Zamestnávateľ mi nepredĺžil zmluvu a odmieta mi dať dovolenku.

bielavlcica
28. aug 2019

Baby potrebujem surne radu. 7.9 som nastupovala do prace s tym ze zmluva bola iba na rok a bud ju predlzia alebo ukoncia. Kedze som sa prestahovala nastali komplikacie ktore sa nepacia zamestnavatelovi. Rozhodol sa ze ukonci zmluvu aj ked sa somnou riaditelka vypravala a povedala ze este sa ozve ci somnou rata ci nie. Neozvala sa tak som si zacala hladat pracu. Nasla som kde som sa dohodla na nastupe od 1.9. Dnes mi ale zamestnavatel povedal ze vraj k augustu miesto 5 dni dovolenky mam zrazu 3 a chce po mne aby som si za august vypisala dovolenku pricom som si ju nemala ani kde vybrat pretoze nemal kto robit. Ked som oznamila ze k 1.9 koncim zrazu je to problem ze vsak zmluvu mam do 6.9 a ked som sa pytala ze ako si mam riesit pohovory a ostatne mi bolo povedane ze to je moj problem. Chcela som si na to vybrat dovolenku ale s tym nesuhlasia.
Mozem spravit to ze jednoducho 1.9 nepridem do prace? Nemozu mi nejak siahnut na vyplatu za august ci co by ste mi poradili?

vroni
29. aug 2019

@eliska13, nie som si celkom istá, či môže zamestnávateľ zakázať čerpanie dovolenky v prípade, že zmluva konci. Dovolenka je zo zákona časom na zotavenie a nie prilepsenim k ukončeniu pracovného pomeru. Tu to skôr vyzerá na to, že zamestnávateľ je dôležitý ako sopeľ na rukáve a chce robiť prieky. A kľudne by som dala hlášku na inšpektorát, pravidlá platia pre obe strany a tu majú maslo na hlave obe.

lula313
29. aug 2019

@vroni ale zamestnávateľ zo zákona mozes urcit, kedy si zamestnanec ne/bude čerpať dovolenku.. ak jej nejaká dovolenka zostane, tak jej ju predsa preplatí, nebude o nič ukrátená..
keď som si prechádzala príspevky, tak spominala nejakú stanicnu, čiže mi príde, že niekde robi sestričku a teda, keby sa nejaká sestrička na operacke, alebo JISke rozhodla, že iný deň už nepride, tak tam už predsa môže dôjsť aj o ohrozenie zdravia pacientov.. je to iné, ako keď nedôjde do prace povedzme krajčírka alebo upratovacka

wena
29. aug 2019

Ak neprídeš do práce, nemôže ti urobiť nič, nahradit skodu ti môže dat len ak to je pisomne dohodnuté v zmluve a vylatu ti poslať musí.

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@eliska13 nechapem preco na mna utocis. Zamestnavatel predovsetkym odrbal mna. Koncila mi zmluva 6.9 s tym ze ja sama som prisla ze nech ma teda preradia a nadriadena povedala ze si to este premysli ked som cakala povedala mojej nadriadenej ktora mi to neoznamila ze nie ze neda mi inu robotu a tym padom som ja bola v nevyhode. Druha vec pytala som sa nadradenej kolko dovolenky este v auguste mam na vyplatnej paske mam za jul ze 5 dni co som aj nasla a ked mi vcera oznamila ze musim robit az do 6.9 pytala som sa ako si to mam riesit z pohovormi naco mi odvkla ze moj problem a ja som na to povedala ok vezmem si dovolenku. Ked ma volala si vypisat vykaz povedala mi ze mam len 3 dni dovolenky a tie si mam vypisat za august. Podla mna to povedala preto, ze som si tu dovolenku cerpat chcela v septembri. Z ich strany absolutna neochota, dovolenkove listy som odmietla podpisat aj vypisat. Ja nemam vypoved mam len podpisany papier kde je ze mi zmluva konci k 6.9. Mne neplinie ziadna vypovedna lehota. Navyse 6.9 skoncim a ze 7.9 mam vratit veci ja som rovno povedala veducej ze moze zabudnut pretoze na to cas nebudem mat pretoze ak mam 7 nastupit vdaka ich ochote nebudem mat cas lietat po nemocnici a vraciat veci. Navyse zakon mi umoznuje si hladat pracu a zamestnavatel je mi to povinny umoznit. Ja som urobila vsetko preto aby som ostala ale oni ma chcu vydrbat a nachytat preto ja chcem vydrbat s nimi. Bola som ja ta dobra ale uz sa osierat nenecham

vroni
29. aug 2019

@lula313, zamestnávateľ ti síce môže určiť, kedy si smieš čerpať dovolenku, ale nemôže rozhodnúť dovolenku ti svojvoľne preplatiť. A o to tu ide. Nie som za vychcanych zamestnancov, ktorí presne poznajú svoje práva a netušia o povinnostiach. Ale ešte viac mi dvíhajú tlak vychcanci na strane zamestnávateľov, ktorí zneužívajú naivitu zamestnancov.

