Žienka domáca. Ako ste sa stým stotožnili?

etuska
4. jan 2009

pamatate si este na tuto chytlavu pesnicku? 😀 Aj vy ste si ju pospevovali?-a stotoznovali sa s nou? 😀 Ako sa zmenil Vas postoj(ak vobec) k tomu,ze ako partnerky/manzelky,maminky mame aj povinnosti ktore sa tocia okolo "menej" prijemnych veci ako je varenie,upratovanie...

zuzana76
5. jan 2009

duska podobne, ja zase prekladam, zatial len tak do suflika, rozne slovenske piesne a basne, lebo sa chcem zdokonalit a takto ma to bavi, tiez by som vedela pracovat doma, som maximalne naplnena teraz, ale uvidime co prinesie buducnost.

etuska
autor
5. jan 2009

No,ja snivam o vlastnom "biznise" "na polovicny uvazok".Na SVK som makala ako fretka-z prace pre malu a potom 2x tyzdenne este jazykovka kde som ucila.Domov som prisla okolo 19:00 a rano na 7(8)-mu opat do prace.

Teraz v UK pracujem 2,5 hodky denne a obcas vecer doucujem AJ(2-3 x tyzdenne) tak sa to celkom da.Osobne si myslim,ze zena s malymi detmi by mala pracovat max. na polov. uvazok,skoda ze to zakonodarcom na SVK nedochadza 😒 -najma to,ze deticky si chcu uzit aj maminu a ta ma okrem prace na starosti aj domacnost.

U nas je to tiez tak,ze na nakupy chodime spolocne,alebo na mensie chodi manzel a ja zatial porobim doma co treba.Rada varim,pecenie mi az tak nevonia 😝 -jednoducho som na to lava 😅

No a snazim sa zlepsit v soferovani,aby som na 2-hej MD nemusela sediet cely cas doma a cakat na odvoz.

Myslim ze vsetko ma svoje "pre" a "proti".No po 5-tich rokoch studia na VS kedy sa nam narodila aj dcerka a potom hned nabeh "do prac. procesu" a odmakane 3 roky.... 😝 -byt zienkou domacou sa mi aj ziada 😀 😅

zabka78
5. jan 2009

etuska - úplne súhlasím. Sú obdobia, keď túžim byť žienkou domácou a obdobia, keď mám toho plné zuby. Zdá sa mi pri tom všetkom, že skôr inklinujem k "ženke nedomácej" 😀
Obdobie na MD bolo pre mňa dosť stereotypné a cítila som, že stojím na jednom mieste, že sa nijak nerozvíjam. Veď je samozrejmosťou, že žena musí zvládať domáce práce ľavou zadnou a popri tom stíhať kopu iných vecí.
No pozorujem ako som začala pracovať, tak neviem nájsť v sebe kľud a pocit nejakého zadosťučinenia. Viem si všetko predstaviť omnoho lepšie a nejak sa mi nedarí dosiahnuť vnútorný kľud. Počas materskej som mala ten vnútorný kľud, že je všetko v poriadku, že všetko stíham. Teraz je to akési iné, ale viem, že "iba" žienkou domácou ma neuspokojuje byť.

maruschka
5. jan 2009

byť žienka domáca...hm...to sa mi vôbec nepáči, nie som s tým spokojná, nijako ma to nenapĺňa..Lenže, mám dve malé deti a super mužíčka, ktorý chodí domov až večer z práce...Takže mi táto funkcia chtiac-nechtiac, dobrovoľne-nasilu prischla...Už sa teším do práce/ak sa mi podarí si nejakú slušnú nájsť/, ale zasa mi bude ľúto za tými chvíľami strávenými spolu s mojimi dievčatami...

