Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

madeleine
9. aug 2007

Mam problemik. Neviete niekto "prevodovu tabulku zo zavarania v hrnci na zavaranie v rure?" 😀

Netusim, kolko mam sterilizovat v rure, ak je v hrnci 15 minut pri 80°C 😒

ukana
autor
9. aug 2007

made, nieco som nasla na nete, ale tabulka to nie ☹ tu su nejake rady ohladom zavarania v rure. potom daj vediet ako si dopadla a snad aj ja naberiem odvahu 🙂

1.
Ja sterilizujem v klasickej rúre. Dám do veľkého hlbokého pekáča kompóty, zalejem vodou ale nie celkom do plna, aby sa nevylievala keď začne vrieť a zapnem naplno. Keď už počujem, že to začína vrieť, tak to vypnem, a nechám v tej rúre aspoň trochu vychladnúť.

2.
http://www.woman.sk/detail.lasso?ID=5ba4aff232a...
3.
Zavaram bežne v rúre a to tak, že ovocie zalejem teplým sirupom, dám na plech uzatvorené poháre a nalejem vodu ale teplú,lebo aj sirup bol teplý a potom dám do rúry a zapnem ju na maximum a nechám asi 4-5 min. rozohriať a potom vypnem. Nechám tak a vyberám až na druhý deň. Nikdy sa mi nepokazilo a tiež nie sú rozvarené, ale pekné tvrdé. Robím tak aj uhorky a lečo.

4.
To zaváranie v plynovej rúre je taka ako som písala, ja mám tiež plynovú rúru. Takže ešte raz:
Ovocie dáš do pohárov zasypeš cukrom/ 3 pol.lyž. na 7 dcl pohár/ zaleješ vodou a uzavrieš viečkom, poháre dáš do pekáča a do prkáča vleješ studenú vodu asi 4-5 cm do výšky pekáča. Ak voda v zaváracích pohároch začne vrieť- malé bublinky sa pohybujú smerom hore- tak ešte tak 4 minúty to necháš v rúre a potom to vyberieš a poháre otočíš viečkom na deku a necháš vychladiť/možeš ich nechať aj zakryté tou dekou.
To je všetko

madeleine
9. aug 2007

No, dakujem za tipy. Kukam ako puk, ze zavaracia doba 60minut... vsade inde pisali ze 20 - 30 a sa mi to nejako nezdalo... tak som zavarala,kym to nemalo taku tu typicku farbu, uhorky i slivy... ale kolko presne to bolo neviem... Zakalili sa mi dva pohare uhoriek (po tyzdni), asi som tam dala neumytu uhorku, alebo bola pokazena, neviem. Ostatne vyzeraju, ze preziju... Slivky su zatial len tri dni v pivnici, tak zatial neviem...

Teraz mi skor ide o dzemy a take tie veci... my sme v podstate dzemy nikdy nesterilizovali... naplnil sa poharik a otocil hore dnom na desat minut a potom zas naopak... 😒

ukana
autor
9. aug 2007

ja dzem nesterilizujem 🙂 lejem ho horuci do flasiek, zavriem co najsilnejsie, otocim hore nohami 😀 😀 😀 a necham to tak vychladnut 😉 Co tam chces zavarat? je to hotove, ved sa dost nastojis pri miesani lekvaru 😀 😀 😀

madeleine
9. aug 2007

no ono v recepte stoji, ze uvarime, nechame 24 hodin stat, potom capujeme do poharov a sterilizujeme... nie je to uplne standardny dzem... 😅

marika79
10. aug 2007

Vie mi niekto pomôcť s naložením papriky kápie v oleji?

madeleine
11. aug 2007

Moja babicka robievala uplne skvelu, ale bohuzial recept nemam a opytat sa jej uz nemozem... skusim este presnosti jej receptare, ale neviem, ci nieco najdem...

Toto som nasla na webe (ale viem, ze my sme do papriky nic ine nedavali)

Papriku omyjeme, odstranime jadrovnik a rozrezeme na polovice, vacsie plody rozstvrtime. Pred naplnenim do flias musime papriku predvarat 3-5 min. vo vode s teplotou 80 az 90 st.
Ochladenu papriku ukladame do flias tak, aby sa jej zmestilo co najviac. Na dno litrovej flase dame 1 polievkovu lyzicu stoloveho oleja a do dvojlitrovej 2. Sucasne prekladame koleckami cibule, bobkovy list, korenie.
Poukladanu papriku zalejeme horucim nalevom, uzavrieme a sterilizujeme. Litrove flase 20 min. pri 85 st. Dvojlitrove 25 az 30 min. pri 85 st.

ilci
30. jún 2008

tak pár receptů z netu, snad se budou hodit 😉

Angreštový kompot

Cukerný roztok - na 1 litr vody svaříme 400-500 g krystalového cukru

Tvrdší angrešt opereme a dáme na cedník okapat. Ostrým nožem zbavíme bobule okvětí i stopky a vkládáme je do mísy. Potom větší jehlou (špendlíkem) bobule propícháme a plníme jimi sklenice. Protřepeme, aby se angrešt slehl a teprve potom je do 3/4 zalijeme vlažným cukerným roztokem. Necháme nejméně půl dne stát, aby angrešt dobře vstřebal cukerný roztok.

