Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

zuzu13
19. aug 2009

wali, ja ich zavaram ako uhorky...sladkokysly nalev... 😉

zdenallicka
19. aug 2009

Nasi si vetsi chilli papricky vydlabou, naplni je rozinkami namocenymi ve smesi rumu a medu (1:1) a zavaruji je ve sladkokyselem nalevu.. Jsou moc dobre... 😵

titkovamiriam
19. aug 2009

jeeee to je perfektne 😀 😀

ukana
autor
19. aug 2009

😕 😕 teeeeeda zdenalicka, aky recept. 😉 😉 😉 ......ja som mala vcera cokoladovu zmzlinu s chilli........mnaaaaaaaaam 😵

wali
20. aug 2009

holky, ste zlate, dakujem moc. tak vyskusam zavarit a aj tie v oleji. ja ich mam take malinkate, ze este aj tie hrozienka by som musela do nich krajat, takze tuto variantu skusat nemozem, aj ked to znie naozaj zaujimavo. neviem si predstavit ako to chutna 😝

titkovamiriam
20. aug 2009

wali tak ich zavar s hrozienkami vo flasi a hotovo-inak tie rumovo medove hrozienka idem vyskusat so slivkami-to potom budu osuchy!!!!!

klementina
2. sep 2009

ahojte, viete mi poradit kde kupim dvojdecove pohare na zavaranie? dakujem, chcem robit tiez vyzivy, ale co som pochodila vsetky obchody som nasla najmensie trojdecove

titkovamiriam
2. sep 2009

tak to teda neviem,ja ich mam naskreckovane 😀

martinaema
2. sep 2009

gazdinky, hoďte nejaký dobrý recept na čalamádu

junovka
2. sep 2009

Tuto mam od svokra, robim ju rok co rok, a stale nam chuti:
6 kg paprik,
3 kg cibule
3 zelen. paradajky/ale nemusia byt/
2 kg uhoriek
1 vacsia kapusta
1 mrkva
1 vacsi zeler
2 nakladace / ja davam DEKO/
1 kg krys.cukru
1 l octu
2-3 dl oleja
postat 24 hodin, nalozit do flias a hotovo /moj svokor to nesterlizuje/, ja som raz nesterlizovala a skyslo mi vsetko...taze odvtedy sterlizujem stale cca 5 minut. 😉

r5860027437a
3. sep 2009

Chcela by som vedieť ako najlepšie naložiť kapustný list na naplnenie. ak vie niekto dobrý recept na nakladanie do 4 l fliaš nech sa mi ozve.

titkovamiriam
4. sep 2009

Čalamáda 1

Potrebujeme:
1kg kapusty, 1kg cibule, 1kg uhorky (očistiť), 1kg papriky.
Nálev : 0,5 litra octu, 300g kryšt.cukru, 1 deko - všetko uvariť.

Postup:
Nakrájať , zaliať nálevom, nechať odstáť 24 hod. Dať do pohárov a sterilizovať 15-20min. pri 90oC.

Čalamáda 2

Potrebujeme:
5kg kapusty, 2,5kg papriky, 1kg cibule, 1/2kg cukru, 1 deko, 7dl octu, 4dl oleja.
S chrenom:5kg kapusty, 1kg cibule, 4dl strúhaného chrenu, 2dl oleja, 1 deko, 1/2kg prášk.cukru, 0,75 litra octu.

Postup:
Zmiešať, nechať 1deň odstáť. Poháre sterilizovať 30 min. pri 80oC.

Čalamáda 3

Potrebujeme:
1,5kg kalerábu gigant, 1kg papriky, 1kg cibule.
Nálev: 2 šálky vody, 1 šálka octu, 1 šálka cukru, 1 deko.

Postup:
Zeleninu očistíme a postrúhame a zalejeme nálevom. Necháme odstáť 2-3 hod. Naplníme do pohárov a sterilizujeme.

Čalamáda 4

Potrebujeme:
Kapustu (2/3 bielej a 1/3 červenej), papriku, cibuľu, uhorky po 1kg, 1 kopcovitú PL soli, 500g kryšt.cukru, 1 deko, 0,3 litra octu, feferónky.

Postup:
Nakrájame zeleninu a pridáme soľ, cukor, ocot a deko. Premiešame a necháme 12-24 hodín odstáť. Natláčíme do pohárov a zalejeme šťavou. Na vrch dáme 1-2 feferónky.

Čalamáda 5

Potrebujeme:
1kg kalerábu gigant, 1kg mrkvy, 1kg cibule, 1/2kg papriky.

Postup:
Kaleráb a mrkvu postrúhame, cibuľu a papriku pokrájame. Zalejeme nálevom.
Nálev: 3 l vody, 1/2 l octu, 1/4 l oleja, 1/2kg cukru, 1 nakladač.

Čalamáda 6

Potrebujeme:
2kg kapusty, 2kg papriky, 1kg cibule, 1kg uhoriek, 1kg mrkvy, 1 karfiol, 2 deká, 3/4 litra octu, 30dg cukru.