Takže ani z voza, ani na voz 😀 😀 😀

amatula
5. jan 2009

ja som si to nikdy predtym nespievala 😕 ..............az teraz 😀

xena22
5. jan 2009

No ja som doma celkom spokojna,lebo som plne vytazena svojimi detmi ,ich zaujmami a domacimi pracami - viem ze to nie je kariera na urovni,ale ked som chodila do prace a chcela som mat aj doma veci na poriadku a uzit si aj deti,tak to bol nonsens a kto tvrdi,ze vsetko sa da - tak neda.Ja som vzdy medzi MD pracovala,ale neviedlo to k nicomu ani ja ani rodina nebola spokojna a koniec koncov aj v robote som bola len tak na polovicku,lebo myslou som riesila stale co je asi tak doma.Teda da sa spojit aj kariera aj deti,ale nieco na ukor niecoho a ked ma vytaca bordel v dome,tak si nedokazem ani tie deti vychutnat skor nez je vsetko tip top.Tym nemyslim nalestene klucky a poriadok ako v muzeu,ale normlany provoz,aby neboli spinave podlahy,riad v drese,aby deti poznali domacu stravu a napecene kolace 🙂 Snad si rozumieme.Jasne,ze si mozem zaplatit upratovacku,kym ja budem v praci,ale ako sa poznam,nebola by som spokojna a v konecnom dosledku by sa mi to ani nevyplatilo pachtit sa v praci,aby som si zaplatila opatrovatelku k detom a upratovacku a aby sme chodili jest von,len koli tomu aby mi zostal cas aj na deti.
No teraz cakam tretie,zachvilu sa bude vsetko tocit okolo plienok a da sa povedat,ze to je u mna asi nieco ako "karierny" postup 😀 Ale viem,ze pridu casy,ked ma deti nebudu potrebovat a ja sa niekde zabehnem v praci a do dochodku budem este somrat ako mi bolo doma dobre 😉

bambusko
5. jan 2009

som zienka domaca a chcela som nou byt, aj sme sa o tom dohodli este pred zalozenim rodiny. ale som ina verzia ako ta v pesnicke, lebo s mojou povahou "cakat, kym ma niekto opeli" 😀 by bolo na samovrazdu. okrem domacnosti - ktorej by som mohla venovat aj viac casu 😝 - a deti mam nejake aktivity v tretom sektore, ktore suvisia s detmi, takze robim, to co ma bavi a ma pre mna zmysel, sice z toho nezbohatnem financne, ale v inych smeroch urcite ano. som spokojna a ked deti odrastu, verim, ze dovtedy sa mi podari prispievat do rodinneho rozpoctu pracou z domu, kde budem panou svojho casu a nebudem musiet niekde cvakat 8 hod. 🙄

emilyz
6. jan 2009

suhlasim s etuskou - podla mna zena, kt. ma male deti, by mala mat prilezitost pracovat len na polovicny uvazok. Nastastie tu su take moznosti. Totiz ak clovek cestuje hodinu do prace, tak si neviem predstavit tu byt 8.5 hodiny a potom letiet po dieta do skolky- to by tam chuda aj nocovalo, obzvlast, ak aj muz ma pracu 10 hod. denne. Takze ten polovicny uvazok by uplne stacil. 😀 😉
Mne sa paci, ze v Nemecku to je samozrejmost, aspon ja to tak vnimam, ked chodim na sluzobky a tak, zena sa v pohode moze venovat domacnosti. A najma, ak je muz plne pracovne vytazeny, musi byt aspon jeden rodic k dispozicii.

majcik
6. jan 2009

Ja by som tiez neskor brala pracu na skrateny uvazok, pripadne pracu na doma. Moj manzel pracuje na smeny, takze by to bolo pre nas uplne fajn, len tie moznosti su momentalne v mojom okoli velmi chabe ... ale neprestavam dufat.

etuska
autor
6. jan 2009

Majcik-ja si myslim,ze na Slovensku je potrebne sa ozvat.Tu v UK fakt zeny pracuju viacmenej na polovicny uvazok a ak nie ,tak maju vacsinou au pairky,alebo opatrovatelky...Ja radsej volim tu prvu alternativu.

Momentalne pracujem 12,5 hod. tyzdenne + nejaka praca "na doma" a uplne mi to vyhovuje.Striedame sa pri dcerke nakolko ma skolu len 3 hodinky denne.

