Znaky v tehotenskej knižke. Čo znamená BPP?

anetta
23. aug 2006

ahojte kocky,,chcem sa spytat,co znamena BPP?

pampuliacik
4. júl 2008

ahoj lucia, aspon s niecim mozno pomozem. hodnoty Htk, Ery, Leu, Trom su ukazovatele z tvojej krvi, teda ci si v poriadku ty, ide o hodnoty hemoglobinu, cervenych krviniek, bielych, krvnych dosticiek, ci mas v poriadku zrazanlivost a tak. Vsetky hodnoty mas super, su uplne vo fyziologickom rozmedzi. Okrem toho, keby sa im nieco nezdalo, urcite by ta poslali na hematologiu. Pokial ide o BPD, FL, AC, to su skratky, ktore sa tu uz neraz riesili - hovoria o proporciach babatka, ktoremu tyzdnu to zodpoveda. BPD je biparietálny priemer = vzdialenosť temenných kostí hlavičky, AC – obvod bruška, FL – dĺžka stehennej kosti. Tvoje udaje zdpovedaju 33.tt, 34.tt a 32.tt zrejme. Ono to nebyva zvycajne uplne rovnake vsetky tie parametre- ale ako pise dadulienka, vyzera to ze babatko je vacsie stipku ako na ten 30.tt 😉
- dalej bez znamok IUGR (intrauterine growth retardation) znamena ze je vsetko OK, teda nepozoruju spomalenie vnútromaternicového rastu
- skratka LMK neviem co znamena...
Inak myslim, ze sa netreba stresovat, ak nie je nieco v poriadku, povedali by ti a urobili dalsie vysetrenia. Navyse, podla mna sa treba pytat, ako vysledky dopadli, ci uz z krvi alebo usg, ci ti to mozu vysvetlit... 😀

adulik16
28. júl 2008

Baby ,prosim Vas,neviete co znamena v knizke OP?dnes mi tam doktorka napisala 144, neviete co to znamena?Doteraz som tam mala len znak +
Som v 27 tt.

certica
28. júl 2008

adulik, ozvy plodu. zrejme frekvencia srdiecka tych 144, teda pocet uderov za minutu.

jaja257
29. júl 2008

Pampuliacik: ja by som ta chcela poprosit o radu co je to HtK a aka ma byt jeho hodnota. V mojej tehotenskej knizke mam hodnotu 42,2 a neviem sa dopracovat k tomu co to znamena.

lalitagopi
29. júl 2008

cerica, logicky by to mohlo znamenat ozvi plodu, ale ja mam pri OP cislo 152, a pri frekvencii srdca 130...pisala mi to tam ten isty den...tak tiez rozmyslam, ze co to asi je...ale asi nic take dolezite.

lucia242
4. aug 2008

ahojte mam k vam prosbu dnes som bola na ultrazvuku a lekar mi napisal toto: LMK:0,6 cm.......PL: + II, ZS......SID: 2,63....BFC: 0, enhydramnion, SC aktualne mort. nalez FF a cerebellum a cyst. magna -BPN daKUJEM

lenkaaa
24. okt 2008

nevi nekdo co znamena v kolonce poloha plodu znacka PP+ ??? nikde to nemuzu najit ☹

zuzula25
24. okt 2008

PP to su pravdebodobne pohyby plodu

lenkaaa
24. okt 2008

hmmm, to jsem se taky docetla, jenomze ja to mam v kolonce 'poloha plodu' tak myslim ze to bude asi nejaka poloha, ale jaka? 😕

sirinka
24. okt 2008

PP bude poloha panvou...PH je hlavickou...podla mna...vase miminka maju este nejaky cas sa otocit, v tomto stadiu je normalne, ze su dole panvou...

lenkaaa
24. okt 2008

jeeej, sirinka ked ja som asi natvrdnuta, co to je poloha panvou??

lenkaaa
24. okt 2008

aha, takze poloha panvou ze by bolo dole zadockom?

sirinka
24. okt 2008

lenkaaa ide o to, ako je babatko v maternici ulozene. do urciteho tt je to vascinou tak, ze mimi sa svojou panvou ako keby opieralo o tvoj krcok maternice, ale na porod je najvhodnejsia poloha, ked sa mimi v brusku otoci a pri krcku ma svoju hlavicku...vacsina babatiek to aj sama hravo zvladne... 😉 takze preto sa aj poloha babatka sleduje...

