 23 rokoch aby sa uz teraz pomaly mohli zamyslat nad navratom a nie v 26 len odchadzat....

ja som chcela dieta tak najskor v 27 rokoch. problem bol, ze vo veku medzi 24 a 26 som bola bez partnera, takze sa mi to troska poposuvalo to moje planovanie, ale stale si myslim, ze okolo tej 27-28 je pre zenu idealny vek na babo. ja mam teraz 30 , o prve mimi sme prisli, a s dalsim tiez nebudem otalat, dufam, ze nam vyjde coskoro.
pri planovani babatka som mala jedinu podmienku - a sice, aby manzel zmenil pracu, pretoze dochadzal kazdy den z BA do trnavy a to bolo neunosne. financie u nas nehrali rolu, a to pritom 1 prijem nam pohlti hypo plus vsetky ostatne poplatky za byt/poistky/atd

nguyen
22. feb 2008

aaaale nic len ze som na tom podobne a si prehliadla moj prispevok, som ta chcela podporit no co uz 😅 kazdopadne vela stastia na honbe za bytom budete to potrebovat 😉

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

nguyen...prepac...ozaj som to prehliadla...nestiham troska...varila som obedik...manzel za chvilocku pride, tak som odbiehala...dakujem za podporu...som velmi rada, ze aj ini zdielaju podobne nazory 🙂

kacenqa
22. feb 2008

zuzi - ja len ti chcem opvedat, ze ta v ziadnom pripade neodsudzujem, a vobec ta nepokladam za zmyslov zbavenu ani nic podobne. myslim, ze je spravne uvazovat aj nad materialnou strankou. len ti tu chcem uviest aj argumenty, ktore hovoria 'proti', pretoze tie 'za' mas v rukach ty. a aby si sa na vec pozerala aj z inych uhlov pohladu a mozno ti to pomoze sa lepsie rozhodnut. dobre? 😉

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

kacenqa...ja myslim, ze na nic nie je neskoro...ked sm si to prepocitavala, tak v UK pri minimalnej mzde by sme nasetrili na byt za 5-6 rokov a tu by som setrila 20 ... takze mi to pride dost neporovnatelne

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

kacenqa...oki 🙂

kaciatko81
22. feb 2008

ahojte, ja si myslim, ze toto si musi kazdy zvazit sam... ked zuzka nema pocit, ze v ich podmienkach dokaze zabezpecit dietatku to, co si mysli, ze je pre neho spravne, je to len a len rozhodnutie a bolo by nezodpovedne keby do toho isla... ona s manzelom to dietatko bude mat, oni ho budu zivit a oni sa musia rozhodnut... kazdy sme iny a kazdy inak rozmyslame... to co jeden zvlada, druhy nemusi... je mi jasne, ze niekto, kto babatko caka alebo ma by ho nemenil ani za najvacsi luxus... niekto vsak chce mat ako taku istotu, ze to zvladne... ako mne povedal lekar, radsej o rok neskor ako hned a potom sa stresovat celych 9 mesiacov, ci to zvladnem...

bobess
22. feb 2008

a fakt je v tom len tá veľkosť bytu? no ja to dnes vidím možno trochu inak, ale prvé roky sme s manželom bývali so svokrou v jednej izbe. potom svokra v jednej a my v druhej. teraz máme obe rodiny vlastné domy. ale keby sme vtedy mimčo chceli tak by mi ani tá rozťahovacia posteľ v tom nezabránila ... neviem, možno tým že miesto pre nás je teraz najmenší problém mi to problémom nepripadá, ale zase som si istá že vtedy to nebolo miestom, len sme to možno tak volali. skryto v srdci to bolo o inom ako o peniazoch a mieste ...
dnes máme miesto, prácu ale nemáme to mimčo a čím ďalej tým viac si hovorím, že by sa do tej jednej izby s nami vošlo ...

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

bobess...aj s nami by sa do jednoizbaku voslo...ale preco mu nedat nieco lepsie?...a korunky tak isto treba...banka na splatky cakat nebude...a ostatne veci tiez nie su zadara

ivica.
22. feb 2008

Zuzanocka, ja ti ponúknem náš prípad : ja mám 29, manžel 35. Donedávna sme bývali v podnájme a keď sme zistili, že ceny nehnuteľností brutálne stúpli a lepšie to už nebude, tak sme už viac neváhali, a rýchlo sme za zadĺžili hypou až do smrti 🙂
Obaja máme prácu, ja lepšie platenú ako manžel. V našom bytíku ešte stále nebývame, lebo sa prerába, ale do veľkej noci by sme to chceli stihnúť. V období, keď sme kupovali bytík- t.j. podpisovali sme zmluvu a tak, sme boli v akejsi eufórii, že konečne robíme niečo pre našu budúcnosť, že sme si zabudli dávať pozor a stalo sa...čakáme rodinku 🙂
Pritom sme to takto neplánovali, ešte sme sa chceli chvíľu zabývať a našetriť nejaké peniažky pre bábo, lebo teraz sme z peniažkov úplne vyfľusaný na prerábku a zariaďovanie bytu...ale poviem Ti, príroda to zariadila práve takto a ja som úprimne rada, že už nemusím riešiť odkladanie materstva, lebo ešte potrebujeme auto, a DVD, a chatu, a hodinky s vodotryskom, atď. Skrátka, človeku nikdy nestačí to čo má, vždy túži mať viac a niekedy na jeho škodu sa za tým pachtí aj na úkor....čoho, nech si každý doplní podľa seba. Mať dieťa predsa neznamená koniec sveta a všetkých dní, a už vôbec sa to nedá merať nejakými peniazmi.
Určite si nemyslím, že sa ženieš za materiálnymi statkami a že si preto nenormálna, proste sa snažíš k tomu pristupovať zodpovedne, ale niekedy nie je na škodu nad vecami príliš nerozmýšľať a nechať niečo aj na prírodu.
(to je rada od profesionálnej plánovačky, ktorá má v práci všetko rozpočítané na sekundy a keď nemá naplánovaný diár mesiac dopredu, tak už kolabuje 🙂
My sme si manželom skrátka povedali, že to zvládneme a pevne tomu veríme 🙂
Tak ti držím palce, akokoľvek sa rozhodnete.

