Zlé vzťahy medzi spolužiačkami - šiestačkami. Ako to riešiť?

zuzi04
8. dec 2013

Ahojte maminy, chcem sa s Vami podeliť o jeden problém, ktorý sa v poslednej dobe vyskytol a zároveň sa Vás opýtať na Váš názor, ako by ste takúto situáciu riešili. Moja dcéra je šiestačka a máme zvláštny problém: keď náhodou nie je v škole, chýba, spolužiačky jej nechcú dať úlohy, resp. úplne ju odignorujú. Trvá to asi od polovice piatej triedy... Ak potrebujeme úlohy, buď jej spolužiačky nedvíhajú telefón, neodpovedajú na sms, alebo jej aj slúbia, že pošlú na e-mail úlohy, ale môžme čakať... Na blízku nemáme žiadnu spolužiačku, od ktorej by sme si osobne vypýtali. Pred dvomi týždňami dcéra dva dni chýbala a samozrejme sa situácia zopakovala. Tak som išla za jej triednou učitelkou poprosiť ju, aby na triednickej hodine dohovorila dievčatám nech sú k sebe trošku ochotnejšie. Povedala, že je z toho prekvapená a že to bude určite riešiť, ale zrejme neriešila. Tiež mi povedala, že dievčatá sú v triede poskupinkované a že moja dcéra nepatrí do žiadnej z tejto skupiny, vraj ona je taká, že sa rozpráva s každým. Moja dcéra napriek tomu že je šikovné a pekné dievča, nosí samé jednotky, velmi málokedy dvojky, má velmi nízke sebavedomie. Chce byť s každým zadobre a vôbec si chúďa neuvedomuje, že vlastne v triede nemá žiadnu kamarátku. Možno jednu, ale tá s ňou nechodí do rovnakej skupiny. Mala tam dve dobré kamarátky minulý rok, ale tie odišli. Je mi jej lúto a neviem ako mám túto situáciu riešiť, či ísť znovu za učiteľkou, alebo zvážiť niečo iné. Dnes sa situácia s úlohami zopakovala. Máte niekto podobný problém? Ako ste ho vyriešili?

zuzkaanicka
8. dec 2013

Toto je tazke, sotva ucitelka prinuti niekoho, aby sa s niekym kamaratil ... este by sa to mohlo otocit proti Tvojej dcere 😖 ... mohli by to na triednickej hodine rozobrat, len tam naozaj nie je ziadna zaruka na uspech ... co sa tych uloh tyka, tak u nas je to tak, ze ucitelka da papierik s ulohami niekomu, kto byva blizko, ak nikto taky nie je, tak si to vyzdvihne rodic.
Inak, mozno by bolo fajn, keby si otazku zmenila na diskusiu 😉

cakemama
8. dec 2013

@zuzi04, pri nejakej prilezitosti urob doma nejaku detsku party a pozvi jej spoluziacky. Moze to pomoc prelomit lady medzi nimi.

dana33
8. dec 2013

ked niesu ochotne spolužiačky davat ulohy,tak sa dohodni s triednou nech ti ich posiela emailom.

hameeda
8. dec 2013

taký problém nemáme, dcera je piatačka, jej spolužiačky by boli u nás najradšej od rána do večera, ale ak by som bola na tvojom mieste určite by som zvažovala zmenu školy, porozprávala by som sa s dcerou či súhlasí ak by súhlasila tak určite by som školu menila, a skúsila tak ako už bolo vyššie písané, oslavu pre nové spolužiačky

dadajojo4
8. dec 2013

Hmmmm, detom sa neda nakazat ze musia sa s niekym kamaratit, neboj mozno teraz je to tazke aj pre dcerku a najma pre teba, ale ona zachvilu skonci zsku a potom sa dostane do ineho kolektivu a najde si kamosku, ky 🙂
..a tvojej dcerke vadi ze nema naj kamosku? niektore deti su take ze im neprekaza ze nemaju tu svoju pre seba ale ako si pisala ze sa kamarati so vsetkymi , to je dobre , je dobre a slusne vychovana a ako pises ze ma len 1 , veeeeeeeelmi vela ju chval za vsetko , nech radsej zacne byt pysna a hrda na to co vsetko dosiahla, myslim uspechy v skole 🙂 a budujte spolocne sebavedomie.
Ak ma kamosku v inej skupine , tak podporuj a vymyslajte spolocne aktivity, kruzky ci zaluby aby boli spolu 🙂
... a co sa tyka uloh , navrhnut ucitelke ci by ti ich neposlala mailom, nielen tebe ale aj inym detom kedchybaju, alebo skus jej navrnut aby rozdelila deti na dvojice ktore budu zodpovedne za ulohy, aby si ich museli povedat ak jeden z dvojice chýba. ...Tak ich nepriamo budete viest k zodpovednosti . A vy nemate webovu stranku, ved existuju aj ziacke knizky na nete, ci zapisnicky , viem ze ucitelka da na web , ze dnes sme preberali to a to a uloha je ta a ta 🙂
,,ked budete mat rodicko navrhni nejake zmeny .
drzim palce neboj hore hlavu vsetko sa zrovna , preber to doma s dcerkou , pokecajte s ucitelkou 😉

