Životný štýl, zvyky na Slovensku a v iných krajinách

etuska
16. dec 2008

Mozno velmi obšírna tema,ale hadam prispejete svojimi postrehmi,napr. z vasho regionu 😉

kikina30
19. dec 2008

No pravé že darčeky už nakupujem v predstihu, teraz. A stokorunačka pôjde do cerkvi (kostola) na charitu, len neviem za čo ju vymeniť. 😀 Za tri či päť eu 😀 😀 😀

kili
19. dec 2008

no a čo sa týka večere, tak máme Hrachovú polievku (tú milujem, melory, prečo tento smajla 😖 ? 😕 ), potom hrýbovú, ale tú som zmenila na šošovicovú, lebo u MM mali taký zvyk, tak chcel takú a ja aj tak chrýbovú nejem, tak sa mi to celkom hodilo. Potom vyprážaný kapor a šalát (šalát nejem, takže slovenský šalát ale tento rok kôli deťom pyré) a potom pupáky z makom a medom, tie už skoro nikdo nevládze, tak zvyčajne ich všetci zjeme na druhý deň na raňajky, vtedy sú najlepšie. To je taký náš súkromný zvyk, že keď niekto vstane (teda keď je to postupne a nie naraz), tak zoberie misu z pupákmi, neleje si na to med a je rovno z misy, potom príde druhý... 😀 . neviem prečo, ale tak chutia najlepšie 😵 . A sa vrátim ešte k večery. po potom jeme ešte ovocie na odľahčenie a vtedy sa každý vzdiali a zanesie darčeky pod stromček.

kili
19. dec 2008

kiki, no asi 5 eur, 3 eurovka ani nie je 😀 Však hodnota tých 5 euro bude na budúce vianoce možno tá stovka 🙄 😖 😝

kikina30
20. dec 2008

No som to myslela ako že dám do lavorika tri jedno euro mince, že ako tam toho bude viacej ako len jeden papierik 😀 😀 😝

londyncanka
20. dec 2008

kikina30,krasny zvyk.U nas tak vela jedal nebolo.Kapra vzdy ziveho,otec ho chudaka vzdy poslal na onen svet,my s mamou vzdy za 2 zavretymi dverami aby sme nepoculi ,ale nie kapra kricat ale ten uder.Supinky z kapra vzdy do penazenky aby boli vzdy peniazky.24.12.doobeda otec isiel do les po imelo,sisky a robili sme ikebany.Potom ozdoba stromceka,moja robota bola vzdy viazanie saloniek a kolekcii na snurku.Pozreli sme Popolusku,Pysnu princeznu a ine klasiky,pomohli sme mame v kuchyni uz ako starsi.Vecera zacala preslovom otca,modlitba otce nas.a oplatky s medom.Pod tanier sa davala sosovica na krasu a nejake drobne korunky.Sosovic.polievka bola,potom vypraz.kapor so salatom majonez. A ryza. Ovocie na stole,orech sa tiez otvaral,ci bude dobry rok a jablcko napoly prekrajovalo tusim ci zdravi budeme.Po veceri darceky a TV.Nasi niekedy na polnocnu isli.

kikina30
20. dec 2008

Jeej londyncanka aj u vás to bolo pekne. My z tým ozdobovanim stromčeka tiež máme svoje zvyky ale také už domáce. Ja zdobím celý stromček okrem špica, ten slávnostne dava manžel. A aj salonky vždy poviaže manžel, lebo potom vie kde ich má hľadať 😀 😝

kikina30
20. dec 2008

A už du do hajan pačik všetkým, už sa mi lepia očička 😝 😀 😔

londyncanka
20. dec 2008

Teraz uz 4 rok travim Vianoce v UK,minule vianoce boli najhorsie,hlavne pre maminku a brata,otecko mi zomrel 3.10.ja som nemala tiez chut strojit vianoce.Boli skromne.Tento rok som pozvala svokrovcov a mojho priatela bratov na Stedry vecer,nech sme pokope.Donesu jedlo,plus co ja urobim.Paci sa mi ich zvyk lamanie oplatky a kazdy si zavinsuje zdravie,stastie atd.Tiez som jedine zachovala majonez.salat od nas,kapra robime v jenskom skle so sampionmi vo vela oleji,az sa rozplyva v ustach.Bez kapra nie su vianoce,aspon v tom sa zhodneme s mojim.haha.Dalej rybu filety v mrkve a hrasku, kapusta s hribami,a to asi vsetko.Poliaci maju mat 12druhov jedla,ale to naozaj nestiham.Budem aj medvedie tlapky piect a take kokosove jeze.Doma som vzdy 4dni piekla,potom kazdy len s tanierikom behal na balkon,a po sviatkoch na vahu.Otec bol mlstny,vzdy kradol z plechu este horuce kolace.Moj sladke moc nemusi,je masozravy.

