Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

ukmima
3. aug 2009

ahojte, ja som dnes zavarala feferony aj baranie rohy..klasika s dekom, skoda, ze som si Vas neprecitala skor, dala by som aj olej, ale som asi nic nepokazila...co myslite???

ukmima
3. aug 2009

Pridavam moje naj oblubene recepty
FANTASTICKA CALAMADA- 3 kg kapusty, 1 kg papriky( najlepsie 2 farby), 0.5kg cibule, 1 kg uhorky, 0,250 g praskovy cukor, 4 dcl ocot, 1 deko.
Kapustu, cibulu, papriku a uhorky pokrajame.pridame praskovy cukor, ocot a preosiate deko.
vsetko premiesame, nechame postat 3 hodiny, plnime do poharov. Sterilizujeme 10-15minut.
Kto ma rad, prida si aj feferony...Tento recept pouzivam aj na plnemu papriku..
Papriku naplnim calamadou a sterilizujem.

PAPRIKA V OLEJI- 1 a 1/2 litra vody, 1/2 l ocot, 20dkg cukor, 2 lyzice sol..cervena paprika ( kapia)
Vsetko spolu prevarime, ked vrie, dame do nalevu papriku.nechame prejst varom.Potom papriku vlozime do poharov. Nalev este raz prevarime, zalejeme papriku. Na kazdy pohar davam 1-2 lyzice olej.Sterilizume 5 minut.

PAPRIKOVA POMAZANKA- 2 kg paradajky, 2 kg cervena paprika, 1 kg cibule, 3-4 ks feferony.
Zomelieme na masovom mlynceku cez hustu riecicu a pridame 1 deko, 2 dcl olej, 15 dkg cukor, 1 horcicu a 3 dcl ocot.
Varime 2 hodiny. uvarene dame do poharov. Sterilizujeme 5 minut.

a recept nasej rodiny: je MASOVA POMAZANKA- 1kg hovadzie maso, 1 kg paradajky, 1 kg paprika, 1kg cervena paprika, 9 cibul, 6 strucikov cesnak, 6 feferonov, 1 deko, 1 mlete korenie, 3 dcl olej.
Vsetko, okrem cesnaku a deka ..pokrajame a uvarime. Potom vsetko zomelieme na masovom mlynceku, varime mierne 45 minut..5 minut pred koncom pridame pretlaceny cesnak a preosiate deko.
nalejeme do poharov a sterilizujeme..
Vsetkym odporucam, uzastna natierka na hrianky alebo len tak s pecivom, u nas sa robia vzdy 3 davky, je draha, narobi sa kopa riadu ale je fantasticka a vela toho vynde, lebo zavarame do malych poharikov...
dufam, ze som niekoho inspirovala...

lelou
3. aug 2009

bez vody zavaruji pulene svestky a rybiz, jen s cukrem 🙂

martinaema
3. aug 2009

niekde som čítala aj o zaváraní ovocia so soľou - ovocie sa zaleje vodou a pridá sa asi na špičku noža soli. Zavrieť a klasicky vysterilizovať. Vraj to vytiahne tú prirodzenú sladkosť ovocia. Tuším to už tento rok vyskúšam, aspoň zopár fliaš

titkovamiriam
3. aug 2009

s tou soľou som ešte nepočula no učime sa cely život-idem si orat aspo na dva pohare cernice 😀

eva7780
7. aug 2009

ja som dnes robila nakladanú zeleninu,paradajka ,paprika striedavo ,na spodu zelerový list(nemusí byť) a pol lyžičky soli na 0,7 dcl flašku,dobré to je pod maso,alebo ako lečo 🙂 našla som to v receptoch zo života

katka13122
8. aug 2009

baby,ako by som zavarila mrkvu?tak do polievok,rizota....mame maly mrazak a je fin.kriza ☹

eva7780
8. aug 2009

katka ja som raz robila,uvarila som mrkvu nakrájanú na kocky(ako ked kupuješ do zemiakového šalátu) do polomakka ,dala do fliaš,trochu soli,doliať vodou a sterilizovať,robím tak aj hrášok(ked sa mi chce,lebo vačšinou mrazím)

graziela
8. aug 2009

Ahojte,
citala som, ze viacere z vas zavaraju ovocie bez prevareneho nalevu z cukru, tj. len nasypu par PL cukru na ovocie vo flasi a zaleju vodou...ja som to takto skusala naposledy so slivkami, ale musim povedat, ze napriek tomu, ze sa mi slivky prevarili, cukor sa mi cely nerozpustil, ostalo ho dost navrchu...(zavarala som v rure)..netusim, kde moze byt problem...ale nabuduce si uz urobim asi nalev vopred..

