Zákaz telesných trestov. Aký je Váš názor?

etuska
3. máj 2008

Neviem,ci ste zaregistrovali,ze od 1.1.2009 by mal aj u nas platit zakaz telesných trestov.Aký je Váš názor?

julia225
7. máj 2008

no... podla mna zijem v realite...dost krutej...ale nevybijam sa na dietati... matkou terezou by som sa v ziadnom pripade nechcela robit...dal by boh aby som sa na nu aspon malom podobala...
ona aj hovori v jednej zo svojich knih..."ako mozu vojny vo svete utichnut, ked zena dokaze vrazdit vo svojom tele"...alebo o tom ako"nasilie plodi nasilie..!
nebudem sa skriepit...mne sa uz nechce...hlavne po tom,co som zistila, ze matka 21storocia dokaze mat zadebnene mozgy...(to nemyslim ziadnu vas konkretne...,ale vseobecne)
no a co sa tyka ublizovania...moja mala mala v 18stich mes. take obdobie a doteraz sem tam chyti amok, ze teda deti bila a bije...provokuje...ale len preto, ze sa jej paci ako si ju hned vsetci simnu... 😅
mlati sa s bratrancom hlava nehlava...ale ja jej ANO len vysvetlujem teda...ked to urobi, ju vezmem za ruku a poviem NIE... to sa nesmie..alebo ked pacne mna...mam argument...ja nebijem teba ak ty prosim nebi mamku...
hold moj nazor...
a tymto s vami koncim...svoje dieta neudriem a bodka...cize ano som proti telesnym trestom, kdekolvek...doma, skolke, skole, vazeni...atd...a to nielen pre deti ale aj dospelych...
pekny dnik... 🙂

julia225
7. máj 2008

ved to, ze nasilia je dost aj bez "vychovnych na zadok..." 😒

martina.d.
7. máj 2008

Ani mne neublížili výchovné. Vždy boli za niečo, ani raz to nebolo pre nič za nič. Viem si uznať, že niekedy som svoju mamku vytáčala do nepríčetnosti, a keď to potom prišlo, bola som si sama na vine. Každá akcia vyvolá reakciu. Si myslíte, že som poslúchala na slovo? Ani zďaleka, ja som mala byť asi chlapec 😀 .Deti vždy skúšajú svojich rodičov. Ja mám veľmi kľudného manžela, ktorý veľa vydrží. Ale keď on už capne našu dcéru po riti, tak si to musela pres... na plnej čiare. Každý má iný prach trpezlivosti, a iné metódy. Vysvetľovať,upozorniť, pohladkať, prihovoriť sa kľudným hlasom, objať alebo chytiť za ruky - samozrejme, že áno, ale aj to má určité hranice. Nenechám si predsa teraz keď je malá skákať po hlave, keď bude staršia tak čo bude robiť - psychicky ma týrať, vyhodí ma z domu alebo nedajbože niečo horšie??? Rešpektovať nás musí, ako mi ju aj ona nás.
Nadarmo sa nehovorí, ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Keď už budem Jano, neohneš ma mamo.

julia225
7. máj 2008

ohybat mozes aj inak...nielen "vychovnou"---
ok...idem ta...pekne von, majte sa...

zuzkafuny
7. máj 2008

Julia pravdu máš...
Mňa už keď malý vytáča, dám ho do postielky a ja si idem predýchať nadvor 🙂
A deti by sa mali vychovávať tak, aby sa nemuseli byť... Matka ktorá dieťaťu "dá výchovnú" niečo na výchove nezvláda. Mám veľkú dcéru a nikdy nedostala (2 razy-ale ja som bola tá, čo to nezvládla) a je to to naj dieťa na svete 😕 🙂 a aj Miško pravdaže... 🙂