lenkaaa
24. okt 2008

sirinka - moc dakujem za rady! 🙂

emjee
3. nov 2008

alline • 24tt • Včera o 20:07
ahojte, viete mi poradit, v piatok som bola na sonografickom vysetreni v 22tt. Lekar meral velkost babatka a mam tam take skratky ako BPD 55, TAD 17,7, FL 39 a fakt netusim co to ma by a ci je to ok. Doktor povedal, ze vsetko je ok, ale ak by ste mi niekto vedeli napisat co to vsetko v "preklade" znamena. Dakujem

hanam
10. dec 2008

ahojte baby, co vam lekarka napisala do kolonky kolposkopia a OC v tehotenskej knizke? Ja tu mam nieco ale neviem to dobre vylustit, lebo je to strasne necitatelne napisane. Dakujem za odpoved.

petruci6
10. dec 2008

co znamena CS 2? viem,ze je to nieco s krckom

sirinka
10. dec 2008

alline tie skratky vysvteluje pampuliacik na zaciatku tejto stranky, ide o velkost babatka

petruci to by malo byt cervikalne skore, co ti povedal doki? dvojka je uz skoro otvoreny krcok, aspon podla mojej knizky.

hanam a u teba neviem, skus pozriet niekde dozadu, ci to uz niekto neriesil.

petruci6
11. dec 2008

nepovedal nic, ze som este zatvorena a este sa nic nedeje
tak som dufala,ze sa aspon !nieco" deje ked predtym som mala CS 0 a teraz CS 2,ale vcera som sa docitala,ze to skore moze byt az do CS 12? 😕

dicinka1
11. dec 2008

baby,v kolonke moc mam napisane neg....uz 2 krat..ale moc mi nikto nebral..tak preto sa cudujem,preco pisu neg. ked mi ani nebrali moc a ani netusia ze co mam s mocom.. 😀

petruci6
11. dec 2008

dicinka tak to sa opytaj sestricky, ja som do kazdej poradne musela priniest aj moc

yuyka28
11. dec 2008

ahojte 🙂 nevie niekto nahodou co znamena "bpn"?...pery bpn, branica bpn chrbtica bpn...

petruci6
11. dec 2008

bez pozitivneho nalezu
aj tu su nejake skratky:

http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=4118

sirinka
11. dec 2008

yuyka ze nemate razstep zrejme...

ikke
17. feb 2009

tanulik... • 31tt • Dnes o 11:51
prosim vas neviete mi poradit bola som na ULT ale este som nenavstivila svojho gynekologa a rada by som vedela ci je vsetko v poriadku v tehotenskej knizke mam napisane takto.
Poloha podlieha KP zadocku
BPP=74,9-28/1
FL=54,5-28/5
AC=230,9-29/1
Placenta nofunde TYPO,Morfologia plodu v norme

