Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

elly111
11. júl 2009

evi áno prosíme si recept ne horčicu 🙂
a baby čo ešte z cukety, máme nadúrodu 😀, robila som malému výživy so zlatým klasom, čo ešte?

lusana
11. júl 2009

elly daj prosím recept na výživu s cukety

eva7780
11. júl 2009

http://www.tanierik.sk/archives/134 tu je tá horčica,len ja som nedala celú hlávku cesnaku ,to sa mi zdalo dosť vela,dala som len jeden strúčik a to úplne stačí,z tejto dávky mi vyšlo 6 trojdecových pohárov,a chuťovo je velmi dobrá,tak ešte urobím,lebo máme kopec cukety tak čo s nou 😝

eva7780
11. júl 2009

ja cuketu na malé kocky nakrájanú pridávam aj k masu,ked dusím,ale musí byť úplne mladučka 🙂
elly aj my máme nadúrodu 😀 mikalove mm by aj bral domáci kečup,ja ho nemusím vobec 😝

eva7780
11. júl 2009

Čalamáda s cukety
3 kg očistenej cukety(nahrubo porajbať)
500 g papriky
500 g cibule
500 ml octu
400 g kryštálového cukru
1 deko

cuketu postrúhame,papriky nakrájame na pásiky,cibuľu na mesiačiky,všetko spolu zmiešame s ostatnými príssadami,necháme zopár hodín odstáť,naplníme do pohárov a sterilizujeme 15-20 minút.
Ak ste ešte neksúšali ,tak neváhajte,je výborná 🙂

mikalove
11. júl 2009

aj ja davam cuketu všade ked máme,nam chutí a tú horčicu vyskúšam.

eva7780
11. júl 2009

mikalove určite vyskúšaj,mm oblizoval hrniec 😀 😀 😀

bebebrumik
11. júl 2009

ahojte, nepoznate nahodou receptik, vyskusaný, osvedceny - detska výživa z marhul??? Dostali sme vela a taka vyživka pre detičky by sa hodila... Vopred dik 🙂

eppik.m
12. júl 2009

ahoj, já jsem dělala už jablečnou, a jablečno jahodovou přesnídávku a teď se chystám na meruňkovou 😉

Dětská přesnídávka jablečno-merunkovo-jahodová

Potřebujeme:
1kg jablek, několik meruněk,broskví nebo jahod,500g cukru,1 lžíce citronové šťávy

Jak na to:
Jablka oloupeme,vykrojíme jadřince a pokrájíme na kousky.Meruňky vypeckujeme a pokrájíme.Ovoce dáme do hrnce a podlejeme vodou a vaříme 15minut.Po 15minutách přidáme cukr a vaříme ještě 10minut.
--------------------------
Přesnídavka jablečná s pudingem

Potřebujeme:
5kg oloupaných a rozkrájených jablek, 2,5l vody, 3 bal pudinkového prášku a 500g cukru

Jak na to:
Jablka rozvaříme ve vodě,scedíme šťávu a necháme ji vychladnout. Do studené šťávy přidáme pudinkové prášky i cukr a povaříme. Přidáme jablka a umixujeme. K jablečnému základu múžeme přidat různý kompot / meruňkový , jahodový, malinový / a tak získáme různé obměny.
Naplnit do menších skeniček a uzavřít.
Sterilizovat 20 minut při 80 stupních Celsia.
----------------------------------------------

Dětská jablečná přesnídávka

Potřebujeme:
Na 12 skleniček od dětské přesnídávky: 1,5 kg jablek, 150 g cukru, 0,6 l vody, 1 vanilkový pudink

Jak na to:
Jablka oloupeme, zbavíme jadřinců, nakrájíme na kostičky, smícháme s cukrem, vodou a rozvaříme. Rozmixujeme. Pudink smícháme s trochou vody. Vlijeme do pyré a 2 minuty povaříme. Sterilujeme obvyklým způsobem.
------------------------------------

Hrušková přesnídávka
Potřebujeme:
5kg hrušek(může být i jiné ovoce), 1l vody asi 1/2ky cukru..dle sladkosti ovoce trochu kyseliny citronové 3x puding záleží na vás

Jak na to:
Očistěné ovoce dáme do hrnce podlejeme vodou,přidáme cukr,kys.citronovou,a vaříme doměka..Potom rozmixujeme a přidáme puding..samozřejmě rozmýchaný ve studené vodě,potom hmotu provaříme asi 10 min,za neustálého míchání..(je tam puding).Po převaření přelejeme do skleniček a sterilujeme asi 10minut.

elly111
12. júl 2009

jeeej ďakujem za inšpirácie musím ísť na to lebo cuketa rastie ako divá 😀
lusana to som sa inšpirovala tu v téme nejakým receptíkom na detskú výživu a neverila som že malému bude chutiť, ale chutí 🙂
Nakrájala som mladučkú cuketu na kocky, povarila, rozmixovala, pridala zlatý klas, aby masa zhustala, povarila a plnila do výživových pohárikov. Dala som to malému ochutnať celý spapal, tak som sa tešila a motivovala spracúvať cuketu ďalej 😀
no chcela by som ešte preňho skúsiť nejakú cuketu s mrkvou,...??? a neviem čím ale potom čím to zahustiť???