londyncanka
20. dec 2008

Tam na zaciatku som zabudla dopisat preco boli najhorsie vianoce pre mamu a brata,lebo boli doma sami aj s mojou chorou babkou,ja som bola uz 3vianoce z domu,pre nich to bolo ine,prve vianoce bez otca.chapete.No a este sme mali zvyk na Stefana,otcov otec mal meniny,vtedy sme sa u jeho rodicov vsetci stretli,ma 3 sestry,to sa mi tiez pacilo.

londyncanka
20. dec 2008

kde ste vsetky?taka dobra tema sa zacala a je najaktualnejsia.asi peciete,varite,upratujete.Ja idem zarobit na perniky.

melory
20. dec 2008

u nasich sa 25.12. pecie kacica....podava sa knedlo, zelo....vzdy sa veeelmi tesim a slinky mi tecu.

etuska
autor
20. dec 2008

Melory-moja svokra pecie super kacku 26.12-mnam-keby sa dala poslat mailom 😅

melory
20. dec 2008

etuska ja za nou tento rok cestujem.... 😵

londyncanka
20. dec 2008

Tu v UK su morky,ledva to do mrazakov vpracu v obchodoch.O kacice na vianoce som nepocula.My sme mali rezne.Pracovala som tu v bageterii a ako Christmas special sme robili chlieb taky podobny nasmu a v tom plnka,morka,slanina ta ich,klobaska,taka anglicka,ziadne cervene ako nase,potom taka plnka co sa instantna kupuje s bylinkami a do toho este dzem z cucoriedok.

etuska
autor
20. dec 2008

londyncanka-nebola to brusnicova omacka? 😕
No tie moriaky su teda riadne hebeda 😝
Prave dnes som pozerala v nejakom letaku,ze predavaju aj kacku,ale je dost draha

melory
20. dec 2008

asi preto je hned na druhy den ...stedro kym sa da

londyncanka
20. dec 2008

no cranberry sauce.neved.som si zmysliet.redberry to ribezla,blueberry to cucoriedka a blackberry cernica.spravne?

etuska
autor
20. dec 2008

tak,tak,hoci ja som na ribezle pocula vyraz-"red currant" 😕
cranberries su brusnice-mnam 😝

emjee
26. mar 2009

mywiel • 1d • Dnes o 11:04
Ak poznate niektoré napiste, pomaly miznu a uz tie klasické hlavne tie folklorne su len v niektorych detinach. Tu v zahranici vela tradicii nemaju, vzdy ked im rozpravam, ze u nas sa na velku noc chodi polievat dievcata, ze na vianoce sa prerezava jablcko, tak ma s uzasom pocuvaju, ze super, ze mame takéto tradicie, urcite chcem aby aj moje deti poznali tie nase.

erikasadek • 2d • Dnes o 11:11
mywiel ahoj, tak ja som si urobila dobru zasobu farieb na vajicka a na samolepky na vajicka, aj tie vodove...
tak tie maju uspech tu to neexistuje.. celkovo , oslava tychto sviatkov tu nema ziaden zmysel hlboky , ak len tak jedenie a darceky..

deti zboznuju prave to malovani evajicok, alebo prip^ravu nasich jedal,
dala som aj mojeje zanmej, pretoze bola vygulana ake su super , taketo veci ..

takze , ja aspon tu sa snazim co to dodrizavat, tda robim slovensku , velku noc, ale bez oblievacky, tu som nepovedala;.. ze to robime...
a vianoce taktiez//
ale urcite budem rada , za niektore zvyky, ja sama ich zabudam, nedavno som si spomenul ana oblatky vianocne, uplne sa mi po rokoch vytratili s pamate.

