Zmena vysokej školy

darinka60
3. apr 2014

Dievčence potrebovala by som poradiť.
Dcéra si dosť nešťastne vybrala školu,matematika,fyzika,mikroekonomia,ekonomia všetko zápočty a skúšky má dobre na A,B urobené,len 1 z predmetov sú počítače-informatika-vytváranie programov a to jej nejde,nerozumie tomu,trápi sa,plače.Vidíme ,že ju to psychicky ničí.
Chce nechať školu a prejsť na čisto ekonomiku.Mohli by ste mi prosím poradiť,čo s nou teraz??máme jej to akceptovať??a poprosila by som vás nemá niektorá skúsenosť s ekonomikou na žilinskej univerzite,akú má úroveň,aké sú v žiline internáty?či nemáte osobnú skúsenosť s prestupom na inú školu ..dakujem a vopred dakujem za každú odpoved...

eeffka
3. apr 2014

@darinka60 co sa Ziliny tyka neviem ale ci jej to mate vy akceptovat.... hmm nie je nahodou dospela? tak nech si zisti co ta "jej" skola je zac, este som nepocula o kombinacii ekonomika/mia + fyzika+programovanie.... to je co za odbor?
Nech zajte na novu nahradnu skolu a nech sa opyta ci jej skusky uznaju/neuznaju, pripadne rozdielove skusky
alebo ci musi robit prijimacky a ist odznova akoby nikdy nestudovala na VS.

Co sa taky prestupov vsetci v mojom okoli prestupovali z rovnkej skoly na druhu cize ekonomia v Bratislave/prestup do KE a kosice ekonomia prestup z Nitry, nepoznam nikoho kto by "prestupil" z odboru do odboru. Ak aj ano jednalo sa o novostudiu+nove prijimacie konanie

janinah
3. apr 2014

@darinka60 chápem,že máš o ňu starosť,tiež som tým prešla....ale nechaj všetko na jej rozhodnutí a ona nech si hľadá info,na soc. sieťach mladých to len tak fičí,čo ty budeš zisťovať tri dni,to oni zistia za hodinku 😉 nech sa rozhodne akokoľvek,tak ju ako rodičia podporte.....

sissy27
3. apr 2014

@darinka60 prikláňam sa k názoru, nech si dcéra pozisťuje sama, aby potom nebolo na teba zle, že si jej podala nedostatočné info a tá nová škola zase nie je podľa jej predstáv a zase tam niečo nie je dobré a zase chce prestúpiť inam...
a s tou podporou - áno, človek má podporovať svoje dieťa, ale odtiaľ potiaľ... nepíšeš, v ktorom ročníku je dcéra, či tento predmet má len jednorazovo alebo ho bude mať počas celého štúdia... ale možno by rodičovská podpora mohla vyzerať aj tak, že budete trvať na tom, aby školu dokončila a naučila sa trošku aj zabojovať a nie že toto mi nejde, nebudem sa s tým babrať, radšej idem inam, kde to bude ľahšie... lebo ani nevieš ako a máte doma večnú študentku, ktorá ešte v 30 rokoch "sa bude hľadať" ... veď nemusí skončiť školu s červeným diplomom, a myslím, že všade sa nájde niečo, čo nesadne človeku na 100%, či je to škola, zamestnanie, kolektív a neutekáme hneď odvšadiaľ...
ale samozrejme, ty si poznáš dcéru najlepšie, vieš, koľko času, energie a snahy investovala

matozazzo
3. apr 2014

@darinka60 Ahoj, poradim len za seba... Tiez som zacala studovat mat-fyz ale nebolo to to, co som chcela, tak som si sama pozistovala, ako sa da prestupit, co mi uznaju, co nie, co by ma bavilo a prestupila som s tym, ze v niecom som pokracovala a nieco mi uznali a zvysok som robila 2 rocniky naraz. No, nebolo to lahke, mala som 15 skusok za semester... ale zvladla som to. Nikto mi neradil, mamke som sa s tym zmienila, ale odhovarala ma. Ak chces, porozpravaj sa s dcerou ale vybrat si musi ona sama. Inak skolu nedokonci. Inak u mna bola podmienka, ze musim ukoncit 1.rocnik a tak som prestupila...

darinka60
autor
3. apr 2014

@sissy27 je v 1 ročníku,tento predmet programovanie bude mať aj v dalších ročníkoch,podla toho ako reagovala tak si myslím,že má to všetko pozisťované ,to len ja si tak pre seba a manžela zisťujem aby sme vedeli ako máme s nou cez víkend hovoriť...asi ako píše janinah ostáva nám ju len podporiť,

darinka60
autor
3. apr 2014

@eeffka ved aj ona chcela prestúpiť na ekonomiu v KE ,len kým sa akože rozhodla prešvihla termín na podanie prihlášky,dnes sa ide na študijné popýtať ako by to bolo s uznaním skúšok a máš pravdu je dospelá,má sa rozhodnúť sama,aj vybaviť sama,len vieš to je taká 1 prekážka v jej živote a odrazu rodičia čo s tým pomáhajte

sissy27
3. apr 2014

@darinka60 ja by som ju tiež podporila... ale s nejakou podmienkou, že nebude si z toho robiť holubník a meniť školy vždy keď sa jej niečo znepáči...

