Zverolekár. Je tu nejaký?

mirka414
27. aug 2008

nasiel by sa tu medzi mamickami nejaky zverolekar/ka??budem mat steniatko a som daleko v cudzine a obcas by sa nejake zarucene inormacie zisli...

poletucha
28. aug 2008

ahoj, jsem moc rada,ze tu je tahle diskuze 🙂 Taky jsme si v kvetnu privezli z Cech do Spanelska stenatko, tak je kazda rada nad zlato. Nas bigl je taky neskutecne zravej,zrovna tu manzel vari,pes uz je po veceri,ale slidi,kde by co ukrad a sezral 😀 Taky nas trapi jedna vec, zere sve vlastni vykaly 😖 Muzes mi prosim gangulienka poradit,co s tim? 😉

gangulienka
28. aug 2008

podla mudrych kniziek ma zranie vykalov 2 mozne priciny, bud psovi chybaju nejake vitaminy a mineraly (co sa da vylucit ak krmite normalnymi granulami, ktore obsahuju naozaj vsetko potrebne pre psa ), alebo ze ma pes parazity (co sa tiez da odcervovanim vylucit )
a podla mojich skromnych skusenosti 🙂 je to vacsinou len obycajny zlozvyk, robia to hlavne stenata, ale niekedy aj dospele psy, treba mu to prisne zakazovat, vykali hned odpratat proste mu nedat prilezitost na to aby ich mohol zrat, ono to prejde 😉

enjoy
29. aug 2008

ahoj gangulienka 🙂 , velmi pekne dakujem za tvoju odpoved. ukludnila si ma, aspon si viem vysvetlit teraz to extremne pahltne chovanie nasho psika. pokusime sa vydrzat to ako si pisala a uvidime ako to pojde. zalezi mi na tom aby sme tu vahu stiahli pretoze jej chcem predlzit zivot co najviac ako to pojde. nasa mamina urobila velku chybu ze psikovi stale nieco zvykla podhadzovat pocas dna, aj napriek mojim zakazom. nedalo sa to vzdy ustriehnut lebo mamina je velku cast dna so psikom kym ja som v skole. branila sa s argumentom ze: ved ona je asi hladna ked stale pyta, tak jej dam. 😉 no a dopadli sme takto s nadvahou. teraz som nastolila prisny rezim lebo takto to dalej ist nemoze. tak dufam ze sa zadari. este raz dakujem a ak by ta to neobtazovalo a mohla si mi poslat do IP info ohladne krmiva Royal Canine budem rada. 😉

gangulienka
29. aug 2008

ahoj, este ma napadol jeden trik, ked uz by si strasne moc pytala jedlo od stola (ved po 10 rokoch je to uz riadny navyk) alebo ak by jej mamina obcas aj tak nieco "musela" dat tak majte na stole za hrst jej granul a dajte jej tie, vzdy par granuliek...ale potom to co jej date takto navyse pocas dna jej odoberte z davky co date do misky, vcera som to nemala cas zistit pokusim sa dnes ak mi mala dovoli 🙂 a dam ti isto vediet

enjoy
29. aug 2008

gangulienka si mila 🙂 dakujem za trik, asi ho zavedieme, lebo nasa mama ma na psikov zobravy kukuc slabost a neviem ci by to vobec zvladla obcas jej nieco "na prilepsenie" nedat. 😉

poletucha
29. aug 2008

gangulienka dekuju moc za odpoved, taky si myslim,ze je to jenom jeho zlozvyk. On moc dobre vi,ze to nesmi, tak to dela jenom potajmu. Chodim ho vencit dost casto,ale jako by si tam ten potvorak nechaval vzdycky trosku,aby to mohl zdlabnout...fuj 😀 Veterinar mu tady vzal krev (myslim,ze rikal na test na slinivku),aby vyloucil,ze mu neco chybi, odcervenej byl prave tema trema davkama,jak jsi psala na zacatku. Jinak ho krmime jenom granulema Royal Canin pro stenata, nedostava zadny lidsky jidlo...no tak snad ho to nekdy prejde,je to nas mazel 😀

spathiger
30. aug 2008

Nechcem sa gangulienke miesat do remesla, ale hadam sa neurazi, ked jej budem robit zvieraciu sestricku :o). Som laborantka na veterine, konkretne na parazitologii (okrem ineho). A z vlastnej skusenosti viem, ze odcervovanie do 'bezvedomia' tiez nie je stastne riesenie. Steniatka, ci maciatka sa s parazitmi uz rodia, tak tam je to caste odcervovanie namieste, ale vacsieho psika, ci macicku by som casto netrapila antiparazitikami. Navyse na kazdy druh parazitov zabera nieco ine. A co v tom zvieratku je volnym okom vzdy nezistime. Moze mat protozoarne ochorenie, co su jednobunkove parazity a tie beznymi liekmi proti nematodam (oble cervy ako napr. skrkavky), ci cestodam (pasomnice) nevyliecime. Tam sa uz podavaju ine skupiny liekov a davkovanie presne urci veterinar podla vahy zvieratka. Preto treba dat zvieratku vysetrovat stolicu min. raz za pol roka, idealne stvrtrocne. Vys. stoji cca 100 sk. Lieky ako Drontal, Drontal plus su drahsie - kedysi stali okolo 50-60 sk/1ks, teraz uz nemam prehlad. Pratel je o...

