Znaky v tehotenskej knižke. Čo znamená BPP?

anetta
23. aug 2006

ahojte kocky,,chcem sa spytat,co znamena BPP?

zuzitka
10. júl 2009

hi hi .... 35tt si tehotná a ešte si nezistila, čo to znamená? 🙂

34 týždňov + 5 dní
30 týždňov + 4 dni

hankaaa1
5. aug 2009

ahojte tehulky,

prosim poradte, v tehotenskej knizke mi Dr. uviedol CS 6, neviete co to znamena?
Som v 40 tt, je to Ok?
Inak o dva by som mala rodit, a Dr. hovoril ze ani nahodou to u mna nevyzera , ze by som sa chystala na porod, asi ani v priebehu tyzdna ☹

anettad
5. aug 2009

CS znamena cervikalne skore, tzn tvoj krcok maternice, a pri 6 by si mala byt uz otvorena, tam je uz asi krcok skrateny odost. Drzim ti palce. 😉

hankaaa1
6. aug 2009

anettad, dakujem velmi pekne,

CS 6 mam v TK uvedene uz od 37 tyz.,
,no nebola som si ista,ci je to v poriadku
lebo dr. sa to nejako nezda, a hovori stale , ze mala je prilis vysoko
a ze na porod to tak skoro nevyzera

anettad
6. aug 2009

hankaaa este ti mala moze klesnut, aj v den porodu, Uzv ti robil? Moznoze ju nepusti pupocna snura, trvaj na tom nech ti spravi ultrazvuk. 🙂 Bude to v poriadku. 😉

hanam
6. aug 2009

ja ked som mala 6 rodila som az o 3 tyzdne, takze klud nemusi to byt este kriticke 😉

hankaaa1
6. aug 2009

anettad,

aj mna uz napadlo, ze moze byt nejako zakliesnena, lebo je sice hlavickou dolu, ale je skrizena, co hovoril ze nie je dobre.
ultrazvuk mi dr. v nemocnici vobec nerobil, a odisiel na dovolenku , objednal ma na vysetrenie az buduci tyz. /11 dni po poslednej prehliadke/, Co si myslim, ze kedze v tom case to uz bude skoro tyzden po termine porodu nie je uplne celkom ok.
Moj sukromny gynekolog mi robil posledny krat ultrazvuk, aj vsetky vysetrenia, staral sa naozaj ukazkovo,no v nemocnici to beru ako na beziacom pase, pokial sa nespytam, su este aj skupi na slovo,
Manzel ma znamu doktorku na Kramaroch, mam k nej zajtra prist , spravi mi ultrazvuk a tak, takze uvidim.

hanam... ja uz by som rada rodila aj hned, kedze v sobotu mam termin porodu..

anettad
7. aug 2009

hankaaa drzim ti palcekyaby si uz mala bambulku v naruci, potom daj vediet 😉 paa

vefi89
7. aug 2009

baby, viete mi poradit, ake prvotne vysetrenia sa robia ? lebo moj lekar je dost lajdak a s tymi dokrotmi to u nas nevyzea dobre....len sa chcem istit, ze to bude ok, ze nespravi daku chybu

hankaaa1
7. aug 2009

ahoj vefi,
mne dr.najprv spravil ultrazvuk cca 11tyz.t( z vnutra, lebo klasickym by este nic nevidel) a nechal bi spravil kompletne biochemicke vysetrenie krvi ( zobrali mi na to 4 ampulky krvi), ktore sluzili na zistenie:
krvnej skupiny a taktiez tychto udajov ( mala by si ich mat vyplnene na 4 strane tehotenskej knizky ( v stlpci 12 tt)
Ery – počet červených krviniek;
Hb – koncentrácia krvného farbiva;
Ht – pomer červených krviniek ku plazme;
Le – biele krvinky;
Tr- doštičky;
HbsAg – prítomnost žltačky typu B;
a este dalsie 2 udaje mam vyplnene v TK uvedene ako RRR+TPPA-T a Anti HCV ale tie som nezistila, co znamenaju
Taktiez mi robili ( ale si nepamatam presne v ktorom tyzdni)