liwka
8. dec 2013

ja som triedna ôsmakom a s týmto problémom sa stretávam denne 😒 neviem, aké sú deti v triede tvojej dcéry, ale v mojej triede si decká vzájomne robia prieky (a to ich je v triede iba 8 ☹ ) Ako učiteľka skúšam všeličo, ale je to v nich zakorenené, nedá sa to vyrvať...
- skús poprosiť dieťa z inej triedy (ak máte na blízku deti, čo sú ochotné jej nosiť poznámky, úlohy...)- nech ide za triednou učiteľkou tvojej dcérky- ja zvyknem tak spraviť, že prefotím učivo, poznámky od niekoho, kto pekne píše 😉
držím palce

somjankad
8. dec 2013

aj ja to poznam-u syna-ak marodi,co je dost caste spoluziaci mu odmietaju dat ulohy,bola som za triednou,aby im dohovorila,nic sa nedialo-tak som zasla do triedy ja a spytala som sa narovinu kto by bol ochotny, naslo sa jedno dievcatko a dalo mi na seba tel.cislo,teraz volavam jej ,ked nam treba ulohy inac som to riesit nevedela...

lubikan
8. dec 2013

a co keby dcera zasla rovno k nim domov pre ulohy

jolinka
8. dec 2013

no urob to co urobila @somjankad ...zajdi do triedy a spytaj sa chlapcov ktory by bol ochotny dat ulohy, a dievcata si mozu trhnut 😝 😝 😝

tykat
9. dec 2013

My to mame jednoduchsie, syn je druhak a uz v prvom rocniku sme si iniciativne povymienali s mamickami cisla na mobil, prave kvoli uloham, plus aj sme sa tak pozoznamovali, deti sa navstevuju. S dcerou to bolo podobne, teraz je 8macka a este od prvej triedy mam kontakty na mamicky, aj sme sa s niektorymi skamaratili. Ak sa nevie moja dcera dovolat spoluziakom, tak volame bud ona alebo ja mame a ulohy vzdy dostaneme. Teda vacsinou volaju mamicky mne lebo dcera mobil takmer nezapina.

Na tvojom mieste...Skusila by som triednej navrhnut aby medzi povinnosti tyzdennikov patrilo povedat ulohy chybajucim tj. byt na prijme ked zavolaju a vediet ake ulohy treba urobit resp. aby bola ich povinnost denne vyvesit zoznam uloh na www stranku skoly. Az kym sa problem nevyriesi inak.

ivett1
9. dec 2013

@zuzi04 ahoj, tak , až teraz som si uvedomila, že je už šiestačka, takže triedna asi nevyrieši ten problém s úlohami...keďže ich učí viac učiteľov - resp. každý predmet iný učiteľ...ja, ako sa poznám, tak by som nabehla do školy, triedy- zastavila by som sa pri prvej lavici a napísala by som si, čo majú za úlohu+aké učivo prebrali (či by to bol spolužiak alebo spolužiačka...) ... a na rodičku by som si vymenila kontakt s nejakou mamičkou, čo býva niekde blízko pri nás- tiež je jedno, či to bude spolužiak alebo spolužiačka a volala by som jej (zatiaľ...) je šiestačka- tak to budete ešte znášať vyše troch rokov? ...7.-9. ročník? ...
dohovor od triednej sa určite minie účinku ...
naša je tiež kamarátka skoro so všetkými spolužiačkami a dokonca aj spolužiakmi a máme kontakty povymieňané ...len naša je ešte len druháčka, tak tam sa to dá ...napr. tie úlohy... riešiť aj s triednou ... a tiež má také tri kamošky, ktoré sú u nás skoro stále...tak možno ako ti radili mamičky, usporiadať nejakú "párty"? alebo posedenie...ale zasa, ak to dcérka nechce, je spokojná a vyhovuje jej to tak, nenúť ju, aby sa nasilu kamarátila len s jednou partiou dievčat ... skús tak, ako ti tu už jedna mamička písala, stále ju vychvaľuj a povzbudzuj ...aj jej povedz nahlas, že je pekná a múdra ... nielen, že ty to vieš a myslíš si to...a rovnako aj jej otec, nech ju pochváli ...vidím ako naša priam "rastie" pred očami, keď ju pochváli ocino...😉

