Zrakovo postihnutí ľudia v našej spoločnosti

evvva
1. jan 2009

Ahojte, volám sa Eva a píšem diplomovku na tému Kvalita života zrakovo postihnutých ľudí v našej spoločnostI. Privítam vaše názory, skúsenosti, rady, postrehy, všetko.i

dnada
1. jan 2009

AHojky Evo,poradím Ti asi takto,zkus se ptát přímo těch lidí,ne lidí ,kteří si v dobrém myslí,že o těc druhých(myslím zrakově postižených)něco ví. Myslím,že nejlepší info dostaneš přímo od zdroje 😉 Naďa

evvva
autor
1. jan 2009

ahoj dnada, to mi je absolutne jasné, že sa ich na to budem pýtať, ale nikdy nevieš kde na koho natrafíš, aj tu môžu byť napríklad ich rodinní príslušnici, známi, priatelia, preto som napísala, že privítam každý názor....Eva

janette3009
15. jan 2009

Ahoj Evvva, aj ja mám podobnú tému na diplomovku, ak budeš mať čas, tak sa ozvy 🙂

bubba
15. jan 2009

zrakovo postihnuti ci nevidiaci to maju na svk velmi tazke nepoznam osobne tychto ludi ale poznam par len tak z videnia....raz sa mi stala jedna situacia ze vychadzala jedna rodinka z vlakovej stanice a hned vedla sedel v aute jeden nabuchany arogantny frajirek v bavoraku s nastartovanym motorom.kedze su obaja nevidiaci a deti boli este male tak tam stali a nevedeli co dalej.na opacnej strane na autobsovej stanici stalo asi 20 ludi a vsetci na nich cumeli ze co urobia lebo oni len stali a nevedeli co maju robit...tak som za nimi isla a vysvetlila im to a presla s nimi na druhu stranu...nikto o nich ani nezakopol...toboz uz nie frajirek co z auta mohol vystupit a povedat im...
cesta je velmi siroka a nie je tam ani prechod,dokonca je tam vysoky obrubnik(bariera)a na opacnej strane tiez.cesta je taka siroka ze keby aj zaculi ze daco ide tak nevedia kam sa maju rozbehnut skor ci naspat ci pokracovat....atdatd...a teraz este aj s tym eurom to nebudu mat lahke kedze sa bude kazdy snazit okradnut prave ich ☹ si myslim ze ludia nehladia na potreby inych len na tie svoje..
chybaju u nas zvukovo riadene semafory.v okrese odkial som take ani nie su a zije tu zr.pos.vela,chybaju zariadenia pre nich,chybaju kluby,spy...proste taky pes je 100 x drahsi ako nejaka super rasa s papiermi a nadmernou inteligenciou...je mi ich luto hlavne tych ktori nikdy nevideli krasy tohto sveta ale na druhej strane im zavidim ze si nekazia svoj zivot ludmi,ktorych by milovali len pre krasu a kazdy je pre nich taky krasny ako sa sprava..nech vyzera akokolvek...dufam ze som zrozumitelna..
neviem presne co chces pocut a potrebujes do diplomovky tak aspon takto 😉

veronice
15. jan 2009

nedalo mi neprispiet ked som tuto temu uvidela 🙂 mam totiz nevidiaceho brata ktory je plny zivota, bicykluje, lyzuje, lezie po skalach, turistika takmer na dennom poriadku, pobehal par vrchov v tatrach (naposledy tusim chopok alebo kam to zas vyliezol 😀 ), studuje 4. rocnik na vysokej skole, ma uzasnu priatelku a vsetkym nam je s nim fajn 🙂

cize podla mna kvalita zivota tychto ludi zavisi aj vela od toho, ako prijmu svoju chorobu a v akej velkej miere su schopni sa s nou vyrovnat. Ale ako uz bolo pisane o prispevok vyssie, v nasej republike existuje strasne vela prekazok ktore tymto ludom zneprijemnuju zivot. Ja by som zas spomenula vodiace linie - vacsina ludi ani nevie co a kde to je a uz vobec nie na co tak tam mnohokrat parkuju (vid obchodna ulica v bratislave...) a nevidiaci nemat palicku tak proste jednoducho narazi....a to je len jeden z mnohych problemov nasej spolocnosti voci zrakovo postihnutym....

tolko v kratkosti 🙂 keby nieco, napis IP 😉

zveron
20. jan 2009

evvva - ahoj, studujes tyflopediu, specialnu pedagogiku?