o-GTT – záťažový test na zistenie tehotenskej cukrovky – odber krvi z prsta po vypití vody s obsahom cukru;
a vysetrenie vaginalnej flory ( vyter)

no dufam, ze som Ti aspon trocha pomohla
🙂

zuzitka
7. aug 2009

okolo 16tt by ti mali robiť tripple test na vrodené vady /AFP/ ... to tiež z krvi

okolo 20tt bz ti mali robiť morfologický ultrazvuk, kde merajú miminko, pozerajú, či sú vyvinuté všetky orgány, či je chrbtica ok, atd. malo by to trvať aj 15-20min 🙂

a potom ten test na cukrovku okolo 28tt 🙂

zuzitka
7. aug 2009

9-11 týžden sa považuje za ideálny na prvý tehotenský ultrazvuk. Plod je už dostatočne veľký na presne merania a teda na určenie dľžky tehotenstva. Toto je zvlášť dôležité v prípade, ak nevieš alebo si si nie istá dátumom tvojej poslednej menštruácie.

Medzi 15. až 20. týždnom sa robí prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus), Trizomiu 18, Trizomiu 13, rázštepy neurálnej trubice a brušnej dutiny a iné zriedkavé genetické choroby. Robí sa pomocou tzv. quadruple (alebo triple) screen, kam patri MSAFP (Maternal Serum Alfa-FetoProtein), estriol, hCG a protein inhibin A. Vypočítava sa pomocou počítačového algoritmu založeného na maminom veku, váhe, rase a dĺžke tehotenstva.

V prípade, že je tento test pozitívny, tvoj doktor ti ponúkne amniocentézu a ďalší ultrazvuk na potvrdenie alebo vyvrátenie vrodenej vady. Tento test je možné robiť len v danom rozmedzí (15-20 týžden), takže ak v tomto čase nenavštíviš svojho doktora, neskôr už tento test nebude možný. Mnoho žien však tento test odmieta s tvrdením, že bábätko donosia až do pôrodu, aj keby malo mať nejakú vrodenú vadu.

zdroj: http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=7

zuzitka
7. aug 2009

Vyšetrenia v tehotenstve

I. trimester

* Potvrdenie tehotnosti: ultrazvukovým vyšetrením je to možné cca od 5.-6. týždňa, následne je nutné potvrdiť vitalitu plodu nálezom srdcovej aktivity plodu cca do 10. týždňa, ďalej sa potvrdzuje určením hladiny HCG hormónu a vaginálnym vyšetrením.
* Krvné testy: a) Krvná skupina a Rh faktor – u žien s Rh negatívnym faktorom je treba vyšetriť aj Rh faktor otca pre možné riziko ohrozenia plodu v neskoršom období, b) počet červených, bielych krviniek a doštičiek, c) biochemické parametre krvi, hladina cukru, tukov, železo, vápnik, soli, atď…, d) testy na HbsAg (infekčná žltačka typu B), BWR (syfilis), toxoplazmózu, HIV, príp. rubeolu (ide o ochorenia, ktoré by mohli spôsobiť vážne poškodenie plodu);
* Vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu, bielkovín, baktérií (odhalí skrytú cukrovku, ochorenie obličiek, infekcie)
* Iné vyštrenia: meranie krvného tlaku, hmotnosť, výška, hmotnostný prírastok, opuchy na dolných alebo aj horných končatinách (obvykle sa objavujú až v neskoršom období tehotenstva) Výtery z pošvy a krčku, aby sa určil typ mikróbov tu prítomných, príp. infekcia.