eva7780
8. aug 2009

graziela ja som si nálev ešte nikdy nerobila,vždy dávam cukor a vodu,aj moja mama a starká tak robia 🙂 mne to ušetrí kopec času 😉 ale prečo ti tam ostáva cukor netuším,mne ešte nikdy neostal,síce zaváram na sporáku

slnko331
8. aug 2009

graziela,
ja po sterilizovani v rure otocim pohare hore dnom a necham do dalsieho dna, cukor sa vzdy rozpusti a nemusis varit nalev a este zalievam ovocie prevarenou horucou vodou, len na chvilu davam do rury, aby chytili viecka, ani na uhorky nevarim nalev, vsetko davam rovno do pohara a nemam problem s nalevom.

slnko331
8. aug 2009

a este aj do plechu dam horucu vodu

vinka
8. aug 2009

Eva aj ja tak zaváram a mám to od mamky. 😉 Aj ked sa náhodou pri sterilizácii neroztopý všetok cukor on sa roztopí dodatočne. 😉 Moja sestra tento rok zavárala zo sirupom lebo ona nevie zavárať a jej muž to má od mamky svojej.A hned na druhý den mi sestra volala,že ako ja zaváram lebo jahody zavárala do pol noci. 😀 😀 Tak som jej povedala a už chce dalej tak zavárať. 😉

vinka
8. aug 2009

Aj uhorky ja nevarím deko ale surová voda a sú perfektné. 😉 A nikto by nezistil,že tam nieje deko. 😀

eva7780
8. aug 2009

vinka ja tiež nedávam deko na uhorky,tiež dávam rovno do flaše ocot,sol ,cukor a ...atd. a sterilizujem 12 min. a vždy bol roztopený cukor 😉 😉 nerada trávim pri zavárani pol dna 😠

vinka
8. aug 2009

No moja jatrávim pol dňa.Lebo zaváram vela a naraz.Ale pri tom množstve by som aj nocovala varením sirupu a chladenie a podobne. 😀

eva7780
8. aug 2009

ja zaváram teraz takmer každý den,pomaly nám to dorastá v záhrade,aj dnes som robila pomazánku na hrianky 😝

vinka
9. aug 2009

Eva a akú?Daj recept. 😉

ukmima
9. aug 2009

vinka- pozri si moje recepty na masovu natierku a paprikovu, su uzastne na hrianky..

eva7780
9. aug 2009

vinka ja som robila od oka 😀 paprika,paradajky,cesnak,sol,chili,ani sama neviem čo tam šlo 😝 ale je dobrá

eva7780
10. aug 2009

ahojte,možte mi poradiť aký urobiť nálev na slivky,po iné roky sme mali slivky biedne a tohto roku je ich až moc,idem ich robiť 1.x 😎 😎 neviem,či sa dajú aj mraziť na gulky 😨 😨

vinka
10. aug 2009

Eva ja dávam len cukor a vodu.Cukor podla chuti sliviek. 😉 A ked ich máš vela tak urob aj lekvár. 😉

vinka
10. aug 2009

Ukmima a na ktorej stránke si to písala? 😉

eva7780
10. aug 2009

vinka dík,slivky sú celkom sladké,ked ich robíš odkostkuješ ich?

vinka
10. aug 2009

No záleží kolko ich je.Ak ich bolo vela tak nie.Lebo sa mi nechcelo.A ked ich bolo menej tak hej sa dá.Ale ked neodkôstkuješ sa nič nedeje. 😉

titkovamiriam
10. aug 2009

tak ja slivky zavaram bez kostok-nalev 4l vody kilo cukru a dzem kolko kg sliviek tolko cukru 12 hodin neham odpocivat a potom varim .slivkovy nerobim so zelirovacieho lebo nechcem zelatinu ale lekvar ,zvycajne ho varim tak 4-6h.

eva7780
10. aug 2009

vinka no sú 2 stromy,tak sa mi to zdá až vela 😀 manžel mi teraz obral za jednu vaničku,tak na to budem mať ešte nervy odkostkovať,ale potom asi nie 😝
miriam a nezamrazuješ slivky?myslím celé,na gulky

ukmima
10. aug 2009

vinka- na tejto strane, treti prispevok...inac moja masova natierka je dobra aj s bravcoveho pliecka...nemusi byt hovadzina...

vinka
10. aug 2009

Ukima keby som si to dala hore isto by som to našla.Ale som blbá. 😀 😀 😀 Dík isto urobím. 😉
Eva ja som stále odkôstkovala len tie velké bistričky alebo tak dáko sa volajú.Také tmavé do modra ak vieš aké myslí.Ale sú aj také malé o niečo väčšie od čerešní.Tak tie nevykôstkuvávam.Ani čerešne. 😉

titkovamiriam
10. aug 2009

zamrazujem a mat tolko sliviek idu do suda 😀 😀 😀