Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

ukana
autor
11. okt 2009

alien, len cukor a voda 😉

jonki
13. okt 2009

nemate niekto recept na hrozno zavarane v sladkokyslom naleve s feferonkami?

jazminn
10. jún 2010

Ako zavárate jahody?

dusanab
2. júl 2010

Jazminn neviem ci to bude este aktualne.... zavarala som takto prvy krat pred mesiacom, doteraz som jahody nezavarala ale zatial su pekne, aj farbou aj tvarovo, uvidime po case, ale mali by byt dobre 😉
pohar do 2/3 naplnit jahodami, zasypat cukrom, na 0,37l pohar 55 g cukru (2 kopcovite PL), potriast, doplnit jahodami, trosku pritlacit, zaliat do 3/4 studenou vodou, sterilizovat 15 minut pri 80 -85 stupnoch, potom nechat na vzduchu vychladit vieckom dole. Ja este idem tento rok jahody zavarat tak ich este bude takto robit.

marketa137
4. júl 2010

Zavařujete ěnkdo domácí příkrmy pro kojence. chtěla bych začít tak od 7m tak jestli máte někdo zkušenosti co se dá zavařit a co raději ne 😉 a pak jak zavařujete, zavařovací hrnec nemam tak mě napadla elektrická trouba ale navim na kolik stupnů 😒

knobloska
27. aug 2010

Ahoj, včera jsem poprvé zavařovala a nejsem si jistá, jestli jsem vše udělala správně. Dělala jsem rajčatové pyré, rozvařila jsem rajský, propasírovala a svařila až to bylo husté jako kaše. Pak jsem vše dala do skleniček a zavařovala 20 minut při asi 100st, no prostě to vařilo. Jenže nemám zavařovací hrnec a sklenice nebyly ponořené úplně, jen asi 2cm pod okraj, tak nevím, jestli se mi pyré nezkazí.

vieraj
28. aug 2010

nasla som na nete recept. len prave som prisla na to, ze nemam vhodny hrniec. ako by som to mohla zasterilizovat v rure?nema niekto skusenost???diky

Sterilizovaný karfiol
Potrebujeme * karfiol * trochu octu * uhorky * červenú papriku * 750 ml vody * 250 ml octu * 20 g soli * 30 g kryštálového cukru * bobkový list * trochu horčicových semienok
Ako na to?
* Karfiol rozobraný na ružičky dáme na 20 minút do mierne osolenej vody. Potom ho vyberieme a vhodíme na 5 minút do vriacej vody s malým množstvom octu. Vyberieme a vychladnutý ukladáme do pohárov spolu s kolieskami nakrájanej uhorky a pokrájanou červenou paprikou. Vodu, ocot, soľ, cukor, bobkový list a horčicové semienka povaríme. Vychladnutým nálevom zalejeme naplnené poháre. Uzatvoríme a od bodu varu sterilizujeme 15 minút.

junovka
28. aug 2010

@knobloska neskazi 🙂 ...ja takto zavaram vsetko 😉

knobloska
30. aug 2010

Jo tak to díky, to jsi mě uklidnila. Já jsem zavařovala další várku v troubě, tak snad taky OK 😅
@junovka

eva7780
2. sep 2010

Ako skladujete suchú fazulu?Mala som v uzavretej sklenej doze a aj tak sa my tam dostali dáke chroba 🙄 čiky,pritom fazula bola riadne suchá 😨

nicky655
8. jún 2011

skusim obnovit temu:

chcela by som sa vas spytat: vcera som zavarala,a neviem ako to dopadne,lebo pozavareni mam v poharoch penu.podla internetu som pozerala a vraj je to zle zavarene vtedy. ale ked som to skusala otvarat,ze to teda zatvorim a zavarim este raz,tak viecka sa otvarali normalne ako pri zavaraninach dlhodobejsich- cize take puknutie a unikajuci vzduch. myslite ze to bude dobre?
a neplnila som pohare az uplne po okraj cukrovym sirupom- mohlo by to byt tym sposobene?
dakujem za odpovede

dana3262
8. jún 2011

@nicky655 a co jsi zavarovala? Pyre nebo zalite ovoce? Nebo nejake uvarene jidlo? Jaka je konzistence zavareniny?

nicky655
8. jún 2011

@dana3262 ovocie- visne a jahidy. nechapem- jahody su ok, a na tych ceresniach sa urobila pena.

dana3262
8. jún 2011

@nicky655 a nenh jako rozvarene to ovoce na pyre. Je to klasicky kompot. Zalite kusy vcelku? A dotyka se ta pena vicka? A je husta a vysoka nebo jen trochu ji tam je?

nicky655
8. jún 2011

@dana3262 je to klasicky kompot.myslim ze je to len trocha. neviem ci to nemoze byt tym,ze som to pri 100stupnoch zavarala a vrelo to. lebo inac nechapem- vsetko som robila rovnako a jahody su ok.