II. trimester

* Po 15. týždni sa určuje hladina AFP (alfafetoproteín) ako skríning vrodených vývojových chýb a genetických ochorení
* V 18. týždni u viacrodičiek a v 20. týždni u prvorodičiek sa zaznamenávajú údaje o prvých pohyboch plodu
* V 18.-20. týždni sa robí aj druhé ultrazvukové vyšetrenie (určuje sa presnejšie vek plodu, primeranosť rastu, pohyby, spresňuje sa termín pôrodu, pátra sa po vrodených vývojových chybách, vyšetruje sa krčok, placenta, jej poloha, veľkosť, určuje sa množstvo plodovej vody)
* Od 18.týždňa sa pravidelne robí gravidometria – t.j. meria sa vzdialenosť vrcholu maternice od lonovej kosti. Táto vzdialenosť sa značí do grafu a hovorí o raste plodu a sleduje odchýlky od normy
* V 20. týždni je možné zachytiť stetoskopom ozvy plodu
* pri každej návšteve v poradni sa vykonáva obvykle aj vaginálne vyšetrenie, určí sa pevnosť krčku, jeho dĺžka, poloha, čo sa zapisuje ako CS (cervikálne skóre), ktorého hodnota je typická pre konkrétny týždeň tehotnosti. Zaznamenáva sa aj hmotnostný prírastok, opuchy, subjektívne obtiaže, meria sa tlak krvi, vyšetruje sa moč.
* Opakovane sa vyšetruje krvný obraz, hladina cukru v krvi a BWR reakcia.

III. trimester

* V 28.týždni ak je matka Rh negatívna, sa vyšetruje opakovane krv na prítomnosť Rh protilátok
* V 30. týždni sa vykonáva orálny glukózotolerančný test (oGTT): pacientka vypije koncentrovaný roztok glukózy a následne sa v jej krvi a moči sleduje hladina cukrov v presne určených časových intervaloch. Takto sa dá odhaliť skrytá cukrovka alebo porucha glukózovej tolerancie.
* V 30.-32. týždni sa robí tretie ultrazvukové vyšetrenie: určí sa poloha plodu, kontroluje sa akcia srdca, sleduje sa vyvinutie jednotlivých orgánov, kostí, meria sa množstvo plodovej vody, určí sa poloha, veľkosť a funkčnosť placenty, spresňuje sa termín pôrodu.
* V 34. týždni sa opakuje vyšetrenie Rh protilátok u rizikových žien.
* V 36. týždni sa opakuje ultrazvukové vyšetrenie tak ako v predchádzajúcom prípade, nerobí sa však vždy a všade.
* opakovane sa vyšetruje vaginálne krčok maternice, určuje sa CS. Pri každej návšteve je nutné merať tlak krvi, hmotnosť, sledovať ozvy plodu, jeho rast, neskôr zostup plodu, hľadajú sa opuchy na končatinách matky.
* Od 36.týždňa by mala tehotná navštevovať zariadenie, kde sa rozhodla rodiť, do poradne chodí každý týždeň, plánuje sa pôrod.

zdroj: http://primar.sme.sk/c/4116772/vysetrenia-v-teh...

vefi89
8. aug 2009

baby dakujem vam velmi pekne a cenim si, ze pomahate 🙂
Tehulkam prajem krasne a zdrave deticky, mamickam posluusne deticky a ostatnym skore tehotenstvo 😀

vefi89
8. aug 2009

A prosim vas, neviete co este znamena, ked mam v knizke na EKG napisane:
-Vyssie TV3-V6
-Fv83/min
lebo nie som si ista, ci je to ok, alebo ma ma zaliat hroza a strach

anettad
8. aug 2009

aky zaver je na ekg? Fv je pulz, 😉

vefi89
8. aug 2009

Neviem este, ved to, ze na dalsiu poradnu idem az posledny august

mataklinec
11. aug 2009

Ahojte mohla by som vas poprosit, ci by sa tu nenasla mamicka, ktora bola na sone v 20.tt a nemohla by si somnoou porovnat tie rozmery baba. ja totiz cakam stvrte, a pri dvoch som musela od 7 mesiaca lezat v nemocnici co boli strasne malicke, zatial sa doktor nevyjadril nic, ale mam strach. dakujem. 🙂 🙂

liki205
12. aug 2009

jak pozerám tak pozerám, ale nikde nevidím vysvetlenie skratky ☹ HC neviete mi povedať čo to znamená?