scandya • 28tt • Dnes o 12:01
Čo znamenajú značky v tehotenskej knižke
Tehotenská knižka má niekoľko strán a je v nej množstvo údajov o vašom zdravotnom stave. Nie všetky vám môžu byť jasné, a preto vám niektoré na prvý pohľad nezrozumiteľné skratky, objasníme.
RA: rodinná anamnéza (údaje o závažných ochoreniach v rodine).
OA: vaša osobná anamnéza (údaje o ochoreniach, ktoré ste prekonali alebo ktorými trpíte, a operácie, ktoré ste podstúpili. Najviac vás môžu ohroziť choroby srdca, vysoký krvný tlak, endokrinné ochorenia vrátane cukrovky, choroby pľúc, pečene, močových ciest, choroby a úrazy chrbtice a panvy)
Ab. rok/g.m. – samovoľné potraty – rok, kedy sa udiali (g.m. gestačný mesiac – dĺžka tehotnosti v mesiacoch, kedy sa potrat udial)
UPT: rok/g.m. – umelé prerušenia tehotnosti, rok, kedy boli vykonané a dĺžka tehotnosti v mesiacoch;
PM – dátum prvého dňa poslednej menštruácie.
Cervikálne skóre – bodovanie vlastností maternicového čipku, ktoré určia pripravenosť krčka maternice na pôrod.
CI nad MT – cervikálne skóre (index), je väčšie ako maximálna tolerancia a tehotná by mala byť vyšetrená v ambulancií pre rizikové tehotné
OP – ozvy plodu (v termíne pôrodu od 120 – 160 úderov za minútu).
Fundus – spona v cm – meranie vzdialenosti od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice pomocou krajčírskeho metra.
CRL – cranium rumph lenght – dĺžka plodu od hlavičky po zadoček (meria sa do 15. až 16. týždňa).
KS + Rh muža – krvná skupina partnera – otca dieťaťa;
Protilátky – u Rh negatívnych matiek sa robí 3x za tehotnosť odber krvi na zistenie eventuálnej tvorby protilátok proti Rh faktoru;
Ery – (erytrocyty) počet červených krviniek;
Hb – (hemoglobín) koncentrácia krvného farbiva;
Ht – (hematokrit) pomer červených krviniek ku plazme;
Le – (leukocyty) biele krvinky;
Tr- (trombocity) doštičky;
Lues 2 x – odber krvi na zisťovanie sifylisu
HIV – odber krvi na pozitivitu HIV;
HbsAg – zisťovanie prítomnosti žltačky typu B;
TOXO – zisťovanie protilátok na toxoplazmózu;
Screening GDM – vyšetrenie krvi na tehotenskú cukrovku;
MOP p.p. – mikróbny obraz pošvový – vyšetrenie náteru pošvy pod mikroskopom;
Str. agalactiae – vyhľadávanie prítomnosti streptokoka skupiny B v pošve a konečníku
TK – krvný tlak
P – pulz
FHR – reakcia srdca
Bpn - bez pozitívneho nálezu (napr. pri normálnom výsledku vyšetrenia moču)
B – bielkoviny (B +/- = bielkoviny v moči prítomné/neprítomné)
C – cukor
H – hnis
MOP – mikrobiologický obraz pošvy
GLYKÉMIA– hladina cukru v krvi
Rh – Rh faktor
Ekg – elektrokardiografia, kontrola pravidelnej činnosti srdca
Bpn – bez patologického nálezu
AS – akcia srdca
OPP/OPN (OP+/-) – ozvy plodu počuteľné/ nepočuteľné; približne od 14. týždňa
OPPP – ozvy plodu počuteľné, pravidelné (srdce dieťatka pulzuje takmer dvakrát rýchlejšie ako srdce budúcej mamičky- približne 140 úderov za minútu, mamička 72 úderov za minútu - a zvukovo pripomína cval koníčaťa)
Ceph – cefalická poloha – hlavičkou nadol
Vx – vertex – hlavičkou nadol
Kp – koncom panvovým – hlavičkou nahor
L – pozdĺžna poloha plodu
BPP – priemer hlavičky dieťaťa
APAD – predozadný priemer bruška plodu
TAD – priečny priemer bruška plodu
AC – obvod bruška ploduHC – obvod hlavičky plodu
BPD – biparietálny priemer - vzdialenosť temenných kostí hlavičky plodu
SF - vzdialenosť medzi symfýzou (lonová spona) a fundusom (dno maternice); udáva sa v centimetroch a vyjadruje mieru rastu maternice; meria sa od horného konca spony po oblasť, do ktorej dosahuje maternica; dá sa z nej odhadnúť postup tehotnosti
PRIMI – gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát
MULTI - gravidita – žena, ktorá už rodila
1 para – primipara, prvorodička
0 para – nulipara, nerodička
OTP – očakávaný dátum pôrodu
TP – termín pôrodu
Trim – trimester
RG – riziková gravidita
SC (s.c.) – cisársky rez (sectio caesarea)
Cx – krčok maternice
PPK – pôrod panvovým koncom
Ak by si potrebovala dam ti aj link na tu stranku 🙂

tanulik... • 31tt • Dnes o 12:06
a nevies mi este poradit co znamena to TYPO?a dakujem pekne za odpoved

scandya • 28tt • Dnes o 12:12
Ja sa v tom nevyznam, ale skus tuto stranku
http://primar.sme.sk/c/4116458/tehotna-caka-vas...

ikke
17. feb 2009

alexandra • 4d • Dnes o 13:21
KP je koniec panvovy
AC je obvod bruska (23cm), FL je dlzka stehenej kosti (5,4cm) a AC je priemer lebky (7,5cm). Laickym okom ak sa na tie miery pozriem, tak su adekvatne tt, mozno este o nieco malicko vacsie.

Tak sa prosim Ta nestresuj, ak by nieco ok nebolo, lekar Ta posle do nemocnice.

agly
27. feb 2009

Ahojte.Som v týždni 19+6.Dnes mi robili sono a mám v knižke tieto skratky:BPD 45 mm=19+5
FL 29 mm = 18+6
FAC 136 mm = 19+1
Myslíte že je to v poriadku?Doktor mi nepovedal nič.Možte mi aj napísat čo znamenajú tieto skratky?Hlavne chcem vediet čo znamená skratka FAC,nikde som to nenašla.ďakujem

dinduska
27. feb 2009

angly je to uplne v poriadku!ta skratka je ac a je to obvod bruska 😀

vivien663
19. mar 2009

Ahojte co znamena R.I.A.U.-0,73-0,76 bola som na sone v 30.tyz. a nikde na nete to nemozem najst

anettad
19. mar 2009

vivien663 znamenaju prietoky cez pupocnik, hodnoty mas uplne super, do 0.60 je to ok. 😉