Zákaz telesných trestov. Aký je Váš názor?

etuska
3. máj 2008

Neviem,ci ste zaregistrovali,ze od 1.1.2009 by mal aj u nas platit zakaz telesných trestov.Aký je Váš názor?

etuska
autor
4. máj 2008

Julka-ja na 99% 🙂 akosi sa to v poslednej dobe lepsi 🙂 Stale som mala blby pocit i ked som jej len capla po zadku 😖 😖 😖 ,tak som si trosku nacitala nieco o "terapii pevným objatim" 🙂 No este tak precitat si tu knihu Ako nevychovat maleho tyrana 🙂

zuzana76
4. máj 2008

ja mam s nasimi dobry vztah a tiez sme boli vsetci traja dobre deti, len niekedy nam to uslo a nasim tiez, myslim ta ruka po zadku

zuzula28
4. máj 2008

no tak, aby tu niekto naháňal matku po súdoch, že dá na verejnosti vlastnému dieťaťu po zadku, no tak to pardón, teda... my tu ani zďaleka nie sme za opicami, bodaj by vonku mali taký prístup k rodine ako u nás, julia...netreba sa takto podceňovať...to že rozcapaný puberťák dostane facku od otca, lebo sa nevie zmestiť do kože ja napr. vôbec neodsudzujem...systém au-pair a život najprv karierá, mačky, psíci a potom deti, to je podľa mňa psychické ublíženie dieťaťu a 100x horšie ako jedna "výchovná"... 🙄

lubii
4. máj 2008

Ahojte, už tu jedna téma taká je tuším na bábätkách. Ja som svoju 12 ročnú dcéru nikdy neudrela. Myslím si, že to je pre to dieťa a hlavne pre dieťa v puberte dosť ponižujúce.

julia225
4. máj 2008

zuzula...si kuk prava dietata, od narodenia je slobodny clovek, ktory ma pravo rozhodovat sa...len nasa slovenska mentalita z deti vychovava zakomplexovanych jedincov...posluchaj, nerob, neskac, nekric, neplac si chlap, si uz velka...nemam ta rada atd... to je non sens... a ano ja osobne som za tahanie po sudoch...ake pravo mas bit niekoho...a este vlastne dieta!!! 😲 😲 to teda nechapem...

zuzana76
4. máj 2008

zuzula, presne tak, slovenski rodicia su praveze velmi milujuci a dost sa o svoje deti staraju. My v skole organizujeme vymenne pobyty nasich slovenskych deti v nemeckych rodinach a naopak. Nase deti sa najviac stazuju na jedlo, travenie casu v rodine. Rodicia venuju svojim detom minimum casu, cest vynimkam, vacsinou sa najedia v roznych fast foodoch, alebo mama urobi nejaky polotovar. Nehovorim, ze vsetci nemci su taki, to by som si nedovolila tvrdit. Ide o to, ze deti, ked sa odtial vratia, tak mnohe povedia, ze si vtedy zacali svojich rodicov viac vazit, zato, ze mama im rano urobi desiatu, ze veceru uvari doma - domacu stravu, ziadny polotovar. Dalej slovenski rodicia sa viac strachuju, boja sa o svoje deti, viac to davaju najavo.

maja22
4. máj 2008

zuzi, súhlas... len by to nemalo byť pravidlo... radšej jedna "výchovná", ako "pokazený život", ale sú ľudia, čo si myslia, že bez faciek sa vychovávať nedá... 😠 najťažšie je však podľa mňa zistiť, kedy je ten "správny čas" na tú prvú a zároveň poslednú...
ja sa tiež chystám skúšať terapiu pevným objatím... a komunikovať.... u nás v rodine sme si všetko vždy vykecali...resp. my deti sme riešili svoje problémy s našimi... mamina nás vie vždy vypočuť... aj teraz, keď sme už veľké... 🙂 🙂 🙂

