Zavárame ovocie a zeleninu.

ukana
19. júl 2007

hladala som nejake recepty na zavaraniny, ale neboli tu. Otec mi zajtra donesie 10litrov cucoriedok, mate nejaky recept? a este potrebujem radu: nemam hrniec na zavaranie a ktosi mi vravel, ze sa da zavarat aj v rúre 😒 Viete ako?
nechce sa mi ten hrniec poziciavat 😒
dik za tipy 🙂

eva7780
10. aug 2009

však asi aj pojdu 😀 😀 😀 čo s nimi 😝

ukmima
10. aug 2009

ja som dnes striasla slivky a idu do suda, mala by som robit aj lekvar, ale nemm rada s gelfixom a nemam odskusany recept.
Kym bola starka "ciperna", vzdy sme varili lekvar v kotly...a varil sa od rana do vecera, to boli casy... 😔

vinka
10. aug 2009

Ukima ja varím lekvár tak,že rozvarím slivky alebo aké kolvek iné ovocie.Potom precedím cez sitko stačí.A kolko štavy tolko cukru.A varím na pomaly kým nieje tahavé.Nevarí sa to dlho.No také asi 2-3 hodiny si myslím max.No a dávam aj kys.citronovú do toho. 😉

ukmima
10. aug 2009

vinka- tak vyskusam, ale pre mojich detoch varit 3 hodiny, to je nemozne, to len ked budu v noci spat...

vinka
10. aug 2009

Lenže ja to nechám variť.A občas ked idem okolo tak premiešam.Ked sa cukor rozpustí tak už potom nemiešam stále.A po okrajoch ostáva aká pena tak tú s varechouz sťahujem pri premiešaní.Ale fakt len občas zamiešam. 😉

titkovamiriam
10. aug 2009

sak to nemusis stale stat a stoji to zato lekvar co sa kraja mnammmmm 😀

martinaema
10. aug 2009

baby - ja mám odskúšaný slivkový lekvár, taký čo sa nepripáli bez miešania.
Na dno hrnca naliať 2 dcl octu, nasypať slivky - iba rozpolené, vykôstkované, zakryť a v pohode sa to môže variť 3-4 hod bez stráženia a miešania. Ked sú dobre vyzreté slivky, tak cca po 2 hod to odokryjem a nechám odparovať ešte tú hodku-dve. NEMIEŠAŤ!!! Potom to už len metličkou rozšľahám - tie slivky sa úplne rozpadnú na kašu a pridám cukor podľa chuti.Uplne na záver zvyknem pridať trošku kys. citrónovej.
A dnes som zavárala broskyne - 30 fliaš. Mňam-mňam, ale teraz ich ani vidieť nechcem. A 3 fľašky som spravila s tou soľou, som zvedavá, čo z toho bude. Teraz to má vraj min. mesiac postáť, aby tá soľ vytiahla cukor z ovocia.

vinka
11. aug 2009

No baby ja som dnes zavarila 17 fliaš kápii.No zas môžeme plniť mäsko alebo robiť chlebíčky. 😀 😀

titkovamiriam
11. aug 2009

kapia moze byt ,ja z cervenej robim aj oncle bens 😀

vinka
11. aug 2009

No ja nemám recept na Oncle bens.Ešte toto nemám. 😕 😀 😀

titkovamiriam
11. aug 2009

napisem:
http://www.maggi.sk/Recepty/Recept/r6002-Uncle-...
http://www.maggi.sk/Recepty/Recept/r6004-Moj-un...

to mam na maggi stranke oboje su mnam len ak niekomu vadi ananas tak sa da aj bez

slnko331
12. aug 2009
junovka
12. aug 2009

baby, a na co zvyknete pozivat ten UNCLE BENS??? 😕

titkovamiriam
12. aug 2009

na maso,do ryze,aj na cestoviny,do ciny 😀 -proste vsade kde chces niaku inu chut 😀

luba142
13. aug 2009

ahojteked smiem vam poradit tak ked neviete co s cuketami ja robievam ako kapustu, nastruham ttrocha necham pustit stavu vyzmykam dam na cibulku osolim, okorenim, dam drvenu rascu a az je mäkka mozete ju zaprasit mukou ale ja som aj bez toho robila a k tomu maso a knedlu ako ku kapuste fakt mnamka

aj vyprazana je fajn a aj placky ale tam primiesam aj zemiaky a robim ako zemiakove placky

ukana
autor
13. aug 2009

tak idem na Uncle bens, mam vela paradajok a tento recept je bez feferonov, nech aj maly moze
http://www.dobre-recepty.sk/detail/1258-omacka-...

