Životný štýl, zvyky na Slovensku a v iných krajinách

etuska
16. dec 2008

Mozno velmi obšírna tema,ale hadam prispejete svojimi postrehmi,napr. z vasho regionu 😉

etuska
autor
16. dec 2008

to je dobre s tymi peniazmi 😅

melory
16. dec 2008

😀 hej, to je....keby mi niekto zomrel...co sa nastastie nestalo...by mi bolo smutno, keby somt ten tanier videla...radsej pre pocestneho.

macika78
16. dec 2008

u nas tiez medovy krizik na celo

nanyka
16. dec 2008

a ešte musíme mať na stole úplne všetko tak, aby sa nemuselo vstávať od stola ani medzi chodmi..že to prináša smolu 😕 ..

btw. ja sa tých "našich hostí" nebojím 😔 .

zdenkabrt
16. dec 2008

ahojte, my na vianoce davame peniazky pod obrus a prekrajujeme jablcko a aj sa modlime pred vecerou,
ryby nemame lebo nam velmi nechutia, takze rezne to istia.

nanyka
16. dec 2008

melory a dokedy tam tie peniažky musíte nechať?

zdenkabrt
16. dec 2008

an takn isto sa od stola nevstava...vsetko je na stole 🙂

nanyka
16. dec 2008

zdenka, pre moju sestru sa zvlášť robil kurací rezeň 😀

melory
16. dec 2008

to neviem ako to ma original byt...ale zrejme do troch kralov a to je 6-teho akurat pred tou vyplatou.

melory
16. dec 2008

etuska dobry clanok, uz je v zalozkach.

melory
16. dec 2008

nevstava sa veru od stola.....

maja22
16. dec 2008

Ao vás tak posledné dve strany čítam, vidím, že veľa vecí robíme podobne.... Máme "veršík" pri hádzaní orechov, pri robení krížika na čelo, tiež sa pred večerou modlíme, aj čítame z evanjelia o Ježišovom narodení, aj peniažtek má každý pod tanierom... Proste spájame duchovné so svetským 🙂

nanyka
16. dec 2008

baby a máte pri večeri aj pustenú nejakú vianočnú hudbu, ako podmaz?

melory
16. dec 2008

ano vzdy

zdenkabrt
16. dec 2008

ale cely den postime, teda urcite nejeme maso, zato na veceru je hojne, ved sa to vola stedry vecer?
od malicka si pamatam, ze sme sa pred vecerou vzdy vyobliekali vycesali..............po veceri bolo ze tato umyval riad my sme utierali a odkladali a uz sme len cakali kedy pojdeme k stromceku a nasi nas vzdy natahovali ze este nieco urobime a my sme boli nedockave a pri stromceku bolo tak ze jeden z nas rozdaval darceky po jednom,....take mile spomienky...........teraz sme s manzelom dvaja a poveceri hned utekame s darcekmi k nasim a svokrovcom a stretneme sa cella rodina

zdenkabrt
16. dec 2008

aj my mame vzdy vianocne koledy...pri tom mi vzdy vyskoci slzicka je to zvlastny pocit 🙂

nanyka
16. dec 2008

aj my postíme celý deň..to sú muky, keď človek cíti v dome tie vône 😀 a o to lepšie večer chutí..

etuska
autor
16. dec 2008

melory-dik,nejako sa podarilo vygooglit 😉

maja22
16. dec 2008

A aké to bolo, keď ste sa vydali? Ako sa vám spájali vaše zvyky s manželovými?
Mne sa niektoré páčia, iné nie, ale prežijem... 🙂 Robíme trošku kompromis, napr. ten veršík pri dávaní medového krížika si oni nehovorili, tak ho vravím ja. A svokra zasa hádže orechy - ona používa slová, čo aj mamina spomína, že tak u svokry (mojej starkej) hovorili, ale tam si zasa ona presadila svoj, ktorý sa jej zdal krajší 🙂 🙂 🙂

nanyka
16. dec 2008

nám sa s mojím drahým zatiaľ podarili len jedny vianoce..aj to sme boli spolu v zahr.,kde bola spoločná firemná večera..a tieto vianoce som sama v práci bez všetkých..
ale prídem za nimi 30.-ho a možno ich prehovorím, nech si dáme spoločnú vianočnú večeru 🙂

etuska
autor
16. dec 2008

No ja som zvedava na tohtorocne Vianoce lebo budeme 1.x ako rodinka samy.Neviem ako zvladneme to neodbiehanie od stola-lebo nasa Miska neobsedi 🙂

nanyka
16. dec 2008

teda - píšem ako tatár - za mojou rodinou do zahraničia prídem .... 😀
a už sa teším, ako budeme s mojím tieto veci prežívať spoločne, keď raz ostane na svk..

macika78
16. dec 2008

a slobodna dievcina by mala po veceri pozametat a smete na lopatke pred dom vyhodit a pocuvat s ktorej strany pes zabrese tam by sa mala vydat 😅

maja22
16. dec 2008

u nás sa tradovalo, že pred večerou... 🙂

nanyka
16. dec 2008

etuska a predtým ste boli aj s rodičmi na vianoce spolu, celá rodina?

etuska
autor
16. dec 2008

no kocky,som sa zacitala-aj ste ma inspirovali,no musim ist uvarit na zajtra polievku(zatial nie kapustnicu 😅 )

macika78
16. dec 2008

maja22 asi mas pravdu red vecerou

maja22
16. dec 2008

A čo tá moja otázka? Zmenilo sa niečo na večeri po vydaji?

etuska
autor
16. dec 2008

nanyka-ano,byvali sme spolu cca 4 roky 🙂