spathiger
30. aug 2008

...takze, Pratel je o polovicu lacnejsi a v podstate urobi tu istu sluzbu ako Drontal. Potom su este ine, napr. Cestal, Stronghold, atd. V lekarni vam uz poradia. Ak vedia. Davkovanie byva, ako uz bolo napisane, zvacsa 1 tbl. na 10 kg. Ak ma steniatko napr. 6 kg, tak uz kludne mozme dat celu tbl., urcite ho nepredavkujete. Vzdy dbat na to, aby liek zvieratko naozaj prehltlo, oni su riadne cisla a casto tbl. vypluju. Hlavne macky su v tomto potvory. Tabletky nemiesajte do zradla, lebo nie je istota, ze vsetko zozeru. Radsej si ju dajte na ukazovak, otvorte zvieratku papulku, strcte mu tbl. hlboko do krku a potom papulku zavrite a chvilu silno pridrzte, az kym zviera nepreglgne. Samozrejme, ze prst predtym vytiahnite :o). Este skontrolujte papulku, ci sa tbl. neprilepila napr. na podnebie. Alebo ju vlozte do malickej mlsky, pri ktorej ste si isti, ze ju zozerie. Po odcerveni sa odporuca znova odniest trus do labaku, ci bolo ucinne a ci tam nie su aj ine parazity, na ktore zaberaju ine lieky.

spathiger
30. aug 2008

A aby ste si nemysleli, ze si teraz robim daku reklamu, to nieeee..ja mam aj bez toho roboty dost, navyse aj tak nie sme plateni od mnozstva hovienok :o). Len sa snazim poradit, lebo viem o com hovorim..

gangulienka
31. aug 2008

Ahoj spathinger...jasne ze sa neurazim ved toto je diskusia a kazdy si tu moze pisat co chce 🙂 Ja v podstate s tebou suhlasim, tiez nie som zastanca precpavania psov liekmi. Ale realita je ina...v ambulancii kde som robila pred materskou sme asi v jednej z mala robili koprologicke vysetrenie....ked sme to navrhli klientom ( u nas bola cena 120 SK lebo sme kupovali sety, nechcelo sa mi to centrifugovat a pod. ) mozno jedna stvrtina to brala ako super napad ze nebudu musiet odcervit a aj zistia parazitolog. stav svojho milacika....zvysok bud radsej ze odcervi a nechce vysetrenie, alebo sa tvarili, ze zase zbytocne vysetrenie na ktorom chceme zarobit (a bohuzial tento nazor sa mi dostal aj od niektorych kolegov....) takze tak....ale robila som si statistiku a zistila som ze aj psy odcervovany pravidelne stvrtrocne boli zacerveny....A si myslim ze 4 krat do roka dat psovi tabletku nie je zase tragedia, ak je tam zopar "beznych parazitov" vyjde to von....ak by bola velka invazia alebo aj ine druhy ako ty spominas tak vacsinou (aspon co ja som sa stretla ) mali psy priznaky (hnacky nechutenstvo a pod. ) a vtedy uz treba robit aj parazitolog. vysetrenie a pride sa nato.
ja som ceny ani druhy nepisala....lebo iny veterinar iny druh tbl. a ina cena....

gangulienka
31. aug 2008

Inak som rada ze si napisala, dokonca si myslim ze o parazitoch vies toho o dost viac ako ja 🙂 ....lenze ked s tymi ludmi je to tazke...lebo preco by on mal platit za vysetrenie a potom este aj za odcervenie....tak ho radsej odcervime a bude to lacnejsie....a on predtym chodil k veterinarovi kde taketo veci nerobili a pes je zdravy a ma sa dobre 😠 ....ale cest vynimkam a pomaly ale isto ich je stale viac a viac 😉