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@vroni praveze oni chcu aby som si dovolenku akoze cerpala ale to ze mne to ukrati s vyplaty im nevadi a navyse vravim v auguste som si nemala kde cerpat pretoze bolo treba tahat aj oddelenie aj ambulanciu a pre pokoj ostatnych neni som na jiske ani na are takze tym ci pridem alebo nepridem sa nic nemeni iba to ze im nema kto robit na oddeleni co uz moj problem neni pretoze ja som prejavila zaujem taktiez som bola ochotna ist do skoly na kvalifikaciu a zrazu je vsetko moj problem. A to som im zalatavala sluzby ked nemal kto robit

queen_mary
29. aug 2019

@bielavlcica ako dlho dopredu si s nimi riesila ten termin dovolenky? Bud je to o tom, ze namiesto teba naozaj nema kto robit, alebo su proste zli a robia ti to naschval. Skontroluj si ten pocet dni, asi by som aq informovala na inspektorate prace, ako by si mala postupovat a ake mas moznosti.

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@queen_mary to sa hlasilo uz v january ze kedy s tym ze v auguste mi dovolenku zrusili a presunuli na jul pretoze som tam mala pobyt takze augustovu mi presunuli na jul najblizsiu som mala mat v septembri od 9 do 17. Ako vravim na terajsej vyplatnej paske za jul mam 5 dni a zrazu mam len 3? Ako to potom rataju. Oni mi dovolenku preplatit nechcu. Mam nadcasy 45 hodin a tiez mi ich nepreplatia

queen_mary
29. aug 2019

@bielavlcica tak potom inspektorat prace a poradit sa s nimi. Neviem, aj tak sa mi zda ze pises dost zmatocne a nejake je to zamotane (co som tu cele citala). Ten pocet dni dovolenky, nie su tie 3 dni uz len alikvotna cast?

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@queen_mary neviem co je na tom zmetocne podstatou je ze som chcela od 1.9 ist inde s cim oni nesuhlasia a ja sa pytam ako to mam urobit aby ma nejako sankcionovali

queen_mary
29. aug 2019

@bielavlcica podstatne je ze ti zmluva konci 6.9 ci kedy a tak ste sa povodne dohodli! Ked si nevies zistit dalsie veci tak tu ti uz nepomozeme, napr. To, kolko vlastne ti zostava dovolenky. A neda sa to spravit nijak. A oprav si zapor v poslednej vete, lebo to vyznieva tak, ze chces sankciu.

vevesh
29. aug 2019

@bielavlcica vy sa dohodnut so zamestnavatelom neviete a asi sa ani nedohnete podla tvojich prispevkov. Takze novemu zamestnavatelovi povedat, ze nastupis o tyzden neskor (posunut zmluvu), a u stareho nastupit na tyzden na pn (ked si vybavis vychadzky, tak aj vratis veci do starej prace, aj mozes podpisat zmluvu v novej). Dovolenku ti budu musiet preplatit celu, kedze si ju nemohla vycerpat a nemozu ti dat ani sankcie za absenciu v praci. Nic ine na vyber nemas. Pretoze inspektorat bude riesit akurat zamestnavatela a jeho porusovanie zakona, a nie "tvoj problem"...

simca06022011
29. aug 2019

K dovolenke, treba si dať vytlačiť čerpanie dovolenky, porovnať to, žiadať si vysvetliť ako rátajú nadčasy, nech si pekne nájdu čas vysvetliť ako k raraniu prišli... Spatne sa dovolenka nedá čerpať, čiže ja by som si vypísala žiadosť o dv na september, inak nech mi ju celú aj s nadcasmi preplatia. Ak nie tak inšpektorát si to skontroluje, ale nechápem to spätne čerpanie dv, je to zmatocne. Čiže kľudne sa môže stať že v papieroch to budú mať dobre. Chyba je že si myslíš že zamestnávateľ tu musí umožniť hľadať si prácu, že ty keď máš pracovnú zmluvu do 6.9. tak nemôžeš "vyskakovať", že chces robiť do 1.9. . A keďže funguje ješitnosť, nikdy sa v akejkoľvek práci neoplatí vopred hovoriť o pohovoroch atď., jasne že robia prieky.

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@simca06022011 praveze ja som bola ochotna sa s nimi dohodnut dali mi dva dni roboty a zrazu bum dosli ze mam robit od 1.9 do 6.9 a nepytali sa ma ci mozem a ja som si na tie dni naplanovala pohovry co som aj veducej oznamila a oni mi to proste drbli na papier a viac sa somnou nebavili navyse sa vyhovaraju jeden na druheho ze dovolenku dava vrchna ta zas ze personalne. Baby mi to vysvetlili tak ze na to aby mi zaplatili dovolenku si ju musim napisat ze som ju cerpala v auguste a ze rak mi ju preplatia a ze vraj zvysnych 5 si mozem vybrat u mojho noveho zamestnavatela

vroni
29. aug 2019

@bielavlcica, toto je úplná blbosť. Vyčerpanu dovolenku ti nikto nepreplati a tvoju starú dovolenku ma novy zamestnávateľ úplne na háku. Asi by som na drzovku písomne oznámila, že po ústnej dohode si beriem zvyšných 5 dní dovolenky od 2.9 do 6.9. a žiadam ich preplatiť mi aj 45 nadpracovanych hodín. Nie, nie je to podľa zákona. A? Oni tiež majú nejaký zákon na háku.

simca06022011
29. aug 2019

@bielavlcica somarina, ty si nič nepíš. Nový zamestnávateľ ti starú dovolenku nebude dávať čerpať. Ale.moze byť, ze na začiatku roka vyratali dovolenku na celý rok, tj do decembra, a teda sept-december nemáš nárok čerpať u nich a to by mohlo byť cca 5dni. Neviem. Ale to musíte vy v papieroch vidieť. Spatne sa žiadna dovolenka neplatí. Ak by si si napísala čerpanie v auguste prídeš o peniaze, ktoré si reálne pracovala a miesto toho dostaneš zaplatenú dovolenku. Reálne ale máš pracovný pomer do 6.9. a teda do vtedy si zamestnanec tam. Dovolenku si vydiskutuj aj spätne, aký bol nárok na tento rok, koľko sa čerpalo atď.

evittam
29. aug 2019

@bielavlcica Ako ti už napisali. A vacsiu blbosť ako to,ze si dovolenku od starého zamestnavatela môžeš vyčerpať u noveho som teda este nepocula. To musel byt extra odborník co ti to povedal.😂😂😂

simca06022011
29. aug 2019

A inak.myslim si že v komunikácii vy a zamestnavatel dochádza k omylom z neznalosti. Vsetko by to mzdárka mala zvládnuť vyriešiť a vysvetliť za chvíľku, treba totiž mať o tom mat reálne a komplexne informácie, nič také ako "vrchná povedala"

bielavlcica
autor
29. aug 2019

@simca06022011 ved ja som to chcela tiez zo mzdarkou riesit lenze ta ma dovolenku zrovna a druha zastupujuca mi povedala ze nech si to s nou riesim

simca06022011
29. aug 2019

@bielavlcica keď je zastupujúca musí to vedieť vyhľadať... Ja by som sa odbiť nedal, teraz to potrebuješ a nie o mesiac...

lula313
29. aug 2019

@evittam ono to podľa mna mysleli tak, že do roka má človek nárok na 20 dni dovolenky, keďže 3/4 roka odpracovala u starého zamestnávateľa, tak za kalendárny rok 2019 si má čerpať 15 dni u terajšieho zamestnávateľa a 5 dni u noveho(kde odpracuje 1/4 kalendárneho roka 2019, čiže jej prináleží 1/4 zo zákonného nároku).

Ono sa tu hrozne blbo radi, keďže nevieme podrobnosti. Robia sa tam 24ky, 12ky, 8ky? Je možné, že na tých zvyšných 5 dni dovolenky sa pozera ako na 3 dni 12tiek.. podľa takýchto zmatocnych info sa radiť nedá..

evittam
29. aug 2019

@lula313 Ja netuším ako to nejaky oni mysleli a ani ma to nezaujíma. Rady dostala...