Znaky v tehotenskej knižke. Čo znamená BPP?

anetta
23. aug 2006

ahojte kocky,,chcem sa spytat,co znamena BPP?

garonka
4. jan 2010

adelaine i ja som prvomaminka a bojím takisto ah jaj a ako 😔 ja sa už skoro všade sledujem 🙂

zuzulak
12. jan 2010

Ahojte, som prvomamina tiez a jasne, ze mi neboli jasne vsetky znacky a skratky v materskej knizke 🙂 Ale nasla som tento link, tak pripajam
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1457/te...

okrem toho, mozu mi niektore maminy poradit? som v 21+4 a babätko sa mi zda dost velke. Lekar nic nehovoril, ani sa necudoval, ale podla prispevkov...neviem. maly ma rozmery:
BPDxFOCD 53
TADxAPD 184
FL 35
a odhad vahy 501 g
Dakujem

vefi89
13. jan 2010

Zuzu, keď sa pozerám do sprievodky Sona z 20tt, tak sa mi zdajú rozmery normálne. Bábätko rýchlo rastie.
ja som bola na sone 20+0 a mám napísané:
BPD 40
FL 24 😉
neboj, keby to nebolo oki, dr. by ťa upozornil

zuzka1008
11. mar 2010

Ahojky, neviete mi daktorá poradiť, čo znamená CS:0 to bol 16tt, a v dalšej poradni som mala CS: 1 v 18tt

mirka12011
11. mar 2010

mne sa zda ze je to placenta a jej dozrievanie no ja mam stale 0 ty uz mas 1? 😅 ty si rychla hihi

vefi89
11. mar 2010

to je cerikálne skóre, to znamená, že sa ti začína znižovať krčok

mirka12011
11. mar 2010

vefi ta my sme dobre kazda daco ine, ale mne dakto hovoril ze to dozrievanie placenty 😅 no neviem mozno kecam 😝

vefi89
11. mar 2010

píše sa tu o tom asi 2 strany dozad, takže to nebolo z mojej hlavy 😀 😀 😀

mirka12011
11. mar 2010

😉 jajaja ta to preto si taka mudra 😝 zartujem hihi no ja mam stale 0 tak to je asi dobre hii

zuzka1008
11. mar 2010

tak diky baby, každa mala asi trocha pravdu 🙂

Cervikálne skóre
sa snaží objektivizovať nález (zrelosť krčka) pri vaginálnom vyšetrení. Stav sa hodnotí v týchto charakteristikách:

dĺžka,
dilatácia (otvorenie krčkového kanálu),
orientácia (dorzálna je dozadu - ku kostrči, mediálna je v strede a anteriórna je dopredu - k lonovej kosti),
konzistencia (tuhosť),
cerviko-korporálny uhol (je to hodnotenie strmosti zúženia v oblasti vnútornej bránky krčka),
naliehanie (je to vzťah najnižšie položenej časti plodu, najčastejšie hlavičky k panvovému vchodu).

Hodnota môže mať 0, 1 alebo 2 body. Teoreticky je možné nazbierať 12 bodov. Na začiatku tehotnosti je väčšinou cervikálne skóre 0 a na konci 9. V tehotenskej knižke je uvedená maximálna tolerancia pre jednotlivé týždne tehotnosti, špeciálne pre prvorodičky (primi) a pre viacrodičky (multi).

mirka285
11. mar 2010

ja mam CS 3,to je zle?

sonidlov
23. apr 2010

Ahojte, prosím Vás možno mi budete vedieť poradiť. Som v 12tt a dnes som bola na sono a doktor mi napísal do knížky nepriaznivá poloha , nevie čo to je?som silnejšej postavy može to byť aj tým?

