Život bez detí

lienka737
11. jan 2017

Rozmýšlam, čo ďalej....
Dá sa zmieriť s takým životom?
Čo Vás napĺňa, ako trávite čas?
Prežilo to Vaše manželstvo?
Privítam všetky postrehy.
Ďakujem.

candii
11. jan 2017

A adoptovat si dietatko?

wladka
11. jan 2017

@lienka737 poznam manzelstva, co to prezili (viac ako 20r), ale co som si vsimla, maju nejaku spolocnu vasen.. treba najst nieco, co by vas spajalo.. cestovanie, zvieratko, dobrovolnictvo, kariera atd.. myslim, ze sa da prezit bez dietata pekny zivot, ked nebolo dopriate..

-na adopciu nie kazdy ma gule, nie kazdemu je dopriate, a ta cakacia doba..

lienka737
autor
11. jan 2017

@candii už máme dosť rokov. Na malé sa čaká aj 5 rokov a veľmi sa bojím, či za ten čas budeme ešte schopní - fyzicky aj psychicky dieťa vychovať.
Predsa len je to iné, keď je to vlastné a keď si dobrovoľne zoberiete túto zodpovednosť.
Rozmýšľali sme aj nad pestúnstvom, ale manžel s tým nie celkom súhlasí a ja to nechcem urobiť nasilu.

kvetinka75
11. jan 2017

z vlastnej skúsenosti neviem ale mám známych, ktorí nemajú vlastné biologické deti. Nevedeli sa s tým zmieriť a tak si adoptovali. A sú spokojní.
Ďalší, ktorí nemajú deti, sú stále manželmi ale kamarátka hovorí, že jej to chýba a doteraz sa s tým nejako nevyrovnala. Nemá už také stavy ako pred tým, plače a pod. ale že stále ju to tak trápi. Aj keď žijú dobre, chodia na pekné dovolenky, majú autá, dom, dobrú prácu , stále má pocit, že jej niečo či skôr niekto chýba. Adopciu nechceli, lebo sa na to necítili. Ale má netere, synovcov, tak sa venuje aspoň im. A poznám aj takých, ktorí sa rozišli. TAm vždy bol 1 ktorý deti vôbec nechcel a ten druhý áno. A známej dcéra tiež nechce deti. Je vydatá ale oni ani jeden z nich. Dobre si žijú - práca, dovolenky, doma, autá, dovolí si čo chce a že dieťa jej nechýba. Ale oni sa tak dobrovolne rozhodli. Obom im to vyhovuje.

guinevre
11. jan 2017

@lienka737 Samozrejme, ze sa da. Poznam manzelov ktori nemaju deti, a aj tak si uzivaju zivot naplno, cestuju, a presne ako to uz bolo povedane, maju spolocne zaujmy a vasne.

didamt
11. jan 2017

Mám kolegu kt. si v staršom veku adoptovali dieťa, ročné. Sú veľmi spokojní, sú to veriaci ľudia a malému dávajú všetko, vychovávajú ho, dlho som nevedela že je adoptovaný. Ale ako bolo vyššie písané, nie každý má na to povahu, treba to isto vedieť stráviť. Možno by som sa na to dala. Ja s manželom sme si povedali, že bude dieťa bude, nebude nebude, nebudeme z toho robiť drámu. Dnes viem, že môj život bez dieťata by bol síce oveľa voľnejší, pohodlnejši ale o dosť chudobnejší. Som síce unavená, nič nestíham a nemôžem robiť všetko čo by som chcela /zatiaľ/ ale stojí to za to !