ankan • 1d • Dnes o 11:15
u nás sa napríklad prebiehajú Vianoce asi takto: Pomodlíme sa, každý zje oblátku s medom a cesnakom(ak ľúbi), vypije sa štamperlk, potom sa prekrojí jablko, rozbije orech, zje sa ryba so šalátom a bábovka s čajom. Na šibačku nesmie chýbať baba, alebo stratené kura(každý to inak volá). Podstata je žemľa, vajíčko, údené mäso. Všetko sa spolu zmieša a osolí, okorení a dá piecť. Na stole nesmú chýbať kraslice a vajíčka uvarené v cibuľových šupách.Krásne ornamenty získaš tým že tie šupy poukladáš do kúska látky o obmotáš okolo vajíčka nakoniec uviažeš motúzom a dáš variť. Po vychladnutí odbalíš a máš ich maľované ako od mrázika. Polievačka a šibanie korbáčom je rutina, ktorá takisto nesmie chýbať, no v rodine s manželovej strany šibú aj dievčatká, aby aj oni dostali nejakú sladkosť...
A hlavne na zelený štvrtok sa neje na obed nič iné ako špenát!!!

erikasadek • 2d • Dnes o 11:18
ankan, super, u va to dycha tradiciami... nadhera.....

dakujem za rady s vajickom urcite vyskusame s detmi..
i
wuskaaa • 1d • Dnes o 11:20
Mywiel presne tak, pomaly ale isto sa to vytráca a naše deti nebudú ani vedieť, že niečo také vôbec niekedy bolo, čo je na veľkú škodu, lebo to bolo také krásne, také "naše"...
U nás sú každoročné detvianske slávnosti pod Poľanou , tam musíme ísť každý rok a každý deň v čase konanie, je to krásne .
Na Veľkú noc sa chodí "po kúpaní", už sa teším aj tento rok, malý má síce iba 7 mesiacov, ale určite ho vychystám a s ockom pôjdu kúpať maminy, sesternice...
Na Vianoce sa u nás chodí "po spievaní"...chodí sa po večeri po rodinách a spievajú sa vianočné piesne ...na štedrovečernom stole nemôžu chýbať oblátky, opekance, kapustnica, ryba a šalát....
Na svadbách...o polnoci vykrúcanka (u nás prevažne v kroji) ...

mywiel • 1d • Dnes o 11:28
Zeleny stvrtok? To nepoznam, super. Pred vianocami sa posti neje sa maso aspon tak si pamatam u nas to bolo asi preto som aj vegetarian. Erika na tie nalepky si pamatam to je super, ze to este existuje a da sa to stale kupit. Ja vajicka varim v cibulovych supkach v pancuche a dam do nej datelinku a iné listky a ked sa vajicko zafarbi tymi supkami tak to miesto kde bol ten listok je biele a mas krasne vyzdobené vajicka, alebo po uvareni v supkach ich zahrabem do mraveniska a mravce urobia akoby mramorovy vzor tou svojou kyselinou ze po nich chodia. Viem ze folklorny zvyk bol ze sa stromcek na vianoce vesal pod strop len uz neviem preco...

mywiel • 1d • Dnes o 11:31
Co je najvacsia sranda pre mna, ze tu im nosi velkonocné vajicka velkonocny zajac a deti ich hladaju v zahrade (tie vajicka) ze kde su poskryvané.

nnikka • snž • Dnes o 12:26
no tak to s tymi supkami vyskusam aj ja... uz ma to tak laka si zaobsarat bahniatka a na ne povesat vajicka - v mazelovej rodine je zvykom robit aj hrudku (vajicka+mlieko) a skrupinky sa popri tom zdobia...

u nas je to klasika v piatok sa posti a vecer do kostola v sobotu poobede sa ide svatit jedlo... a potom ked sa dojde domov mam mamka vzdy pozdravila : pochvalen bud pan Jezis Kristus, a ja ze: naveky amen a potom uz boli hody, vecer na vskriesenie do kostolka, a v nedelu rano taktiez a tusim ze vecer uz bola prva diskoteka...
pondelok klasika do kostola a z kostola mokra domov.. a tam cakat na dalsich olievacov...

prepacte ale stale sa mi Velka noc spaja viac s kostolom, ako s pecenim a varenim

som zvedava ake to bude teraz lebo manzel maju tie zvyky trochu ine a budem musiet varit aj ich jedla, ale asi to bude zasa kompromis a musim si zaobstarat pruteny kosik a vysivanu decku...