katarina.banska
27. apr 2010

ahojte,viete mi niekto napisat aky je normalne hodnoty tych skratiek co mame v knizkach?
lebo skratky si viem kuknut co znamenaju, ale uz to aku maju hodnotu tak to neviem... ☹
dakujem

mirip
27. apr 2010

mirka v 31tt ani nie cs 3 teda cervix skore znamená že si už otvorená na 1 a pol prsta, sonidlov to netuším ale priaznivá poloha je hlavičkou nadol alebo hlavičkou hore, aké hodnoty máš namysli katarinka????napíš konkrétne o akú ide

lenkaaninka
4. máj 2010

ahojte tak ja mám v knižke že cervix 2,5 cm a to mi tam píše od začiatku a neviem čo t o znamená

katarina.banska
4. máj 2010

ahoj mirip, prepac ze tak neskoro :(
tak vcera som dostala vysledky a mam : ery 3,26 , Hb 9,9 Ht 30,2 Le 10,2 a Tr 248
a vobec neviem ci su tie vysledky v norme. mozes mi prosim ta napisat ci su v pohode? dakujem krasne 🙂

mirip
4. máj 2010

tak to máš z krvi výsledky, býva na výsledkoch aj hodnota kedy je od-do dobre takže
ery -erytrocyty - od 4,20 do 5,40 je dobre tak to máš málo to sú červené krvinky takže si chudokrvná a to je v tehu bežné možno dajú nejaké tabletky a aj leukocyty a trombocity sú ok

katarina.banska
5. máj 2010

dakujem ti ,no ja som nevidela tie hodnoty, ake by mali byt, v knizke mam napisane len tie moje.
tak este raz vdaka pomohla si mi

mirip
5. máj 2010

nie je zač, aj nabudúce 😉

fatimuska
20. máj 2010

ahojte, chodí sem ešte niekto? ak mi v 38tt, napísali IPP AU: RI 0,67, je to v poriadku? ďakujem

ninkaa89
11. jún 2010

Ahojte, co znamena v kolonke Poloha / postav.: HL / 1.
Dakujem 😉

nibiru
13. jún 2010

hlavickou dole 🙂 ja som sa na to pytala doktora kedze tam napisane to iste 🙂

ninkaa89
14. jún 2010

jeeej, diky nibiru 😉

luciaj
10. aug 2010

Ahojte, neviete, kde by som nasla priemerne hodnoty BPD, AC ... v 31 tt? dik

gresa
23. aug 2010

Ahojte, neviete čo znamená krčok 2,5 cm, branka 2 cm, hl nalieha? Som v 21 tt, dík

mirkacik
18. sep 2010

ahojte.viete mi poradit,co znamena v tehot.knizke pod subjektivne tazkosti skratka:bene,CSO?

tereza79
21. okt 2010

Po potvrdení tehotenstva vám váš gynekológ vystaví tehotenský preukaz. Bude to oficiálne potvrdenie o tom, že naozaj o niekoľko mesiacov privediete na svet dieťa. Noste ho stále zo sebou, lebo v ňom budú zaznamenané všetky dôležité údaje o vašom tehotenstve: predpokladaný termín pôrodu, dátum nástupu na MD, zdravotné komplikácie, krvný tlak a podobne.

Čo znamenajú značky v tehotenskej knižke

Tehotenská knižka má niekoľko strán a je v nej množstvo údajov o vašom zdravotnom stave. Nie všetky vám môžu byť jasné, a preto vám niektoré na prvý pohľad nezrozumiteľné skratky, objasníme.

RA: rodinná anamnéza (údaje o závažných ochoreniach v rodine).

OA: vaša osobná anamnéza (údaje o ochoreniach, ktoré ste prekonali alebo ktorými trpíte, a operácie, ktoré ste podstúpili. Najviac vás môžu ohroziť choroby srdca, vysoký krvný tlak, endokrinné ochorenia vrátane cukrovky, choroby pľúc, pečene, močových ciest, choroby a úrazy chrbtice a panvy), akékoľvek brušné operácie

AA: alergická anamnéza – alergia na lieky a potraviny

Ab. rok/g.m.: samovoľné potraty – rok, kedy sa udiali (g.m. gestačný mesiac – dĺžka tehotnosti v mesiacoch, kedy sa potrat udial)

UPT: rok/g.m.: umelé prerušenia tehotnosti, rok, kedy boli vykonané a dĺžka tehotnosti v mesiacoch;

PM: dátum prvého dňa poslednej menštruácie.

