Znaky v tehotenskej knižke. Čo znamená BPP?

anetta
23. aug 2006

ahojte kocky,,chcem sa spytat,co znamena BPP?

emjee
31. máj 2007

rebelocka • 31. máj 2007 o 09:32
Neviete mi povedať čo znamenajú skratky na ultrazvuku z 22tt
HL
Foot
B1nocD
Cervix Len
Cist. Magna
TCD
Nuchal Thick

ostatné rozumiem

babulka • 1d • 31. máj 2007 o 09:47
rebelocka, HL je obvod hlavicky (aj ked na zaciatku tehotensva pri merani to mylsim znamena nieco ine, ale nie som si ista), Foot je noha, Cervix Len je dlzka krcka maternice, Nuchal Thick je hrubka sijovej podusky (zistuje sa kvoli prvym prizankom Downovho syndromu, ak je zhrubnuta, je tam podozrenie). ostatne neviem

nina87
1. jún 2007

ahojte baby,vedeli by ste mi povedat,co znamena ked doktor na utz napisal k dlzke plodu EUHYDRAMNION?!Dakujem

dankaa
1. jún 2007

dievcata je lepsie sa vždy pýtat pýtat a pýtat...ja vam neviem poradit ☹

adetka
1. jún 2007

nina: toto som nasla cez google... malo by to znamenat... normalne mnozstvo plodovej vody... http://forum.mamaaja.sk/viewtopic.php?p=204401&...

nina87
1. jún 2007

Dakujem velmi pekne 😉

lalupa
1. jún 2007

baby,kedy sa dostava tehu knizka? dakujem 😉

luciakorky
1. jún 2007

Lalupa, ja som dostala tehu knizku v 12 tt, ale niekto dostava aj skor 😵

emjee
6. aug 2007

petinka4 • 6. aug 2007 o 12:29
ahojte chcem sa spýtať či hodnota CRL 88 v 15/1 a hodnota BPP 30 je ok?
je nejaká tabuľka na porovnanie? maminky aké ste mali hodnoty v 16 týždni?

lubkaaa
1. okt 2007

prosím vás pekne viete niekto čo znamená IPP UA R/I (je to ohľadom prietoku krvi pupočníkom..) ale hlavne ma zaujíma koľko to má asi byť v ktorom tt?

a tiež stupeň zrelosti G-2??? aky to je?

deina
19. okt 2007

Co znamena skratka HC? Uz sa mi tu vdaka tejto teme podarilo rozlustit BPD (hlavicka), AC (brusko) a FL (nohy, stehenna kost), ale nenasla som HC.

pollyanna
19. okt 2007

myslim, ze je to obvod hlavicky...BPD je priemer

pollyanna
19. okt 2007

lubka, je to hodnota ktorou sa udava odpor ciev v pupocniku v pomere k inym cievam v telicku...presne hodnoty si nepamatam, ale pozriem G2 je stupen zrelosti placenty su 3 2 je na tvoj tyzden tehotnosti uplne ok

lubkaaa
19. okt 2007

ahoj polyanna.
a nevieš prosím Ťa odkedy je G3? (neznamená to že budem čoskoro rodiť? (alebo inak povedané-od ktorého tt je G3, resp. dokedy G2? ) teraz som 38.tt a mám už od 37.tt G3, (G2 som mala v 35,tt)

a tie prietoky mam 0,5 a pred tým som mala 0,63.. (preto mi bolo divné, či by to nemalo stúpať-pýtala som sa aj doktora, ale nejako nemal chuť mi to vysvetľovať.. 😠 )

inak diki za odpoveď

pollyanna
19. okt 2007

Ta G3 znamena, ze placenta je uz zrela, ale nic o termine porodu...nie je presna hranica, kedy ma byt uz 3...prietoky by nemali stupat, norma je do cca 0.7 na pupocnikovej cieve, na tt az tak nezalezi... to IPP nebolo nahodou IPV? - to je index plodovej vody -zistuje sa pomocou sona mnozstvo plodovej vody.

emjee
28. okt 2007

ena 1d, 32tt Dnes o 14:09
Neviem, ci to uz tu bolo, ale natrafila som na vysvetlivky vsetkeho, co je v tehu knizke..