Sklenice uzavřeme, víčka překontrolujeme a vložíme do hrnce. Dbáme na to, aby se sklenice navzájem nedotýkaly. Zalijeme vodou na výšku malíčku, výše nad víčka, přikryjeme poklicí a vaříme. Od bodu varu sterilizujeme 20 - 25 minut. Po zchladnutí kontrolujeme, zda se víčka dobře přichytila.

Kompot z malin a ostružin

Zralé maliny a ostružiny očistíme, prolijeme studenou vodou a necháme okapat. Ovoce vložíme do čistých zavařovacích sklenic, prosypeme krystalovým cukrem a necháme půl dne slehnout. Doplníme dalším procukrovaným ovocem a sklenice zalijeme do 3/4 převařenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme jen 10 minut. Do půllitrové sklenice potřebujeme 3-4 lžíce cukru na prosypání ovoce.

Třešňový kompot

Na 1 litr vody 200-300g cukru, 3 lžíce rybízového sirupu (pro výraznější barvu)

Očištěné ovoce zbavené stopek naskládáme do sklenic, zalijeme teplým cukerným roztokem smíchaným s rybízovým sirupem, uzavřeme víčky a postupujeme stejně jako u předešlých receptů.

Velmi oblíbené jsou míchané kompoty - jahody, rybíz, maliny, višně. Vše prosypeme cukrem, necháme půl dne šlehnout, doplníme procukrovaným ovocem, zalijeme do 3/4 sklenice převařenou vodou a sterilizujeme od bodu varu 25 minut.

avuska19
30. jún 2008

ahojte.aký máte recept na ríbezľový džem?

titkovamiriam
1. júl 2008

ribezle sa odstavia a kolko je stavy,tolko cukru-pred varom odtsavit a zamiesat konzervacny prostiedok,naliat do flias a pockat az sa na vrchu spravi ,,koza,, ,potom zaviazat celofanom a odlozit na chladne tmave miesto.Robila som to z cervenych,ciernych aj bielych ribezli a je to super,takyto dzem vydrzi aj pat rokov a nepokazi sa.U nas nevydrzi do velkej noci 😀

avuska19
1. júl 2008

moc ti dakujem, ale neviem aký konzervačný prostriedok?

tlapicka
1. júl 2008

avusko, rybiz je v pohode, ten nic nepotrebuje, jenom ten cukr...

avuska19
1. júl 2008

😉

ukana
autor
10. júl 2008

zavarate? Ja uz mam ceresne, visne, a lekvar visnovo-ribezlovy 😉 😉 😉

ukana
autor
10. júl 2008

my ribezle vzdy kombinujeme s malinami alebo visnami, aby bol sladsi, nam taky kysly moc nechuti 🙂 ale na kolace je dobry 😉
este milujeme marhulkovy, aj ten bude 😉

titkovamiriam
10. júl 2008

jasne jak blazen 😅 !!!ceresne,visne,ribezle,marhule,lekvar ribezlovy,marhulovy,mrazene jahody,marhulovu dren 😉

titkovamiriam
21. júl 2008

robili ste niekto dzem z mirabeliek?

majkafer
28. júl 2008

ahojte, neviete mi poradiť? mama zavára v elektrickej rúre a ja to chcem robiť tiež tak. no mám smolu. robím tak ako ona a ovocie sa mi stále kazí. jahodový kompót aj marhuľový aj čerešňový a idú na rad čučoriedky. porazí ma. lečo sa mi vydarilo ale inak nič. nechápem. viečka tak pekne držali a po pár dňoch je to v keli . Dá sa ešte nejako použiť pokazený kompót? marhule čo mi pomohla zavariť mama zatiaľ držia ale ohnedli. jej sa to doma nestalo. ani ona nechápe.

titkovamiriam
11. aug 2008

ahojte davam sem super recept:

oncle bens:1kg zelena paprika,1kg cervena paprika,60g cibule,3dcl kecupu,1/2dcl oleja,2dkg soli,1 velka konzerva ananasu/bez stavy/,2-3 feferonky,2-3 struciky cesnaki,nasekana zelerova vnat, 1 1/2 l paradajkoveho pretlaku

vsetko sa nakraja na co najmensie kusky a spolu sa vari cca 45 min,da sa do teplych flias a do sucheho dunstu.

