Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

verusamarusa
18. aug 2008

haaaa tak dnes som zavarila 12 poharikov ciernej bazy ...to bude mnamko nie len na zimu 😀

titkovamiriam
19. aug 2008

daj sem recept 😀 ,ja som zavarala vecer jablcka,jablcka so slivkami,jablcka s hroznom a hruskami.

verusamarusa
19. aug 2008

taaaaakze
BAZOVY KOMPOT
3kg,bazovych bobul,
1l vody,
3/4 kg krys. cukru,
trosku citronovej stavy,
kusok celej skorice,
4 klinceky
Zrelu bazu este na stopkach umyjeme a potom oberieme a dame do poharov.Vodu s cukrom,skoricou,klincekmi povarime a pridame stavu citronovu.Zalejeme bobule,zavreme pohariky a sterilizujeme klasickym sposobom....
ale je lepsie ich konzumovat odstupom casu aby natiahli sladkost a aromu,lebo baza je bez specifickej chuti,a netreba to potom moc prehanat s konzumaciou,koly sile bazy...my to pouzivame ako nahradu za cucoriedky a moooc nam to chuti.Samozrejme ze nie je nad cucoriedku ,ale ajbaza staci a je aj dostupna ci uz koly lokalite a aj cene. Tie tri kila sa smestia asi tak do cca 25 vyzivovych poharikov.Ja som teraz robila len z polovicnej davky (bola som leniva tolke pucovat hihi )

titkovamiriam
20. aug 2008

super-ja som z bobul robila tento rok prvy raz sirup a tiez je dobry,z kvetov robim bezne.tak dnes urobim tento kompot 😀

verusamarusa
20. aug 2008

inak aj griotka z bazovych bobul je dobraaaaaaa 😀

verusamarusa
20. aug 2008

no a dnes som obrala dalsich 13 kg rajcin,papriky je menej ovela menej ....ale nieco snad vycarujem idem skusit tvoj recept na oncle bens ---titkovamiriam ----
ale co s ostatnymi rajcinami???? zase budu experimenty hihi potom dam vediet

verusamarusa
21. aug 2008

titkovamiriam- taaakze tenananasovy som robila a je fakt dobry,konecne zmenz,robievala som ten s kukuricou,hribikmi a kyslimi uhorkami,no a tato kombinacia sladky ananas a palive chilli....hmmmmm.... dobreeeeee 😀

titkovamiriam
21. aug 2008

daj recept na griotku aj ked uz tento rok nestihnem ☹ ,som rada ze chuti aj ja to mam rada mnaaam

verusamarusa
21. aug 2008

do kelisova a ja som vedela ze som na nieco zabudla ale brnknem mame a potom recept na griotku dodatocne dodam..... a vsak baza este len dozrieva stihla by si

titkovamiriam
22. aug 2008

u nas je uz opadana ☹ ,ale neva bude na buduci rok

inak ak mate vela paradajok kupte s dnes novy cas-su tam celkom dobre recepty na spracovanie. 😀

ja som vcera dozavarala posledne uhorky tak sa chystam na calamadu,hrozno a hrusky a uz nebudem mat ziadne flase co som sa tento rok so zavaranim zblaznila-nechapem 😀

ukana
autor
3. sep 2008

kto ma doma kapiu, mam recept na paprikovu pomazanku, vyborna, pikantna 😉 :

PAPRIKOVA POMAZANKA

2kg kapie, 1/2 kg cibule, 2.5dcl oleja, 0.5dcl octu, 250g cukru, 1/2 DEKA (pripravok na zavaranie uhoriek), hlavka cesnaku, 5 feferoniek

Vsetko si nacistime, nakrajame, dame na dno hrnca trochu vody, rozvarime, rozmixujeme, dame do flias a kratko sterilizujeme. 🙂

vka
4. sep 2008

dajte recept na zavaranu kapiu prosimmmm

ukana
autor
5. sep 2008

vka, ja som robila taketo
Suroviny: 2kg kapii, DEKO, 40g kryštálového cukru, 20g horčičného semena, bobkový list, 6-7 zrniečok čierneho korenia a 2 dl oleja

Postup: Kapiu prerežeme, odstránime jadrovník, vložíme do osolenej vriacej vody a povaríme asi 2 minúty. Potom kapiu vyberieme a poukladáme do pripravených pohárov. Zalejeme nálevom, ktorý pripravíme nasledovne: do vody, v ktorej sme varili kapiu, pridáme koreniny(CMK,bobk.list) cukor, ocot a DEKO a spolu povaríme. S nálevom zalejeme poháre a do každého pridáme lyžicu oleja. Sterilizujeme pri teplote 85ºC 15 min.

titkovamiriam
12. jún 2009

ahojte ! tak tento rok mam uz bazovy sirup ,pupavovy med,jahody-zavarene zamrazene,dzem,ceresne-zavarene,zamrazene,dzem 😀 ,susim lipovy kvet,susim prvu matu,zamrazila som medvedi cesnak.