veronice - aj moj surodenec je nevidiaci, segra je tiez ciperka, konci vysku,
mozem pomoct, ak bude treba

binki
21. jan 2009

evvva, ja ti dam tip na společnost, co se zabyva vycvikem vodicich pejsku, je to www tečka vycvikvodicichpsu tečka cz (třeba tam něco zajímavého najdeš, jinak majitelé jsou prý moc fajn..), hodně často vidím, že trenuji u nas v parku a v okolí, všímám si některých kritických úseků jako jsou některé přechody a křižovatky, kde se chodí i mně s kočárkem dost blbě, jinak všeobecně můj názor je, že lidé s handicapem to mají v čechách obtížné (jak moc mi došlo, až jsem začala jezdit se synem po úřadech, po městě, po obchodech,...)

kristtin
21. mar 2009

Ja tiež študujem na výške a akurát mám seminár, ktorý sa volá patopsychológia, asi poznáš o čo tam ide. Pre týždňom sme boli akurát v zariadení zrakovo postihnutých(úplne slepí a slabozrakí). Rozprávali sme sa z odborníkmi a potom následne aj so slepými. Voľakedy boli slabozrakí a slepí oddelene, ale teraz sú už spolu. Veľa ľudí si myslí ako sa musia strašne cítiť, ale takýto ľudia sú veľmi vtipní a majú dokonca radi aj čierny humor a veľmi sa tešia keď sa im podarí niečo vtipné vyparatiť. V škole sa vyučuje všetko čo na bežných školách (telená, matika, zemepis...), ale inou formou výuky prispôsobenou ich postihnutiu. V triedach ich je pomenej, napr: 4, mal každý učiteľ čas na žiaka a mohol sa mu venovať podľa jeho postihnutia (či už slepý, alebo slabozraký žiak). Dôležitá je včasná diagnostika ochorenia, aby sa dieťa potom mohlo dať do zariadenia a mohli rozvíjať jeho iné zmysly. Mnoho ľudí si myslí, že majú lepšie vyvinuté iné zmysly, ale nie je to tak. Sú len lepšie cvičené a tým pádom ich lepšie vedia využívať. Kompenzujú si slepotu. Taktiež sa stáva, že rodičia takéhoto dieťaťa sa snažia dieťa chrániť pred okolím (proti posmievaniu, lebo vieme že deti vedia byť kruté), tým, že sa nestýkajú s inými ľuďmi a dieťa držia doma, to sa volá hyperprotektivita a nie je dobrá. Deti ktoré vyštudujú základnú školu pokračujú ďalej v štúdiu. Jedna základná škola, ktorá bola založená za týmto účelom je na Svrčej ulici (ak si z Ba je to pri Prírodovedeckej fa), možno keby si sa tam išla informovať tak ti povedia viac. Keby si mala ešte nejaké otázky kľudne napíš, lebo všetko sa sem nedá napísať. Ako napr: ako napr ako dochádzajú do školy, záľuby, problémy...atď
Dúfam, že som ti trochu pomohla 😉

briketa
21. mar 2009

Mala som na vyske spoluziacku v kruzku, kt. bola nevidiaca (v zahranici). Okrem toho, ze mala cistaci a pisaci pristroj sa od nas vobec nicim neodlisovala. Ani v studentskom zivote. Na SVK sa tito ludia beru uplne ako postihnuti a pritom postihnuti sme vlastne my, lebo mame otupene vsetky ostatne zmysly, ktore oni maju dobre rozvinute a "vidia" svet ich sposobom farebnejsi, zvucnejsi a vonavejsi.

titkovamiriam
12. júl 2011

Obnovujem tuto tému,pretože nechcem zakladať novú.Najde sa tu niekto kto má niekoho v rodine s problemom slabozrakosti alebo dokonca uplnej slepoty.Mna to caka s bratom 30r.je od 15r.tazky diabetik a teraz ide na operaciu oka aby mu aspon jedno ,,zachranili,,no nik nevie ako dlho bude este funkcne.Brat hoci sa branil si musi vybavit invalidny a podobne veci,no ako skvalitnit zivot takemu cloveku,ktorý doteraz videl,pracoval a teraz sa vsetko pre neho zmeni.Samozrejme že oči niesu bohužial jediný problém s touto chorobou...

deni18
Odpoveď bola odstránená
Zobraz