Život v Nórsku

shibaba
3. sep 2013

Ahojte 🙂 , pred pár dňami sme sa s manželom vrátili z týždňovej dovolenky v Nórsku, konkr. z Bergenu. Odjakživa ma táto krajina priťahovala a keďže tu už pár rokov žije môj bratranec, mám aké-také informácie. Narozdiel od nás, s manželkou nevlastnia auto a majú miminko. My už máme desaťročnú dcérku a veľmi by sme sa chceli vrátiť, niekde na vidiek v okolí Bergenu.Tak do budúceho leta, aby sme mali za sebou kurz nórštiny a dostatok financií na začiatok. Veľmi pekne vás prosím o rady ohľadne prihlásenia dcérky do školy, ale aj skúsenosti, ako si dieťa zvyklo, či nie, aký je prístup nórskych pedagógov k deťom z cudziny...Obaja máme priemyslovky, manžel drevársku, ja odevnú, dá sa nájsť práca s nórštinou v týchto odboroch? Oplatí sa nám priviezť vlastné auto, keďže je to vraj dosť drahé? No a máme psíka, franc.buldočka, o karanténe a očkovaniach viem, ale nie je to pri prenajímaní domu problém? Vopred ďakujem za každú radu, či názor a prajem veľa slnečných dní 🙂)

marylis
3. sep 2013

@shibaba ahoj, ja ti poradim, len ohladom toho psika. Do karanteny nemusi, ak mu tvoj veterinar mu odoberie krv a potvrdi do petpasu (vzadu), ze ma dostatok protilatok proti besnote. Vysledky trvaju aj mesiac kym pridu, tak treba cim skor, tym lepsie. Plus to bude platit uz navzdy, pokial stihnete zaockovat vzdy aspon den pred poslednym ockovanim. Ak by ste zabudli ockovat co i len o 2 dni napr, to potvrdenie od lekara straca platnost a mozte si vybavovat nove. Stoji to tusim 50E (niesom si celkom ista-je to uz davno). Ja som zila dlho v Norsku a na SR som jazdila aj so svojim psikom, preto viem. A ano, moze to byt problem prenajat si dom/byt, kde dovolia psika. My sme tak mali, napriek zakazu 2x a nikto na to nic nepovedal. Pokial ten pes nerobi bordel a neviem co, tak to nikto nejak zvlast neriesi. Netreba sa na to nijak specialne pytat pri rozhovore, resp. podpisani zmluvy o prenajme. s prenajimatelom. Takze asi tak 🙂

marylis
3. sep 2013

@shibaba No, urcite nebudete robit v odvetviach, pretoze si nemyslim, ze po kurze norstiny budete na tom s jazykom nejak slavne. Kazdopadne drevarska a odevna, take pozicie som nevidela nikdy, ale mozno som sa na ne nesustredila. Skuste kuknut na nav.no. Tam maju vyvesene aj pracovne pozicie (ledige stillinger). Kazdopadne norstinu musite mat na vybornej urovni, ked chcete pracovat v nejakom odbore. Inac sa uplatnite len ako upratovaci, alebo take daco (ale aj ti su vyborne plateni :D )No auta su tam drahsie, to je pravda, ale najdrahsi je asi benzin. Neviem ako to je s prehlasovanim auta, kolko to stoji a tak.

shibaba
autor
3. sep 2013

Marylis, ďakujem, som rada, že karanténa nie je nevyhnutná...Máš pravdu, asi nie je dobré hneď upozorňovať na psíka, hoci ide o strašne lenivého a neustále spiaceho tvorčeka 🙂 .Ak sa môžem opýtať, odišla si z Nórska zo súkromných dôvodov alebo si nebola spokojná so životom tam?Prepáč mi zvedavosť, no pre nás je každá infoška vzácna 🙂)

shibaba
autor
3. sep 2013

Marylis, ďakujem aj za ďaľšie info.Presne o upratovaní som počula, aj to, že náš kurz zďaleka nestačí, treba absolvovať aj ďaľšie v Nórsku...No, asi žiadna sranda...Beriem to však tak, že sranda nie je ani u nás 😖