tak ze z jedal: klobasky a sunka (soudra) vsetko chutne a nezdrave syrek(maso zemla vajicka)

jaaaj a na paschu som zabudla - to je kolac ktory nasa babka stale piekla - mňamka (u nas to nie je to iste co zemplinsky kolac)

cvikla bude s chrenom - mňam

aponchie • 1d, 32tt • Dnes o 12:27
ve meste je prd..akorat ochranci zvirat rvou jak na namesti nemuzou byt ovecky a zivej betlem pac je to tyrani ani zabijacka uz se nedela..nic nuda na trzich jsou asi 4budby s puncem,br.placky,popelinove trenky ,pyzama,drevene varecky mozna a smitec jo a jeste trdelnik a tamanske sunty takze tam ani nejdeme nebudu decko mast takovejma kravinama

mywiel • 1d • Dnes o 12:58
No ja som vegetarian, ale drevené kade s kapramy ktoré si ludia vyberali na vianoce a ktoré im este par dni plavali doma vo vani mi chybaju...

erikasadek • 2d • Dnes o 13:12
mywiel, ked tam citam tak vela veci mi chyba.....

no na velku noc robim syrek, mlieko vajicka, sunka, a cvikla.... a moj muz to ma rad... na cudzinca dobre nie???
a vianoce su tiez slovenke.. len bez kostola, teda polonocna, a ani pozehnanie, , jedl ana velku noc sa nekona; raz som to rozpravala muzovy ako sa to u nas robi, mamicky s detmi a kosiky plne jedla n anich obrusy , povysivane krasne rucne.... a rad velky... no chyba mi to...

aponchie • 1d, 32tt • Dnes o 13:18
na vanoce a velikonoce chodime do kostela..na velikonoce delam vajecnou roladu,pomazanku ,sadim pazitku rerichu a jine kravinky zelene za okno ,vyfukujeme vajca a malujeme je ,pleteme tatar,delame chlebicky jednohubky peceme bozi milosti ,delame dekorace do oken a vesime vajca po byte,skoda,ze nebydlime na vesnici u babci tam jeste ted chodi klabaci vyklabavat a pak odleti zvony do Italie a je ticho ,a nejvic s emi libi polivani chlapcu vodou

dupinka • 33tt • Dnes o 13:44
Tak my mame taketo velkonocne zvyky:

kedze sme krestania a pravidelne chodievame do kostola, vyberieme sa aj vo Velkonocny piatok, v sobotu sa u nas vari a pripravuje jedlo, ktore sa potom v nedelu nadranom ulozi do kosika a da sa v kostole posvatit. Zvycajne sa svati skoro rano, idu tam od nas len zeny, chlapi pripravia stol, a ked sa vratime, tak je hostinka. No a v pondelok oblievacka.

A co sa je? Udena varena sunka, syrek - syrova hrudka z kravskeho mlieka, vajcia, cvikla, pascha - velkonocny chlebik,.. same zdrave veci Taketo zvyky su typicke pre vychodne Slovensko, ale mienim ich dodrziavat aj tu.

danu
29. nov 2009

titkovamiriam • 3d • Dnes o 09:47
Nenašla som tému o adventne a vianočných zvykoch.Ako je to u vás počas adventu?My pojdeme pozriet na vianocne trhy na obed si zapalime jednu sviecku na venci a mam vyzdobu na oknach a dverach.Popritom po veceroch peciem kolaciky 🙂 .Milujem toto obdobie. 😀 😀 😀

mirka414 • 1d • Dnes o 10:17
my chodime do lesa kazdu sobotu manzel tam pracuje na fuske a my s dcerkou a psikom zbierame material na vyzdobu domu alebo strasne rada chodim vo Svajciarsku po vienocnych trhoch a tam si odkukavam co sa da pouzit ny vyzdobu domu a popri tom punc a kopec ludi co poznam.to milujem.
a dcerka ked vidi stromceky alebo nejake malinke ozdoby tak sa strasne tesi a hovori,,jujuj ake su malinke 😵

dupinka • 1d • Dnes o 11:34
my každú nedeľu zapálime sviečku na adventnom venci, výzdoba už rozmiestnená po byte. Koláčiky sa budú piecť pár dní pred štedrým dňom, no už teraz spolu vyberáme z receptov... No a 23.12 v noci pripravíme vianočný stromček a doplníme výzdobu, ktorú nám "donesie Ježiško" 😉

wighy • 1d • Dnes o 12:19
u nas tiez podobne, adventne vence nachystane, vianocna vyzdoba dokoncena, teraz som vo faze vyberania kolacikov na vianocne pecenie, prva varka medovnickov uz je aj zjedena,malej vyhladam CDcko s vianocnymi pesnickami, a pomaly sa chstame na den "D", ked jezisko prinesie darceky pod stromcek