miriamka 12tt Dnes o 14:10
Ahoj,
kde?Sem s tym 🙂

ena 1d, 32tt Dnes o 14:11
Strana prvá
R.Č. matky – rodné číslo matky
Predchádzajúce gravidity: (gynekológ zapíše predchádzajúce tehotenstvá)
Pôrody (počet pôrodov)
Rok (rok, v ktorom boli všetky pôrody)
Pohl. – Pohlavie detí (značky – krúžok s krížikom dolu je dievčatko, krúžok so šípkou hore je chlapček)
Hmot./dĺžka – hmotnosť (najčastejšie v gramoch), dĺžka (najčastejšie v centimetroch);
Kompl. grav. – komplikácie v tehotnosti;
Kompl. pôr. – komplikácie počas pôrodu;
Ab. rok/g.m. – samovoľné potraty – rok, kedy sa udiali, g.m. gestačný mesiac – dĺžka tehotnosti v mesiacoch, kedy sa potrat udial;
UPT: rok/g.m. – umelé prerušenia tehotnosti, či už na prianie matky alebo z medicínskej indikácie, rok, kedy boli vykonané a dĺžka tehotnosti v mesiacoch;
Anamnéza – údaje, ktoré získa lekár pri rozhovore s vami, vaše ťažkosti;
RA: rodinná anamnéza – údaje o závažných ochoreniach v rodine (pokrvné príbuzenstvo, nie manžel a jeho rodina), dôležitý je hlavne výskyt cukrovky, vysokého tlaku, rakoviny, psychických ochorení a tehotenských komplikácií v blízkom príbuzenstve. V rodinnej anamnéze možno zaznamenať i eventuálne vrodené vývojové chyby v priamom príbuzenstve potomka (starší súrodenci, ale i otec a jeho priami príbuzní).
Detské ochorenia: sú klasické detské ochorenia matky, ktoré prekonala ako dieťa – ovčie kiahne, osýpky, šarlach, mumps, ružienka;
OA: osobná anamnéza – údaje o prekonaných ochoreniach matky. Jedná sa najmä o choroby, ktoré by mohli vplývať na priebeh tehotnosti a pôrodu a z nich hlavne tie, ktoré pretrvávajú v súčasnom období, eventuálne je matka s nimi dispenzarizovaná u odborníka. Najzávažnejšie sú choroby srdca, vrátane vysokého krvného tlaku, endokrinné ochorenia, vrátane cukrovky, choroby pľúc, pečene, močových ciest. Zvláštnou kapitolou sú choroby a úrazy chrbtice a panvy, ktoré by mohli vplývať na priebeh pôrodu. Možno sem zaznamenať aj eventuálny údaj o liečenej neplodnosti a spôsobe otehotnenia.
Alergie: Zaujímavé sú alergie na lieky, lekár by mal odlíšiť, či sa jednalo naozaj o alergickú reakciu, ktorá nie je príliš častá, alebo iba o nežiaduce účinky lieku (žalúdočné potiaže, zvracanie, hnačka).
Operácie: zaznamenávajú sa všetky operácie, z ktorých najdôležitejšie sú samozrejme operácie panvových a brušných orgánov.

Tieto všetky údaje získa gynekológ pohovorom s vami pri vypĺňaní tehotenskej knižky. Za ich správnosť ste spoluzodpovedná i vy, zamlčovanie či menenie údajov by mohlo nepriaznivo ovplyvniť poskytovanú starostlivosť počas pôrodu, preto radšej povedzte aj to, čo netreba. Dôležité je, aby ste nahlásili správny údaj aj o prípadných umelých ukončeniach tehotnosti alebo o prekonaných pohlavných chorobách. Mohlo by to viesť k nesprávnym medicínskym postupom (neprevedenie zaisťovacej liečby pri prekonanom syfilise, neočakávané poruchy odlučovania placenty po opakovaných potratoch …).

Nižšieuvedené údaje sú určené budúcej mamičke, gynekológ vám bude písať termín ďalšej návštevy v poradni. Frekvencia udávaná v knižke platí pre zdravé nerizikové tehotenstvo. Rodička sledovaná pre rizikové tehotenstvo chodí do poradne podľa doporučení ošetrujúceho gynekológa.

