Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

tunylyk
6. sep 2011

@titkovamiriam ozaj dakujem, robila som podla toho z MMB 😉 dufam,ze sa podarili 🙂 bo moj svokor talian na entu,nemozem tu pisat preco,nepatri to do temy 😀

cajova_lienka
6. sep 2011

@titkovamiriam dakujem krasne vyskusam

o i. baklazan mozem dat drobcovi v zmysle nahrada cukety? tzn. od zaciatku? alebo az neskor? mam jeden prebytocny -som spekulovala ocitit nastruhat a zamrazit a zime ako by som nasla 🙂

ronja27
7. sep 2011

holky scháním recept co jsem si tu opsala loni, vyzkoušela a byl fantastickej jen ho nemůžu najít ☹ byla to směska z rajčat, papriky, cukety,myslím že i chilli se tam dávalo a sojovka, cukr...nemůžu si už vzpomenout. Nevíte některá? mám přebytek rajčat a sehnala jsem levně papriky.tak bych ráda udělala 🙂

titkovamiriam
8. sep 2011

hladala som podla surovín nasla som toto:
http://www.toprecepty.cz/recept/6470-cuketova-p...

ronja27
8. sep 2011

titkovamiriam děkuji že ses mrkla, ale není to ono :( omlouvám se popletla jsem to.. po projetí všech stránek zpátky, jsem si vzpoměla, že jsem ten recept opsala z nějakýho časáku a rozhodovala jsem se, jestli udělat ten cuketový nebo ten tvůj na uncle bens..měla jsem cukety tak jsem udělala tam ten..no a bordelářka jsu.. tak jsem to někde zaratila ☹ ten už asi nikde neobjevim..myslím že tam byli i lžičky deka a ocet...no od každé příchutě něco..moc nám to chutnalo..ale jen tak od oka ho dělat si netroufnu. zkusím asi tu uncle bens..

ronja27
8. sep 2011

jo a byla tu řeč o černém bezu a jedna známá z něho dělá marmeládu 🙂 máte s tím některá zkušenost jak to chutná ?

titkovamiriam
9. sep 2011

@ronja27 ja len zavaram ,ale môže to byť chutne ak sa tam da cukor a citron 🙂 :
http://www.dobre-recepty.sk/detail/7756-dzem-z-...
a poznam aj kečup alebo drezing:
500ml bobúľ (bez stopiek) 30g najemno nakrájanej cibule ,na štipku noža muškátového kvetu
15g čierneho korenia
45g zázvoru (čerstvého)
500 ml vínového octu
Bobule sa umyjú, zalejú octom a nechajú sa cez noc odpočívať. Na druhý deň sa precedia cez sito. Bobule (bez octu) sa vložia do panvice, pridá sa cibuľa a ostatné koreniny. Varíme 10 minút a plníme do malých fľašiek.

ronja27
10. sep 2011

ja ani netuším jak ten bez chutná 😅 ale máme ho za barákem spousty, tak mě to láká vyzkoušet, už nevím co bych do těch sklenic narvala 😀 špajzka praská ve šveh 🙂 a nedám si pokoj...dneska se chystám na tu uncle bens a ještě mě čeká pečený čaj..že bych do něj dala taky ten bez?
K čemu se dá vlastě ten drezing používat? recept zní lákavě 🙂 je to něco jako brusinky ke svíčkové? jinák dík za tuto tému mám už odsud spoustu receptíků v kuchařce 🙂

saskarisko
17. sep 2011

ahojte,
mate niektora osvedceny recept na zavaranie cvikle ? dakujem

anaxamon
17. sep 2011

@saskarisko ja zvyknem zavarat na dve verzie cviklu, jedna je na kocky nakrajana a druha je nastruhana na jemno..cviklu ci v celku najskor uvarim, osupem, potom bud ju krajam na kocky alebo ju postruham najemno, urobim si nalev, lenze robim vsetko od oka ale mozes sa riadit navodom co je na nakladaci, teda na deku, plus ja davam cca o polovicu viac cukru nez je tam napisane, nam chuti cvikla sladka🙂) nalevom zalejem po jeho vychladnuti, pridam chren a necham den odstat, potom to davam do flias a sterilizujem (ten nalev je rovnaky pri oboch verziach)

saskarisko
17. sep 2011

@anaxamon - jej dakujem pekne. cvikla sa uz vari. takze vyuzijem. 😉

erinka83
18. sep 2011

Holky, jak zavařujete rajčata ve vlastní šťávě? Máme kupu těch malinkatých, tak jsem to narvala do sklínek (celé rajčátka), zavařila a myslela jsem, že to nějak pustí š´távu a je to v podstatě na sucho, tak te´dka nevím, jestli je to dobře??