titkovamiriam
8. jún 2011

@nicky655 tak to neviem co to moze byť ja som tiež zavarací maniak ale penu na ceresniak som nemala,nieje to pena z umyvanie fliaš-to jedine ma napadlo 😒

tento rok som zavala jahody,aj dzem,bazový sirup,chystam sa ceresne a hrasok.Pretože klesla cena pariky už som robila uncle bens.

nicky655
8. jún 2011

@titkovamiriam pohare som umyvala v umyvacke. viecka rucne- ale vsetky som este utrela servitkou. 😒
rovnaky postup a jahody su bez peny a cersne s penou- jelen som z toho 😒 teraz uz len asi cakt co to urobi ☹ 😠

titkovamiriam
8. jún 2011

@nicky655 tak to už len sleduj a keby nieco tak to daj niekomu na vypalenie ak by sa to zacalo kazit,no podla mna to nic nebude,ak to velmi vrelo tak to penilo,mozno boli trosku zrelsie a zacali sa rozvarat 😉 inak skus zavarat v rure.Ja som tomu neverila ale uz 5 rokov zavaram tak na plechu v rure.

anaxamon
8. jún 2011

@nicky655 podla mna si ich len silno varila, 100 stupnov je na zavaranie priliz vela...voda by v nich mala len jemne sumiet nie bublat....ale myslim ze ich mas zavarene poriadne len mozno rozvarene🙂

@titkovamiriam ja zavaram uz treti rok v umyvacke riadu, neviem si vynachvalit, uplne genialna vec🙂)) zavaram pri programe 75 stupnov a este aj flase mam cistucke🙂

titkovamiriam
8. jún 2011

🙂 asi koly zavaraniu si ju kupim 😀 ,lebo zatial doma nemam niak po nej netužim 😉

anaxamon
8. jún 2011

🙂)) koli zavaraniu zainvestuj 😀

nicky655
8. jún 2011

@anaxamon no nasla som zavaranie na 80 stupnov-20-25minut,a potom na 100 stupnov-8-10minut.
a kedze nemame hrniec s teplomerom,tak to presne neviem odhadnut kedy je 80,preto som zavarala na 100-to vidim 🙂

udada
8. jún 2011

ahojte môžte mi prosím poradiť? robila som čerešňový lekvár a vôbec mi nestuhol, neviete nejaké tipy? mám ho znova dať na šporák a nechať vypariť zbytočnú vodu. ďakujem

claudica
9. jún 2011

@udada Ja mám s čerešňovým lekvárom len jednu skúsenosť: Robila som ho a tak ako Ty - nie a nie stuhnúť. Potom som sa niekde dočítala, že čerešne neobsahujú pektín a že bez gelfixu to nejde. A ja odvtedy čerešňový džem ani lekvár neskúšam... 😖
Lebo ja mám rada džemy a lekváriky bez umelín ☹

erinka83
9. jún 2011

@claudica a jak to děláš bez Gelfixu? Já loni zkoušela sladit datlovým sirupem a zahušťovat agarem, ale není to ono :-/ Ale třeba třtinový cukr a ten agar, to by mohlo jít?

claudica
9. jún 2011

@erinka83 Ja varím lekvár ako staré babky - do zblbnutia 😀 Ale nie... Ja robím väčšinou veľké množstvo a tak, že si ovocie zomeliem, pridám cukor a nechám stáť. Na druhý deň varím až dovtedy, kým nemá konzistenciu podľa mojich predstáv. Priznám sa, že som skúšala aj so stužovačom, chcela som si to uľahčiť, ale mi to pripadalo také "obchodovské" a decká frflali... Trstinový cukor by bol isto fajn, ale pri väčšom množstve tá cena... ☹ Skús to na nejakom malom množstve, aj ja som tak zvykla... no moc som Ti teda neporadila 😉

erinka83
9. jún 2011

@claudica no jo, když já jsem si říkala, že čím dýl se to vaří, tím míň "zdravého" v tom zůstane 🙂 je fakt, že třinovej cukr je drahej, ale já ho zas dávám poloviční množství i míň...
A nešlo by to slít, jako když to necháš stát, tak to pustí šťávu, ne? že by se slila, udělal s ez toho sirup a tím pádem by se to pak nemuselo tak dlouho vařit?? A kde to necháváš odstát? Někde v chladu? a zavařuješ to pak ještě? Já jsem to právě jen horké nalila do horkých skleniček (na 100 st v troubě i s víčkama) a drží to....

titkovamiriam
9. jún 2011

Ja robievam čerešnový lekvar 🙂 nemam ho sice velmi hustý ale neodolam,ja si čeresne pomeliem a potom nacukrujem ,,cez noc,, a uvarím,zasterilizujem 😉
Ja nedavam nic len ovocie a klasika cukor,gelfix nemam rada to je zelatine nie dzem. 😉 Jahodový mi už spinka v spajzke.

erinka83
9. jún 2011

no já bych ty vaše džemy chtěla vidět, já vyrostla na těch želatinových 😀 takže cokoliv jiného mi přijde divné, ale přitom bych to ráda bez té chemie 😒