stromcek zdobim tyzden pred vianocami nech si ho mala uzije, mne sa to paci ked je dlhsie pred vianocami ozdobeny lebo na 3 kralov ho davam dole, potom mi uz prekaza 😀 😀 lebo cakam na jar 😀 😀 😀 😀 😀

upratovanie uz mam skoro hotove este musim vvyprat zaclony ale bordel je tu stale ako v tanku ale to poznate 😉

na stedry den mame len take zvyky ze rozkrojime jablcko, vzdy mame prestrete o jedno naviac, mame kapra so zemiakovym salatom a tradicne vianocne kolaciky 😉, zneju vianocne koledy a pred rozbalenim darcekov zazvoni "jezisko" na zvoncek 🙂

macka01 • 2d • Dnes o 13:15
zbožňujem Vianoce,to voňavé všetko okolo.Dnes sme si zapálili prvú sviečku na venci,prva dávka medovníčkoch je upečená a ozdobená,ostatne koláčiky budeme robiť tak týždeň pred Vianocami.Na štedrý deň uplná klasika,oblátka s medom,hrachová polievka,kapusta na cesnaku so zemiakom a šalát s kaprom.Biele šampanské aby kaprík mal v čom plavať 😀 Pred večerou sa ide manžel s deťmi umyť a zatiaľ príde nenápadne Ježíško. 😉 Po jedle sa na to pustíme,teda deti.Na štedry deň sa postime,teda skoro.Obed nemáme,tešime sa na večeru.len čo to zďobneme.V žiadnom prípade nie mäso a udeniny.

macka01 • 2d • Dnes o 13:20
No čo ma mrzí je,ked ľudia zbudjú,ký význam tie Vianoce majú,ked si mysla,že musia vykupiť všetko na čo narazia v obchoďáku,že z toho robia čím ďalej väčšiu komerciu a vytráca sa to duchovno,ktoré by s tým malo byť spojené.Je krásne vidieť tie rozžiarené detské očká,to nadšenie...úžasné.Ked sme nemali deti chodili sme na polnočnú omšu a teraz čakáme až budu dosť veľké,aby sme mohli začať znova možno už tento rok,uvidíme 😀

abetka • 2d • Dnes o 15:53
U nas podobne. Dnes sme zapalili prvu sviecku na adventnom venci a zacala som s miernou vyzdobou, ale komplet ozdobim, ked poriadim, na co sa uz chystam. Stromcek robime tiez v noci, ked deti spia. Stedrovacerna kapustnica bez masa, salat a rybka , pripitok, oplatka s maslo a medom, korunky pod obrusom a tak...Snazim sa dodrziavat tradiciu aspon takto. Tiez sa snazime to neprehanat s komerciou, co mozem si vyrobim doma, vencek, ikebanu na vianoce, kolaciky upeciem a snazim sa, aby VIANOCE neboli len o darcekoch a preplnenych stoloch, ale o porozumeni a klude a pokoji a dufam, ze to naucim aj deti

macka01 • 2d • Dnes o 17:19
presne o to sa aj ja snažím,darčeky su ako "doplnok" ako že aj Ježíško dostal darky ked sa narodil,skôrsa zameriavame na tu spolupatričnosť a duchovné prežívanie

titkovamiriam • 3d • Dnes o 17:55
tie nakupne osiale nemam rada ani ja 😠 😠 😠 aj dnes -ved bola nedela na vianocnych trhoch ludi a ludi 😀 😀 no ale zasa nadhera -tie stanky a stromcek ,pojdeme aj cez tyzden ked to nebude take hekticke 😀

titkovamiriam
29. nov 2009

tak tuto temu som nenasla diiiik 🙂

macka01
29. nov 2009

tak nas presunuli tam kde bolo treba 😀 prečítala som si ju takmer celú.Veľmi sa teším že aj mlade moderné rodiny si priniesli do svojích rodín zvyklosti ktoré už naší starí a prastarí rodičia dodržiavali.Veľmi sa mi to páči.

abetka
29. nov 2009

tak co ideme znova???