miau
14. aug 2009

nemali ste nahodou niektora v moci nieco s bielkovinami? ja to mam v knizke zapisane pod mocom ako B+, nema tiez niektora z vas s tym skusenost? dakujem

lubkaaa
14. aug 2009

mataklinec: FL 30, BPD 48

byggyt
14. aug 2009

mataklinec- ja som mala FL 33 a BPD 48

vefi89
19. aug 2009

miau, ja som pred otehotnenim mala tiez bielkovinu v moci, a nic mi s tym nikto nespravil
Bielkoviny sa močom vylučujú aj u zdravého človeka, ale len vo veľmi malom množstve (0,3g/deň). Papierikovým testom hodnotíme 5 stupňov výskytu bielkovín (negatívny, stopy, 1., 2., 3. stupeň), pričom stopy sa môžu vyskytnúť aj u zdravého človeka. Falošne pozitívny (papierik ukáže napr. stupeň 1 a v skutočnosti tam proteíny nie sú) výsledok môžeme dostať pokiaľ sa v moči nachádzajú baktérie (za normálnych okolností je moč bez baktérií, ku kontaminácii môže dôjsť tak, že sa do neho dostanú baktérie z močovej rúry – preto sa na test používa tzv. stredný prúd moču), krv, niektoré zlúčeniny amoniaku, niektoré lieky (cefalosporíny, sulfonamidy, penicilín).

Proteinúria (bielkoviny v moči) na vyskytujú najmä pri: chrípke, horúčkových stavoch, vplyv môže mať aj výrazná hyperlordóza, tehotenstvo, extrémne fyzické zaťaženie (teda u nás môže byť mierna proteínúria úplne normálna), anémia, srdcová nedostatočnosť, vysoký krvný tlak, často sú dôvodom poruchy a choroby obličiek, nádory, trombózy v cievach obličiek...
Tak si vyber :o)

vefi89
19. aug 2009

liki205, uz to tu odznelo, je to obvod hlavicky.
viac tuu http://www.nasarodina.sk/magazin/modules.php?na...

vasko
19. aug 2009

ahojte, prosim vas, co znamena GSD 8.6, viem, ze je to velkost zltkoveho vaku, 8,6 je velkost ? akemu tyzdnu to asi zodpoveda ? ja som totiz otehotnela hned po prvej menstruacii po porode a predtym sommala cyklus nepravidelny, tak ani neviem povedat, kedy som ovulovala..

miau
19. aug 2009

vefi - dakujem 🙂
u mna sa im to ukazalo aj pri odbere mocu aj pri papieriku, ale vzdy mi zapisali len B+ (co je vraj najnizsi stupen) a dalej to nepotrebovlai rieist vraj to nic nie je...tak snad 🙂
akurat sa ma pytali ci mi neopuchaju nohy co neopuchaju, aj talk mam skor nizky ako vysoky tak to nechali tak...kebyze nie som tehotna to vobec ani ja neriesim ale v tehotenstve sa nejak vsetkeho obavam kvoli babatku

vefi89
19. aug 2009

miau, aj mna sa pytali pri druhej navsteve, ci mi neopuchaju nohy a teraz to mam na kazdej poradni, ze mi lekar cumi na nohy

andrejusa
24. aug 2009

ahojte, poradíte mi? čo znamenajú čísla diagnozy na PN 026.8? ďakujem za radičky

wewe4
25. aug 2009

ahojte baby, neviete aká by mala byť frekvencia srdiečka ( odozvy plodu ) v 30tt?
Aké ste mali vy? je to v knižke...
díky

adka_8
26. aug 2009

Ahojte baby,som tu pri Vas prvykrat a tiez by som sa Vas chcel SPYTAT-v teh.knizke tam kde su subjektivne tazkosti mam napisane-MOP( rimska cislica) 2 CS-5,48 sledovat hovori Vam to nieco? a pri naliehani mam hl-to znamena,ze mi tlaci hlavickou na krcek,nie je to podla Vas skoro?Asi aj kvoli tomu mam niekedy nehorazne bolesti dole v panve a problemy so stolicou.Vopred dakujem za vysvetlenie... 😉