dai
11. jan 2017

@lienka737 jasne ze sa da prezit krasny a zmysluplny zivot aj bez deti... ci doteraz si ho nemala? ja som vzdy smutna pre zeny tu na stranke ktore pisu ze ich zivot dostal zmysel az narodenim deti... moj zivot mal zmysel aj predtym a verim ze aj ked raz odidu z domu a zalozia si vlastnu rodinu stale s muzom dokaze zit zmysluplne...
ako ti tu radia - hlavne neprepadaj depresii, zivot zijeme tak ako mozme, tak ako to ma byt, niektore veci neovplyvnime, ine mozme... Ja tiez poznam velmi stastne bezdetne manzelstva - manzelia sa vo vysokom veku stale vodia za ruky, su k sebe pozorni, ziju kulturou, venuju sa malovaniu, cestuju, maju vela znamych... pre ine deti v rodine su to ti super ujovia a teti ktore su v urcitom veku na rozhovory lepsi ako rodicia...
moj brat so svagrinou napr. uvazuju nad tym nemat deti - nie su stary, su spolu uz velmi dlho ( dlhsie ako vaecsina manzelstiev na mk ) , su perfektny par a nenormalne starostlivy - deti v rodine ich zboznuju a oni ich... a oni tvrdia ze ich takyto zivot velmi naplna, venovat sa nasim detom ktore miluju ako vlastne ( a ta laska je vzajomna ) a pritom zit vsetky zaluby ktore maju...
svoje rozhodnutie mat ci nemat deti moze kazdy sem tam olutovat - vzdy sa najdu situacie, ale podla mna pokial clovek je spokojny sam so sebou a dokaze sam so sebou fungovat tak si to svoje stastie najde...

sissy27
11. jan 2017

@lienka737 pýtaš sa, či to prežilo naše manželstvá, vzťahy... asi nemáš predstavu o tom, koľko manželstiev, vzťahov stroskotalo práve po narodení dieťaťa... iste, veľká časť z nich by nevydržala tak či tak, ale dieťa je veľká zodpovednosť a zaťažkávajúca skúška aj pre ten najpevnejší vzťah...
a samozrejme dá sa prežiť plnohodnotný život aj bez detí, je to všetko len o vás dvoch, ako sa nastavíte... cestovanie, kariéra, koníčky, šport, kultúra, máte predsa jeden druhého a snáď ste sa nebrali len preto, aby ste splodili dieťa, určite tam tých dôvodov bola viac 🙂 tak si na ne spomeňte a užívajte si život vo dvojici 🙂

sissy27
11. jan 2017

@dai 👏👏👏
presne si to vystihla - život má zmysel aj pred narodením detí a aj po tom, čo sa osamostatnia... život má vždy zmysel bez ohľadu na to, či niekto deti má alebo nie...

m.i.r.i
11. jan 2017

iste sa da zit aj bez deti pekny zivot a mame v okoli viaceri take priklady..kazdopadne je rozdiel ale ci to ti ludia chcu dobrovolne alebo po detoch tuzili a nebolo dopriate...tam prichadza na rad psychika, pretoze ano, vztahy to mozno niektore neustoja, ci uz si to partneri davaju navzajom za vinu a s inym partnerom by dieta mozno mohli mat, alebo sa zena tak upne na predstavu mat dieta je tak nastastna z toho, ze nema, ze to psychicky depta nielen ju ale aj okolie...a urcite nie je lahke sa s tym faktom vyrovnat a najst ozaj v zivote iny zmysel ako sa lutovat a sustredit cely cas na to, aki sme nestastni, ze nemame deti a preco sme my ti potrestani...je to velmi tazko, ale musi to byt len o vnutornom nastaveni a hlavne sulade partnerov..
Ja tiez poznam pary co dobrovolne deti nemaju..to iste co tu je spomenute, kariera, takze slusne zarabaju, cestuju pocas celeho roka, vikendy, uzivaju si kulturu, spoznavanie novych ludi, lyzovacky, ..mnohi maju psa alebo macku..asi im to aspon z casti nahradza to dieta, aj ked dieta nechcu, ale ludia casto maju pocit, ze sa o niekoho potrebuju starat...
Tiez mam kamaratky co nemaju deti aj ked chceli, ale aj take co nemaju ani partnera a su po 40..nezavisle, samostatne a tiez ziju slobodne, praca, kamarati, a su vynikajuce tety svojim neteriam a synovcom...jedna mi aj hovori, ze ona zboznuje svoje netere a synovcov, berie si ich na vikendy, na prazdniny vezme na super dovolenku, ako rastu, maju radost aku maju super tetu co ich rozmazna viac ako rodicia, ale ze odtal potal...vikend prejde, dovolenka prejde a ma svoj klud ktory potrebuje..vela cvici, cestuje, chodi na turistiku, plavat, bikovat..ja niekedy len tak pozeram co ta zena stihne..a tak jej to vyhovuje...takze ano, da sa...len sa musi kazdy vnutorne na to nastavit, ze to je to co ho naplni, najst si zaluby a vytazit zo zivota maximum pre svoje stastie