ukana
autor
12. jún 2009

sikulka 😎 ....ja len púpavovy med, a 10kil cukru mam nachystane na marhule a broskyne..... 😀 ked vidim u nasich tie obsypane stromy, bude riadna uroda, ak sa nic nestane 😉

dnes sme dojedli posledny hruskovy kompot, nas maly ho ma najradsej, tak budem musiet kupit aj zo par kil hrusiek 😉

titkovamiriam
12. jún 2009

tiez budem zavarat co bude akurat dnes uz bola u nas poriadna prietrz uz dva razy tak dufam marhule su na strome a nie pod nim.u nas idu najviac ceresne,hrozno a broskine a calamada a uhorky 😀

ukana
autor
12. jún 2009

hrozno zavaras? 😕 😕 u nas ceresne moc nejdu, minuly rok som robila aj take miesane kompoty, napr. broskyne +cernice, marhule+maliny, tie sli najviac, a mne najviac chutila paprikova pomazanka a baranie rohy s feferonkami 😀 ja som sa kedysi zavarania bala, ale minuly rok my vsetko pekne vyslo, tak ma to zacalo bavit, len jedna davka presnidavok mi splesnela 😒 , neviem, v com bola chyba 🙄 ale zasa na to kvantum zavaranin, co som robila, to bolo zanedbatelne 😀

titkovamiriam
12. jún 2009

jasne -milujem ho aj ja,je jedno ake male velke,biele cervene-vinikajuce k jedlu alebo len tak vychladeny kompot.no a najlepsi je do ovocnych bowli so sampanskym a becherovkou

ukana
autor
12. jún 2009

😅 😅 😅 taku kombinaciu som este nepocula, no ale mam domacu becherovku recept, este dorobim hrozno, kupim sampus a party moze zacat 😀 nepopraska hrozno tym varenim?

vinka
13. jún 2009

Nie nemalo by ani mne nepopraskalo. 😉 Ja už kompoty ani nezaváram lebo v zime je v supermarketoch dost lacné ovocie a potom radšej chrustajú čerstvé ako kompoty.A ku zemiakom je u nás klasika kyslé uhorky.To chutí aj detom. 😀 Tých zaváram najviac a potom lečo a ešte karfiol. 😉

ukana
autor
13. jún 2009

vinka, ale zasa ked mas na zahrade urodu, tak skoda vyhodit 😅 .......a kompoty zuzitkujem do kolacov a tak, ............nasi maju vzdy vela marhul, uhoriek, ribezli.............tak zavaram, ale keby som mala ovocie kupovat, tak sa s tym nekaslem 😒

vinka
13. jún 2009

Tak to je jasné.Ale ja nemám záhradu.Ale ked sú lacné čerešne tak ich aj kúpim a zavarím.Aj výživu robím z kupného.A to narobím dost lebo to aj starý baští. 😉

titkovamiriam
15. jún 2009

jasne ze hrozno je v pohode,jedine mi obcas popraskaju egrese-musim ich len chvilku sterilizovat vyslovene koly vieckam-ovocie a zeleninu mam aj vlastnu aj dostanem aj lacno kupim tak zavaram.take domace uhorky a oncle bens si uz neviem predstavit zeby som nemala doma 😀 a samozrejme ze konzumujeme aj surove ovocie a zeleninu nastastie je uz dostat vsetko mozne cely rok

slnyecko
15. jún 2009

Mne splesniveli vsetky zavarene jahody ☹

titkovamiriam
16. jún 2009

cooo a mala si ich dobre pomyvane ocistene a viecka drzali???!!! 😅 -to sa mi nikdy nestalo,raz volakedy davno si pamatam ze sa babke pokazili vsetky slivky,no tie vtedy dostala a asi boli dlho uz naoberane.ja tuk tuk vsetko co zavarim tak je ok-mozno z 50flias jedna nechyti-tak to zjeme ako cerstvy kompot no inak vsetko ok.

junovka
16. jún 2009

baby, vy sterlizujete aj dzemy? 😕 ..urcite nie, ze? 😕 Dnes som urobila jahodovy dzem...ale nesterlizovala som ho 😕

lenka.pav
16. jún 2009

junovka, ja sterilizujem, lebo niekedy sa mi bez sterilizovania urobila na vrchu plesen... 😉

titkovamiriam
17. jún 2009

ja nie davam tam konzervacnu latku,niektore ako jahodovy,marhulovy ,pupavovy zavieram vieckom.ale napr-ceresnovy,ribezlovy,cernicovy a slivkovy si pockam az sa na nom spravy kora a potom len previazem dvojitym celofanom.

evitkamalicka
17. jún 2009

ja nesterilizujem, cez vikend som robila ceresnovy

ukana
autor
17. jún 2009

ja nesterilizujem, horuce nalejem do flias, otocim ich hore dnom a necham vychladnut........nebol pokazeny ani jeden 🙂