Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

vinka
1. júl 2009

No moja ja ich robím tak.Umyjem flaše,ríbezle ale bez stopiek umyť.No a do fliaš dávam ríbezle a na vrch dám asi 2 polievkové lyžice cukru alebo závisí od toho aké sú kyslé ríbezle. 😉 No a zalejem to vodou studenou.A uzavriem flaše a sterilizujem.Ked voda zavrie asi 5 min.ešte a vyberiem.Aj lekvár je super z ríbezlí. 🙂

ukana
autor
1. júl 2009

slnyecko, ja zalejem sirupom, ktory spravim z vody a cukru, na ribezle urob taky dost sladky, a kratko sterilizuj v hrnci, aby boli flasky zakryte, ja sterilizujem v rure, dam na plech s vodou a ked sirup vo flaskach zacne bublinkovat, ruru vypnem 😉 necham vychladnut...........ja robim ribezle s egresmi 😎

kamila02
1. júl 2009

z červeného rybízu dělám rybíz jako brusinky - je to pak moc dobré třeba ke svíčkové nebo smaženému sýru místo brusinek, nebo i jen tak na ujídání.

Rybíz jako brusinky:
1 kg červeného rybízu smícháme se 70dkg pískového cukru a necháme přes noc odležet

druhý den dáme vařit, přidáme 2 lžičky skořice, 2 lžičky kyseliny citronové a 2 hřebíčky. Vaříme 15 minut. Pak přidáme 4 lžíce rumu a horké plníme do sklenic, zavřeme, otočíme dnem nahoru a po deseti minutách otočíme normálně víčkem nahoru.

titkovamiriam
2. júl 2009

ja ribizel umyjem,dam do flias od detskej vyzivy,3 lyzicky cukru a zalejem vodou-sterilizujem 2 min a dam pohare hore dnom.
stiedam cerveny,biely ,cierny-do niektorych dam egres,alebo par malin ,ci kusok jablka,alebo marhule.ak mam ribizu vela aj ho mrazim

slnyecko
2. júl 2009

jej,dakujem holky,robila som podla teba ukana,som zvedava.A co este z ribezli sa da?lekvar vyzera zaujimavo,ako na to?mame ich kopu 😅

ukana
autor
2. júl 2009

Rýchly ríbezľový džem
Potrebujeme:
ríbezle, kyselinu sorbovú, cukor, alobal, rum

Ako na to:
Dobre prezreté ríbezle, nemusíte ich trhať veľmi starostlivo, môžu na nich zostať aj stopky, dáme do rajnice a celkom namäkko rozvaríme. Prelisujeme cez sitko (nie cez kovové zanecháva pachuť) tak, aby sme vylisovali maximum šťavy. Pridáme do nej tri štvrtiny hmotnosti cukru z toho ako vážili ríbezle a varíme ďalších desať minúť. Nakoniec primiešame na špičku noža kyselinu sorbovú a necháme prejsť varom. Ešte horúce plníme do pohárov s viečkom na zaskrutkovanie, navrch položíme koliesko z alobalu namočené do rumu a pevne zaskrutkujeme. Džem vydrží tri roky, ale spomedzi ostatných sa zvyčajne zje prvý.

***********************
Ríbezľový džem II.
Potrebujeme:
1 kg celých ríbezlí aj so stopkami, 1 kg kryštálového cukru, 150 ml vody

Ako na to:
Cukor zmiešame s vodou a privedieme do varu, dobre rozvaríme. Umyté ríbezle pridávame do rozvareného cukru postupne tak, aby stále vreli. Rozvarené ríbezle prelisujeme cez husté sito a rôsol privedieme do varu. Plníme suché poháre, ktoré na chvíľu otočíme hore dnom.

ja robim takto podobne, ale ribezle zvyknem robit s jahodami alebo visnami

🙂 pripadne este pohladaj s ujom googlom
http://www.dobre-recepty.sk/zoznam/zavaraniny-a...

ukana
autor
2. júl 2009

moj otec robi ribezlove vino, ale pije to len on s kamaratmi 😀 😀 v puberte sme mu ho so segrou kradli, ked sme sli s partiou na chatu 😀 😀 😀

kamila02
2. júl 2009

Nevím, jestli ribezle je i černý rybíz??

Z černého rybízu můžeš udělat marmeládu zastudena - je to úžasné, má to všechny vitamíny a mně to hrozně chutná - mám tu právě sklenici a ujídám 😀

Potřebuješ stejné množství černého rybízu a stejné množství cukru.

- Umytý rybíz bez stopek nasypeme do mixeru a mixujeme asi 5 min na kaši.
- necháme 15-20 minut stát.
- vsypeme asi pětinu cukru, mixujeme 5 min
- necháme 15 - 20 minut stát
- to se opakuje až do vypotřebování cukru.
- nakonec vznikne velmi hustá marmeláda, jemná a dobrá.
- nalije se do skleniček, asi za půl hodiny ztuhne úplně, pak už se ve skleničce ani nehne.

