Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

titkovamiriam
9. jún 2011

@erinka83 ale ved to mas jednoduche,hociake ovocie nacukrujes a potom len uvaríš do zhustnutia.Ja som jahodový varila 4 hodiny,pomaličky.Skusis na tanieriku či sa uz neleje ,das do fliaš,zasterilizujes.Do konca ked robim rosol/malinový ríbezlovy/tam na kilo štavy ide kilo cukru-ten sa variť nesmie,pred varom sa vypne a potom miesa do vychladnutia.da sa do fliaš a prikryje sa-musi sa na nom vytvoriť koža,potom ho len zavriem a hotovo.Volakedy som tam davala niaky konzervant no už 3-4 roky robím aj to bez neho a nikdy sa mi nic nepokazilo.
Ja zavarím vsetko co mi pride pod ruku 😉

erinka83
9. jún 2011

@titkovamiriam ty teda zavřuješ v troubě, jo? Na tom MMB ale píšou dolní těleso, já mám jen ventilátor, topí to dole i nahoře, nebude to vadit??

titkovamiriam
9. jún 2011

@erinka83 už ano 😉 ne neboj nebude

erinka83
9. jún 2011

@titkovamiriam tak ještě sehnat ty jahody, k našim se dostanem o víkendu, ale kdo ví, jestli ještě budou, co jsem měla teď jsem narvala do mražáku 🙂

titkovamiriam
9. jún 2011

veru teraz ked prsi a prsi bude to uz z jahodami asi zle,ja som mala zo samozberu 😉

anelisa
14. jún 2011

@titkovamiriam ahoj, vies mi prosim Ta, napisat presny postup na ceresnovy lekvar? Ale nejaky podrobny od A do Z, lebo som nikdy lekvar este nevarila ani nic nezavarala 😅 Dakujem

titkovamiriam
14. jún 2011

@anelisa 😉 ked podrobne tak podrobne....počkáš si až čerešne dozrejú,kedže som si kukla tvoj profil ty sa na rebrík nedriap ale pošli chlapa aby ti cerešne obral 😉 .Potom ich namoč tak na 30 min do vody aby vyplávali červíčky 😉 ,čerešne odkostkuj a potom bud ich pomel,ak chces mat kusky netreba ja robím aj tak aj tak.Ja na kilo čerešní dávam tak pol kila cukru,ked je lacnejší aj viac 😉 a necham čerešne pustiť šťavu min 12h kludne aj 24.A potom len stojim pri sporaku a miesam do zhustnutia aj 4-6 h,pomaličky-ja nemam ceresnovy moc hustý ale je to mnam džemík.Nadavkujem do fliaš a zasterilizujem.Inak suprový je tak za dva tri roky,vzdy si nechávam jednu fľasku odloženu. 😉

anelisa
14. jún 2011

@titkovamiriam diky, vyzera to jednoducho, az na to dlhe varenie, uz ma manzel odhovara.....ze ci sa mi bude chciet stat tolko pri sporaku 😅 musim si to este premysliet kym sa do toho pustim, lebo potom sa mozem ist stazovat na lamparen, ked budem z toho ko 😀

titkovamiriam
14. jún 2011

@anelisa ak si to chces skratit tak jedine gel fix cukrami ale to budes mat zelatinu a nie lekvar 😉 ja byť tebou tak ma ani nehne robiť nieco kde je teplo v 30t. fuuuuu

erinka83
14. jún 2011

a fakt to nejde bez toho odpeckování? 😒 jsem přemýšlela, co takhle povařit a propasírovat??
JSem dneska dělala jahodový s třinovým cukrem, nějak jsem to nezkloušela, tak doufám, že zhoustne 😀

eva7780
18. jún 2011

Kočky,nemáte niektorá recept aj odskúšaný na papriku v oleji?Akosi sa nám paprika "rozbehla" 😕 paradajky sú ešte zelené,tak ma nič iné nenapadá,aj ju jeme,bude aj plnená paprika,ale aj tak je tam stále dosť

titkovamiriam
18. jún 2011

hrubostenná sladká paprika červená alebo aj biela cibuľa na dno 720 ml pohára ukladáme: celé čierne korenie - 6 ks , 3 ks nové korenie kúsok bobkového listu Nálev: 1 l octu 4 l vody 100 g soli 350 g cukru

Postup
Papriku umyjeme, očistíme, pokrájame na menšie kusy, štvrťky, príp. plátky. Ukladáme do pohárov, pridáme niekoľko kolečiek cibule. Zalejeme prevareným nálevom, do každého pohára dáme 2 PL stolového oleja. Uzavrieme viečkom, sterilizujeme asi 15 min, pri 80-90 stupňoch, nenecháme viac , aby neunikol olej.