zuzana76
4. máj 2008

maji, aj ja, budem sa snazit davat svojmu synovi vela lasky, objimat ho, davat mu pusu - pokial mi to dovoli 😀 , ale je mi zle z tych skazenych pubertakov/ videa kolujuce po mobiloch/ , co nevedia, co uz od dobroty 😝

zuzula28
4. máj 2008

juli, no to teda sa ťa nechcem dotknúť, ale v kruhu priateľov, kde sa naša rodina pohybuje, určite nie je ani jeden, čo by na prdel nedostal a o komlexoch nemôže byť ani reči, všetci sme v pohode a vyrovnaní až až, možno by nám ešte aj teraz "výchovná" bodla, keď máme veľké oči 😉 A práva dieťaťa si vôbec pozerať nemusím, my sme právnická família a moji rodičia sa môžu nad pokrivenou svetovou demokraciou a právom len pousmiať...tam sa iné svinstvá dejú... 😉 napr.

www.bleskovky.sk/cl/100157/241065/VIDEO---Sokuj...

zuzana76
4. máj 2008

zuzula, to som minule videla na bleskovkach, ale som to ani nedocitala, ani nepozrela, strasne zle mi zostalo z toho

maja22
4. máj 2008

ani ja sa nechcem nikoho dotknúť, ale ak sa dieťaťu nehovorí - nekrič, poslúchni atď., tak neviem, aký je doma, ale v škole "skáče po hlave" nielen spolužiakom, ale často aj učiteľom... viem, o čom hovorím....

zuzula28
4. máj 2008

inak podstata je tá, že samozrejme, že sa všetky budeme snažiť vychovávať dietky hlavne psychickou cestou a vlastne ma kus podráždilo len to o zakomplexovaných Slovákoch...myslím, že na našu generácie sa to už dávno chvalabohu nevzťahuje... 😖

luciask
4. máj 2008

Julia odkial to mas ze od narodenia je dieta slobodny clovek, ktore ma pravo za seba rozhodovat? Do urciteho veku sme za svoje deti zodpovedni my. Ak rozbije susedovi okno, musime to zaplatit my rodicia, nema pravo sa rozhodnut nechodit do skoly, pretoze my rodicia sme povinni ich zapisat do skoly. Ak by malo slobodne rozhodovanie, tak nemusime sa o dieta starat, takze ho porodime a babetko staraj sa. teda aspon mna tak napadlo podla toho prava rozhodovat sa.
Ak tvoja dcerka vyrastie a tvojej dcerke nejaka kamoska capne tak pojdes tu jej kamosku sudit? Ale ak maju pravo za seba rozhodovat uz deti, tak to mozme zrovna sudit kazde druhe dieta na piesku ked berie ostatnym detickam hracky.alebo im capne po ruke, potkne ho a pod.
Myslim ze na vsetko treba mieru, ale casto pri takychto zakonoch ti co su tyrani, ostanu byt tyranymi, vacsinou sa pride iba na tych co iba vychovne capnu, a to mne pride nespravodlive.

maja22
4. máj 2008

súhlasím

baskaj
4. máj 2008

moj nazor je taky, ze vychovne telesne tresty su uplne normalne. ved aj ja som parkrat pekne dostala varechou po zadku. finta je ale v tom, ze dieta musi vediet, ze ten rodic ho aj tak miluje a robi to pre jeho dobro, aby mu ukazal, co bolo zle a ze to bolo fakt zle. a pritom mu to aj vysvetli. ak toto dieta citi - a to urcite vie vycitit, tak potom si myslim, ze to ma hlbsi ucel ako len dieta telesne tyrat, co samozrejme hlboko odsudzujem.
a este k tym mamickam, ktore telesne tresty tak straasne razantne odsudzuju - skuste vychovat 3och chlapcov, ktori su hned po sebe bez obcasneho nakladania na zadok... 😉 (=je to nemozne, mam velmi bohate skusenosti...)

yasminelle
5. máj 2008

Stavim sa, ze aj v Amerike su telesne tresty detom zakazane a potom to tak dopada, ze po sebe strielaju v skole.