martina.d.
7. máj 2008

Jasné Júlia, ale niekedy sa inak nedá. Myslím, že máš pocit, že napr, mňa ohromne teší keď dám svojej dcére na zadok, že??? A asi všetkých, čo to nepovažujú za týranie. Si myslíš, že sa v tom vyžívame...???Asi máš pravdu, mne to robí óóóóhromnúúúú radosť. Normálne čakám na dôvod, kedy jej môžem capnúť. 😀 😀 😀

zuzkafuny
7. máj 2008

Maťka... jasné že ťa to neteší... to nikto nehovorí... len niečo keby si možno urobila inak, nemusíš jej po riti dať... hm...??? 😉 🙂

martina.d.
7. máj 2008

Zuzi, veď u mňa je to najposlednejšia možnosť a nie prvá. Milujem svoju rodinu.

zuzkafuny
7. máj 2008

ja som tiež občas fasla 😀 a raz poriadne 😀
Som sa chcela učiť lietať z piateho poschodia, ale našťastie som zostala na sušiaku 😀
tak ma bitka neminula ani od mami, ani od oca 😀 😀 😀 si pamatám do teraz 😀 😀 😀

martina.d.
7. máj 2008

ja ti verím. Ja len, že sú oveľa ťažšie tresty ako toto čo tu rozoberáme. Čo potom rodičia a ľudia, ktorí naozaj týrajú, vraždia, sexuálne zneužívajú .... svoje deti ( a keby len ich). Dennodenne som sa s takýmito vecami stretávala v práci, a verte, že tie deti by boli rady, keby dostali radšej po riti.

martina.d.
7. máj 2008

Chápem, že je to extrém, ale aj takéto veci sa dejú okolo nás. 😠 😠 😠

zuzkafuny
7. máj 2008

to jo... letím von 🙂

daleja
7. máj 2008

ja si myslim, ze su horsie problemy, ako len capnutie po zadku a tomu by sa mali venovat zakony doraznejsie. za chvilu pridu s tym, ze ked date boztek vonku svojmu dietatu, budu mat podozrenie, ci nie je zneuzivane. ale to je ina tema

lenadka
7. máj 2008

daleja suhlas 😉

lenadka
7. máj 2008

urcite by mali byt zakazane v skole a tiez ozajstne bitie, capnutie za to nepovazujem,
zuzkafuny teda ty si bola cislo 😀 😀 😀 a zase ta to chyta? 😀 😀 😀

weroni
7. máj 2008

zo mna sa sice mamina stane az za mesiac takze s vychovou vlastnych deti este skusensti nemam 😉 ale mam 5,5 rocnu sestricku pri ktorej som viac nez len asistovala s vychovou a pracujem s detmi predskolskeho veku (tiez som varovavala mnoho deticiek) takze na zaklade tychto skusenosti si dovolim tvrdit ze pokial rodic od utleho detstva dietatka "pouziva" laskyplnu vychovu, ktora zahrna uprimnost, cestnost, caste vyznavanie lasky, proste - vychovu ktora samozrejme stanovuje urcite limity - bez toho to nejde, no jej zaklad spociva v laske ktoru dieta citi, citi ze je milovane, chcene, rodicia ho chvalia za dobre veci - vtedy nie je treba ziadne "vychovne po zadku".
Velmi vela rodicov robi tu chybu ze pokial sa dieta pekne hra, nevyrsuje, nerobi nic zle, nevsimaju si ho. No akonahle napriklad pri citani knizky ju hodi o zem alebo urobi nieco zle - to je moment kedy skoro vsetci zareaguju negativne - vtedy si vlastne dieta vsimnu. Deti su velmi chytre a kedze vidia ze jediny sposob ako si "vydobit" pozornost je urobit nieco zle, potom nech sa ziadne rodic nedivi ze musi po dietati kricat, dat mu po zadku a podobne. Pokial by radsej rodic povedal "ako pekne si citas knizku" - proste pochvalit dieta za to dobre co robi, vsimat si ho pri pozitivnych veciach co urobi - vtedy dieta nema preco robit "zle" a tym padom rodic nema preco dieta zbit.
Myslim si ze toto je cesta k vychove bez faciek a "po zadkoch"... 😉

