Živost s jedným dieťaťom verzus s dvoma deťmi

29simona29
30. jún 2018

Ahojte, rada by som počula Vás názor aké to bolo keď ste mali jedno dieta a dve deti, výhody a nevýhody mat jedinacika a viac deti, ako sa zmenil Vás rodinný život po narodení druhého dieťaťa z hľadiska Vášho voľného času, priorít, čo všetko Vám to ovplyvnilo v pozitívnom zmysle...Mám jedno malé babatko a uvažujem aj o druhom dieťati, no stále zvažujem aj možnosť že by ostal jedinacik, ale ak by som sa rozhodla pre druhé, aký je podľa Vás vhodný vekový rozdiel? Dakujem za reakcie

karmela
30. jún 2018

@29simona29 môj názor jedno je malo.Po 8,5r sa mi narodila pred 6mes druha dcérka😊vždy som chcela viac deti.A poviem ti prijala by som aj tretie.Nevravim,že s babom niesu obmedzenia nejaké,ale všetko sa dá prispôsobiť ak človek chce.

maria584
30. jún 2018

Za mňa tiež viac ako jedno dieťa. Ja mám dve. A keby ešte môžem, tak mám aj tretie. Pri dvoch stíham viac ako pri jednom. Rozdiel mám 2,5 roka..

kukulienka83
30. jún 2018

Ahoj, ja mám 2,5 roka rozdiel a tento druhý lapaj ani neviem ako rastie...ide to rýchlo...pri dvoch ešte rýchlejšie 😀 ja som chcela tak aby som to stihla do troch rokov prvého, že by som sa vrátila do roboty a už to potom neprerusovala materskou...tak zato a teda aj zato že si to odbijem naraz a budú sa aj vedieť spolu hrať...a jedinacika som nechcela lebo aby zas nezostal sám keď budeme starí a pominieme sa😁😁 chápeš hádam ako som to myslela

29simona29
autor
30. jún 2018

@kukulienka83 úplne chapem, ja mám doma 2 mesačného synčeka, manžel veľmi nechce druhé dieta, aj keď celé tehotenstvo, porod aj doterajšia starostlivosť prebieha bez problémov, ja som z troch súrodencov a viem aké to je, keď ich mám a neviem si predstavit, že by som ich nemala-sú to skratka skutoční kamaráti na cely život. Na druhej strane zvažujem aj možnosť, že takto maly za chvilu vyrastie a budeme môcť s nim bez obmedzení hocikam chodiť, manzel argumentuje tým, že sa nebude musieť deliť s nikým a že keď vyrastú surodenci, každý ma svoj život a aj tak da bude hrávať skôr s kamarátmi...Viem, že tieto témy tu už boli, ale dúfam, že to čoskoro prehodnotí, lebo ja by som asi predsa len na to druhé pristala, teraz mám 30,tak ešte je chvíľku čas, ale aj tak☺️

gir
30. jún 2018

Aj za mňa dve,ja mám rozdiel 15 mesiacov a je to super, materskú som neprerušia a keď sa vrátim do práce,tak už budú v škôlke. A súrodenec je súrodenec,nech by mal akýchkoľvek kamarátov,rodina je rodina 💕

jana_eyre
30. jún 2018

toto je velmi individualna otazka a kazdy si ju musi zodpovedat sam..

ked som mala jedneho syna, mala som pocit, ze sa okolo neho musi tocit cely vesmir, myslela som si, ze najlepsie urobim ak sa mu budem co najviac venovat.. bola som velmi uzkoprsa a keby ostal jedinacikom, nebolo by to pre neho dobre ale ani pre mna.. potom necakane prisla druha dcera.. najprv som sa velmi obavala ake to bude.. ale zivot s dvoma detmi ma naucil neprikladat doraz na nepodstatne veci, riesit len nutne a uzivat si zivot.. prisiel aj treti planovany.. s nim to uz je trocha tazsie, lebo je uplne iny ako prve deti, velmi narocny, hnevlivy, ale nadruhej strane spolocensky a blaznivy..

som stastna ze ich mam, zivot s deckami je casto tazsi, ale o to veselsi..

rozdiel mam medzi prvymi dvoma 20m vnimam ho ako vynikajuci.. medzi tretim a druhou je rozdiel takmer tri roky - zo zaciatku to bolo tazsie zladitelne, starsi vyzadovali viac zabavy ako ked bol rozdiel maly, ten starsi sa dal zabavit lahsie.. Ale ako rastu, je to cim dalej tym lepsie.. rozumeju si zatial vsetci traja, blaznia sa spolu a aj hraju.. samozrejme aj hadaju, ale to patri k tomu..

ja si neviem predstavit mat malo deti, prijala by som aj 4te, ale zase to je len taka tuzba, neplanujem..

dai
30. jún 2018

@29simona29 podla mna jedina vyhoda mat 1 dieta je viac penazi a mozno viac casu pre konkretne dieta - tu som si ale neni ista ci to nie je niekedy na skodu pre dane dieta. Inak ako 3matka ziadnu inu vyhodu nevidim ...