Strana druhá.
Menštruačný cyklus – píše sa, či bol pravidelný, alebo nepravidelný. Číslom sa označí počet dní trvania cyklu/dĺžka krvácania v dňoch. Napríklad číslo 30/4 znamená začiatok menštruácie každých 30 dní a krvácanie 4 dni.
PM – dátum prvého dňa poslednej menštruácie. Termín sa počíta podľa tzv. Naegelovho vzorca: DPM – 3 mesiace + 7 dní. Tento termín platí pre 28-dňový menštruačný cyklus, pri dlhšom cykle sa musí pripočítať rozdiel, napríklad pri 30-dňovom cykle sa pripočítajú 2 dni (30 – 28). Pri kratšom cykle sa rozdiel odčítava. Až 40 % žien však udáva nesprávny dátum alebo má cyklus nepravidelný, preto sa termín pôrodu koriguje prvým ultrazvukovým vyšetrením. Vypočítaný termín pôrodu sa zapíše do kolonky TP v rovnakom riadku.
IVF – ET je skratka pre In Vitro Fertilisation – Embryo Transfer. Ide o umelé oplodnenie „v skúmavke“. Pretože vtedy sa presne vie, kedy k oplodneniu prišlo, vie sa aj veľmi presne vypočítať, kedy bude termín pôrodu. Táto kolonka sa vypĺňa iba u žien, ktoré otehotnejú touto metódou.
PP - prvé pohyby, ide o deň, kedy pacientka ucítila prvé pohyby plodu.
Nástup MD – dátum nastúpenia na materskú dovolenku, 6 až 8 týždňov pred termínom predpokladaného pôrodu;
Výška – hmot. – údaje o výške a hmotnosti mamičky pred otehotnením;
Rozmery panvy – pri prvej prehliadke by mali byť zmerané vonkajšie panvové rozmery – vzdialenosť medzi tŕňmi sedacích kostí (distantia bispinalis), vzdialenosť medzi hrebeňmi bedrových kostí (distantia bicristalis) a vzdialenosť medzi veľkými chocholmi stehnových kostí (distantia bitrochanterica) na oboch stranách. Posledný údaj je predozadná vzdialenosť od vrcholu lonovej kosti po horný okraj krížovej kosti. Panva sa meria pomocou pelvimetra. Význam získaných údajov sa v súčasnosti spochybňuje jednak preto, že nie veľmi presne vypovedajú o vnútorných rozmeroch kosťového pôrodného kanála i preto, že sa v priebehu tehotnosti a pôrodu menia.
Cervikálne skóre – v snahe o objektivizáciu nálezu pri vaginálnom vyšetrení bolo zavedené bodovanie vlastností maternicového čípku. Hodnotí sa jeho dĺžka, dilatácia (otvorenie krčkového kanálu), orientácia (sklon oproti maternici – dorzálna je dozadu, mediálna je v strede a anteriórna je dopredu), konzistencia (tuhosť), cerviko-korporálny uhol (je to hodnotenie strmosti zúženia v oblasti vnútornej bránky krčka), naliehanie (je to vzťah najnižšie položenej časti plodu, najčastejšie hlavičky k panvovému vchodu). Tieto údaje hodnotia pripravenosť krčka maternice na pôrod, dôležitá je hlavne dynamika stavu – zmeny v reálnom čase.
CI nad MT – ad ambulancia pre RG – ak je cervikálne skóre (CI – cervical index) väčší ako maximálna tolerancia – tehotná by mala byť vyšetrená v ambulancií pre rizikové tehotné (RG – riziková gravidita), maximálna tolerancia je uvedená v pravom stĺpci pod tabuľkou a je vo vzťahu k pokročilosti tehotnosti.
Moč B-C-H-U – výsledok papierikového vyšetrenia moču, B – prítomnosť bielkovín, C – prítomnosť cukru, H – prítomnosť krvného farbiva hemoglobínu, U – prítomnosť žlčového farbiva urobilinogénu, hodnotí sa semikvantitatívne, podľa zafarbenia indikátora prostredníctvom krížikov.
Nalieh. – naliehanie – vyjadrenie, ktorá čiastka plodu je najnižšie – najčastejšie hlavička, ale môže byť aj zadoček, nôžky alebo iná časť plodu.
OP – ozvy plodu – označujú sa buď + alebo presnejšie aj presnou frekvenciou srdiečka plodu, tá je v termíne pôrodu od 120 – 160 úderov za minútu.
Subjektívne ťažkosti – sem lekár zaznamená ťažkosti, ktoré pacientka udáva pri návšteve poradne.

ena 1d, 32tt Dnes o 14:11
Tretia strana
Vstupné vaginálne vyšetrenie dňa – je to prvé vyšetrenie po zistení tehotnosti, malo by obsahovať i cytologické vyšetrenie (OC – onkocytológia) a kolposkopiu – vyšetrenie povrchu krčka maternice špeciálnou lupou.
Fundus – spona v cm – meranie vzdialenosti od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice pomocou krajčírskeho metra. Okrem aktuálnej hodnoty je dôležitá dynamika, tvar krivky. Hodnota sa zaznamenáva do grafu, kde zvisle sú týždne a vodorovne vzdialenosť v cm. Je to nepriamy ukazovateľ rastu plodu. Je pomerne nepresný, zachytí iba 75 % plodov s poruchou rastu, v súčasnosti je nahrádzaný hlavne ultrazvukovým vyšetrením.

