Životný štýl, zvyky na Slovensku a v iných krajinách

etuska
16. dec 2008

Mozno velmi obšírna tema,ale hadam prispejete svojimi postrehmi,napr. z vasho regionu 😉

sue
29. nov 2009

Peppa, aká je to tradícia s púšťaním lodičiek? 😕

etuska
autor
29. nov 2009

Sue-neviem ci peppa nemyslela tie zapalene sviecky v orechovych skrupinkach 🙂

lotris
29. nov 2009

Zijeme v Norsku. Sme katolici takze s omsou je to dost problem lebo tu je v celom Norsku asi len 1 % katolikov. Minuly rok tu boli rodicia a hriby aj oplatky doniesli. tento rok vsak nik nepride. Hriby sme si nazbierali a asi si kupime ten strojcek na pecenie a spravime si oplatky sami. Niet inej moznosti. 🙂

etuska
autor
29. nov 2009

Lotris-to hej-clovek sa musi vynajst 🙂

macka01
30. nov 2009

tie lodičky ano to sú tie orechové škrupinky so sviečočkami,ale mi to nerobime,tak ani presne neviem aky to má význam,mohol by to niekto ozrejmiť kto tento zvyk pozná.Tiež nesadame k stolu v teplákoch,ale slušne oblečení,celý čas sa od stola nesmie odísť,takže všetko sa musí zmestiť na stôl.A ešte,doteraz sme vždy jedli z jedneho taniera.Deti boli male tak sme si ich šupli na kolená aby každy do taniera dostal a nepadalo mu 😀 to priniesol muž z domu,no mne sa páči viac aby sme mali každý svoj tanier,nemuseli by sme sa tak mačkať na seba 😀 uvidíme tento rok ,či presadím

macka01
30. nov 2009

no a 25.12. sa ide na návštevu k svokre,kde sa zíduvetci manžlovi surodenci s rodinami tak je vesele popoludnie,prdtým rano ešte samozejme kostol.Aj 26.12.Omša a potom zasa mame Štefana švagra takk nemu zaželať.Nikto nepíe či mát nake pec.zvyky spojené s Novým Rokom?

maja22
30. nov 2009

S Novým rokom viem od nás len jeden - ráno by mal vstúpiť do dverí ako hosť prvý muž, vraj žena by priniesla smolu - to neviem, prečo a kedy vzniklo 😠 😀 😀 😀 No a po rannej omši začína DOD - deň otvorených dverí - celé dopoludnie a niekedy aj popoludní chodia muži z celej rodiny vinšovať šťastný nový rok a ženičky ich hostia 🙂 My máme ešte zvyk odložiť si z šošovicovej polievky, čo sme mali na Vianoce a pokiaľ je ešte dobrá (zatiaľ bola vždy), tak z nej zjesť aspoň pár lyžíc, aby sme boli v nasledujúcom roku bohatí 😀

macka01
30. nov 2009

to vinšovanie mi príde milé,aspoň sa utužujú medziľudské vzťahy v dedine.U nás sa na Nový Rok neje nič spod peria,teda žiadná hydina,kačka,hus,kurča...jeme udené mäso a tak,neviem veru prečo to je,musím zistiť,kde to má pôvod.

majatob
30. nov 2009

ahojte, nas cekaji letos prvni samostatny vanoce, tak su sama zvedava 🙂 ale asi to bude takovy souhrn tradic, ktery se dodrzuji v nasich rodinach, takze rano prochazka do kostela pro betlemske svetlo, cestou zpatky budeme v parku sypat ptackum krmeni, na obed neco bez masa, po obede pujde maly spinkat, my si zatim odlijeme olovo a pripravim si kapra na smazeni, odpoledne pustime lodicky (kdyz jsou pohromade bude drzet rodina pospolu, ta ci se vzdali, odejde z domova 😉 ), u vecere pod talir penizky, hrachova polivka a kapr se salatem...po veceri si zahrajeme a zazpivame koledy a pak uz hura na darecky 😀 25. jedeme k jedne rodine a 28. ke druhe 🙂