dam vediet ako chuti 🙂 miesto sampionov dam ananas, ten mi tam chutil 😉

eva7780
14. aug 2009

ak zavárate niektorá černice,poradte kolko cukru dať do jednej 3 dcl flašky?a ako dlho ich nechať sterilizovať?

dominikuska
14. aug 2009

prosim vas da sa sterilizovat cista tekvica. Moj maly ju strasne lubi 🙂 Dnes som sa o to pokusila a pootvarali sa mi flasticky 😠 . Zrejme som nieco pokaslala.

mikalove
15. aug 2009

černice zaváram do 3dcl, 2 káv. lyž. cukru a 10 min. parím.
tekvicu si na kocky pokrájanú mrazím,počula som vraj sa veľmi kazí ked sa zavára.

eva7780
16. aug 2009

mikalove dík 🙂 aj ked neviem či ich všetky nepomrazím,rozmýšlam nad tým
dominikuska,ja tekvicu nahrubo porajbem(ako na prívarok) a dám zamraziť a potom v zime len šup do hrnca a dorobiť 😉

dominikuska
16. aug 2009

dakujem, takze radsej ju dam zamrazit 🙂

mikalove
16. aug 2009

ja som si teraz černice zmrazila,už nemám kde zavaraniny dávať,obmedzeny priestor 😖 ,ale cez rok si odkladám nádoby plastové,väčšinou od zmrzliny a dávam do toho,ani nepopučia,a dobre sa to ukladá na seba.

nevesta
16. aug 2009

Babule poradte ako spravit cucoriedkovy dzem
🙂

junovka
16. aug 2009

Nevesta,ja ho sice robim v domacej pekarnicka , ale da sa to aj bez nej:

1 kg cucoriedok
500 g cukru
Gelfix 2 :1

alebo

1 kg cucoriedok
330 g zelir.cukru 3:1
2 CL citron.stavy/ CITRONKA/

😉

titkovamiriam
17. aug 2009

ukana v tom oncle mas tam hriby tak pozor!!!

titkovamiriam
17. aug 2009

ja ako junovka robim aj cernicovy dzem

eva7780
17. aug 2009

miriam a na černicový stačí tolko cukru?myslim ten prvý recept.Ako to varíš?ja moc nie som na džemy,mne vačšinou dá mama,ale tých černíc je akosi vela 😝 a lúto mi je to nechať tak

ukana
autor
17. aug 2009

miriam, preco pozor? maly uz sampiony aj hriby jedava 😒, uz je velky 😉 ............a do toho Uncle bens som ich nedala, len kukuricu 😉

titkovamiriam
17. aug 2009

ja som davala hriby az od 10r. a aj to minimalne-akosi som mala vzdy strach ,predsa su zle stravitelne a moj otec skoro otravou prisiel o pecen.a to jedol jedle huby len zle upravene ☹

eva ja si ich odstavim na odstavovaci co ma asi 70 rokov-taky mlyncek kde ti vide sucha cast a tekuta zvlast a potom na kilo stavy jeden gel fix a pol kila cukru a za 5 min mas dzem na vianocne kolaciky.je dokonca lepsi ako ribezlovy.tento rok som mala malo ribezli no cernice to istia 😀

a dnes som robila 2kg prezretych hrusiek,asi 10 sliviek,4 obrovske broskine a 300g cernic /stavu/som to naskor rozmixovala a povarila,dala gelfixi2 a kilo cukru a dzem je ako z cistych cernic prehlusili ostatne ovocie.
je to ked sa cucoriedky nahradzuju bazou 😠 ja som cernice nahradila hruskami 😀 😀

wali
19. aug 2009

ahoj, potrebovala by som nejake rady co s chilly paprickami. mam ich vela, nieco z nich ususim, ale daju sa aj nejako nalozit/zavarit? nemate niekto nejaky osvedceny recept??