No a vcera som sa pousmiala nad touto temou,ked som do rana 1:30 varila masove gulky 😅 -no zavislost na MK je svina 😅

langkofel
7. jan 2009
https://www.youtube.com/watch?v=IpvwQ8HS5E8

hehe, tak moja mala dcerka ked pocula tuto piesen, povedala mami to je pekna pesnicka 😀 😀 😀 , mozem sa tesit na karieristku...

ja sa stotoznujem s usekom "ved zit s tebou to je umenie" 😀 😀 😀

maurizia
18. jan 2009

no tak tuto temu som nasla, to je pokusenie 😅
pred tehu fitko parkrat do tyzdna, celkom dobra praca, fin nezavislost a teraz... 😠 dokola upratujem nas mikrobyt, stale bordel..vyzera to tu ako vybuch v hrackarstve. MM laska moja najvacsia = stara skola, vela toho nespravi..ani sa mi s nim nechce hadat..dnes som mu dieta obliekla a oznamila, ze ide na prechadzku..bezo mna😀
no damy, hodte do mna kamenom, viem, ze je kopec vacsich starosti v zivote, ale zase, ulavila som si .. 😀 a mozem ist krmit.. a potom umyvat vsetko okolo od kase....

mikalove
18. jan 2009

maurizia,nebyvaš u nas? 😀

vroni
18. jan 2009

Ja by som ako žienka domáca nasledovala osud správnej ježibaby v rozprávke - rozliala by som sa od jedu na kolomaž. Neznášam domáce práce a z predstavy denno-denného upratovania mám ťažké depresie 😀 😀 😀 Bola som doma dva a pol roka s dieťaťom a nie s domácnosťou, teraz už chodí krpatá do škôlky a ja na čiastočný uväzok do práce, poobede sa chcem venovať jej a nie domácnosti, takže varíme alebo pečieme len spolu - v rmáci animácie dieťaťa 😎 (na upratovanie a spol. nám chodí pomáhať jedna babenka, rozhodne to nestojí toľko, koľko zarobím a ten ušetrený čas mi stojí za to niekoľkonásobne)

betka14
18. jan 2009

mna tiež velmi nebaví všetok ten kolotoč okolo domu
umývanie okien proste neznášam, až tak že hrúza, riad umýva myčka/superova vec/ a žehlím rada
varím a pečiem tiež rada
upratovanie to len že musím, ale keby som mala nejakú profesionálnu upratovačku, rada jej to prenechám
nakolko neviem sedieť len tak tak stále niečo robím a preto je u nás vlastne furt navarenéa popratané
moja chyba 😒

angua27
18. jan 2009

pekná téma. keď tá pesnička bola aktuálna, často som si ju spievala. 😀
ja som sa najprv vyžila v práci a potom som sa vrhla na materstvo a veci s tým súvisiace. upratovanie moc nemusím, varenie, pečenie - je pre mňa relax. takže čo sa mi "nechce" prenechám mojej mame, ktorá pri upratovaní, žehlení a spol. relaxuje. 😀 len sa obávam toho, čo bude, ak sa s malým raz osamostatním. umývačku si kúpim jednoznačne a na ostatné si asi budem niekoho najímať. a čo sa týka práce, snažím sa rozbehnúť si vlastný biznis, aby som nemusela zarezávať 8,5 hodiny v práci. ako slobodná mamina si neviem moc dobre predstaviť, že by som ráno mala malého dať do škôlky, stihnúť do práce a ešte načas pre neho prísť. 😒 tak, ak sa zadarí a budem sama sebe paňou, bola by to paráda. 😎

maurizia
18. jan 2009

no baby vidim, ze je tu este tema hodinka pre seba, asi sa tam stretneme 😀 ja sa tiez strasne tesim, ked dieta zaspi a mozem si aspon chvilu citat a tak..obdivujem vsetky mamicky, ktore si vychutnavaju 3 a viac deticiek..

mixka
19. jan 2009

tak ja si matersku vyslovene uzivam, ja som rodena mamina a som absolutne nekarierny typ 🙂 predstava, ze rano vstanem a elegantne sa obleciem, vymalujem a potom sa cely den v praci usmievam... tak toto je pre mna predstava absilutnej pohromy 😀

sendi
19. jan 2009

ahojte mamicky,pridam sa k vam.ja som skor taky domaci typ,uzivam si matersku aj ked mam niekedy toho az az,ale aj doma sa namakam,nie len okolo maleho ale vsetko okolo domu,beriem to ako moju pracu len ta ,,vyplata"-materska je biedna....aj ked niekedy mam chut uz ist do roboty a medzi ludi,beriem to tak,ze mam babo a je mojou povinnostou sa on starat a byt doma,vet na robotu budem mat cas potom,po materskej.teraz si este uzivam chvile s drobcom a potom ak boh da,sup do roboty 🙂