Trvá to celé víc než hodinu, jak se musí čekat, ale stojí to zato, je to vitamínová bomba. Je potřeba to pak uchovávat v chladu a spotřebovat cca do dvou měsíců.

bebebrumik
2. júl 2009

ahojte, hladam návod na zavaranie uhoriek - dlhoročný rodinny recept sa mi už "znudil", chcela by som vyskušat niečo nové...

titkovamiriam
3. júl 2009

uhorky podla mojej babicky:na dno flase 1 hroznovy list a cela stonka kopru bez korena,dat oharky a ked su uz v polovici flase dat tam na ,,stojaka 2 kusky chrenu,flasu naplnit a zaliat nalevom.
nalev robim podla navodu na obale zalka len miesto cukru davam sacharin na 5l nalevu 30 sacharinov/brat je diabetik a oharky ostanu tvrdsie/-sterilizovat

uhorky podla mojej mamy: na dno flase dame 8 koliesok mrkvy,rozkro jenu na stvrtku cibulu ,3 cierne a 2 novekorenia a naplnime flase oharkami a zalejeme nalevom-strerilizujeme,do polovice flias dava aj feferonku

ja zavaram pol podla babky a pol podla mamy a este robim aj oharkove rusle:
ked su velke oharky tak ich osupem odhadierkujem,do flias si dam rozkrojenu cibulu ,kopor a chren a vyzlecene oharky,zalejem nalevom a sterilizujem.

dalej davam oharky do roznych salatov a calamad podla toho aka je zelenina,robim aj pol flase ohariek a pol karfiolu.

oharky zavaram 80 percent cele no vacsie kludne nakolieskujem.

titkovamiriam
3. júl 2009

pisem ako debil no dufam ze ste to pochopili aj tie preklepy 😅

zalko-zelko 😀 😀 😀
odhadierkujem-odjadierkujem 😀 😀 😀

titkovamiriam
3. júl 2009

kamila super recept cez vikend urobim-taky vobec nepoznam a to recepty zbieram uz niekolko rokov,mna napadlo to by sa mohlo aj mrazit ak je toho vela.bože šak som jak škrečok 😀 😀 😀

kamila02
3. júl 2009

titkovamiriam, já jsem taky jak sysel, dokud nenaplním špajz spoustou skleniček, tak nemám klidný spaní 😀

Z černého rybízu jsem nadělala i hromadu normálně vařené marmelády, přidávám trochu jablek, je to pak míň ostré. Ale tu zastudena už asi brzo nebudu mít, cpu se tu tím jak nezavřená, je mnohem chutnější než vařená.

Ještě jsem minulý týden dělala rebarborové čatní s fíky, taky dobrotka.

titkovamiriam
3. júl 2009

rebarboru stihame jest ,milujem ju len tak uvarenu a vychladenu s citronom,popripade do 500ml dam frtana vodky a lad-netradicne vynikajuce
figi som mala tiez no za 5 rokov to narastlo tak divoko ze som ju vyrezala ale mam kamosku so robi z fig lekvar-mnam
ja robim lekvar aj z duziny zlteho melona a malin/tie mam teraz na dve varky po 250g zamrazene/musim pockat az bude viac ananasaovy.potom cca na jednu varku dam 250g malin kilo duziny bez jadier 1,5kg cukru,šťavu z dvoch citronov a 4 pomarancov a uvarim na dzem.vyzera to fasacky v pohary-cervene maliny sa dostanu hore a dole je to zlte. 😀 😀 😀

kamila02
3. júl 2009

maliny s cukrovým melounem, hmm... jenže to obojí musím kupovat a zavařovat by to byla škoda. Ale dobrůtka to určitě bude!

kamila02
4. júl 2009

Ještě z toho rybízu - co pečený čaj?

Pečený čaj

Na plech nasypeme 2 kg kuliček černého rybízu, posypeme vanilkovým cukrem a
trochou skořice. Na kostky nakrájíme 3 citrony i s kůrou, přidáme 1 kg cukru krystalu - vše rovnoměrně
rozprostřeme na plech, dáme do trouby a na 150 stupňů v troubě necháme 1 hodinu.
Občas zamícháme.
Poté vyndáme, promícháme, podle chuti můžeme přidat 2 dcl (či více) rumu. Ještě horké
nalijeme do skleniček, otočíme víčkem dolů na 15 minut, pak otočíme zpátky.

Skladujeme na chladném místě a po otevření v chladničce. Je to výborný vánoční čaj (a s tím rumem vlastně ovocný punč 🙂 ).

Je to dobré s rumem i bez rumu, udělala jsem si oboje, bez rumu pro sebe, pro manžela s rumem.