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karkana
11. jan 2017

ahoj,no moja skúsenosť,,,vlastné bohužial sme nomuhli mať ,mala som zdrav.problémy,,roky ubehli 37 už a akože sme si povedali že budeme bez ,vzťah máme krásny,lenže to trápenie nemať dieťa a chcieť ho veľmi ,vidieť iných ako sa tešia,,,,a ešte poznámky počúvať že to nie je živoz bez detí, neni pre koho žiť atd...,no to nás hrozne zraňovalo,aj ked sme chceli aj išlo to bez,,,prišlo obdobie,,,,že nie ,už sme nevládali (čiže neverím, kto hovorí že sa dá žiť aj bez ,,,kto to robí dá sa ale sa veeeľmi trápi),,,,,tak sme si adoptovali novorodenca,,,,,,,a poviem Vám, neni dňa, aby neľutovali s manželom,,,že sme toľlko rokov zbytočne boli samy,lebo sme adopciu odmietali,,,,,ale naša malá je krásna a úžasná dcerka,,,,a ten pocit, že sme aj niekomu pomohli, no sme pyšní na seba,,,,,,,,a kto radšej zostane sám,,,,,,,,,,robí chybu,,,,žijeme len raz

piacere
11. jan 2017

@karkana nesúhlasím s tebou 🙂 Pretože na svete žije x-ľudí, ktorí skutočne nevidia naplnenie života v deťoch 🙂 ... a to neznamená, že nežijú naplno, že nie sú šťastní alebo že sú o niečo horší ako tí s deťmi 🙂

m.i.r.i
11. jan 2017

@karkana dcerka je krasna a je aj uzasne, ze ste sa rozhodli pre adopciu...urcite vam naplnila zivot a je super, ze ste stastni....tak to ma byt
Urcite sa ale neda stotoznit s tvojim poslednym tvrdenim - ze kto zostane sam robi chybu...podla teba robi, podla neho mozno nie...netreba zachadzat do toho posudzovania ako je tu na MK caste - su ludia ktori radsej zostanu sami..kazdy ma na to svoje dovody a ma ine priority v zivote...su aj taki co si povedia, ze zijem len raz a preto si to chcem uzit a nie riesit pokakane pienky....ano, pre nas mamicky co deticky chceme to znie sebecky, ale kazdy ma na to pravo sa tak rozhodnut...a my nie sme v kozi toho druheho, tak netreba takto zovseobecnovat....

nelinka1212
11. jan 2017

ja si myslím, že dieťa dá životu oveľa väčší zmysel ako životu bez nich... je to o tom, že každý chce to, čo nemá a väčšinou si ľudia nevážia to, čo majú... treba sa tešiť z každého dňa bez ohľadu na to, čo nám chýba.....

janickacrazy
11. jan 2017

@lienka737 Neviem teda koľko máte rokov, ale ja mám 40 a mám ročné dieťa a 2 staršie deti a všetko zvládam v pohode, teraz má veľa ľudí deti neskor a ja si nemyslím, žeby ste nezvládli malé dieťa, ked máte vyšší vek. No je to už na vás, či sa dáte na cestu adopcie alebo nie. Ja keby som nemohla mať deti, tak si určite adoptujem, aj sme sa s manželom na túto tému bavili a nemal s tým problém. Ja som vyslovene materský typ ženy a bez detí si neviem predstaviť život. No chápem, že každá sme iná. Máme v rodine pár, ktorí nemožu mať deti, sú spolu už 16 rokov, stále im to klape, chodia na výlety, dovolenky, majú dobrú prácu, ale viem, že ich to trápi a ked sa nám narodilo tretie bábo, tak ani neprišli na návštevu, takže asi to veľmi nezvládajú. Oni ešte nemajú vysoký vek, tak asi stále dúfajú, že sa im podarí, neviem, nechcem sa vypytovať.