Štvrtá strana
10.g.t., 20 g.t., 30 g.t. – označenie pre vek plodu, vyšetrenie v 10., 20. a 30. gestačnom týždni, tieto vyšetrenia nemusia byť úplne presne v danom týždni.
Týždeň podľa PM – vek plodu na základe poslednej menštruácie;
Zodpovedá g.t. – vek plodu na základe nameraných ultrazvukových hodnôt;
CRL – cranium rumph lenght – dĺžka plodu od hlavičky po zadoček – meria sa do 15. až 16. týždňa.
NT – nucheal translucency – presiaknutie šije – v 10. – 13. týždni sa meria u plodu šírka podkožia v oblasti šije – šírka väčšia ako 3 mm znamená zvýšené riziko genetickej anomálie plodu.
BPDxFOCD – BPD – biparietálny diameter je priečny rozmer hlavičky, vzdialenosť medzi oboma spánkovými kosťami, FOCD – fronto-okcipitálny diameter, pozdĺžna veľkosť hlavičky, vzdialenosť od čelovej kosti ku kosti záhlavovej, dôležitý je biparietálny priemer, frontookcipitálny sa niekedy nemeria. Oba tieto údaje možno doplniť údajom HC – head circumferentia – obvod hlavičky.
TADxAPD – TAD – transabdominálny diametar – priečny rozmer bruška plodu, APD – anteroposterior diameter – predozadný rozmer bruška plodu. Možno doplniť, eventuálne nahradiť údajom AC – abdominal circumferentia – obvod bruška.
Poloha a naliehanie – poloha plodu vo vzťahu k pozdĺžnej osi maternice, naliehanie – je najnižšie položená čiastka plodu.
Chorion – plodový obal, ktorý sa hodnotí do 11. – 12. týždňa, potom splýva s druhým plodovým obalom – amnionom.
Cervix – pomocou vaginálnej sondy možno v indikovaných prípadoch posúdiť dĺžku a tvar maternicového krčku, robí sa u hroziacich predčasných pôrodov.
Akcia – popisuje sa akcia srdiečka plodu, buď slovíčkom prítomná, alebo +, prípadne možno napísať aj frekvenciu srdiečka.
Pohyby – popisujú sa pohyby plodu, prítomné alebo neprítomné.
Pohlavie – pohlavie plodu.
Lokalizácia placenty – umiestnenie placenty na prednej, zadnej stene maternice, vo vrchole maternice (fundus), alebo vcestná placenta umiestnená pod naliehajúcou čiastkou plodu (praevia).
Stupeň zrelosti – hodnotí sa obraz placenty na ultrazvukovom vyšetrení, podľa štruktúry sa dáva stupeň 0-III.
Plodová voda – posudzuje sa množstvo plodovej vody, oligohydramnion = málo, polyhydramnion = veľa plodovej vody.
Lokalizácia pupočníka – umiestnenie pupočnej šnúry.
IPP UA RI Index – Index placentárnych prietokov uterinnej artérie – pomocou doplerovského ultrazvukového vyšetrenia sa meria rýchlosť toku krvi v pupočníkovej tepne, hodnotí sa pomer rýchlostí počas srdcového cyklu. Toto vyšetrenie slúži ako doplnok pri predpokladanom rastovom zaostávaní plodu, ukazuje, aký odpor kladie placenta krvnému obehu plodu, nepriamo poukazuje na stupeň poruchy výmeny plynov v placente.

Laboratórne vyšetrenia
KS + Rh ženy – krvná skupina matky;
KS + Rh muža – krvná skupina partnera – otca dieťaťa;
Protilátky – u Rh negatívnych matiek sa robí 3x za tehotnosť odber krvi na zistenie eventuálnej tvorby protilátok proti Rh faktoru;
Ery – počet červených krviniek;
Hb – koncentrácia krvného farbiva;
Ht – pomer červených krviniek ku plazme;
Le – biele krvinky;
Tr- doštičky;
Lues 2 x – odber krvi na zisťovanie sifylisu, robí sa v 3. – 4. mesiaci a druhýkrát v 7. – 8. mesiaci;
HIV – odber krvi na pozitivitu HIV;
HbsAg – zisťovanie prítomnosti žltačky typu B;
TOXO – zisťovanie protilátok na toxoplazmózu;
Rubeola;
Screening GDM – vyšetrenie krvi na tehotenskú cukrovku;
o-GTT – záťažový test na zistenie tehotenskej cukrovky – odber krvi z prsta po vypití vody s obsahom cukru;
AFP v sére – odber krvi na alfafetoproteín, jeho nízke hladiny znamenajú zvýšené riziko genetickej anomálie plodu, vysoké hladiny predstavujú riziko rázštepovej vady chrbtice alebo bruška plodu;
AMNIOCENTÉZA – odber plodovej vody;