Ja teda deti zatial nemam, ale myslim si tiez, ze taka vychovna bitka pokial su deti utrhnute z retaze uskodit nemoze. Kolkokrat vidim vonku zufalych rodicov, cervenych od hanby ako im deti skacu po hlavach, to moje by si to dovolit nemohlo. Samozrejme, detom treba v prvom rade vsetko vysvetlit, dat im vela lasky a pozornosti a vychovat ich tym, ze im davame dobry priklad, ale su situacie, ked deti doslova zneuzivaju svoje postavenie a dokazu byt zakerne voci rodicom. A robia to hlavne na verejnosti, ked vedia, ze rodicia su v podstate bezmocni.

jankapo
5. máj 2008

Viete comu nerozumiem??? Zas otvorim notoricky diskutovanu temu...

Bojuje sa vo velkom o PRAVO ZENY (rodica) zabit nenarodene bezbranne dieta...pravo rozhodnut sa.Pravo ktorej jej umozni dalej fungovat a zit podla jej planov a predstav. Fajn, povedzme, nech ma to pravo.....

A teraz ideme zakonom zakazat PRAVO ZENY (rodica) udriet svoje uz narodene dieta....dobre, da sa diskutovat kde je hranica. Hovorme o naozaj vychovnom jednorazovom capnuti po zadku. Nie o mlateni hlava nehlava. Nemam pravo sa slobodne rozhodnut ze je to capnutie najlepsie resp.posledne riesenie vzniknutej situacie? Budem musiet byt za toto trestana? Ako?

Suhlasim s Luciou, ti co su tyrani, ostanu tyrani. Tak ako zena ktora chce ist na potrat, pojde. Zakazy a zakony nic nezmenia.
Ja osobne som dostala neraz od nasich. A znie to morbidne ale som im zato vdacna...osobne si myslim ze mi vzdy velmi dobre sadlo.... 😉 Nemyslim ze som utrpela nejaku psychicku ujmu. A nikdy nikdy som uz nezopakovala tu blbost kvoli ktorej som dostala jednu napravnu. Teda, neboli to blbosti, slo o vazne veci.
Preto si myslim, ze spravne odhadnuty, a patricne vysvetleny dovod- preco dieta dostalo po zadku- nemoze nikomu ublizit.
Je pravdou ze som raz dostala aj v amoku, zlyhania a musim uznat, ze za tym nasledovalo ospravedlnenie. A slo sa dalej. Patricne poucene obe strany, rovnako milujuce.
Ak dieta vie, ako pise baskaj, ze je stale milovane, tak o com....

Nie som za telesne tresty, to slovne spojenie sa mi nepaci...asi tak ako sa mnohym nepaci pomenovanie ze interupcia je vrazda...

Co dodat, len moj nazor.... 🙂

mimonenka1
5. máj 2008

caute,
no taky zakon by som uvitala, ja stale nechapem, preco rodicia biju deti. Preco? Za to že maju nad n imi moc a takto si ulavuju svojej frustracii? Podla mna su telesne tresty ponizujuce, to rovno mozme vsetky neprijemnosti riesit nasilim, nastvema sef, tresnem mu facku, rozculi ma manzel, tresnem mu pre istotu dve. Ked bijeme dieta davame najavo, ze nasilie je v pohode. A nechapem maminku, ktora tu pisala, ze da svojmu dietatu po zadku, pozrela som si vizitku a dieta ma jeden a pol roka, no co takemuto malemu dietatu povie uder po zadocku?

Ked rodic udrie dieta, co sa v afekte moze stat, podla mna vo vychove zlyhal. Dufam, ze sa mi to nestane.
Mimochodom aj mne sa najviac paci vychova pevnym obitim. Vynikajuca knizka - Tajomstvo vychovy statstnych deti.

mimkao
5. máj 2008

Tak, teraz trošku z osobnej skúsenosti...
Moji rodičia, nás prvých troch súrodencov bili. Nehovorím o týraní, hovorím, o výchovnej bitke. Niekedy to bolo dosť silné,ale vždy som vedela, že som si to zaslúžila.
Keď som mala asi sedem rokov, bola u nás na návšteve otcová sesternica z Canady a rozprávala, ako je to v ich krajine, že tam je zákaz telesných trestov, atď, atď... A že ona, keď musí capnuť svojím chlapcom po zadku, tak musí zatiahnúť žalúzie, aby ju susedia nevideli, a neudali ju.
Prešiel pekný pár rokov, mne sa narodil ďalší súrodenec a potom ešte ďalší... Čuduj sa svete, moji mladší súrodenci už žiadne výchovné nedostávali... 🙄 O tom potom, že by si ich zaslúžili ako soľ... Keď sme sa mamy pýtali, prečo im jednu necapne, keď nám tak poctivo cápali, povedela, že si uvedomila, že bitka nič nevyrieši... veľký to omyl... 😔 My (traja najstarší) sme už dospelí, máme svoje rodiny a ja som svojej mame nesmierne vďačná, že som ako malá dostávala.
No moji mladší bratia, sú asi nesmierne smutní , že oni už nedostávali... benevolentná výchova?... ... z mojich bratov sú neskutočný grázli, hlavne teraz, keď sú v puberte, nerešpektujú absolútne nikoho, moji rodičia sú pre nich vzduch, keď k ním ideme na návštevu bežne počuť reči typu určené mame, otcovi,: "ty sa choď dať liečiť, nestaraj sa do mňa, ja vás tu raz asi všetkých postrieľam"... , atď. Nepreháňam.! Je absolútne bežné, že neprídu domov ani na noc a pritom mobily majú a neunúvajú sa dať vedieť, kde sú, a kedy prídu. Len tak mimochodom, ten starší ma 17. mladší 12 rokov... Najsmutnejšie na tom je, že ešte ani teraz nedostávajú , hoci si mama, aj keď nerada, pripúšťa, že spravila chybu... Takže... len obmedzený človek by si myslel, tvrdil, že to bolo dobré, že žiadne výchovné nedostávali. a nikto, naozaj nikto nemá právo fušovať mi do výchovy. Ja svojím deťom na zadok dám, keď si zaslúžia, ale moje deti vedia, že ich milujem a ja viem, že oni milujú mňa. a skoro vždy im potom poviem, že dostal/a si preto, lebo si spravil/a to a to, podám im vysvetlenie a väčšinou už tú istú vec nezopakujú.
A myslím, viem, že tyranstvo vzniká práve vtedy, keď rodič bije svoje dieťa v hneve, pretože keď sa hnevá, nedokáže objektívne posúdiť, nakoľko bolo to "capnutie" silné, či mu neublížil a čo je najhoršie, dieťa to vycíti a myslí si, že ho rodič už nemá rád. a to je pre diaťa 100 krát horšie, ako jedno capnutie bez hnevu.
Tak a teraz ma môžete ísť udať... 😉

maybee
5. máj 2008

Ahojte, tak by som rada počula Váš názor na niečo podobné: mám švagrinu, ktorá má tri deti, hneď za sebou. Jej výchovná metóda spočíva v tom, že nikdy ich neudrela, nikdy!!! a to už jeden má pomaly 5 rokov. Presadzuje to, že všetko, aj keď napr. minule jeden ušiel zo škôlky sám, ušiel mne, keď sme išli z kostola, robia bordel v kostole, bijú sa, robia zle svojej najmladšej sestričke, musí sa im len vysvetliť. To znamená v jej ponímaní, že si ho pritiahne k sebe a snaží sa mu, hladiac ho po tváre vysvetliť, ako veľmi urobil zle...
Môj názor je asi taký, že tie deti si z nej urobia, keď budú starší slúžku, nebudú mať voči nej žiadnu úctu... Ako si môže malé dieťa zapamätať s "vysvetlenia", že vážne urobil zle?.. a bude možno na tom tak podobne ako mimikao mamina...