karkana
11. jan 2017

,,ale napísala som len a len to čo som prežila a cítila ja,,,,,,,,,,myslela som tým len tých, ktorí túžia po deťoch,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,tí ktorým to vyhovuje alebo si len užívajú,,,to mi je jedno

janickacrazy
11. jan 2017

@karkana malá je zlatučká, určite máte z nej veľkú radosť 🙂

5katarina7
12. jan 2017

Ja by som si tiež nevedela predstaviť život bez detí.Dokonca sme už mali jednu dcéru a kvôli zdrav.problémom počas tehu mi nedoporučili mať ďalšie.Strašne sme túžili ešte po jednom tak sme sa rozhodli adoptovať si dieťatko.Aj sa nám podarilo,po dvoch rokoch čakania,sme si doniesli z hniezda záchrany malú princeznú.Strašne ju ľúbime,je to naše slniečko 🙂 No verím,že sú aj páry,ktoré nechcú deti alebo nemôžu mať a prežijú šťastný život aj tak.

sardinka336
12. jan 2017

Krásne to napísala dai....zivot musi mat zmysel s deťmi aj bez nich.
Mnohé zeny sa az nezdravo upnu na svoje deti a nedaju im ani dychat...potom zase ked su dospele tak sa im miešaju do zivota a nebuduju svoje manzelstvo. Potom deti odídu a zrazu je tu kríza lebo ,,nemaju sa o koho starat,, a nevedia ako zit...s mužom zili roky ako spolubyvajuci, nestarali sa o svoj vztah atd....
Priatelia, ktorí nemaju vlastne deti si deti adoptovali. Podla mna pomerne rýchlo..cca 2 roky lebo nehladali zdraveho blondačika s modrymi očami, ale brali dieta jedno z hniezda zachrany a druhe mala nejaka narkomanka....
Iný sa venuju svojim zalubam, cestuju, pracuju, jeden bezdetný pár čo poznám venuju sa skor spoločenským temam, často čítam od nich nejaky blog k aktuálnemu dianiu v spoločnosti a vravim si, na to by som ja čas nemala ale oni su v tomto prinosom, super ze to robia. ...Zmyslom zivota podla mna nie je mat deti. Mat dieta je moznost, nie povinnost. Zmyslom je prezit zivot najlepšie ako mozem, byt prinosom sebe, svojmu okoliu ako človek, ktorý mozno aj iných inšpiruje k niečomu dobrému.
A mam aj zmanych čo si adoptovali chlapca a potom mali ešte 4 dalšie deti...skratka urobte tento svet lepším, s deťmi či bez nich.

lanczi
12. jan 2017

Mali sme v rodine,moju tetu,mali s mužom velmi pekny vztah,jasne že dost o tom hovorila,ale kým niektory ostanú na starobu sami,ona to nepozná,lebo v jej dvore postavila dom sesternica tak je tam stále rušno. Na svet neprichádzame len z toho jediného dovodu plodit deti,sme tu koli iným veciam..Neviem kolko máš rokov,ale poznám manž.par ktorý prežili 20rokov bez deti,lebo nemohli mat a napokon vo vyššom veku mali deti dve! Zázraky sa dejú🙂

marfikchov
12. jan 2017

Mali sme to v rodine, moja teta (otcova sestra) nemohla mať s ujom deti, vraj s inými partnermi by to problém nebol.. kto vie, v tých časoch sa v tom asi tak nešprtalo, neskúmalo, jednoducho zostali bezdetní, prečo odmietli napr osvojenie, netuším.. Teta s ním mala však ťažký život, ujo si rád vypil... dom veľký a pritom pustý... pred 4. rokmi ujo zomrel,ona sa starala už aj predtým o jeho matku (svokru), no asi rok na to, zomrela aj ona... v podstate zostala úplne sama.... myslím, že prežiť sa to dá, možno ide o nastavenie, že je to tak a ked iné alternatívy sa zamietajú... za mňa si život bez detí neviem predstaviť.... častokrát položím chlapovi otázku, čo by sme robili poobedia, večer, keby nebolo ich... deti sú radosť, spestrenie života... po pravde, neviem pochopiť tie ženy, či páry, ktoré sa dobrovoľne rozhodnú ich nemať...

mima4
12. jan 2017

@karkana
za seba mozem povedat, ze nechcela by som zit pre deti, vlastne pre ziadneho cloveka. Pre mna je divne zakladat existenciu mojho zivota, zmysel zivota na inych ludoch. Urcite bez deti nieco chyba, ale nechcem si nikdy z nich spravit modlu, stred vesmiru....

