Aký zmysel má nahlasovanie trvalého/prechodného pobytu?

sivana09
18. sep 2019

Pozrela som si vsetky kategorie diskusii a zistila som, ze to sem vobec nepatri lebo tu vyhovujca kategoria ani nie je :D ale predsa, je tu kopec mladych zien, mozno niekto mate skusenost...
Moja otazka znie, aky je pre cloveka zmysel hlasit sa na prechodny/trvaly pobyt v pripade že vlastnim dve nehnuteľnosti. Jedna je v Bratislave, kde mam trvaly pobyt a nechcem si ho menit, pretoze je pre mna vyhodne riešiť vsetky urady a lekarov tam, kedze tam aj pracujem a som tam skoro kazdy den..
Druhu nehnuteľnosť vlastnim mimo Bratislavy, kde aj naozaj zijem uz par mesiacov, ale trvalý pobyt si tu nahlasovat nechcem... Co sa pre mna zmeni tym, ked si mimo Bratislavy nahlasim prechodny pobyt?
Na internete som tuto temu nasla riesenu v podstate len v pripade cudzincov, pripadne podnajomnikov..

migifie
18. sep 2019

@sivana09 neviem,co je podľa právneho poriadku,ale ked som žila u môjho manžela,kym sa nam staval dom,tak som si nemenila ,,rodičovskú" adresu,lebo co som potrebovala vedela som si vybaviť v mieste trvalého bydliska,hoci som tam nebola,tolko človek vie tam zájsť,potom su okolo toho papierovacky...teraz uz ked sme sa nasťahovali do domu,tak uz sme si trvalý pobyt zmenili obaja...

sissy27
18. sep 2019

@sivana09 trvalý pobyt má evidenčný charakter. Ak ti vyhovuje vybavovať si administratívu v BA, chceš mať bratislavské špz a chceš aby tvoje podielové dane zostávali v BA, tak nemusíš nič riešiť. Problém môže nastať ak budeš chcieť dať dieťa zapísať do inej škôlky ako tam kde máte TP, prípadne lekár / zubár ťa nemusí zobrať lebo má plno a ty k nemu podľa adresy nepatríš.

pininka1
18. sep 2019

Tak napr ak ti majú posielať niečo z úradu aby sa to k tebe nedostalo po týždni keď prídeš na druhú nehnuteľnosť.

3009
18. sep 2019

@sivana09 dnes je to dosť bežný jav, že ľudia vlastnia viac nehnuteľností a iba v jednom môžeš mať trvalý pobyt. To je tam, kde chceš aby si mala ŠPZ, lekára - niekedy ak má plno neberie mimo obvod, úrady - čo si vybavuješ a pod. V druhej máš prechodný pobyt.

erikavesela
18. sep 2019

Ked vlastnis viacero nehnutelnosti, mas moznost si vybrat, kde chces mat tp..tam idu tvoje podielove dane, niektore listiny su posielane len na tp, niekde mozes uviest korespondencnu adresu...zapis dietata do skolky nie je podmieneny tp..to je podla vyjadrenia prokuratora ..ale zapis dietata do skoly uz ano...deti su rozdelovane do skol podla tp, podla tp mas spz a vacsinu lekarov, pretoze maju plno a v ba beru hlavne podla rajonizacie...