Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

junovka
17. jún 2009

titko..., a aku konzervac.latku si dala?Ja som dala zelirovaci cukor 3:1 a este aj cca 2 PL citr.stavy 😕

slnyecko
17. jún 2009

titkovamiriam prave ze som si dala na tom zalezat lebo aj mojej mame vzdy vacsina splesnivela ta uz ani jahody nezavara.ale ostatne ovocie pohoda

titkovamiriam
19. jún 2009

volakedy sa to volalo petol-teraz len konzervacny prostriedok na 2kg ovocia davam len polovicu a nikdy sa mi lekvar nepokazil

avanka
19. jún 2009

ani ja dzemy nesterilizujem, tiez vriacim naplnim pohare, otocim hore dnom a pohoda.....uz som tento rok robila morusovy, ceresnovy a jahodovy....este ma caka ribezlovy, visnovy, cucoriedkovy...

titkovamiriam
19. jún 2009

moruse mnam, u nas niesu ,no ked chodievam kamoske za nitru tam ich aj palia

avanka ked si taka dzemova skus 400g jablk a 600g plodov bazy

alami
19. jún 2009

titkovamiriam - ty robíš púpavový džem? to som ešte nepočula - daj receptík 😉 😵 síce už je po púpave, ale odložím si na budúci rok

jonatanka
19. jún 2009

mozem sa opytat robite lekvar s gelfixom? vyzera to jednoducho ale nikdy som to neskusala 😝

ukana
autor
20. jún 2009

jonatanka, normalne podla navodu na obale...........ja robim aj so źelirovacim cukrom, podla pomeru na obale ovocie, len sa ovocie rozvari , prida Gelfix a cukor a (alebo zelirovaci cukor, ten uz obsahuje tu zelirovaciu zlozku) a len sa prevari, potom zvyknem aj rozmixovat, netreba to dlho varit, len 10 minutiek, je to fakt jednoduche, bez gelfixu sa muselo ovocie dlho varit a miesat, kym nezhustlo, teraz je to rychlovka.........obsahuje to aj konzervant 😉

jonatanka
20. jún 2009

no vyskusala som jahodovy lekvar, ozaj velmi jednoduche, za chvilku bol hotovy, asi mu ostanem verna 😉

veronkaj
22. jún 2009

prosím poradte mi,

potrebujem zavariť mäso na dovolenku, v živote som to nerobila a tak som si naštudovala, že treba mäso nakrájať, dochutiť, na cibulke udusiť do polomäkka a dať sterilizovať v jeden deň tak na 1,5 h a o 24 h tak na 30 minút.

lenže ako sa to strerilizuje dám poháre do veľkého hrnca kde sa mi ich pár zmestí a pokiaľ tam mám naliať vodu do 2/3 pohárov alebo centimeter pod vrchnák, a ked to začne vrieť tak stíšiť alebo nechať vrieť a tak variť ale potom za tú dobu budem musieť aj dolievať vodu.

prosím poradte ako to teda je s tým sterilizovaním

titkovamiriam
22. jún 2009

veronka maso som v zivote nezavarala ja ti neporadim-ovocie sterilizujem pod viecko a ked vrie voda stisim a cas podla toho co sterilizujem.

veronkaj
23. jún 2009

no nejako to skúsim

a ovocie ako dlho sterilizujete

teda myslím broskyne, marhule, čerešne, jahody a uhorky, čalamádu
ostatné nemám v pláne robiť.

titkovamiriam
23. jún 2009

jahody 3min,ceresne -marhule-broskine-5,hrusky 8-uhrorky cca 10,calamadu 30min-tu najdlhsie.

daniela60
23. jún 2009

Ahoj! muže mi někdo poradit,co s třešněmi??Nějak se nám opět urodilo hodně ,na chalupě,loni jsem jich zavařila snad 50 sklenic,a přes zimu se tak snědli sotva 4 sklenice.Přemýšlím nad nějakým džemem,ale nemám s tím vubec žádné zkušenosti...Mužete mi někdo poradit??