mima4
12. jan 2017

@dai
uplne sa stotoznujem s tvojim nazorom a podla mna je smutne nemat zmysel zivota a do toho porodit dieta a zatazit ho tymto, je to velmi velke bremeno pre dieta.
mam par kamaratiek ktore takto skoncili pre svojich rodicov a boli nutene ujst z domu, lebo psychicky sa to nedalo vydrzat, hlavne ich matky si ich zbostili a doslova prenasledovali, lebo nevedeli spracovat, ze ich deti uz su dospele jedince, zakladaju si rodiny a uz ich nemaju kazdodenne pod kontrolou... Zrazu im ostal opusteny dom a vnutorna prazdnota. Ked moja mamina povie, ze zije len pre mna, velmi ma to boli..chcela by som aby zila a tesila sa zo zivota a nezila ho pre mna

janickacrazy
12. jan 2017

@mima4 Podľa mna tu pletieš dve veci, túžba po deťoch u ženy je úplne normálna, ale to neznamená, že nemám iný zmysel života. Možem mať deti a nemusím si z nich urobiť stred vesmíru. Ved mám aj manžela, súrodencov, kamarátky, prácu, záľuby, atd. Milujem svoje deti, ale aj sa teším, že ked vyrastú, tak budem mať viac času na ostatné veci. Berieš to asi zo svojej skúsenosti s mamou. Ja takú mamu nemám, moja mama veľmi deti nechcela a mala nás dosť neskoro na vtedajšiu dobu, čiže ja také nepoznám. Moja mama má 70 rokov, je aktívna, chodí na krúžok šikovných rúk, na záhradu, na kávičku s kamarátkami, atd. Ale zase nepríde mi pokočíkovať, deti postráži len ked umieram, takže má to aj svoje nevýhody. Ako všetko.

dai
12. jan 2017

@marfikchov vy ste pred detmi spolu nezili s muzom? vas vztah bol pusty? tomuto co pises napr. absolutne nerozumiem... aky vztah ma zena so svojim muzom ked bez barlicky v podobe deti vlastne spolu nemaju co robit?☹ ako pise @mima4 a ako som uz pisala hore... ja mam vzdy pocit ze tieto manzelske vztahy nie su dobre☹
co sa tyka tej tvojej tety... ked ti deti ( ktore teraz pises ze su viac menej jediny zdroj tvojej radosti v case volna kedze s muzom to nie je ono )odidu z domu v com budes na tom inak ako tvoja teta? budu mat vlastne rodiny, mozno sa nepohodnes s ich partnermi... kludne mozte s muzom dopadnut rovnako, garanciu nema nikto... tak ako tvoja teta mohla byt teraz obklopena neterami a synovcami keby s nimi mala dobry vztah, tak mozes ty zostat sama...
Ja osobne s mojim muzom si viem predstavit robit milion veci osamote a ked sami sme tak mame cas naplneny, boli sme uz aj na dovolenke bez deti - uzili sme si to my, uzili si to aj deti prave so spominanym ujom a svagrinkou... detto mame cas bez deti pravidelne aj pocas normalneho mesiaca - ved nasa rodina predsa stoji na mojom vztahu s muzom ... a deti z toho vztahu vzdy profituju...

mima4
12. jan 2017

@janickacrazy
vela zien to tu tak prezentuje, ze ich zivot dostal zmysel az narodenim deti...

lienka737
autor
12. jan 2017

@dai s manželom máme pekný vzťah, on presne toto hovorí, že dôležité je nestavať vzťah na deťoch, lebo aj tak raz odídu.
Je mi to ľúto aj kvôli starým rodičom, ktorí sa na vnúčatko tešili a určite by im to prinieslo radosť do života.

janickacrazy
12. jan 2017

@mima4 Viem o tom, že sa to tu tak prezentuje, ale možno to zase až tak doslovne nemyslia, si myslím. Ja poznám len jednu ženu, ktorá si z detí ozaj urobila stred vesmíru, má ich 5 a teraz jej vyrástli, majú od 15 do 26 rokov a ona sa stále sťažuje, že nemá ešte ani jedno vnúča. Tak toto ja nechápem, ona nevie ozaj o ničom inom hovoriť, len o nich. Ale to sú ozaj výnimky, aspon teda ja poznám len túto jednu.

lienka737
autor
12. jan 2017

@5katarina7 to sa Vám super podarilo, po dvoch rokoch a ešte aj bábätko.