iljanka
30. nov 2009

ahojte, takze my budeme tieto Vianoce druhy rok sami dvaja, teraz uz ako manzelia. V sobotu som dala uz prvu vyzdobu na okna a skrinky, ale adventny veniec som nestihala vyrobit, lebo nam nezostal cas ist na ceciny... 🙂 Hadam tento tyzden to zvladnem. Vcera som piekla medovniky, krasne to v byte vonia. Este par veci treba doupratovat a musim rozlozit stromcek, aby sa ihlicie trosku vystrelo do Vianoc. Zdobime ho 23.12. vecer. Vtedy vylozim aj Betlehem. Na stedry den iba ranajkujeme, a potom cez den len ochutnavky pocas varenia 🙂 Nejeme maso. Pred vecerou hlava rodiny posvati svatenou vodou kazdu miestnost a kazdeho clena domacnosti. U rodicov sa este chodi von a svatia sa aj domace zvierata. Pod obrusom je v kazdom rohu buchta a peniaze. Na veceru mame niekolko chodov - oblatky s medom a cesnakom, krupicovu kasu, sulance s makom so zemiakoveho cesta, vianocnu hribovu kasu, kapustnicu so zemiakovym osuchom a kapra so salatom. So vsetkeho jeme len po troske, lebo by sme to nezvladali. 🙂 No a po veceri ideme rozbalovat darceky. 25. ideme k mojim svokrovcom a 26. na hus k mojim rodicom 🙂
Na Silvestra sa vari tradicne velka zemiakova baba a hribova kapustnica s klobaskou. Na Novy rok chodievaju kolednici, ale to iba u rodicov na dedine...
Velmi sa mi pacia vsetky zvyky, ktore stale udrziavame a to ze sa vzdy spolu stretneme a mame volny cas, nerozpravame sa iba o praci...
Zazila som Vianoce v zahranici, konkr. Kalifornia, kde sme 25.12. isli akurat tak do kostola a rano sme rozbalovali darceky, ale nebola ziadna vecera ani ta prava vianocna atmosfera. Ten rok akokeby pre mna ani nebola zima a Vianoce...

macka01
30. nov 2009

peniažky pod obrus dávame aj my a sú tam až do noveho roku.A ešte čo sa nezje na štedrý deň sa dojedá ďalšie dní,takže žiadne varenie.Na silvestra si urobíme taky sviatočný obedík.Kapustnica s mäskom a zemiakmi a kapor takže kupujeme vždy dvoch,jasne že so šalátom.Neviem si ani predstaviť,že by som ho mala vymeniť za inú rybu.On má taku špecifickú chuť,ju zbožňujem.File môžu byť kedykoľvek cez rok.

vroni
1. dec 2009

Macka, nič hydinové (nič, čo má krídla) sa na Nový rok nepapá, aby neuletelo šťastie. Túto tradíciu sme doma dodržiavali na veľké otcovo potešenie (nemal rád hydinu) a nadchla som ňou aj svokra (ktorý ju tiež nejedol 😀 )
A tak ani teraz doma na Nový rok nejeme hydinu, čo nijako nenadchýňa chlapa, ktorý iné mäso (než hydinové) moc nemusí....
Inak na Štedrý večer je to u nás klasika - oblátky (ak zoženiem) s medom, polievka, losos (kapra nemáme radi) so šalátom, chlieb na stole a peniažky pod obrusom (tak táto tradícia chlapa nadchýňa. Netuším, prečo), darčeky až po večeri, bývala aj polnočná, ale kým je krpaňa taká maličká, neprichádza do úvahy (vtipné je, že ja mám polnočnú čoby tvrdý ateista rada a chlap - veriaci katolík - sa bráni ako lev 😲 ) 25. je na rade moja rodina, 26. chlapova. Stromec kupujeme krátko pred Vianocami (chlap už len pod dozorom rodinného kamaráta. Dva roky sme doma opiľovávali tri a polmetrové opachy za rozpačitého chlapovho mrmlania, že AŽ taký veľký ten strom vonku nebol. Tak bol zbavený svojprávnosti a strom smie kupovať len pod kuratelou 😀 😝 ), ozdobujeme na Štedrý deň (krpaňa šéfuje, chlapi - teda chlap a kamarát - skáču, ja som len porota 😎 )
Zdobili sme úplne vzorovo cez víkend, takže už sme v byte vianoční, piecť začneme tento víkend, posily (chlapovi chalani) už sú objednané, takže prvá várka zrejme aj hneď padne za vlasť 😀

macka01
1. dec 2009

my sme kedysi mavali živý ale sme od toho upustili,kupovať ho nepôjdem,ked žijeme pod lesom 😀 😀 a nájsť ozaj pekný je problem.Teraz máme umelý a vo váze čečinka živa aby voňala.Zdobíme 23.12.teda len chlapci s mužom ja občas nakuknem ako im to ide.

blau
1. dec 2009

vroni- si ma pobavila. Mate to doma pestre. Dufam, ze bez hadok.
Carovne na tom je, ze obe strany ( slovenska aj rakuska) su spokojne, tak to ma byt.

Ja Vam ani neviem my mame Vianoce tak po svojom. Z muzovej strany ateisti mavaju pecene alebo varene klobasky a my normal kapra. Minuly rok sme uz boli traja plus muzovi rodicia. Ja som kapra nechcela ( lebo za cely zivot som sa ho najedla dost aj so zapichnutou kostou v krku), maly sme tie klobasky a moj oblubeny tatarsky biftek.
Tento rok je vianocne menu este vo hviezdach, ale viac sa to podoba na nase slovensko-ceske tradicie. 😵

vroni
1. dec 2009

Blau, nestraš.... Nie, my sa nezvykneme vadiť (čo ma vzhľadom na naše slušne výbušné povahy stále prekvapuje), asi si fakt rozumieme 😀 😀 😀 Tak som si spomenula, ako som sa v prvý rok, čo sme boli spolu pýtala svokry, aké sú miestne tradície a moja pragmatická svokra len mykla plecom, že: "Kúpim v obchode, čo majú, snáď sa to zje." Vtedy som krútila hlavou, dnes si všímam, že skutočne hodne miestnych túto "tradíciu" prevádzkuje. Ale svokor zvykol piecť malé sladké praclíky, išli sme sa po nich utĺcť. Recept síce zostal, ale nikto ich tak nevie upiecť ☹
A ešte som si spomenula, že na severe Nemecka sa stromčeky stavali už od Mikuláša a pred Silvestrom už boli smetiarmi pozbierané a odvezené....