deti95060810
30. jún 2018

jedno alebo dve? sa len usmievam ...my máme 4 a nikdy sme takto nekalkulovali....
alebo chcem alebo nie...celé je to o tom...😉
poznám maminky čo tiež takto kalkulovali a nakoniec zostali len predsa pri tom jedináčkovi - pridlho rozmýšľali...😉

xxxkatka
30. jún 2018

@kukulienka83 @gir sam moze zostat aj ked bude mat surodenca, nie vzdy si surodenci rozumeju.

januskage
30. jún 2018

@29simona29 ja myslim ze najkrajsi darcek pre dieta je surodenec. Vzdy tu budu pre seba. 😍

xxxkatka
30. jún 2018

@januskage vela surodencov by ti povedalo, ze dik za taky dar 😀 Ale samozrejme poznam aj takych co si rozumeju. No, aj takych co sa nevideli uz xy rokov.

hettinka
30. jún 2018

@29simona29 osobne vnímam, že s jedináčikom je viac roboty v zmysle, že sa mu treba viac venovat vo voľnom čase. Dve deti sa zahrajú spolu, nie je to len stále na rodičovi Napr. na dovolenkách, kde nie sú kamaráti.
Dve deti sú drahšie, treba viac miesta, veci, väčšie auto...
A vekový rozdiel mame 5 rokov, pre mna ideálny.

gir
30. jún 2018

@xxxkatka samozrejme stáva sa všeličo ale čím budú starší, myslím že viac si budú to pokrvné puto uvedomovať.

jana_eyre
30. jún 2018

@xxxkatka keby sme sa mali rozhodovat podla toho co sa vsetko moze postavat v buducnosti, radsej nerobime absolutne nic..

xxxkatka
30. jún 2018

@jana_eyre to som nehovorila preto, aby sme sa rozhodovali podla toho co vsetko sa moze stat...ja som len strasne alergicka na slova surodenec je najväcsi dar, surodenec je viac ako kamarati a podobe. Rodicia sa maju rozhodovat chceme mat / nechceme mat dalsie dieta a nie preto, ze co tu to chuda bude robit same ked sa pominieme. Same moze byt ci ma alebo nema surodencov.

29simona29
autor
30. jún 2018

@hettinka a ja som po narodení v obdobi šestonedelia nevedela pochopiť, ako to všetky tie mamicky čo majú viac deti zvládajú, keď ja som zo začiatku nevedela, ako ja jedno😂a to som dosť akčný typ a vždy som zvládala viac veci naraz..ako to tak počúvam, tu bude pes zakopany☺️Veľa mamičiek vraví, že pri viac deťoch to paradoxne zvládajú lepšie...5 ročný rozdiel mi príde fajn,nakoľko staršie dieta je už samostatnejšie a nie je potrebné skákať naraz okolo dvoch,ale posúdiť by som to vedela len keby som vyskúšal aj menší vekový rozdiel...

elzena2
30. jún 2018

@hettinka no ja mam s bratom 5 rokov rozdiel a zahrat sme sa spolu nevedeli nikdy. Podla mna je zo vela pre deti, pre matku urcite vacsia pohoda, ked toho mladsieho zavesi na krk starsiemu. Ake spolocne zaujmy maju 2 a 7 rocni alebo 13 a 8 rocni? A este je blbe aj to, ze ako 5 rocna som si uz zazila byt jedinacikom a vela si pamatam. Ake to bolo, ked sa zrazu objavil "votrelec". Pri mladsich je mozno nejake obdobie vzdoru, ktore musi rodina prekonat, pri vacsom vekovom rozdieli ma ten starsi spomienky, na ktore nezabudne.

29simona29
autor
30. jún 2018

@elzena2 to je tiež pravda,všetko ma asi svoje výhody a nevýhody, 5rocny rozdiel je medzi mnou a mojim mladším vrátim a viem o čom hovoríš-v okamihu keď sa narodil sme my so starším bratom akoby prestali existovať, ale to je na inú diskusiu😉

maminuska
30. jún 2018

@29simona29 pozri , ja mám 5 detí . S každým ďalším dieťaťom máš väčší nadhľad a prestávaš riešiť doslovné prkotiny ako značka plienok , vlhčených obrúskov .... Mne osobne a viac detí vychováva lepšie ako jedno dve.

jana_eyre
30. jún 2018

@xxxkatka ano s tym suhlasim..

eliska13
30. jún 2018

@29simona29 nepomôže Ti ani 100 odpovedí.Vsetko záleží akú máš ty povahu, prvé dieťa, nevieš či druhé Vám neobráti celú rodinu hore nohami .Vždy je to skok do neznáma.Vyhodu v jedináčikovi vidím, že máš naňho viac casu, ale viac sa mu musíš venovať, viac financií.
Nikde nemáš dane, za ak bude malý vekový rozdiel zahrajú sa, ak bude rozdiel väčší zas to nemusí byť ono.
Nikdy nevieš...ale za mňa, ak druhé tak min 4,5 r rozdiel nech je prvé vypiplane a máš čas na druhé
Ale každá sme iná, ale úprimne malý má 2 m máš more času nad tým rozmýšľať teraz to je ešte o bábätku, ktoré je dobre usmievavé, nič extra nepotrebuje, spí...