Postup:Všetko pokrájame, nasypene deká, cukor, zalejeme octom a po pustení šťavy naplniť poháre a zaliať šťavou. Sterilizovať 5-10 min.

a ten plneny list neviem 😅

martinaema
4. sep 2009

fúha titkovamiriam tak diky, len teraz neviem, ktorú robiť.

r58...atď - ja viem len toľko,že hlávky kapusty sa celé nakladujú do suda spolu s kapustou na kvasenie a tým kvasením to pekne zmäkne, dajú sa potom rozobrať. Ale do fliaš? Netuším

ronja27
16. sep 2009

ahojky poradite jak na hrusky mame jich hromadu a rada bych zkusila nejaky jiny zpusob zavareni /delam jen klasicky nalev s cukrem bez jakyhokoliv koreni/

ukana
autor
16. sep 2009

ronja, ja davam k hruskam koliesko citrona, dva tri klinceky (hrebicky) a kupim si celu skoricu a kusok odlomim do kazdeho pohara.......su krasne vonave.......este som zvykla robit nalev cukor +med, aby boli take medove 😉

ronja27
16. sep 2009

diky za super rychly odpovedi 🙂 kompot uz mam hotovy se skorici a hrebickem - skoda jen ze jsem doma nemela ten citron ☹ ale neda mi to a skusim zitra jeste par sklenicek s nim a pridam med to me docela zaujalo slysim to prvne ..
jinak dik holky za recepty par sem si jich opsala a urco vyzkousim a jeste nahodou nejakej tip co jineho z hrusek ? je mi jich lito nechat je opadat..

junovka
16. sep 2009

ronja, a co tak urobit vyzivky pre maleho Jakubka do zasoby, ked zacnete s prikrmami? 😉

ronja27
16. sep 2009

taky jsem na to myslela ale jeste nikdy nedelala a nevim no jak je to u doma delanych vyziv s trvanlivosti.. prikrmy chci zacit davat az bude mit kubicek 6 mesiců tak to mame jeste hromadu casu

zdenallicka
16. sep 2009

A proc neudelat vyzivy pro Petku? 🙂 Nemas prece jen jedno dite... 😉

ronja27
16. sep 2009

zdenallicka petik neji ani kupovane 😅 nevim nechutnaji mu je spis kompotovy..ale koukala jsem ted na presnidavky jak na to a vycetla jsem ze zaklad je jablecny a pridava se jen trochu jineho ovoce tak nevim jestli by to slo udelat presnidavku jen z hrusek?

ukana
autor
17. sep 2009

ronja, podla mna by kludne slo urobit aj cisto hruskovu presnidavku 😉 tie jablka sa davaju aj pre to, aby toho bolo viac, vlastne sa nimi nadstavuje mnozstvo, ja robim aj cisto broskynovu alebo marhulovu 😉

ukana
autor
17. sep 2009

a ak ich dobre zasterilizujes, vydrzia kludne aj rok........ 😉 takze aj pre Jakubka 😉 😉

ronja27
17. sep 2009

tak hlasim ze presnidavka je hotova jablecno hruskova na pul a je vynikajici a svete div se chodil ji olizovat i ten starsi a to je normalne neji i manzovi chutnala takze diky za tip a jdu na dalsi varku 😀

lusana
18. sep 2009

ranja ja robim aj čisto hruškovú predsnídavku a je výborná, nemusím vôbec prisladzovať, lebo hrušky sú sladké. Samko 11 mesiacova sa iba oblizuje

katusocka
27. sep 2009

potvrdzujem, do hruskovej presnidavky alebo dzemu vobec nie je potrebny cukor, akurat v utorok sa chystam robit varku na tento rok po minulorocnej vybornej skusenosti... a uz cela rodinka sa fakt na nu tesime

titkovamiriam
27. sep 2009

Potrebujeme:
2 kg jabĺk, 4-5 dcl vody, 500 g kryštaloveho cukru, 1 vanilínový cukor, 100 g kakaa, 1/2 čokolády na varenie

Ako na to:
Jablka umyjeme, ošúpeme, povykrajujeme jaderníky. Môžeme pokrájať na menšie kúsky a dáme dusiť do vody, nie na prudkom ohni. Potom pridáme ostatné suroviny a ešte chvíľku povaríme. Keď zmes vychladne, rozmixujeme ju, naplníme do fliaš a ešte 15 min sterilizujeme.

Jablková nutela
Recepty » Sladké jedlá28.7.2008Potrebujeme:
1 500 g očistených jabĺk, 2 dcl vody, 3 lyžice kakaa, 2 vanilinové cukry, 300 g kryštálového cukru, 200 g horkej čokolády, 60 g Zlatého klasu

Ako na to:
Očistené jablká nahrubo postrúhame, dáme ich do hrnca, zasypeme 150 g cukru, podlejeme vodou a pod pokrievkou uvaríme domäkka. Uvarenú masu roztlačíme alebo rozmixujeme, pridáme preosiate kakao, vanilinový cukor, zvyšný kryštálový cukor, nalámanú čokoládu a spolu premiešame.
Čokoládu v mase necháme rozpustiť v hrnci na miernom ohni za občasného premiešavania. Po vychladnutí do nej prisypeme Zlatý klas a krátko povaríme.

Slivková nutela
Potrebujeme:
2 kg sliviek, 1 kg kryš. cukor, 150 g kakao, 100 g mletých orechov, vanilka

Ako na to:
Slivky odkôstkujeme, umyjeme, rozvaríme, pridáme cukor a ostatné prísady. Necháme 24 hod odležať, potom rozmixujeme, príp. prepasírujeme. Plníme poháre a 20 min. sterilizujeme

titkovamiriam
27. sep 2009

par receptov ak mate vela sliviek a jablk

allien
10. okt 2009

Mile Terra-gazdinky, chcem zavarat hrozno, mam bilee a modre, ako mam pripravit ten sirup? pride tam aj nieco ine ako len cukor a voda!??