dai
9. dec 2013

ahoj.
ja som nieco taketo zazila na strednej - tazka puberta a dievcenska trieda - to boli same skupinky a intrigy... a ja som bola vramci puberty krasny exemplar introvertneho intelektuala robiaca si veci po svojom😉 absolutne mi nesedeli tie skupinky a ohovaracky ( zostalo mi to doteraz ) - nie som stadovity typ, vzdy som mala len jednu , dve naozajstne kamosky - viac som nepotrebovala... takze mi to vobec neprislo zeby som bola nejak vyclenovana - mozno ani tvoja dcerka s tym nema taky silny problem ako ty... porozpravaj sa s nou o tom.
inak vyrastol zo mna uplne normalny clovek🙂 velmi stastny ked dievcensku triedu opustil... mam muza, deti a 2 super kamosky - nezijem stadovito ale co mam si vazim a som velmi stastna - kedze tie moje kamosky su kamosky s velkym K , nie sucast stada na ktore zakricis a to sa rozprchne🙂
ak to tvoja dcerka neberie tragicky tak sa dohodni s ucitelkami ze ulohy jej budu davat oni ( kludne to funguje aj pri viac ucitelkach ), pripadne ze ucitelka poveri niekoho v triede aby to pre nu zhrnul a poslal mailom - normalne ako ulohu... ak to nespravi tak poznamka ( skola predsa nie je len o uceni, ale aj o vychove k ludskosti ).
Ak to dcerke vadi tak budes musiet mozno porozmyslat aj nad zmenou skoly, ci triedy - zial so skupinkovou triedou vela nespravis - aj ked z vlastnej skusenosti viem, ze tie skupinky sa casom menia, az uplne zanikaju - ja som napr. maturovala integrovana v celej triede ( introvertne obdobie pomynulo a problem mi nerobil nikto ) - ver tomu ze 90% ziakov sa bude rado kamaratit s dobrym ziakom - teda ak ide o dobru skolu.
a este na zaver - skupinkove triedy su podla mna to najhorsie co moze normalny clovek v skole zazit - menila som triedy casto, kedze som chodila do vyberovych tried a vaecsinou som zazila nenoralne dobry a inspirativny kolektiv - ten skupinkovy bol otrasny - lepsie povedane po kolektive ani stopy😉 teraz ked sa stretavame po rokoch tak je to uz uplne o niecom inom - aj baby uz dospeli a na skupinky uz len so smiechom spominaju😉

1andrea111
9. dec 2013

Čo rodičia niektorej zo spolužiačok? Nedalo by sa s niekym rodič ako rodič porozprávať, skamarátiť, dohodnúť. Tiež som mala podobný problém - syn 6-tak, nik na blízku, najbližšia spolužiačka sa schovávala, po normálnom rozhovore s rodičom, sa situácia zmenila.

cobhan
10. dec 2013

Skus sa s dcerkou porozpravat o zmene kolektivu, pripadne skoly. Deti v tomto veku vedia byt na seba zle a pokial sa nestane zazrak, tak vybraty outsider to ma v kolektive z roka na rok horsie. Ak nechce(te) zmenu skoly, tak len zabojovat, skamaratit sa aj s chlapcami, ty zase s rodicmi deti, aby ste si mohli dat vediet ake su ulohy, atd. Ucitelia sa do takychto veci velmi miesat nechcu, takze zistit pravdu preco sa tak deti chovaju, velakrat ani oni sami nevedia preco to robia. Skratka to tak nejak patri k zacinajucej puberte, ale je skoda, aby tym tvoja dcerka trpela.

maria112
25. jan 2014

Máme rovnaký problém.moj syn je patak.tiež nám nemá kto dať ulohy.ronia je ,že spolužiak čo sa k nán chodí hrávať a tiež po ulohy,mmojmu synovi ulohy on odieta dať.nedvíha mobil,na fb napísal jasne ženie,keđ bol za ním osobe ,cez zvonček od vchodu povedal tiež nie.ked som zistila,žeide o chlapca čo k nam chodí,jedáva tu,hráva sa a dostáva ulohy,zašla som k nim.všetko poprel a jehp mama mi pomalindala,že ich obťažujem,a tomi potom syn povedal,žev škple sa mu bude teraz smiať,že js mazel a že chodí za neho mamička.....neviem čoteraz urobiť.najme ked vidím ,že vškole ho posmech neminie aj ked chybuurobil spolužiak.....

tomas97
2. aug 2021

Čo riešite kraviny doslova? Veď je schválená osnova každého predmetu. Aj tak sa učia len podľa osnov. Poznámky alebo výklad učiva sa dá nájsť na internete. Stačí si vypýtať tieto osnovy a podľa nich ísť. Maximálne bude po chorobe dieta 1 učivo dopredu alebo 1 pozadu. Nikto nie je povinný dávať niekomu úlohy a tieto úlohy som ja ani doma nikdy neriešili. Od 1 triedy na ZŠ. Proste som chýbal veľmi malo a keď náhodou. Tak som si vypýtal v škole zošit prepísal. Dnes sú mobily dá sa odfotiť a nikono netreba otravovať. A prečo týždenníka? Tomu fakt nechápem. Alebo “triedna” nech ide zistiť. Na každý predmet je iný vyučujúci a to fakt má akože triedna zisťovať čo preberali? Y🙈

mikadooo
2. aug 2021

@tomas97 je to 7 rokov stará diskusia, myslím že už to nebude aktuálne 😄

tomas97
2. aug 2021

To je fuk či 7 rokov alebo 12 rokova. Veď stále to tu píšu a už sa aj mobilova doba pohla ... a stále rovnaké problémy.

hlubik
2. aug 2021

@tomas97 kľud, choď spať