nguyen
22. feb 2008

neboj zuzi je nas dost ale na tejto stranke je prevazna vacsina matiek alebo snaziliek co je ok je to stranka predovsetkym pre ne 🙂

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

ivica...my sme sa uz rozhodli...anglicko caka 😀 ... letenky kupene, ubytko zabezpecene...takze dufam, ze sa bude darit 🙂

ivica.
22. feb 2008

Držím palce 🙂 A ozvi sa odtiaľ, ako sa vám darí.

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

ivica...odchadzame 16. aprila, tak dufam, ze uz v auguste nebudeme naspät bez penazi 🙂

mirka414
22. feb 2008

😵 super zuzi skus si najst nejaku stranku,kde by ste boli v kontakte pre pripad nudze s nejakymi slovakmi.nam pomaha stranka www.slovaci.ch .

bobess
22. feb 2008

zuzanockamt- veď práve vošlo, a pre nejaké dôvody sme to odkladali ...

ale na druhej strane máš pravdu - možno ani my by sme nemali dom bez hypotéky, dovolenky, prácu, pohodu ...

aha to anglicko som si nevšimla, ja som asi divná, ale ja som stále názoru že keď sa neuživíš doma neuživíš sa ani vonku ... a čo potom keď sa vrátiš ... ? neviem tomu systému nejak nerozumiem ... ale veď od toho sme všetci iní, tak držím palce ... nech to vyjde ako si to praješ / - te

briketa
22. feb 2008

zuzanockamt tak ja som zase z tych co ta v tvojom rozhodnuti len podporia. rodila som po tridsiatke, manzel ma po styridsiatke, sme v zahrabici a mozem ti s kludom prehlasit, ze som rada, ze som pockala a nic by som nemenila. maly ma vsetko co potrebuje, financne budem schopna mu zabezpecit dobre vzdelanie. nie je to vobec v style, ze dieta nic nepotrebuje okrem lasky. realita je omnoho tvrdsia.
a dalsia skutocnost, v porodnici som bola priemerneho veku, vsetky kamaratky su rovnako stare aj starsie prvorodicky a otehotneli sme uplne na prvykrat ako sme sa rozhodli mat potomka.
uzi si dievca, cestuj po svete, naberaj skusenosti, pozri ako sa zije inde, spoznaj ine kultury, su to nezaplatitelne skusenosti do zivota. ked pride tvoj cas a budete sa citit obaja pohodlne a zreli, potom mozes otehotniet a naplno si to uzit ako si uzivam ja.

briketa
22. feb 2008

mirka414 kde si vo svajci? ja som vystudovala vo fribourgu 🙂

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

bobess...my sa tu dokazeme uzivit...keby sme chceli ostat len sami dvaja, tak nemame co riesit a zijeme si bez problemov...ale ked chceme mat male, tak to budeme riesit touto cestou
briketa...velka vdaka za tvoj prispevok... 🙂 🙂 🙂 ... dnes sa hranica veku matiek posuva...ale slovensko to stale nechce pochopit, preto som rada, ze su ludia ako ty aj ked je ich bohuzial zalostne malo ... je jasne, ze dieta potrebuje aj lasku obidvoch rodicov, ale z tej sa nenaje

deniska30
22. feb 2008

Ahojte, velmi zaujímavá debata 😉 Ja sa tiez priklanam k nazoru, ze financne a materialne zabezpeceni clovek nie je nikdy a vzdy su tu este dalsie a dalsie mety.... a babetko sa potom nemusi zadarit.... ale je to len na Tebe Zuzi.
Ale nenapadlo ta napriklad, ze kym ty na ten byt budes sporit v UK - 5 - 6 rokov, tu uz znovu za ten cas mozu byt ovela drahsie a zase si kupis len 1-izbak? 😕 Mam v UK svokra a bol tam aj svagor a ti poviem, ze si nasetrit na byt v hodnote aku si ty predstavujes je tiez aj UK riadna fuska a hlavne potom musis vydrzat ist z roboty domov a absolutne nic si nedopriat inak nenasetris....
Inak my tu v SR mate tiez na krku 30-rocnu hypoteku, hrozne som sa bala do toho ist - zavazok na tak dlhy cas... Splacame to uz stvrty rok a ti poviem, ze mi to ani nepride a hlavne co ma tesi je, ze hodnota nasho bytu stupla o 100%, takze aj takto sa treba na to pozriet. Ale presne ako pisu ostatne kocky, rozhodnutie je len na Vas a to ste uz urobili - idete do UK, v kazdom pripade vela stastia.