lenadka
7. máj 2008

inak baby akoby ste riesili /tie co necapnete ani a nic 😀 / ked dieta musi nosit okuliare a okluzor a nechce si ich dat nasadit, po dobrom sme to skusali pol dna, ani za cukrik ci zuvacku to neslo, proste v ziadnom pripade...skusala aj babka a nic..ked dostala okuliare s okluzorom na nos hned sa zacala hadzat a metat po zemi, strhavat si ich a ohla-vyklbila pantik na rame, neboli lacne ja nemam na to kupovat ked len 1x mesacne okuliare za 1600Sk
dostala po zadku a zrazu to islo, ale len na prechadzky tj. 1-2 hod denne
potom ma ocny sfukol ako sviecku ze ak to nebude nosit 3 hodiny nemame nabuduce vobec chodit!!! ze nas ako pacientov odmietne ze nespolupracujeme! cely tyzden musela dostat na zadok inak si ich odmietala nasadit 😕 🙄
teraz uz nie je problem, trochu pofrfle ked jej ich nasadzujem ale nestrhava si ich a neskace po nich...
lezne moc to nezabera okuliare sa jej posuvaju a budeme musiet ocko lepit a to zase nechce rovnako ako predtym okluzor...ako sa mam vyhnut bitke ak chcem aby mi dovolila zalepit jej oko? Akoze mam od nej ustny suhlas ze dobre zalepime, ale ked som to skusala realne nepochodila som, ale ani som to neriesila, nechala som tak, ze kupim na tie nalepky este nalepky z obrazkami /lebo v skolke to tak jeden chlapcek ma/ a skusim este tak...ale ked ani to nezaberie poradte 😝 /inak uz som ich raz mala kupene a dala som ich nakoniec kamoske aj s rozpravkovymi nalepkami, lebo hystercila ak som chcela ocko lepit, povedala som si ze dobre aspon okluzor nosis, ale vysledky ma zle, uz ma nosit okluzor 4 hod. denne ale sama vidim ze je to na prd ked sa jej to stale posuva a ona na to oko vidi/

weroni
7. máj 2008

lenadka:
na deti musis ist fintami - ale takymi aby si ich pritom neklamala. Mne sa to zatial vzdy a pri hocijakom dietatku podarilo, chce to len trpezlivost a par minutiek casu naviac.
Priklad: Dievcatko sa velmi chcelo napit kofoly a prave zjedlo hrozno. Ocko mu povedal ze "nesmies". Zacala plakat, nervacit, zurit ze ona CHCE. On jej nepovedal ze tu kofolu nemoze preto ze kofola pre deti neni dobra - ale preto ze jedla hrozno. Lenze ked 3-rocnemu dietatu povies ze "nemozes pit kofolu lebo si jedla hrozno" - neni to pren postacujuca odpoved.
Tak som si dievcatko zobrala na kolena a povedala som jej ze ak chce, prezradim jej tajomstvo. Oci jej samozrejme okamzite zablikali - ako kazdemu dietatu ktore sa ma dozvediet nieco "tajne" 😉 a posepkala som jej ze hrozno a kofola sa moc nemaju radi. Vravim jej. Vies si predstavit co by sa stalo keby sa v brusku stretli? To by bola katastrofa- pozri - takto by sa pobili - zacala som ju steklit a robit jej somariny na brusku - akoze "bitka v brusku" 😉 zacala sa rehotat samozrejme a ked sa upokojila som jej povedala ze mam ale tajny recept ako ich skamaratit tak aby sa mohla trocha z tej kofoly napit. Hned spozornela a ze "ako?" 🙂 tak som jej povedala ze chlebik je taky "udobrovatel" a pokial by troska chlebika poslala do bruska - ten by to hrozno s kofolou skamaratil a ona by sa potom mohla trocha napit 🙂 A bolo po probleme - stalo ma to asi 3 minuty casu naviac a trocha "energie" - pretoze povedat "nemozes a basta" alebo "nemozes a daj pokoj" je ovela jednoduchsie a kratsie 😉
Lenze o tomto podla mna vychova nema byt 🙂
Takze pri hocijakej problematickej situacii treba vymystliet nieco podobne - chce to len trocha fantazie a energie a - trpezlivosti 🙂 verim ze sa ti nieco podari vymysliet aj pri probleme s okuliarmi 🙂
Mna by hned niekolko veci napadlo ale len ty svoju dcerku poznas a vies co na nu plati 🙂