saska.t
29. nov 2009

tak ja sa pridam..
ja ako slovenka mame tradicnu veceru kapor, salat, kapustnica, oplatky s medikom, moj muz cech maju v podstate to iste akurat kapustnicu nepoznaju, ale odkedy je so mnou tak ju je a najradsej tak 2x mesacne 😀 dokonca aj svokrovcov som na nu naucila 😀 Kedze zijeme v DE tak som sa pozrela aj na ich zvyky ale musim povedat ze otras, neupratuju a na stedrovecernom stole maju parok /bratwurst/ so zemiakmi, pretoze tvrdia ze na vianoce sa nema nic robit, tak sa nezatazuju ani varenim a upratovanim 😝 ale kazdy mame ine zvyky tak preco nie, pre nich su tieto veci stresujuce a preto ich odmietaju robit 😉

macka01
29. nov 2009

ono je to namáhave vyupratovať všetko,navariť toľko chodov a napiecť koláče,urobiť výzdobu a stále mať dobrú a sviatočnú náladu ale mne to nevadí vôbec robím to s takou radosťou ako neviem čo 🙂 Manžel mi kupil vlani televízor do kuchyne tak mi žiadná rozpravka neujde a pomaly si chystám čo treba.Vianočne rozprávky tiež zbožňujem.Na stole mame cele sviatky na stole okrúhly chlieb,tento rok sa ho chystám upiecť sama,tak uvidíme ako dopadne.Jedine čo trošíčka nemam rada ale robíme to,lebo to patrí k tradícií,totížto,ked nám manžel urobí krížik s medom na čelo,mne dá vždy najviac aby som bola naňho najsladšia 😀 a ja som potom celá uleptaná od medu,ktorý mimochodom strašne nemám rada a rešpektujem ho ozaj len na Vianoce 😉

peppapig
29. nov 2009

Tradice jsou krasna vec. Taky ziju v zahranici, ale snazim se pokracovat v tom, co si pamatuji z domova i z detstvi. Stehovani zpet do CR neni na planu a tak je treba prevzit i nejake anglicke zvyky a tradice, kdyz uz tu vychovavame deti.
Pred Vanocema trosku pecu, uklizim po cely rok, stromecek a vyzdoba tradicne. Na Stedry Den vetsinou nejime, abychom videli Zlate prase. Okolo poledne je vzdy v planu prochazka (v CR na hroby). Vecere je ceska klasika...hrachova polevka s opecenou houskou a kouskem chleba, aby ho bylo po cely pristi rok, pak bramborovy salat s rybou. Nejake vinko, vajecny konak, salek caje. Od vecere neodchazime, poustime lodicky, krajime jablicka a muzik se cpe cukrovim. Hrajou nam v pozadi ceske koledy a libame se pod jmelim. Letos chceme i na pulnocni, minule to mala nezvladla a odpadla unavou. Jezisek ovsem zazvoni az 25.12 rano, pak uz zni i anglicke vanocni pisne a na pozdni obed je peceny krocan a vse co k nemu patri. Jaj uz se tesim na Vanoce 🙂

peppapig
29. nov 2009

Letos mala uvidi poprve Mikulase a certa na ceskoslovenske akci u Londyna, uz se nemuzu dockat jak bude reagovat. A taky vecerime ve svatecnim obleceni a ne v teplakach, jak nekteri anglani 😝

lotris
29. nov 2009

My sa tiez snazime dodrziavat nase tradicie, vsetko co tu je uz viackrat pisane kapusnica, hrachovka,salatik,rybka,oplatky s menikom,celodenna hladovka, vecerna prechadzka,... na Vianoce robime vsetko ako doma akurat nejdeme na polnocnu omsu lebo tu su protestanti a nejdeme spievajuc koledy na navstevu lebo asi by sa na nas pozerali velmi divne. 😅

Ozaj a tie co zijete v zahranici vianocne oplatky si peciete sami doma? Neviem ako inde ale tu sa kupit nedaju.

Dnes som videla ze si tu davaju vyzdobu do okien a vonku a mavaju to niekedy mesiac aj dlhsie po Vianociach. Niektore jedla ako sunkove rolky, niektore druhy masa,... su tu len asi od novembra do januara. Vraj to je ich tradicia ze dobre jedlo sa je len raz v roku. 😝

etuska
autor
29. nov 2009

Lotris-zijes v UK?
My sme minulorocne Vianoce stravili v UK a snazili sme sa dodrziavat tradicie tak ako na Slovensku-hriby do kapustnice i oblatky nam priniesli znami zo Slovenska 🙂
aj v UK najdes katolicke kostoly-neviem ci maju tiez polnocnu omsu.my sme evanjelici,tak chodime do protestantskeho.Vianoce vsak oslavujeme 24.12 a nie 25.12 ako je zvykom v UK.

Tieto Vianoce vsak stravime s rodicmi na Slovensku a uz teraz sa na to velmi tesim-niet nad krasne slovenske Vianoce 🙂