mimkao
5. máj 2008

A ešte k metóde pevného objatia....
Prečo už rovno deťom nedáte zvieraciu kazajku...? veď efekt je ten istý... 😉

ella1
5. máj 2008

tak ja nepochopím,ked niekto udrie alebo zbije malé dieťa....mimonenka ľahko sa ti vraví,ked máš ešte malinké bábo.ja som svojej dcére ani raz netresla hádam aj do 4-5-tich rokov,tiež som nechápala ako to niekto môže.ani teraz nie som za bitku,lenže niekedy nie je iné východisko a nepomôže nič iné,len dať jednu po zadku.bohužiaľ dnešná spoločnosť je taká,že môžeš ako rodič akokoľvek s láskou vychovávať,ale okolie dieťa ovplyví.ja to vidím na dcére,že bohužiaľ mohla som sa snažiť,ale niekedy nevie čo so sebou,dovoľuje si(a to si dovolím tvrdiť,že som skvelá matka a veľa som sa jej venovala,vychovávala) a proste musím zvýšiť hlas alebo jej takú miernu po zadku dať.
mne sa tiež ušlo ked som bola malá,niektoré neviem zabudnúť,lebo neboli spravodlivé,ale vidím to teraz,že niektorým by sa zišlo poriadne!

a presne tak to vidíme na amerike.....a ja nechcem aby sa v našich školách strieľalo,aby ma nedajbože niekedy týrali vlastné deti!lebo tam to s takýmito zákonmi dospelo aj v USA.

mimonenka1
5. máj 2008

mimkao ja ti tvoj nazor neberiem, vies ja mam znamu, ktora mi nedavno vravela, ze jej manzel da facku a ona, ze jej to nevadi, lebo si to zasluzi 😲 tak mi to pripomenul tvoj pripevok, mna ani mojho manzela, nikdy nebili a nie sme grazlovia, mame dlhorocny harmonicky vztah a milujeme svojich blizkych a pomahame im a dokonca mam vysoku skolu a nepijem 😲 cudne, vsak; pokojne mlat svoje deti, aj ked len vychovne, ja ich bit urcite nebudem, ani obijmat ich nemusis, ved aby sa necitili ako v zvieracej kazajke 😲 no este mi neda jeden postrech, nehovor, ze vychova na tebe nezanechala nasledky, ked dokazes napisat takyto prispevok - jednoducho neznasam nasilie

baby otraste sa bitka nic neriesi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mimonenka1
5. máj 2008

ozaj a mimkao, ked deti beru od tyranov-rodicov do domova, kazde dieta by radsej zostalo doma je to zvastny psychologicky efekt, tak sa nbecuduj, ze aj ked das po zadku svojim malickym detickam, tak ta miluju

som uplne zhrozena, ako sa mamicky stavaju k zakazu telesnych trestov, naco mate deti, aby ste im ublizovali ?

mimkao
5. máj 2008

mimonenka, nerob zo mňa tyranku a neraď mi, aby som kľudne mlátila svoje deti, pretože to nerobím, oki 😉 moje deti poriadne ani necítia, keď im capnem po zadku. A to, že deti milujú rodiča tyrana, tiež nie je pravda... poznám také prípady.
A ktovie, čo vyrastie z tvojej dcéry, a nyvše, má len deväť mesiacov, takže ty o tom veľa hovoriť nemôžeš... 😉

mimkao
5. máj 2008

P.S.: svoje deti obímam možno viac, ako ty, ale nezbavujem ich voľnosti pohybu... 😉

mimkao
5. máj 2008

Ale zhodneme sa snáď na tom, že aj ja som proti fackaniu.

melory
5. máj 2008

....preco sa tu pletu jablka a hrusky?
...pevne objatie so sepkanim do uska "milujem ta" sa predsa nemoze rovnat bitke varechou a facke!

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melory
5. máj 2008

co je to dita neposluch???? nerob a robi???
tiez som za nekonecne vysvetlovanie a deti nebit!
snezienka mas babo ako ja...to uz zacinas s vychovou? 😲