Když máme chuť na ovocný čaj, dáme do hrnku 1-2 lžičky pečeného čaje a zalijeme vroucí vodou, necháme 5 min louhovat.

avanka
4. júl 2009

Tak ja akurat robim dzem z ribezli, mam 3 kg, zatial 😀 zajtra pokracujem v zbierani,
dala som kilo cukru, 1 zelirovaci prostriedok 2v1 a 250 g gelfixu 4v1, kde uz netreba pridavat cukor,
ribezle som rozmixovala s ponornym mixerom, prisypala cukry a varila cca 10 min, horuce nalejem do flias a otocim hore dnom...hotovo

jozkasisi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
graziela
9. júl 2009

Ahojte,
prosim vas, tie co zavarate v rure (klasickej elektr.), ake zavaracie flase a viecka pouzivate? Mozu byt aj tie klasicke so zavitom (nie s gumickou?)
Chystam sa momentalne zavarat marhule, ale tie zavarim asi este v hrnci, no nemam ho moc velky, musim na viackrat, tak preto by som chcela v rure, tam sa toho viac zmesti..
A este jedna prosbicka:
Mam cca. 5,5kg marhul, kolko mi coho treba na nalev? Ja ich sice zavaram kazdy rok, ale vzdy volam svokre, kolko coho mam dat a nikdy si to nezapisem, ja truba 😲 A sterilizovat cca. 5min.?

ukana
autor
9. júl 2009

graziela, ja som v rure zavarala vsetky druhy vicok, aj tie klasicke, aj so zavitom 😎 aj prenidavky v malych flaskach, dala som na plech, do plechu som dala vodu, a spodnu ohrev 🙂

ukana
autor
9. júl 2009

spodny 😀

graziela
9. júl 2009

Ukana a ako dlho si to sterilizovala? Tusim som tu tu uz niekde videla, skusim este "prelistovat", treba pouzit ten najhlbsi plech, vsak? A pri akej teplote? A ako dlho (od zovretia vody na plechu ?
A este jedna otazocka - nechavate nalev najskor vychladnut alebo davate horuci, je v tom nejaky rozdiel?

ukana
autor
9. júl 2009

graziela , marhule kratko sterilizujem, pozorujem, ked zacne sirup vo flaskach bublinkovat, vypnem ruru.........necham 5-10min postat v rure a vyberam...........najhlbsi plech, ano............ja davam teply nalev.....neviem, ci je v tom nejaky rozdiel......... 😒 teplotu dam asi na 150C-170C 😒 ...........mala som to v navode k rure......uz si nepamatam, tento rok som este len lekvar robila..........no snad som poradila a na vsetko zodpovedala 🙂 😉 😉 😉 😉 😉

graziela
9. júl 2009

Ukana, dakujem krasne za superrychlu takmer on-line odpoved 🙂 🙂 🙂 🙂 cmuk
Tak som sa rozhodla, ze hrniec sa tentokrat nekona a ideme sterilizovat v rure 🙂
Dufam, ze sa nic nepokazi, ako tu niekto pisal... ☹
Potom dam hlasenie, ako to dopadlo...Ale velmi sa mi tento napad pozdava, vzdy som sa toho obavala hlavne kvoli tym vieckam, ale hadam dobre chytia a bude to OK, drzte palce ! 🙂

graziela
9. júl 2009

Tak, jedna varka je uz zavarena, mam pocit, ze zo 16 flias asi na 2 nechytilo dobre viecko...dalsia varka sa prave sterilizuje, ostalo mi este asi tak 10 flias, typujem, ze 2 nebudu celkom ok..takze celkom dobra bilancia - z 26 flias 22 OK 🙂 🙂 🙂 Tesim sa 🙂 🙂 🙂

ukana
autor
10. júl 2009

graziela, tak super, sprav z tych, co nechytili zemlovku a ziadna skoda 😀

avanka
10. júl 2009

Grazi, ak ti niektore nechytili, skus ich dat este do toho hrnca na chvilku, zovriet a vypnut, uvidis, ze chytia......
A ja nalev nikdy nerobim, do pohara dam 2 lyzice cukru a zalejem studenou vodou 😉

graziela
10. júl 2009

Ukana, Avanka, dakujem za tipy, jedna flaska uz padla za obet, dala som si ju dnes ako prilohu k obedu...taka mensia flaska to bola...inac, dala som ich do chladnicky, tam by mohli bez nejakej ujmy vydrzat par dni,nie? Myslim, tie co mi nechytili viecka...
Inac, prave zavarame uhorky, som zvedava na vysledok 🙂

eva7780
10. júl 2009

ahojte,nemáte niektorá recept na dobrý kečup? 🙂 u nás sa teraz tiež zaváraju uhorky a dnes som robila horčicu s cukety,zatial len na skúšku,ale chutí velmi dobre,tak ešte urobím pár dávok

mikalove
10. júl 2009

baby aj ja zavaram v rúre a všetky víčka,evina daj recept na tú horčicu,kečup nerobím,mm domáci nechce 😖