hettinka
30. jún 2018

@elzena2 nikdy som staršej mladšieho "na krk nevešala". Celkom si rozumejú, aj ked samozrejme, netrávia spolu 100% času, majú aj oddelené izby. V škole majú každý svoj okruh kamarátov. Ale tiež sa spolu vedia zabaviť. Naši majú aktuálne skoro 17 a 11,5, povahy rozdielne, záujmy sa prelínajú - obaja sú tak trochu kockáči, majú radi logické hry, obaja radi športujú - bike, lyže, beh, fitko.
Sratšia občas povie, že sme mali mať mladšieho skôr, nedalo sa, chceli sme o rok skôr.
Mladší sa v staršej úplne vidí, obdivuje ju.

siska53
30. jún 2018

@29simona29 my mame dvojrocny rozdiel a podla mna fajn. Ked uz,nechcela by som velikansky rozdiel,max.do 5 r.,potom je to uz viac rodicovksy ako surodenecky vztah. Skusenosti z rodiny a okolia. Medzi mnou a sestrou je 4,5r. A uz aj to je na.hrane,mala som k nej dost taky "matersky" vztah..

A pri dvoch detoch som mala pocit,ze viac stiham ako pri jednom. Ano,je to neskor narocnejsie na logistiku,organizovanie, ale som rada,ze nam boli dopriate deticky dve. Ked je doma len jedno, stale.mam pocit,ze niekto chyba..lebo naozaj aj chyba.. mama bola jedinacik,no surodenec jej chybal..

mmoni89
30. jún 2018

Pre mna je malo aj 2deti 😊mam rozdiel 19 mesiacov a je to super,chalani sa zahraju ,rozumeju si a ja sa pomaly zacinam nudit a rozmyslat nad ttetim.Mladsi ma 2,5 starsi 4.Tiez si myslim ze najkrajsi darcek pre dieta je surodenec,ja sama by som nechcela byt jedinacik.sme 4 sestry;je to super

pieksamaki
30. jún 2018

@29simona29
Ahoj,
napíšem svoju skusenost...Podľa mňa je fajn mať súrodenca ( Veľa dôvodov....sa to tu nezmesti) A moja skúsenosť je naj rozdiel 3 roky....ale fakt ako všetko , je to individuálne...
mam Veľa detí...àle tie tri roky rozdiel sa mi najviac " osvedčilo"...,Pretože to nebol taký tlak na mňa čo sa týka záťaže....A zároveň to bolo obojstranný záujem O súrodenca,lebo ešte sa rado hralo S bábätkom, A to bábätko sa malo načo pozerať....keby bol väčší, už by ten záujem asi nebol, lebo skôr by boli S kamarátom...kvôli vekové u rozdielu.
držím palce

bucko555
30. jún 2018

ja ti poviem takto ja mám jedno a pri tom aj ostaneme je dost nárocná, vie sa síce zahrat aj sama ale neni s nou mozné ist do restiky, niekde si sadnut, stale vymysla(ani zo zdravotného hladiska neni lahké mat dieta) mozno casom ked bude väčšia by sme chceli este jedno ale zase teraz si tymto prejdeme dojde do veku kde sa s nou bude dat v sade chodit a zase padnút do tohto istého kolobehu no nehrozí radsej jedno a uzívat si zivot. ale to je len moj názor.

yoxinka
30. jún 2018

@29simona29
Ja som jedináčik a svojmu dieťaťu by som to nespravila. Momentálne mám dve deti, rozdiel 4,5 roka, chalan a baba. Na začiatku to bolo ťažšie, čím su starší, zdá sa mi to viac v pohode.

sonulik1983
30. jún 2018

Za mna dve urcite. Surodenec da urcite viac ako kamarati. Ja som videla rozdiel jedinacik a surodenci v rodine a to rozhodlo. Je to sice viac narocnejsie pri dvoch ci casovo ciastocne aj financne a urcite to druhe tehotenstvo som si zdaleka tak neuzila ako prve jak aj prvy rok zivota druheho dietata ale keby mam vratit cas skor som za dve deti ako jedno. V prvom rade tym das vela prvemu dietatu. A v dospelosti si to budu vazit najviac.

meandbaby
30. jún 2018

@29simona29 myslim si, ze na toto sa prieskum robit neda. Treba sa riadit citmi a respektovatcaj pocity toho druheho. Rozhovorom s muzom najlepsie pridete na to, co chcete resp ake obavy tvoj muz ma a dovody skutocne preco nechce druhe dieta. Nikto, ziadna matka, kt porodila dve deti a viac ti nepovie, ze to lutuje a myslim, ze ani nevyhody. Svoje deti by nedala za nic na svete a tak to je.

mirkakab
30. jún 2018

Mám 3 kamarátky, už dospelé, všetky sa vyjadrili, že im bolo v detstve smutno, že určite chcú viac detí. Tiež sa prikláňam k tomu, že aspon dve deti.