Inak ak jej mas veľa sprav so uncle bens,alebo aj napln kapustou,či len tak uvar s cibuľou a zamraz pod maso,pizzu a pod...

janinah
18. jún 2011

@titkovamiriam ,tiež som tolko vymiešavala lekváre,džemy,už to nerobím,nohy sú mi vzácnejšie ...ale ak robíš na plyňáku a máš to železné koleso ako rozptylovač,tak ho otoč naopak tými štyroma výstupkami hore a na to polož hrniec s džemom,nebudeš musieť vôbec miešať,len sem-tam,tak skús.....

titkovamiriam
18. jún 2011

@janinah ja mam taky dobrý starý hrniec že miešam len na zaciatku a potom obcas 😉 -uf vsak akurat dnes u kamosky že tento rok je na zavaranie zatial ako stvorený-jahody,ceresne-kompoty džemy,baza kvety- bola užasna a bude aj dost plodov,ríbezle aj marhule sa zatial pekne ukazuju .... tak si to ,,odstojím,, 😉 -inak s tou platnou super napad 😉

erinka83
18. jún 2011

ty třešně teda fakt odpeckovat?? nejde to povařit a pak propasírovat? ale to by asi taky bylo dost práce, že? No zítra mě to čeká 🙂

janinah
18. jún 2011

@titkovamiriam , hej,máme záhradu a konečne asi po 7mich rokoch vyzerá,že nebudem marhule kupovať na pľaci ,ale budeme mať naše 😉 ...a pred chvíľou som skončila skoro celodennnú šichtu s jahodami a čerešňami,uff....ale zas v zime akoby si našiel taký džemík domáci 😉

janinah
18. jún 2011

@erinka83 teraz vo štvrtok som kúpila v lidli odkôstkovač čerešní a som veľmi spokojná,

titkovamiriam
18. jún 2011

@erinka83 neviem si to inak predstaviť ☹

janinah
18. jún 2011

tu ale až na 12tej strane,dolu choď
http://lidl.akcneletaky.sk/letaksh/268/komplet/

titkovamiriam
18. jún 2011

@janinah ten je suprovy ja mam klasika das ceresnu a bac po nom 😉 alebo rucne,tento rok su velke ceresne tak rucne idu raz dva

erinka83
18. jún 2011

no jo, tak už jsme se s tím celkem smířila, tak jsem zvědavá, jak dlouho u toho stvrdnu 🙂 a co dál? Procukrovat a můžu nechat přes noc v lednici?
@janinah vypadá fakt dobře!

titkovamiriam
18. jún 2011

@erinka83 presne tak 😉

neznalka
18. jún 2011

ahojte dievčatá, nemáte prosím recept na čerešňový alebo marhuľový sirup?

eva7780
19. jún 2011

@titkovamiriam dík za recept,mraziť budem až ked budú aj paradajky,na uncle bens máš recept?

damiankad
19. jún 2011

@titkovamiriam ahoj hrasok?? a to taky zo zahradky ..a ako prosim ta??

titkovamiriam
19. jún 2011
lumimi
20. jún 2011

zdravím, našla som recept na džem len s cukrom, mama mi zase hovorila že ona dáva všade konzervant, že nebude riskovať aby sa jej džem pokazil, tak ja teda neviem či dat či nedat konzervant.
btw. nemáte niekto nejaký dobrý recept na egrešový džem?

belusa
8. júl 2011

Ahojte chcela som sa opýtať či mi vie niekto poradiť recept na marhuľovú predsnídavku pre novorodenca či mám tie marhule aj ošúpať atd...Dakujem za všetky tipy 😉 😉

titkovamiriam
8. júl 2011

@belusa ja som nikdy nešupala,uvarila, rozmixovala a hotovo 😉

titkovamiriam
8. júl 2011

@lumimi ja robievam len s marhuľami,čistý ma neláka:
1kg vykôstkovaných marhúľ
800 g egrešov
1k g kryštálového cukru
3 ks celého badyánu