Kultivácie – bakteriologické vyšetrenie;
Moč;
MOP p.p. – mikróbny obraz pošvový – vyšetrenie náteru pošvy pod mikroskopom;
Str. agalactiae – vyhľadávanie prítomnosti streptokoka skupiny B v pošve a konečníku, pri jeho pozitivite sa podávajú antibiotiká pri pôrode ako prevencia infekcie plodu;PH pošvy – skriningové vyšetrenie na poruchu pošvového prostredia;
EKG;
Stomatológ – zubné vyšetrenie;
Psychoprofylaxia – absolvovanie prípravy na pôrod, prednášok a cvičení;
Otec pri pôrode – absolvovanie prípravy otca na pôrod;

ena 1d, 32tt Dnes o 14:12
zdroj: http://www.alinka.sk/ je tam kopa dobrych veci 🙂

ren1 39tt Dnes o 14:45
Ena, super! 😉

ikke Dnes o 14:51
ena, admini sa isto "potesia" 😀 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ena 1d, 32tt Dnes o 15:09
ikke: uz im pisem.. a ty si jak sherlock.. nechces byt dalsi admin ?🙂

lubkaaa 39tt Dnes o 16:11
no a ked mi ešte nieko zistíte koľko má byť hodnota "IPP UA RI Index" tak budem veeľmi rada..

stastna
15. nov 2007

Babky, chcem sa ešte opýtať, že či neviete čo znamená keď doktorka napíše k pohlaviu PTP: 6.4????

miriamka
15. nov 2007

PTP - predpokladany termin porodu

stastna
15. nov 2007

miriamka 🙂 dakujem velmi pekne...keď ja som už z toho všetkého taká zmagorená 😅

loss
16. nov 2007

emjee tak to bolo na 1 super vsetko som si podla tvojej instruktaze v knizke nasla si uzastna dakujem 😵

lucka36
21. nov 2007

Ja som v 11. tyzdni,prave som bola na ultrazvuku,kde merali NT a CRL,male spalo,doktor ho musel budit aby vsetko mohol odmerat,dako sa spachtosovi nechcelo vstavat 🙂.Tiez som bola zmagorena z tych skratiek,dakujem za vysvetlenie.

loss
21. nov 2007

lucka a kolko meriate?

lucka36
21. nov 2007

CRL mame 44,6 mm a NT 0,5mm,este som nenasla co znamena skratka NB-pritomne.Podla cyklu by som mala byt v 11+5,ale podla USG vraj 11+2 🙂.Kukam loss,ze ja mam termin o tri tyzdne neskor ako ty 😉 .Drzim palceky!

loss
21. nov 2007

lucka takze o uz ste skoro 5cm super len tak dalej
dakujem ja verim ze malinke rastie a je v poriadku 😵
a nechces si pridat tt ku menu?

danuska24
21. nov 2007

Lucka - CRL znamena dlzka od hlavicky po zadocek, a tento termin podla CRL je najpresnejsi a NT je do 3 mm v norme, takze pohodicka. (my sme mali 0,9)

pollyanna
21. nov 2007

NB znamena nasal bones - nosove kosticky 😉 je to asi taky ukazovatel ako NT

marxcitita
27. nov 2007

Ahojte chcem sa pitat
neviem co znamena:
29.tyzden
PPV 28/4 BPA
CRL 27/3 HC
BPDxFOCD 28/6 AC
TADxAPD 27/5 FL
Stupen zrelosti II

Dakujem

zuzkafuny
21. dec 2007

Haloooo...!!!! Potrebujem radu...kamarátke na sone zistili veľký nepomer hlavky ku telíčku... hlávka na 34 týždeň a telíčko 31 týždeň a doktorka na sone jej nechcela nič vysvetľovať, Vraj zavolajte si svojmu lekárovi... ale ten má dov....

zuzkafuny
21. dec 2007

Alebo ma odporučte na nejakú stránku...ďakujem!

m615
27. feb 2008

Ahojte babenky som v 20tt.Včera som bola na sone a budeme mat dalšiu kočku.Doktor vravel že všetky rozmery su v norme BPD-46mm,FL-29mm,AC-140mm mne sa zda že tie rozmery su malé.Ak viete prosím poradte.

catrin1
27. feb 2008

ahoj m615..ja som mala v 18 tt rozmeri BPD 42 mm a FL-27...AC nam nemeral.takze myslim ze je to uplne v pohode... 😉