titkovamiriam
23. jún 2009

cerešne vykostkuj a pomel na mlynceku na maso a potom rob dzem ako si zvyknuta.inak take pomlete ceresne mozes aj zamrazit a pouzijes na kolacik ci puding,mozes ich posypat vanilkovym cukrom.ja som robila ceresnovy kilo ceresni kilo cukru-jednu varku a mala som vela namrazenych jahod tak som jednu varku spravila pol na pol s jahodami.
neviem ci mas deti no mozes spravit aj detsku vyzivu-dokup si jablka a na kilo pomletych ceresni nastruhaj pol kila jablk alebo aj viac ,pol kila cukru-rozvar to a naflaskuj-sterilizuj cca 1 min len aby ti viecko chytilo

ukana
autor
23. jún 2009

daniela, na dzem je vyborny zelirovaci cukor, to mas za minutku hotove
http://www.oetker.sk/wga/oetker_sk/html/default...

titkovamiriam, presnidavka ma nenapadla, ty mas normalne napady za milion 🙂 🙂 🙂 🙂

titkovamiriam
23. jún 2009

zelirovaci je v pohode,robila som s nim jahodovy,no mne to moc s nim nechuti.je to skor zele ako lekvar.

a taka presnidavka cuketa ananas!!!

ja ked je niecoho prebytok tak normakne vymyslam!!!

ukana
autor
23. jún 2009

si to daj patentovat 😀 to len tak niekto nevymysli 😎 😀
ja robim len so zelirovacim, nechavam tam aj kusky ovocia, my to tak mame radi, nerozmixujem to uplne nahladko 🙂

daniela60
23. jún 2009

Při představě,že musím vzít každou třešni a vypeckovat jí,mě teda jímají závratě 😅 ....nejde to třeba nejprve povařit a potom propasírovat přez cedník???My máme na chalupě dva!! stromy!! to bych si teda dala s tím peckováním.... 😀 😀

titkovamiriam
23. jún 2009

neviem ja mam taky peckovac-das ceresnu a stacis ,ide to celkom rychlo inak aj rukou.

veronkaj
24. jún 2009

dakujem skúsim, uvidím ako to dopadne

titkovamiriam
25. jún 2009

vcera som zavarala visne a dnes z nich idem urobit dzem, a cez vikend hor sa na ribezle a egrese. 😀

daniela60
29. jún 2009

tak jsem včera udělala džem z těch třešní... 🙂 a zdá se ,že se to povedlo....sice mám nehty jako prasátko,ale jsem ráda,že se to povedlo!!!..ještě udělám koláč s třešněmi... 😉

titkovamiriam
29. jún 2009

ja som spravila ribezlovy rosol,pat malych flasi som zavarila -egrese som aj zavarila- aj pol na pol dala s bielimi ribizlami a spravila dzem.

ralanka
29. jún 2009

Akurát sa mi chladia fľaše so zaváranými čerešňami 😉 . no a už aby boli višne aspon u nás ešte nie sú tak potom bude z toho bublať vínko 😀 a urobím z nich ešte aj džem.

daniela60
30. jún 2009

co je rybízoví rosol?? 😅 ...a na co se používá?? 😅

titkovamiriam
30. jún 2009

3kg ribizlovej stavy-3kg cukru a neprevarit len miesat do varu,pridat petol,dat do poharov pockat kym sa nevytvori skralup a zaviazat celofanom.pouzivam ho ako lekvar na linecke kolecka,palacinky,vafle,,lebo je taky aromaticky.

vcera som robila marhulovy lekvar 2 krat po 5 kil-strasne padaju a hniju-to s tej vody 😠

ralanka
30. jún 2009

miriamka aspon ich máš doma ale my panelákové čo nemáme inú možnosť len kúpiť je to drahé a hlavne ked nebývame niekde na dolniakoch ale čo už ked chceme mať domáce zaváraniny a nie z obchodu treba niečo obetovať 😀

titkovamiriam
1. júl 2009

veru palky su obrovske!! ja som vcera dokonca nastruhala jakubky a zavarila vsetko hnije bolo mi ich luto,kolace a strudle sa nedaju robit kazdy den 😠

slnyecko
1. júl 2009

baby prosim vas ako zavarate ribezle?ale prosim tak polopatisticky vysvetlit 🙂