maci_267
18. sep 2011

@erinka83 nemalo sa to najprv trocha uvarit aby to pustilo stavu? ci to je uz kecup? 😀

erinka83
18. sep 2011

@maci_267 no to já právě nevím 😀 Velký rajčata překrájím a namačkám, to je pak ve šťávě hnedka, ty malý jsem tam jen tak prdla...no asi jsem je taky měla namačkat na sebe, teďka teda nevím, co s tím, ale víčka vypadají, že chytly, akorát to vypadá tak blbě bez té vody 😅

maci_267
18. sep 2011

no tu som nasla recept:
Paradajky si na chvíľku vložíme do vriacej vody, vyberieme ich a schladíme v studenej vode. Potom z nich stiahneme šupu a ukladáme ich natesno do fliaš. Sterilizujeme ich 20 minút. Hodí sa to do guláša, na špagety, pizzu, na prípravu omáčok.

Tak ale ked to bude chutne, tak co ked tam voda nie je 😀 Hlavne ze su dobre 😀

titkovamiriam
20. sep 2011

k cvikle:
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=34977 takto aj sterilizujem 🙂

macka23
14. júl 2012

Ahojte, chystam sa zavarat prvy raz /leco na skusku/ 🙂 hrnec na to nemam...chcem v rure, v navode som aj nasla ako, len tam pisu, ze nemam pouzivat pohare so zavitom, kovove viecka 😕

bebebrumik
28. júl 2012

Ahojte. Dievčata, ako zavarate slivky?

rozala111
30. júl 2012

Ahojte, zavárate niekto nektarinky?

ukana
autor
30. júl 2012

@rozala111 ja zavaram broskyne, to je podobne..dobre su, ked su take tvrdsie,...nezmaknu tym zavaranim....robila som z nich aj detsku vyzivu....... 😉

evina57
21. aug 2012

Ahojte, zaváranie je v plnom prúde 🙂 Ja som tento rok robila iba uhorky, chystám sa na čalamádu ale včera som čítala, že je najlepšia septembrová kapusta bezhlúbová???? Je to tak? Na jar som robila prvýkrát, tak nemám až také skúsenosti..
A ešte sa chystám na karfiol 🙂 Ovocie vobec nezaváram 😅

🙂

ika84
29. aug 2012

prosim o pomoc, manzel chce silou mocou černice zavarat ja som zvyknuta len ich mrazit, take su naj....neviem spravit nalev ...poradte

blondiee83
29. aug 2012

@macka23 ahoj, my tiez sterilozujeme v rure, uz niekoľko rokov, je to rýchlejšie a pohodlnejšie a nerobime rozdiel medzi pohármi... Moja mama uprednostňuje praveze tie so závitom - čiže najprv miname tie a az na konci sezóny, ked uz take nemáme, používame tie druhe.... Akurát je dobre prikryt fľaše mokrymi novinami - ale prikryvame oba druhy fliaš - takze urcite nie kvôli zavitom. Držím palce.

blondiee83
29. aug 2012

@evina57 na calamadu je najlepšia tzv. zimná kapusta, ta ešte v septembri nie je, najskôr v októbri. Je to preto, že vydrží dlho a nepokazí sa. Letný druh kapusty nevydrzi tak dlho a neda sa ani nakladať do sudov. Nieze by sa nedala z nej robit calamada, dá sa, my robime dokonca aj v lete, na oslavy, ale skôr sa pokazi.

evina57
29. aug 2012

@blondiee83 áno, to som už počula a nechala som sa prehovoriť aj od známich 🙂 ale aj tak som pred týždňom urobila pár pohárov, u nás to dlho nevydrží 🙂 😀

moname
29. aug 2012

@ika84 netreba nálev na 7dcl pohár asi 5 lyžíc cukru,do malých aj tak dávam od oka,černice sú aj tak kyslejšie ovocie,tak keď aj viac 🙂

ika84
29. aug 2012

@moname no takto to aj ja poznam, ale manzel len nalev a nalev a ja svokre just nezavolam ze ako to ona robi....spravila som taky ako na marhule 😉 no uvidime , dakujem

moname
29. aug 2012

@ika84 tak to s tou svokrou to poznám 😉

lypka
20. sep 2012

baby ked chcem zavárať strúhané jablká je lepšie nechať ich bez prísad alebo ochutiť a čo so šťavou nechať, či vyžmýkať? Dakujem 😉

moname
20. sep 2012

Ja najprv dusím-trošku aby zmäkli,potom žmýkam,natlačím do pohárov a sterilizujem-ochucujem až pri použití