Cervikálne skóre: bodovanie vlastností maternicového čipku, ktoré určia pripravenosť krčka maternice na pôrod.

CI nad MT: cervikálne skóre (index), je väčšie ako maximálna tolerancia a tehotná by mala byť vyšetrená v ambulancii pre rizikové tehotné

OP: ozvy plodu (v termíne pôrodu od 120 – 160 úderov za minútu).

TAC: Transabdominálna amniocentéza

CRL – cranium rumph lenght: dĺžka plodu od hlavičky po zadoček (meria sa do 15. až 16. týždňa).

KS + Rh muža: krvná skupina partnera – otca dieťaťa;

Protilátky: u Rh negatívnych matiek, ktoré majú Rh pozitívnych partnerov, sa robí trikrát za tehotnosť odber krvi na zistenie eventuálnej tvorby protilátok proti Rh faktoru;

Lues 2 x:odber krvi na zisťovanie syfilis

HIV: odber krvi na pozitivitu HIV;

HbsAg: zisťovanie prítomnosti žltačky typu B;

TOXO: zisťovanie protilátok na toxoplazmózu;

Screening GDM: vyšetrenie krvi na tehotenskú cukrovku;

MOP p.p.: mikróbny obraz pošvový – vyšetrenie náteru pošvy pod mikroskopom;

Str. agalactiae: vyhľadávanie prítomnosti streptokoka skupiny B v pošve

TK: krvný tlak

P: pulz

FHR: reakcia srdca plodu

Bpn: bez patologického nálezu

B: bielkoviny (B +/- = bielkoviny v moči prítomné/neprítomné)

H: hnis

GLYKÉMIA: hladina cukru v krvi

Rh: Rh faktor

EKG: elektrokardiografia, kontrola pravidelnej činnosti srdca

CTG - kardiotokografia - kontrola činnosti srdca plodu a kontrakcií maternice

AS: akcia srdca

OPP/OPN (OP+/-): ozvy plodu počuteľné/ nepočuteľné; približne od 14. týždňa

OPPP: ozvy plodu počuteľné, pravidelné (srdce dieťatka pulzuje takmer dvakrát rýchlejšie ako srdce budúcej mamičky- približne 140 úderov za minútu, mamička má cca 72 úderov za minútu)

Ceph: cefalická poloha – hlavičkou nadol

PPH - poloha pozdĺžna hlavičkou

Vx: vertex – hlavičkou nadol

Kp: koncom panvovým – hlavičkou nahor

L: pozdĺžna poloha plodu

APAD: predozadný priemer bruška plodu

TAD: priečny priemer bruška plodu

AC: obvod bruška plodu

HC – obvod hlavičky plodu

BPD: biparietálny priemer - vzdialenosť temenných kostí hlavičky plodu

SF: vzdialenosť medzi symfýzou (lonová spona) a fundusom (dno maternice); udáva sa v centimetroch a vyjadruje mieru rastu maternice; meria sa od horného konca spony po oblasť, do ktorej dosahuje maternica; dá sa z nej odhadnúť postup tehotnosti

PRIMI: gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát

MULTI: gravidita – žena, ktorá už rodila

1 para: primipara, prvorodička

0 para: nulipara, nerodička

OTP: očakávaný dátum pôrodu

TP: termín pôrodu

Trim: trimester

RG: riziková gravidita

SC (s.c.) : cisársky rez (sectio caesarea)

Cx: krčok maternice

PPK: pôrod panvovým koncom

PVE - pôrod vákuumextraktorom

Forceps - pôrod kliešťami

l81
9. nov 2010

Ahojte, viete mi niektora poradit, co znamena pri kolonke: pohlavie dietata: DCK 40?

5ulka
25. jan 2011

chcem sa opýtať v tehotenskej knižke pri pohlaví dietata mám + to co znamená?