macka01
1. dec 2009

veľka škoda pre tých čo si to nevedia tak ozaj vychutnať,ale ak sú neveriaci tak im to asi nič nevraví,ja Vianoce považujem za maximalne užastné sviatky a vôbec nejde o darčeky 😉

blau
1. dec 2009

ano rakusania skutocne nemaju vianocne menu.

To ze sa nehadate, skutocne svedci o tom, ze si rozumiete- len tak dalej 😉
Kazdy ma tie svoje Vianoce krasne svojim sposobom . Ja sa na tie nase naozaj tesiiiiiiiiiiiiiiim 🙂

vroni
1. dec 2009

Macka, podľa mňa skôr záleží na tom, či vnímaš Vianoce ako stres alebo ako čas lásky. Viera s tým nemusí mať veľa spoločného (to je len taký laškovný varujúci prst, že nesúďte, aby ste neboli súdení 😉 )
A teším sa veru poriadne - na darčeky ani tak nie, ako na ten čas, ktorý strávime spolu.

peppapig
1. dec 2009

Sue...presne jak uz nekdo psal, pousteni lodicek je zapalena svicicka ve skorapce za kazdeho clena rodiny, pokud zustanou pospolu znamena to, ze i rodina bude drzet pospolu, nektere zhasnou, nektere se potopi, neverim na to doslova, ale je to pekny zvyk. Jeste jsem zapomela, ze davame pod ubrus pod kazdy talir penizek, aby se nas ty penizky trosku drzely.
Holky ja taky ziju v UK a vetsinou je pulnocni mse o dost driv vecer vetsinou Polska. Ja nejsem extremne verici clovek, co chodi kazdy tyden na msi, ale na tu Vanocni si rada zajdu, uz jen kvuli pribehu.

peppapig
3. dec 2009

Holky pecete nekdo na vanoce vanocku?

macka01
3. dec 2009

no nie,zatil som nepiekla vianočku,mame vo zvyku na raňajky len z kysnuteho cesta jesť plnené bábovky.Maková či orechová.Tento rok asi nie,lebo naše deti to moc neberie.Vianočku s maslom ľúbia veľmi tak nad ňou rozmýšľam.Aj chlieb okruhly si budem tento rok robiť sama.Recept asi z návodu od pekárničky,tam si ho nechám aj vymiesiť.Piecť nie,ked chcem,aby bol okrúhly,tak uvidíme či sa podarí,či budeme hladní.Ale myslím,že na kysnutom ceste ani nie je čo tak pokaziť 🙂

peppapig
6. dec 2009

Teda nikdo nic ☹ , takove pekne tema. Slavite s detma v cizine i Mikulase? My letos poprve, mala dostala za okno balicek, byla unesena 🙂 a dneska jdeme na akci Mikulas poradanou ceskoslovenskou skupinkou, uz se tesime. Peknou nedeli vsem

meleri
6. dec 2009

ahoj,
slavili jsme poprvé, sice je ještě malinký ale líbilo se mu to. myslím že je to moc hezká tradice!

lotris
6. dec 2009

ahoj,
my sme tiez slavili Mikulasa. Mala tomu este nerozumie ale my sme mali velku radost. 😀

lotris
6. dec 2009

mate nejake zvyky aj na Luciu? U nas chodili dievcata prezlecene za matohy a natierali klucky vazelinou. Mlade dievcata si napisali na listok mena 10 chlapcov a kazdy den jeden listok spalili bez toho aby sa pozreli ake je tam meno a ten posledny bol ich nastavajuci. 🙂

lotris
6. dec 2009

a teraz som si spomenula ze na Ondreja sa chodilo triast plotom. Potom do rana dievky nemohli povedat ani slovo aby sa dozvedeli kto bude ich nastavajuci. Ale tu riekanku si uz nepamatam, pamatate si to niekto? Ondreju, Ondreju ...

lotris
6. dec 2009

"Plotu plotu trasem ta, svaty Ondrej prosim ta, daj mi tejto noci znati s kym ja budem pred oltarom stati." tak to bolo 😀 a potom sa im prisnilo o milom. 🙂

ukana
6. dec 2009

lotris, to je pekne 😵 skoda ze vela tradicii neprezilo 🙄 .........

lotris
6. dec 2009

velka skoda 🙄

erikasadek
6. dec 2009

pepa, ahoj ja peciem.. 🙂 vianocku.. 🙂

dnes mali aj mikulasa to bolo radosti a , vyskania, , hura ... 🙂

pekna, krestanska tradicia;. 🙂