mimkao
7. máj 2008

Weroni, buď s deťmi minimálne 365 dní v roku, 24 hodín denne a uvidíš, že nefunguje všetko tak, ako si napísala... 😉

weroni
7. máj 2008

mimkao: bola som tak tri roky so svojou sestrickou - no mozno pri svojom vlastnom to bude o inom 😉

weroni
7. máj 2008

mimkao: inac gratulujem k styrom pokladikom 🙂 musite to mat doma vesele (inac ja som tiez zo styroch surodencov 🙂

zuzula28
7. máj 2008

no všeličo som si tu poprečitovala, niekde mi aj obočie kus na vrch vyšlo a v prvom rade si myslím, že pojem telesný trest si každá z nás vysvetľuje po svojom...ak sa matka rozhodne, že sa pokiaľ možno vyhne "výchovným", tak tu takej mamine rozhodne nebudem stavať slavobrány a ani vyhrávať famfáry...pretože si myslím, že s takýmto predsavzatím ide do výchovy každá normálna mama 😉 Ale napr. ja osobne sa tu nemienim biť do pŕs, že sa mi to nikdy nestane, pretože som len úprimná sama pred sebou...môžem len dúfať, že to zvládnem. Každá dobrá mamina, ako napr. aj tá moja sa v dospelosti vyzná svojmu dieťaťu, že tie naozaj veľmi sporadické "výchovné" najviac boleli ju samú, ale je presvedčená, že boli použité adekvátne a mali svoj efekt...a ja s ňou súhlasím. Viem, že ste tu už aj také, ktoré máte väčšie deti. Ale vzhľadom na to, že ani jedna jediná z nás nemá dospelé dieťa, ktoré už opustilo svoje hniezdo a je čestným a plnohodnotným človekom, myslím si, že na bohurovné závery máme všetky ešte veeeeľa času...vychovávať svoje dieťa budem tak, ako ja uznám za vhodné, nikdy by som ho "nemlátila", na to už zákon je a extrémne legislatívne úpravy, nech si nechajú extrémne "demokratické" krajiny ako USA (kde pár desaťročí dozadu si ešte nemohol černoch ani sadnúť v trolejbuse, ale musel stáť...) a aj niektoré v západnej Európe...dá sa to škaredo zneužiť, keď vás chce niekto spoločensky zlikvidovať alebo ublížiť vašej rodine... 🙄

mimkao
7. máj 2008

weroni, ináč, musím uznať, že vieš, ako na deti. z tou kofolou to si vymyslela dobre, mne často krát chýbajú nápady, ako deťom niečo vysvetliť, čo nechcem aby robili... 😒

weroni
7. máj 2008

zuzi pekne si to napisala 🙂 inac s tym zakonom je to fakt divocina - ono pri urcitych pripadoch by to velmi pomohlo (napr. rodiny kde naozaj deti mlatia a trapia, tyraju - a vsetci co to vidia nemozu s tym nic urobit ☹ ) ale zase na druhej strane - aby splnil ten zakon ten ucel na ktory sa vydava - muselo by byt velmi jasne definovane co je a co nie je telesny trest. A to sa podla mna da velmi tazko.
Aj ked - jedna definicia telesneho trestu uz existuje - ale myslim ze sa tyka nielen fyzickej ale aj psychickej stranky a znie tak ze je to "cokolvek co dietatu ma sposobit pocit nepohodlia alebo bolesti".