vyborne na maso,ryzu,cestoviny

verusamarusa
11. aug 2008

ahoj ... ten recept poznam a dokonca ho pravidelne kazdorocne aj robievame(ten oncle bens) je ich viac druhov ,u nas je osvedceny so sampionami,kyslimy uhorkami a kukuricou...takze odporucam
ale gazdinky prosim napady na konzervovanie rajcin ...nedavno som vymyslela,ze su skvele osupane,rozrezane na stvrtky ,nasolene a riadne ocesnakovene,bez pridavku vody a inych ingrediencii,ale kedze je sezona rajcin (natrhala som ich 12 kilov ) rada ocenim vace experimentalne napady ,za ktore uz teraz dakujem moc moc mooooooooc.... 😅

titkovamiriam
11. aug 2008

skoda ze som od zajtra na dovolenke mam recept na kecup aj pretlak,inak paradajky mozes aj zamrazit ked ich uvaris trosku slanej vode a mozes pouzivat pod masko,alebo cestovin.

ukana
autor
11. aug 2008

majkafer, ja zavaram len v rure, teraz som robila kompoty, uhorky, vsetko v pohode...len jedna flasa uhoriek mi nechytila 🙄 ale pri mnozstve 25 ks sa to strati 😀
Robis to podla navodu? ja davam spodny ohrev s ventilatorom, pockam kym voda zacne vriet vo flaskach, vypnem ruru a potom ich tam este 30-40min. necham stat. 🙂 marhule mi ohnednu, ked dam malo sirupu, tak tie navrchu su hnede, ale nie su zle 😒

marci
11. aug 2008

Letos mám šílenou nadúrodu rajčat - můžete mi poradit nějaké receptíky jak je zpracovat - já znám akorát klasické lečo 🙂

ukana
autor
12. aug 2008

Maďarský zeleninový šalát

1 kg papriky., 1 kg paradajky., 1 kg kapusta., ½ kg cibuľa., 1 - 3 feferonky., 1 hlávka cesnaku

NÁLEV: 1 l octu., 1,5 l vody., 150 g cukru., 4 kl soli., 1 baliček pomôcky na konzervovanie

Všetko si narežeme na tenke pásiky a zmiešame, feferónky a cesnak môžeme nechať v celku. Po premiešaní to naplníme do čistých pohárov zalejeme pripraveným nálevom. Poháre dobre uzatvoríme a odložíme na chladné miesto. Na prípravu nálevu zmiešame všetky suroviny a privedieme do varu, dokiaľ sa cukor nerozpustí. Do horúceho nálevu pridáme pomôcku na konzervovanie a zalievame pripravenú zeleninu v pohároch.

-------------------------
KECUP
Ingrediencie
3 kg paradajok, 3/4 kg zelených jabĺk - kyslých, 1 kg cibule, 1/4 l octu, 5 káv. lyžičiek soli, 3-4 ks bobkového listu, 20 ks čierne korenie, 20 ks nové korenie, 5 káv. lyžičiek papriky
Postup prípravy
Paradajky pred varením ošúpeme. Varíme spolu 2 hodiny. Po varení rozmixujeme. Pridáme 1/4 kg cukru a varíme 15 minút. Dochutíme podľa potreby cukrom, príp. soľou. Horúce do pohárov.

Z 1,5 dávky je 30 výživových pohárikov.

-----------------------------------
tu je vela recptov

http://www.mojerecepty.sk/nakladanie.html

verusamarusa
12. aug 2008

dakujem 😉

verusamarusa
13. aug 2008

idem dnes este skusit experiment s rajcinami ...dam vam vediet co sa stalo 😅

verusamarusa
15. aug 2008

takze ten experiment s rajcinami nazvala som to MAGGI RAJCINY
v podstate potrebujeme len rajciny a oblubenu maggi kocku -vyvar
rada sa hrajkam,takze som rajciny prekrojila na stvrtky a odstranila supku a zelenu stopkovu cast v rajcine.potom do druhej cistej nadoby som dala stred-zrniecka,ide to lahko.Nic nevazim,jednoducho kolko mam rajcin tolko ich takto nacistim.Tie zrniecka na sporaku v hrci privedieme do bodu varu a prepasirujeme cez sitko a odmerame kolko mame tekutiny z toho.na pol litra dame jednu kocku maggi a nechame ju rozpustit ,Ked to trosku vychladne zalejeme s tym ocistenu rajcinovu duzinu ,premiesame a dame do poharov,pevne zatvorime a sterilizujeme klasickym sposobom. Je to dobre pod dusene masko ,alebo do gulasa,ci na ryzu alebo do salatu....

martek
17. aug 2008

holky, chci se zeptat, je nutne sterilizovat chutney? nebo staci, kdyz jsem ho varici nalila do sklinek, zavrela a otocila dnem vzhuru...
diky
martek

titkovamiriam
18. aug 2008

myslim ze netreba ja som tak zavarala to oncle bens

titkovamiriam
18. aug 2008

zavarany karfiol:nalev ako na oharky,do flias davam cca 10 koliesok mrkvy,1/4 cibule a na male ruzicky rozobraty karfiol,zalejem nalevom a sterilizujem cca 5 min.kto ma rad stiplave moze dat aj feferonku.