vinka
12. júl 2009

Musím napísať,že horčica z cukety je perfektná.Mi sme ju robili ked sme mali vela cukety.Teraz nemáme nič tak nieje ani horčica škoda. 😒

graziela
12. júl 2009

AHojte babenky...som velmi nastvata...dnes som otvorila jednu flasu uhoriek, co sme zavarali v piatok, bola to jedna z tych, co nam nechytili viecko...ked som ale flasu otvorila, chytila som uhorku a na moje zdesenie, ta sa mi celkom rozpadla v ruke...a potom dalsia a dalsia, aj v ostatnych flasiach...Som z toho uplne zronena, mam pokazenu naladu min. na cely den ☹ 😠 🙄 Predpokladam, ze takto to je aj s ostatnymi 25 flasami...
Asi je jasne, ze som ich nechala v rure prilis dlho, az sa mi rozvarili...
Prosim vas pekne, poradte mi niektora, ktr. zavarate v rure, ako dlho sterilizujete uhorky, aj ostatne kompoty...
Som zufala, a vobec uz nemam chut na dalsie zavaranie...a to sa manzel tak natrapil s tym v piatok...no hruza, idem sa radsej vyventilovat na niecom...pa

eva7780
12. júl 2009

zelenú faszulku zavárate alebo mrazíte?tento rok jej máme akosi vela 😝 ani neviem čo s nou

eva7780
12. júl 2009

oprava = fazulku

wighy
12. júl 2009

ja ju aj mrazim aj som zavarila 😉

eva7780
12. júl 2009

nakoniec som hodila do mraziaka,menej práce s nou 😀

mikalove
12. júl 2009

ja mrazím tiež fazulku,zase až tolko jej nemam aby zabrala miesta veľa.
graziela,ja dam do rury,zapnem na 150 C a ked vyhreje odratam 15 min.,vypnem a necham to tam...ved je to horuce a ťažké ako kôň,tak to vyberám až ked trochu ochladne,ešte sa mi nič nerozvarilo.

cil
13. júl 2009

Ahojte, mrazite niekto marhule? Ak ano, surove, ci mam preliat vodou?

graziela
13. júl 2009

Mikalove,
dakujem za tvoju skusenost...
Dnes som bola kupit dalsie uhorky, a idem skusit znova...ale nemam moc velku chut na to, to vam poviem...
Ale zistila som, kde som asi urobila chybu...problem bude asi v naleve, ktr. som urobila zo ZELKA!!! A ten sa vraj nema sterilizovat !!! Neviem preco, ale vsade v navodoch na sterilizovanie sa pise o pouziti DEKA alebo ZELKA...Nikde nie je upozornenie, ze ZELKO nemozno sterilizovat...Lebo existuje este aj ZEKO, ktr. treba sterilizovat...tak takto som si aj ja nesikovne pomylila dojmy s pojmami ☹

Nemate niektora skusenost s tym ZELKOM a so zavaranim bez sterilzacie?

zdenallicka
13. júl 2009

Cil, ja je mrazim.. Napulim je, dam je na tacek, pak (jakmile jsou tvrde/zmrzle), dam do sacku.. V zime je z nich skvela buchta..🙂

zdenallicka
13. júl 2009

Mikalove, v cem zavarujes? V klasicke troube? Na horkovzduch? A na plechu? Muzes mi to popsat vic, prosim?

mikalove
13. júl 2009

teplovzduch,dám do hlbšieho plechu poháre ,vodu a do rury,ale suseda v takej klasickej staršej elektickej....to je asi jedno

zdenallicka
13. júl 2009

Dekuji..🙂

A mimochodem - mas moc hezke motto... Dostalo me to... 😵

mikalove
13. júl 2009

dakujem aj ja 😵

eva7780
13. júl 2009

graziela zo zelkom nie,skús radšej deko,aj ked ja ho nepoužívam,ja mám recept od mojej starej mamy na nálev na uhorky =štamprlikový 🙂

eva7780
13. júl 2009

netreba ho variť a je to rýchle a hlavne chutovo výborne 😉

mikalove
13. júl 2009

evina aj ja si robím nalev,vlastne davam všetko čo treba do poharov a len zalejem vodou,nalev tiež nerobím,nam to takto chutí

graziela
13. júl 2009

Babule, tak nakoniec sme urobili dnes 5kg uhoriek s tym ZELKOM, ale len sme to zaliali a len cakat 24hodin dole hlavou...ja som tak zvedava, co to spravi...normalne uz teraz mam taku malicku dusicku...potom podam report...ako to dopadlo...no ale to budem musiet aspon tyzden nechat odstat...tak drzte palce...lebo ak sa to nepodari, tak so zavaranim som sponcila 😒

zdenallicka
13. júl 2009

Evo7780, nechces nam ho sem hodit??? Myslim ten recept na nalev..🙂 Zitra sem taky jeden hodim - mame rodinny... 😵

eva7780
14. júl 2009

Nálev na uhorky (dávka na 0,7 dcl flašku)
3 štamprílky octu(tie staré klasické 2 cl )
1 lyžička soli čajová
3 lyžičky kryšt.cukru čajová
4 ks nové korenie (ja nedávam,lebo mi vadí jeho aroma)
4 ks čierne korenie
1 bobkový list-ak nemáte radi nemusí byť
a do flašky čo máte radi,cibulku,kopor,mrkvu
sterilizovať 10 minút,ja tak robím hore na sporáku
robím aj 3 dcl flaše,tak vtedy urobím polovičnú dávku,do pár fliaš pridám kúsoček čili papriky,manžel má rád pikantné,raz som ochutnala,skoro mi oči vyskočili s jamok 😀