marylis
3. sep 2013

@shibaba Odisla som zo sukromnych dovodov, zivot tam bol genialny a velmi mi chyba 😒 Hned by som sa tam vratila. Ak si uz najdete job, tak ste zahojeni 🙂 Najlepsie je nekontaktovat sa so SLovakmi. Ja som za cele 4r. v Norsku nestretla ani jedneho Slovaka. Mala som frajera Nora a ten ma naucil super po Norsky, vela som kukala telku (dala som si titulky) a tak som sa ucila. Neabsolvovala som ziaden kurz norstiny. A za rok ma zobrali do zamestania, kde som musela vediet aktivne. Takze da sa to naucit, ale skor tak prirodzene ako na kurzoch. Tie kurzy v Norsku totiz niesu lacna zalezitost... A podla mna za to nestoja..Treba chodit medzi ludi, najst si tam rychlo kamaratov-Norov a bavit sa len a len s nimi. A jazyk budete vediet tak rychlo ako nic 🙂 Ak by si sa este nieco chcela spytat, tak kludne. Rada pomozem ak budem vediet 😉

shibaba
autor
3. sep 2013

@marylis ďakujem za tvoje odpovede, cením si to 🙂. Ak teda môžem zaujíma ma prečo nie je najlepšie nekontaktovať sa tam zo Slovákmi? Počula som totiž práve o tom, že Slovák tu krajanovi nepomôže, resp., že Nór určite skôr...A ešte ma zaujíma Tvoj názor, či je lepšie bývať v meste alebo na vidieku? Jasné, že prenájom v meste je drahší, no nie je zas na vidieku v zime problém s dopravou, keďže budeme mať auto...Sú vidiečania-Nóri ústretovejší, ako tí v meste?Ďakujem 😀

marylis
3. sep 2013

@shibaba No nekontaktovat sa so Slovakmi radim len z toho dovodu, aby ste co najmenej rozpravali po slovensky. 🙂 Neviem ti povedat ako to je so Slovakmi, nekontaktovala som sa so ziadnymi, ziadnych som tam nepoznala. Mala som kamaratov len Norov, Nora priatela a sak cela jeho rodina boli Nori a s nimi sme boli vkuse (strasne zlati ludia). Preto som bola nutena sa naucit ci som chcela alebo nie. A islo to teda velmi rychlo 🙂 Ja som byvala priamo v Osle, takze ti neviem povedat ako to je na vidieku. Prenajmy si mozete pozriet na finn.no, kliknes na eiendom, potom na bolig til leie no a tam si zvolis region resp. mesto a mozes si kuknut ceny 😉 My sme platili v Osle za 60m2 byt nejakych 12 000NOK. Takze toto vobec neviem posudit mesto vs. vidiek.

shibaba
autor
3. sep 2013

@marylis Veľmi pekne ti ďakujem za cenné informácie, snáď sa všetko podarí a po čase budeme aj my takí spokojní🙂.Ešte raz vďaka a zatiaľ prajem všetko dobré 🙂

marylis
3. sep 2013

@shibaba Nieje zac, rada som pomohla. Zelam vsetko dobre do noveho startu 😉

shibaba
autor
3. sep 2013

@marylis 🙂 🙂 🙂

contess11
5. sep 2013

Rada sa pripojim, podelim a mozno aj poradim 🙂 jazyk sa da naucit aj ber kurzu. Velmi mi pomohla televizia kde su aj titulky, stretavat sa s normi, com menej so slovakmi. Bo inak to nejde, ale zas je dobre mat nejakeho toho znameho... Moj osobny nazor je,ze na vidieku je lepsie zit, hlavne ked je dieta male. Kriminalita minimalna takmer ziadna. Ja zijem na vidieku uz 4 roky a je tu dobre. Ako na Slovensku, kazdu kazdeho pozna, vsetci sa ti zdravia, dieta mozes pustit von sa hrat bezobav... Atd atd atd. S prihlasenim do skoly nemam skusenosti, moja dcera ma 2 roky, chodi do skolky. Pedagogovia maju krasny pristup k zahranicnym detom, trpezlivost a uzasny pristup tu prevlada 😉 ako som uz pisala, neviem ako je v meste ale na vidieku je to takto... Este to som chcela napisat, aby som nezabudla, hore vyssie pisala marylis, ze platia 12tis.za 60m... V Osle. My platime za 120m 7,5tis a to je este z tych drahsich! Nuz je to dost velky rozdiel, a bed auta sa nepohnes, to proste musi byt.