zveron
21. jan 2009

maminky, super, ze mame moznost byt na materskej a to pomerne dost dlho.
Skoda, ze sa do toho zaratavaju aj menej popularne domace prace.
masove gulky 😝 o 1,3o 😝
zeny, nesalte sa, to az tak? 🙂

womenne
21. jan 2009

tak ja som si tažko zvykala byt stale doma,som spoločensky typ,rada som sa zabavala,mam rada spoločnost ale časom ako sa maly narodili mi nič ine nzostavalo len byt doma ale kočikovat čo sa spoločnostou neda nazvat,niekedy som za cely tyžden s nikym neprehovorila iba v obchode a cez skype s manželom,normalne som sa zabudla vyjadrovat kym som sa vyhabkala zabudla som čo som aj chcela 😝 teraz už byvam s drahym takže dufam že si občas zajdem s babami na kavu a hlavne bez deti.
Varim,upratujem ja ale pomože mi aj drahy ked mu poviem nema stym problem ☹
Na jednej stranke cchem ist do prace,k ludom ale na druhj nechcem nechat deti hned same,schcem ich dobre vychovat,venovat sa im,vidiet ako rastu takže žienka domaca bdem asi ešte 5-6rokov 😎 🤐

tatolu
21. jan 2009

viem wom o čom hovoríš ☹ 😉

abetka
21. jan 2009

ja by som bola doma stale 😀 Mne sa to paci, ked nemusim nikam a k nikomu davat deti, mam ich pod dohladom , cakam maanzela z prace, mam si kedyozehlit a pod.

womenne
21. jan 2009

tak tak tatolu 😀 ja keby som mala ist na disco tak už ani neviem tancovat nebola som už 4roky ☹ a vbare?ja už ani neviem čo sa pije 😢

etuska
autor
21. jan 2009
maja22
21. jan 2009

Womenne a nemáš nablízku nejakú spriaznenú dušu, čo by vám detičky detičky v noci postrážila? My s mužom máme 2 x do roka "výjazdy" 😀 Jeden ples v zime a jedna zábava v lete a je to super, tak sa vždy tešíííííííííííííííím... Vtedy má malého na starosti svokra. Prvýkrát sme tak boli v lete, keď mal len necelé dva mesiace, ale to zasa musím povedať, že bývame rovno oproti športovému areálu, kde sa zábava konala a ja som sa chodila pozerať, či sa nám v okne náhodou nesvieti, to by znamenalo, že malý je hore a pýta si papať...

zveron
21. jan 2009

ach zienky domace,

veru maja22 mas pravdu, treba si povyrazit, ved nie sme vo vazeni 😢
apropo co ste dnes kutili?
Ja som trosku pozienkovala - poupratovala 😉

womenne
21. jan 2009

maja nie my sme sa čerstvo prestahovali do čr,potom som tužila najviac aby sme boli konečne spolu,kedže sa mi to splnilo nič ine mi kštastiu nechyba 😉
ale teraz ideme na slovnesko vybavit ešte nejake doklady takže pojdeme na obed bez deti 🙂

maja22
21. jan 2009

My sme dnes tiež s malým poupratovali - povysávali, v kuchyni som umyla dlážku a tesne pred obedom prídem do izby a vysypaný smetný kôš 🙄 Náš Marek miluje zvuk vysávača a vysávanie... 😀

womenne
22. jan 2009

tak mna moj drahy včera naštval kedysi ked sme len spolu chodili aj na začiatku manželstva si svoj tanier vždy po dojedeni umyl,dokonca drbal svojho brata aj švagrinu ked oni nie neznašala to,a teraz?necha to tak na stole 😠 tak som sa ho spytala či je to take tažke odniest do drezu a umyt 🤐 takže ododnes sa striedame pri večernom umyvani riadu lebo si pripadam ako služka som jak robot len upratujem po deckach a po drahom,ja priam neznesiem ked si vybera tričko a ostatne čo su nanom dokrči a necha tak a j a potom nanovo musim žehlit a to iste s ryflami 🙄 tak som to vyriešila že jeho trička som dala do zasuvky nech to nevidim a rifle si už uklada 😅
keby som ešte decka naučila poridku ju bola by som v siedmom nebi 😎 včera mi zase vyhadzali spodnu skrinu a shovali sa do nej a to som asi 2hodinky predtym ju upratala ☹ no idem zase upratat spalnu 😝 strašne silne som začala uvažovat o umyvačke riadu 😉