mimkao
7. máj 2008

zuzula28: súhlasím, súhlasím, súhlasím. 😵

lenadka
7. máj 2008

weroni,
vies skusali sme pol dna nie par minutiek, aj sme jej dali po prvom hysaku par minut cas na rozmyslenie 😉 aj sme jej vysvetlovali ze musi lebo bude skulit a ked bude velka bude s toho smutna, budu sa jej smiat a pod...ked babka videla ze nic nezabra tiez za nou isla a dohovarala jej. Naoko suhlasila a ked boli okuliare na ociach tak ich znicila 😠 😠 😠
tu teraz ide o to ze je to pre jej dobro, aby neostala skulava a nebodaj tupozraka a lekar ju neodmietol dalej liecit 😉
mne uz ostava len ta alternativa nalepiek vsak potom napisem ako som pochodila, v piatok pojdem do optiky...

a tiez cvicime vojtovku, malu nemusime ani bit toto je ten najvacsi trest aky si ani nezasluzi nielen ona ale ani ine deti a musime. Jeden cvik mame dost drasticky 1x ked s nou cvicila sestricka bola cela upotena, uplakana, sople po celej tvari a nemozes nic robit len sa pozerat, naucit sa to a robit takto ZLE svojmu dietatu denne, a nie je pravda ze to deti neboli, lebo ked sa brani tak to boli, lebo ju tak drzime nasilu....a priznavam ze toto nezvladam a denne necvicim aspon tento jeden sprosty cvik teda nie ale radsej chodime plavat v ramci rehabilitacie, len to na rehabke nemozem priznat 😅

mimkao
7. máj 2008

lenadka ☹ ☹

weroni
7. máj 2008

lenadka: no to je teda dost blbe ze ta vojtovka tak boli 😒 ☹ toto je priklad kedy mozes robit fakt co chces ale naozaj ani ja neviem ako by som dietatu vysvetlila ze ta bolest je na jeho dobro ☹ vacsiemu uz ano no takemu drobcovi 😒 ☹

mimkao: nuz musim zase uznat ze je rozdiel takymto sposobom (ako napr. s tou kofolou) riesit problemy s jednym ci dvoma detmi a rozdiel so styrmi 😀 takze ten nedostatok napadov absolutne chapem 😀

lenadka
7. máj 2008

weroni, ja by som 3x denne mala sposobovat svojmu dietatu pocit nepohodlia a bolesti... ☹ a nie len jej lebo mna pri tom chrbat tiez poriadne boli, udrzat 3 rocne dieta v urcitej polohe poskrucane 5 min. je zaberak hlavne ked nechce..."nastastie" to dieta sa casom zlomi a odpor kladie menej casto a tiez pride na to ze ak spolupracuje trva to kratsie, lebo ja v tej polohe musim sledovat urcite napnutia svalov, mali by sa opakovat min. 5x. ked spolupracuje je to tak za minutku kazda strana "zleho" cviku tak ho volame a ked nie musim ju tak drzat 2,5 minuty-zda sa to sice malo ale pre mna je to nekonecnééééééééééé. Pri "dobrom" cviku lezi na chrbatiku a citam jej rozpravky-to sme sa dohodli ukecala som ju tu problem nie je 5 min. kazda strana a je to, len moj chrbat 🙄 🙄 🙄
bolo obdobie tesne po operacii ze ked som prisla z prace mala ked ma zbadala nebezala mi oproti ale prec odomna ☹ 😢 prave kvoli cviceniu vojtovky, vedela ze na 100% cvicit budeme tak utekala...mne to bolo tak luto 😢

certica
7. máj 2008

leni, to cvicite az od tej operacie? a co je to prosim ta za cvik. viem si predstavit, jak sa citis ☹