darinka60
autor
3. apr 2014

@sissy27 tak to si ona veľmi dobre už uvedomuje,tiež nemám doma tlačiareň na peniaze,ja som jej odmalička sporila tzv,študijné sporenie,ešte taam má peniažky ,teda nech skúsi ale toto je už to posledné čo pre nu urobíme s manželom..v KE to mala ako sa povie "zarohom" a teraz sa bude blbá terigať cez pol republiky do ZA na intrák,ona bola minulý rok prijatá na 3 školy bez skúšok -na 2 ekonomiky a tuto čo teraz chodí,samozrejme si nedala poradiť ,vybrala si čo si vybrala,

adeala
3. apr 2014

@darinka60 no tak teraz preruší štúdium, než znovu nastúpi do školy bude pracovať - aspoň získa nejakú prax, to je tiež dôležité. A či dokončí školu, keď bude mať 23, 24 alebo 25, to už taký rozdiel nie je, hlavne, že ju to bude baviť a nebude sa tým zbytočne trápiť a stresovať.
Inak niektoré skúšky by jej mohli uznať - napr. mikro, makro, matiku a nemusela by tie predmety opakovať.
Inak, čo sa týka tej Žiliny - budem k tebe úprimná - jedna kamarátka ju teraz dokončila a druhá tam študuje v 3. ročníku a obe tvrdia, že.. no, nie je náročná. V BA a NR je určite lepšia. A ešte ja vždy a všade odporúčam svoju školu - VŠE v Prahe, je super 🙂

hviezdicka111
3. apr 2014

tak kvoli problemu s jednym predmetom by som rozhodne skolu nemenila....navyse, predmety takehoto typu sa vyskytuju aj na inych skolach...v prvom rocniku su tieto predmety dost bezne....
a kde je zaruka, ze na inej skole nebude problem so ziadnym predmetom? Ja by som toto vobec neriesila, je to bezny vysokoskolsky zivot, ze obcas skuska, alebo len obycajny zapocet z niektorych predmetov sa zhana tazko... navyse, toto je stres dopredu, podla mna aj uplne neopodstatneny, kedze ostatne znamky ma a-cka, b-cka....
a ako priklad...ja som kazdy semester fnukala nad nejakym predmetom a myslela si, ze budem prenasat do dalsieho rocnika – nikdy k tomu nedoslo...brat kvoli par premetom hukal po celej rodine a aj napriek tomu vystudoval....
a keby som ja riesila taketo problemy, tak hladam novu VS asi kazdy semester 😀 😀 😀

sigma510
4. apr 2014

Toť môj názor a skúsenosti. Ja som začala minulý rok študovať v Nitre, a teda tiež som sa veľmi do môjho odboru netrafila, aj keď som zrovna vedela, čo sa tam vyučuje, nenaplnilo to moje očakávania. Predtým som sa chcela dostať do Žiliny na VŠ a to sa mi podarilo až ako prváčke v Nitre. Čiže postup bol asi taký, že som chodila do NR, a keď sa podávali prihlášky, podala som si do ZA, v Nitre som normálne dochodila ročník a keď ma vzdali do Žiliny, iba som si vybavila papierovačky (že nemám podlžnosti voči intráku, knižnici a pod.) poslala som to na študijné so žiadosťou o ukončenie štúdia a už mi iba prišiel papier zo školy že som bola vyradená. Od septembra som nastúpila do prvého ročníka v ZA. Čo sa týka intrákov, zvykne si. Intráky sú po rekonštrukcií a býva sa bunkovým systémom 3+2 spoločná chodbička s umývadlom+ WC-ko na bunke, nový nábytok, sprchy na chodbách ale tiež po rekonštrukcií a cena sa pohybuje okolo 45 €, za tú cenu a na slovenské pomery je to luxus. Izby sú troška menšie, ale dá sa to v pohode, keď si to trošku dodizajnuje človek, je tam vcelku útulne. Čo sa týka ekonomiky v ZA, moc ti neporadím, nepoznám odtiaľ zatiaľ nikoho... Ak však prestúpi, počítajte s tým, že to čo si "nadrobí" si aj zaplatí, keďže štandardná dĺžka štúdia na Bc.stupni sú 3 roky, to čo bude mať naviac bude mať spoplatnené, treba si aj to radšej dopredu pozrieť aby ste neboli potom prekvapení, ale čo sa týka Žiliny, tie ceny tam nie sú až také horibilné ako inde. Je však aj možnosť, že jej uznajú predmety a bude robiť iba rozdielové skúšky alebo niečo na ten spôsob, to už si ale treba zavolať na študijné alebo tam zájsť osobne a poinformovať sa, to má každá fakulta inak. Snáď som pomohla

tajka1986
4. apr 2014

@darinka60 možno to vyznie bezcitne, ale trápenie a plač k tomu jednoducho patrí. Na každej výške natrafíš na niečo, čo ti pôjde menej a nebude to hneď za A. Ja viem o tom svoje..Koľkokrát som doma plakala ako sprostá že tomu nerozumiem, že to nedám ani na X-tý pokus, ale človek sa jednoducho zatne a ide to. Musí. Jednoducho musí. Ja som v takejto chvíli myslela hlavne na to, čo všetko už za sebou mám a jednoducho kvôli nejakej blbej matike alebo štatistike nezahodím roky tvrdej driny. A to vravím o predmete že bol na prd. Keď ešte natrafí na profáka, ktorý jej to nedá len preto, že sa zle vyspal, nie preto že by nevedela...Držím prsty, určite to zmákne 🙂

annaholovkova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sis789
28. apr 2014
Používateľ sis789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sis789.

Ahoj darinka... fuha, toto je veru nepríjemna situacia, ale si užasna, že ju podporuješ a nenutiš pokračovať.... podľa mna su aj tak najdôležitejšie jazyky (najma angličtina) a príležitosti, ktoré škola ponuka... moj synovec je na manažnemte tu - http://www.unyp.cz/ a je nadšený...precestoval vdaka škole pol sveta, angličtinu ma excelentnu a ešte k tomu ekonomiku...