shibaba
autor
16. sep 2013

@contess11 Ahoj, veľmi pekne ti ďakujem za príspevok 🙂 .Som veľmi rada, že píšeš práve o vidieku, priebežne sondujeme situáciu a vyzerá to na vidiek pri Stavangeri. Na www.finn.no som aj ja videla ponuky prenájmov rod.domov od cca 6000 do 9000NOK. Tak som rada, že tieto čísla sú reálne. Auto berieme bezpodmienečne, to by mi chýbalo aj tu. Opýtam sa aj teba na psíky, je aj na vidieku problém pri prenajímaní domu, ak máš psa/psy ? Zrejme si na materskej, ale budem ti vďačná za radu v prípade práce.Je podľa teba lepšie osloviť pracovnú agentúru, napr. Adecco, alebo sledovať inzerciu priamo tam, alebo je zo všetkého najistejšie osobné navštívenie/na slepo/ potenciálneho zamestnávateľa so životopisom, osvedčeniami v nórčine pravdaže a "keď Boh dá" aj začiatočníckou nórčinou a slušnou anglinou? Vopred ti ďakujem za prípadnú odpoveď 😉 😉 😉

contess11
17. sep 2013

So zvieratami v byte to je vselijak. Niekto spomenie v najomnej zmluve, ze ak chces mat zviera tak to treba vopred povedat... Niekomu nevadia, to zalezi na koho natrafis... Nie som na materskej, tu je materska jeden rok, dcera uz rok chodi do skolky a ja do prace 🙂 ja by som nekontaktovala prac.agentury. Na slepo ist a pytat sa na pracu nema velmi zmysel(moje skusenosti), treba sledovat finn.no alebo nav.no( ledige stilinger). Treba mat vopred pripravene Cv a ziadost o zamestnanie( søknad) najlepsie v norskom jazyku. Ja by som to skusila skor hned v norrcine nez v anglictine. Lebo ked sa budes prejavovat v anglictine, no dobre, povedia si, ze jedna z mnohych ale ked vidia, ze sa snazis v ich jazyku, aj ked nie dokonale ale predsa, vidia tu snahu,ze CHCES! 😀 😀

shibaba
autor
19. sep 2013

@contess11 ďakujem za odpoveď. Na nórčine už pracujem, súhlasím, anglinu tam vedia všetci, preto treba ponúknuť viac 😨 Klikám aj na tie stránky, je tam toho dosť, som ti vďačná 🙂 🙂 🙂

hopicekcz
6. jún 2014

Zdravím.. chci s přítelkyní odjet do norska za prací a celkově se tam usadit..
Co vše k tomu potřebujeme a jaké rady do začátku by jste mi dali?
Jsem vyučený automechanik..s jakoukoliv prací nemám problém rychle se učím..
Anglicky moc neumím ale učím se..Naopak přítelkyně zase umí..
Chtěl bych se zeptat co vše potřebuji na to abych tam mohl začít žít..
Kde asi tak by to bylo nejlepší..v jaké lokalitě..městě kde je dobrá dostupnost do práce..a kde je poptávka..
Dále kolik tak našetřit abychom měli jistotu že ze začátku vše ustojíme finančně.. 🙂
Jsme poměrně mladý pár ale oba už pracující 🙂
Za každou odpověď budu velice vdečný a cokoliv k tomu také 🙂
Děkuji mockrát . 🙂
O stěhování přemýšlíme od nového roku 2015 že bychom už jely 🙂 do té doby šetřit a doučit se tu EN popřípadě všech věcí se tak nějak postupně zbavit...neboť nevím co s volným bytem tady v čr ..

romika1001
12. máj 2016

Ahojte...mam otazocku...uz som v norsku dva mesiace.prisla som sem pracovat,aj som pracovala ale...po par dnoch som z prace odisla kedze som chytila zaludocnu virozu,nemohla som dalej pracovat...som tu aj s priatelom a rada by som tu zostala dlhsie ako tri mesiace...da sa tu zostat aj bez prace?ak ano tak ako postupovat?do prace kde som robila momentalne neberu ale rada by som tu zostala aj tak a pockala kym budu opat naberat ludi...priatel pracuje a z toho platu tu v pohode vyzijeme svaja...prosim o radu kedze uz vela casu nemam...dakujem

wandallka
3. dec 2016

Dievčatá ja mám muža teraz pracovne na Islande a chodí na také turnusy, že 3 týždne tam a 10 dní doma. Máme skoro 3 ročnú dcéru (2,7) a nerobí jej to dobre keď taťo tak na dlho chodí preč. No iná prac. príležitosť doma zatiaľ nie je. Teraz mu ponúkli od januára ísť do Nórska !!! 2 týždne tam a 2 doma. Rozmýšľam však nad tým, či nie je možnosť kým tam bude ísť tam za ním ??? nestretli ste sa s niečim takým? Bude tam pravdepodobne do nejakého októbra takže na cca 10 mesiacov by som sa presťahovala tam ? Bolo by to veľmi drahé? viete mi poradiť aké stránky pozrieť? @marylis alebo @contess11 (anglicky nemám problém, franina ako tak) ale dcéra ani muk

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz