Z finančných a materiálnych dôvodov musí dieťa počkať

zuzanockamt
22. feb 2008

Ahojte ... dufam, ze sa pridate k teme a podelite sa so svojimi nazormi a skusenostami 🙂
Aj ked su tu najmenej dve podobne temy, v kazdej riesia dievcata tehotenstvo a my, ktore este naozaj musime cakat, sa tiez chceme podelit so svojimi problemami a mozno aj nejakymi radami.
Tak piste...

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

deniska30...ja sa nebojim zobrat si hypo, ale namala by som ju ako splacat...respektive mala, ale potom uz nic ine, lebo moj plat = splatka na hypo ☹ ... a skusenosti zo zahranicia su na nezaplatenie...no a vzdy sa mozem vratit a zacat odznova...co by som nerada

deniska30
22. feb 2008

Zuzi, aj moj plat = splatka na hypo 😒 , ale ved je tu este manzel.... ktory tiez zaraba a aj ked ako pises, nema robotu istu ... neverim, ze by sa do pol roka nedala zohnat nova a s bankou sa da vzdy dohodnut na odlozeni splatok.

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

deniska30...manzel by robotu zohnal...ale splaca este jednoizbovy bytik a keby so isla na matersku, jednoducho by tie peniaze chybali...takze aj tak by sme si nemohli to male dovolit...radsej sa potrapime v zahranici par rockov ako tu cely zivot

deina
22. feb 2008

Podla mna je len dobre, ked chces, aby bolo dieta zabezpecene. Ano, mnohi hovoria, ze dietatu staci vela lasky, ale az tak to nie je. Ja by som sa nebola odvazila mat dieta, kebyze nemame vlastny byt a nie sme financne zabezpeceni. Nemala by som proste tu istotu. Teraz na materskej to nie su bohvieake peniaze, ale manzel zaraba celkom dobre (predtym to bolo tak tak, zacinal v novej praci), mame vlastne byvanie a nelutujem to, ze som trvala na tom, aby sme si zaobstarali byvanie a az potom sa pokusali o dieta.

deniska30
22. feb 2008

Aj nam peniazky chybaju ked som na materskej (a myslim, ze to tak 90% mamiciek) malokto je v takej financej situacii, ze si moze dovolit co len chce, vyzijeme akurat,ale vzdy sa to da zvladnut a potom su aj prace popri zamestnani a na doma a naozaj nemam pocit, ze my v SR sa tu trapime, ale to realne zhodnotis, az ked budes v UK.

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

deina...suhlasim 🙂
deniska30...ja ten pocit mam, lebo sme obaja s manzelom vysokoskolsky vzdelani a ja nemam ani len priemerny plat a manzel je len cosi malo nad priemerom ... je pravda, ze uvidim a zhodnotim az po par mesiacoch v UK ... ale aspon spoznam iny zivot

briketa
22. feb 2008

Ja som za cestovanie. Okrem Australie (a Anktartidy samozrejme 🙂 ) som bola na kazdom kontinente, co s malym dietatom by bola uz len utopia. Ked spoznas ine zivoty, ine prostredia omnoho inak sa na vsetko pozeras. Treba si uzit, kym je clovek mlady.

deniska30
22. feb 2008

Ved aj ja som za cestovanie... my sme s muzom toho nachodili tiez dost - ale to je myslim ina tema... lebo cestovanie a spoznavanie ich krajin je ine ako tam ist zarobit....

zuzanockamt
autor
22. feb 2008

deniska30...my spojime prijemne s uzitocnym...precvicime anglictinu...uvidime novu krajinu...a nejake korunky zarobime

briketa
22. feb 2008

deniska30, ked uz niekam idem, aj za pracou, tak si urcite krajinu prezriem 😉

zuzanockamt
autor
23. feb 2008

som rada, ze sa tu nzbieralo tolko prispevkov...necakala som to, ked som otvarala tuto temu...myslela som si, ze sa ozve viac zien, ktore maju podobny nazor ako ja...mozno sa to este zmeni 🙂

zuzanockamt
autor
26. feb 2008

no nejako sa to tu pozastavilo...prispevky ziadne ☹ ...ak mate co, tak napiste 🙂

mouse
26. feb 2008

Deniska, my sme s manzelom boli v zahranici pracovne a krajinu sme precestovali, vychutnali sme ju, myslim ze sme toho odhalili este viac, ako pri cestovani na dovolenke 🙂 . Totiz pri pracovnom pobyte okrem krajiny spoznas aj mentalitu ludi a aj tie zvyky, ktore sa turistom neukazuju.

zuzanockamt
autor
26. feb 2008

mouse...myslim, ze mas pravdu, pretoze, ked v krajine pracujes, tak spoznavas ludi, kulturu, zvyky a mas na tu krajinu viac casu ako ked si iba na dovolenke par tyzdnov v turisticky atraktivnej oblasti

olianko
26. feb 2008

ahojky 🙂
zuzanockamit ja mam jednu kolegynu , ktora tiez odkladala babatko az na potom....mali porobene skoly, kupili novy byt, maju auta, pochodili kus sveta, maju dobre platene zamestananie, penazi maju dost ale stale vraveli, ze musia pockat, ze nie je vhodna doba ....a teraz sa akosi nedari a roky utekaju 😒
takze podla mna ak clovek chce , tak vzdy si najde dovody preco nemat deti ako aj dovody preco ich mat.
Samozrejme zalezi aj kolko mate rokov a ak nie ste este za zenitom 🙂 tak este treba pochodit co sa da 😉

elise
26. feb 2008

my máme hypotéku milion a pol, pôžičku na auto sme splatili a drobné úvery na spotrebiče keby sme čakali na to kedy sa zabezpečíme finančne tak dieťa by sme nemali a som šťastná že máme dieťa nášho syna. máme síce menej penazí všetko pohltia spláty, nemáme na dovolenku pri mory ale nelutujeme že ho máme dieťa nám obohatili život a má väčšiu hodnotu ako peniaze. malý sa stal zmyslom života.

marieta
26. feb 2008

My zatial byvame u rodicov a robime podkrovne byvanie. Mame kupeny aj pozemok, lebo snivame o vlastnom dome. No kedy sa to podari, to nevieme a zatial to ani neriesime, pretoze cakame druhe babo a momentalne je pre nas najdolezitejsie, aby nase deticky boli zdrave a stastne s rodicmi, ktori su v pohode a nie vystresovani zhrnanim penazi. Financne sme na tom asi tak, ze zaraba len manzel a ja dostavam ten biedny prispevok. Navyse ideme brat medziuver zo stavebka a potom nejake spotrebice na splatky. Takze prachaci z nas nie su a keby sme mali s rodinou cakat, kym budeme milionari, tak by sme asi zostarli uplne sami. Navyse po desiatich rokoch chodenia s manzelom uz asi bolo na case. A nasa Ninuska je tak uzasna, ze nikdy som ani na chvilu nelutovala, ze sme to nenaplanovali v opacnom poradi. Aj keby som mala byvat cely zivot s rodicmi pod jednou strechou - anie vsetky dni su ruzove - za nic na svete by som nemenila moje dieta. Myslim si, ze sa neoplati stavat prachy nad deti a rodinne stastie.

mouse
27. feb 2008

Kocky - mamicky, urcite mate pravdu a je super, ze vychova dietata je Vasou najsilnejsou prioritou, ale tiez si myslim, ze niekedy je lepsie pockat, dat si cas, lepsie sa s manzelom spoznat, naozaj dospiet (ruku na srdce, vela ludi nie je v hlbke duse dospelych ani po tridsiatke). Vychova dietata je velmi zodpovedna uloha a nie na rok, na dva. Takze ak ma zuzanocka chut si este pocestovat, zarobit nejake peniaze, je to v poriadku, urcite je to lepsie, ako by mala porodit dieta a vycitat sebe aj dietatu, ze za nou ostalo nieco neprezite. Tiez poznam zeny, ktore sa zenu za karierou a peniazmi ako matky malych deti a co s tych deti potom vyrastie..? Ak chce mat Zuzanocka financnu pohodu, nech radsej vycestuje teraz, na dieta ma este more casu.
Tie priklady co uvadzate, ze cakali a teraz sa nedari - tazko povedat, ci by sa o par rokov skor darilo lepsie. Je to individualne, vela zien ma najplodnejsie obdobie okolo tridsiatky, poznam aj prvorodicku po 35tke - otehotnela na prvy krat.

elise
27. feb 2008

mouse nám sa bábo podarilo až za 6 rokov od svadby ale neľutujeme že som rodila po tridsiatke a manžel má uťž 45 rokov v tomto roku. veľa vecí sme si vyjasnili za ten čas aj sme sa lepšie spoznali.aj čakanie má niečo sdo seba ale mať dieťa stojí za to a to kedykoľvek vždy sa nájde riešenie aj ked je to v tej chvíli neriešiteľné ako ked som otehotnela aja a maáme hypotéku všetko sa dá len treba chcieť. 😉

zuzanockamt
autor
27. feb 2008

elise, marieta, olianko...ja nechcem stavat peniaze na vyssie miesto ako je dieta, to by som si nedovolila...ale ked raz budem na materskej s babätkom, tak by som si to chcela vychutnat a nestresovat sa nahlenim do roboty kvoli peniazom, lebo viem, ze keby sme zili traja z manzelovho platu a mojej materskej s hypotekou na krku, tak neviem ako by sme dopadli a nepotrebujem, aby sa stresy prenasali na malicke, radsej este par rockov vydrzime a po mojej 30-ke sa do toho pustime

denisa2214
6. mar 2008

Ahoj Zuzanocka, podľa mňa je Tvoj prístup k založeniu rodiny maximálne zodpovedný. Si ešte mladá a ozaj máš na počatie prvého dieťatka ešte nejaký čas. Zastávam názor, že lepšie je ho naplánovať na obdobie, keď sa na to budeš cítiť po každej stránke, a tým pádom aj finančnej. Stresy z toho, ako výjdete s peniazmi a ako sa Vám bude trom bývať v 1- izbovom byte, by určite neprospeli ani budúcemu dieťatku. Držím palce, nech sa Vám všetko podarí v takom poradí, ako si to naplánujete.

janis24
7. mar 2008

ahojte, tak ja sa podelim so skusenostou troska z opacnej strany...Budem mat sice este len 25 o mesiac, ale snazit som sa chcela zacat este pred dvoma rokmi, posledny semester na vyske. Nemali sme nic vlastne, byvanie, pracu, nic... Ale babatko som jednoducho chcela, lebo som sa uz na to citila a mala som pocit, ze zivot by bol este plnohodnotejsi...Priatel je ale o rok a pol mladsi odo mna a ten sa na babo este fakt uplne necitil, tiez bol toho nazoru, ze zabezpecenie je prvorada vec. Prisposobila som sa a dohodli sme sa na kompromise. Lenze co cert nechcel, o rok uz som mala pre strasne bolesti dve laparky za sebou s diagnozou, ktora svedci o neplodnosti a ostava mi len dufat v uspech umeleho oplodnenia. ☹ a aj to moze trvat niekolko rokov.
Obcas sa stane, ze sa spytam sama seba, co by bolo keby sme sa do toho dali hned vtedy, keby som pocuvala vnutorny hlas, ktory mi vravel, ze uz je ten spravny cas? Priatelovi to nedavam za vinu, bolo to moje slobodne rozhodnutie, ze teda pockame, len ma sem tam premkne ten sklucujuci pocit...

januliak
7. mar 2008

Ahojte,
ja som planovala tiez, ze najprv sa zabezpecime a potom budeme mat deti, ale osud to zariadil tak, ze sa nam narodila dcerka, vlastne byvanie nemame, auto nastastie ano(asi sa vam to bude zdat blbe, ze to tak pisem, ale na druhej strane je to pomoc, ked treba vybavit veci, ist na nakupy, s cestovanim-cestujeme na dlhe trasy) a peniaze nazvys to asi tazko, kedze som na MD...Ale som stastna, ked sa pozriem na malu a najma, ked ich vidim s tatinkom spolu a urcite to nelutujem, ze tu fazulku z bruska som nechala vyrast na krasne babatko a potom slecnu...
Zuzi je pravda, ze vam bude lahsie, ked budete zabezpeceny a budes si aj to tehotenstvo aj materstvo uzivat viac.Nebudes sa stresovat, ze si to nemozes dovolit(aj ked takych veci bude aj potom 😝 ) a pritom sa ti to taaaaaaaaaaaaaaaak paci.
Janis24 drzim pasticky,nech sa vam to.

sasiki
7. mar 2008

Takže my bývame traja v jednej izbe, onedlho sa sťahujeme do domu, za ktorý platíme hypotéku a tiež žijeme z manželovho - nie veľkého platu. Ale vyžijeme, bez väčších odriekaní. Kupujeme si na seba oblečko, malej takisto hračky a milión iných potrieb, ktoré dieťa potrebuje, niekedy si zájdeme do reštiky, na pizzu a tak. My sa teda necítime veľmi obmedzovaní /finančne/, a to popritom externe študujem, kde sa prachy tiež míňajú. Sme šťastní, mladí, zdraví a tešíme sa na druhé - plánované bábo. Ale každý je zvyknutý na iný štandard, podmienky, každý má iné hodnoty. Takže čo robí niekoho šťastným, to na iného neplatí.

pralinka25
7. mar 2008

vsetko je relativne. Co niekto povazuje za nie velky plat pre ineho to je obrovsky plat.
Su ludia ktori ziju z minimalnej mzdy a materskej a tam jednoducho matika fakt nepusti.

susik77
7. mar 2008

zuzi, a co tak predat ten 1-izbovy byt a kupit 2-izbovy s tym, ze si zoberiete hypoteku? pokial este obidvaja pracujete...ceny bytov budu len stupat, tak si myslim, ze cim skor, tym lepsie 😉

susik77
7. mar 2008

este ma napadlo: mozno ked pojdete do uk, tak sa vam zapaci a tam aj zostanete...my sme tak zostali v Prahe-aj ked sme nesli sem kvoli peniazom-skor ako spoznat nieco ine...

viera78
7. mar 2008

zuzi ja som sa pre tehotenstvo rozhodovala 6rokov najprv sme nemali byt,ked sme si ho kupili trebalo splacat hypoteku,keby sme to neurobili dodnes sme u manzelovych rodicov a ceny bytov idu stale hore,konecne som si nasla pracu a zas dovod na odklad no azacali tykat biologicke hodiny a minuly rok v decembri sa nam narodil nas drobcek vcera som oslavila 30 a krajsi darcek som si k narodkam dat nemohla.clovek urcite kroky musi urobit lebo potom zisti ze mu vela veci uslo.

zuzanockamt
autor
7. mar 2008

ahojte ... chcela by som len jednu poznamocku k tym platom ... je naozaj relativne co znamena nie velky plat ... ja pracujem ako ucitelka s praxou 2 roky a moj plat je nieco malo nad 13 tisic, manzel je tiez VS vzdelany a ma asi o 4 tisic viac ako ja ... keby som si vzala hypo na 3-izbovy, tak banke necham celu vyplatu, manzel este splaca 1-izbovy + su aj dalsie vydavky okolo zivota, takze keby som bola na MD bolo by to zaujimave 😖
sasiki ... neviem si preto predstavit dost dobre, ze vam to tak super vychadza a este aj studujes a mozete si dovolit restiku sem -tam

sasiki
7. mar 2008

Manzelov plat je okolo 15tis. Nam to fakt ide. Hypoteku platime 5,5tis, ked hovoris, ze by ste nechali cely plat na hypoteku, tak asi zijete v meste. Viem, že sú tam ceny bytov nehorázne nehorázne. A stále rastú- My by sme si fakt taký dovoliť nemohli. Dom sme kúpili výhodne, možno sme mali šťastie. Ale všetko ide. Samozrejme, ako som spomínala, ak je niekto zvyknutý na iný štandard, je ťažké ho meniť. A ceny bytov fakt stále rastú a veľmi rýchlo. Teraz pýtajú za jednoizbové toľko, koľko nás vyšiel dom.