spathiger
31. aug 2008

Gangulienka, no mi o tom hovor, s ludmi mam tiez bohate skusenosti. Jedni v pohode, ale poniektori..sa mi az rozum zastavuje..vraj naco to, dam tabletku a je vybavene, niekto ani to nie, zevraj nasa fena ma rada kyslu kapustu, tak isto nema hlisty ani ona, ani jej steniatka, ved od koho by ich dostali??? A ja vysvetlujem doblba. Aj zadarmo spravim, ked 'nedajboze' treba prist viackrat, no aj tak sa tvaria akoby som bola od toho platena. Lenze my sme statna org., ja mam z toho prd, len robotu navyse. Ale ako vravim, su aj ludia v pohode, ktori si daju povedat. O tych protozoach som pisala preto, ze v poslednom case je ich naozaj hodne. A nemusia byt vzdy priznaky. Moji bratia si prednedavnom kupili steniatka a uz mali ist na preockovanie, boli aj po vysetreni a naslednom odcerveni a zrazu lups ho aj giardie aj izospory. A pritom psiky v pohode. Ani traviace, ani ine problemy. Tak podho znova odcervovat. Ale ako hovoris ty - tazko uplatnitelne v praxi. To by sa museli vsetci ludia zdisciplinovat.

spathiger
31. aug 2008

A o liekoch som naozaj pisala len velmi orientacne, lebo sa tam ktorasi maminka na to pytala. Tak nech ma aspon troska predstavu, ze to nie je az tak drahe. Ak ovsem nemas 60 kg hafana ako ja kedysi :o). No ten mal parazity ako dospely len raz. Inac ironia. Ja, co mam fobiu z cervov, som skoncila na parazitke :o).

enjoy
7. sep 2008

ahoj gangulienka, ak si spominas radila si mi tu pred casom ohladne pahltneho obezneho kokra. postupujem aj podla tvojich rad za ktore este raz dakujem. drzime dietny rezim aby sme zhodili zatial dva mesiace a teraz sa mi stalo ze sme stretli pri venceni susedku a ta pochvalila moju fenku ze je vidno ze schudla. ani nevies ako ma to potesilo, zrejme sa efekt zacina prejavovat. kedze vidim psika kazdy den neviem to tak posudit, ale ked si to uz vsimli ini, tak som naozaj rada. 🙂 nemam doma vahu, ale asi ju kupim aby som vedela zvazit aky je ubytok.
chcem sa ta opytat na aku vahu by mala zo 16 kg klesnut aby bola v norme? neviem ci mam dobre info ale fenka kokra by mala mat tak max 13 kg? respektive ako dlho sa odporuca davat light krmivo a kedy budem vediet ze uz sa odbural tuk z organov, ked zacne chudnut z podkozia? dakujem vopred za odpoved. 🙂 😉

aponchie
7. sep 2008

ahoj 🙂chci male poridit zakrsleho kralicka anebo kotatko a ted nevim co by bylo pro ni lepsi..myslim na mazleni a hluk ,pripadne bordel v byte..me prijde pro skoro4lete dite lepsi varianta kralik,ale jak velkou tu klec potrebuje a je pravda,ze by mel zrat jen lzicku zrni denne aby se neprecpal?ja byla u kamosky a jeji kralik(beranek)byl pres celou klec tlustej dlouhej a vypadal nechutne unavene..navic ta klec mi prisla na jeho velikost fakt mala,ale aby mi to zase nezabralo pul kuchyne..a kralicky je asi taky nutne necim naockovat?nebo odcervit?dikes

gangulienka
7. sep 2008

Ahojte 🙂
enjoy - tak gratulujem 😉 no ono sa tazko presne hovori kolko by mala vazit, kazdy pes je predsa iny aj ked je pravda ze fenka kokra v priemere tych 12, 13 kg je ok. Mala by si jej vediet pekne nahnamat rebra a chrbticu, vtedy to bude ok. Ale myslim si (vzhladom na vek a to ze fenka je sterilizovana ) budes musiet davat light krmivo uz stale. Nemusis stale tuto dietu, ale nieco lahsie ako bezne krmivo urcite, aby sa jej vaha udrzala.

aponchie - no ja by som brala skor macicku (ale to je skor vec mojho vkusu ako odborny nazor 🙂 ). Kralik je fajn, urcite naj vyber z druhov ako skrecok alebo morca...su mile a pritulne. nepotrebuje nejaku extra velku klietku ak ho aspon rza za den na nejaky cas pustite pobehat si po byte. S tym krmenim je to skor tak, ze to co predavaju v obchodoch ako zakrsle kralicky su caste vseliako krizene a potom vyrastu a ludia to zvaluju na krmivo (aj ked je pravda ze precpavat netreba lebo zozeru vsetko co im das 😝 ). Maleho baranceka som ale este nevidela. Ak chces fakt maleho, nekupuj baranceka ale so stojacimi uskami a musi ich mat malinke (ak ma v pomere k hlave velke uska bude velky ). Zajka treba ockovat proti moru a myxomatoze 2 krat rocne a odcervovat len ak budes davat travicku a listy z vonku.

aponchie
7. sep 2008

a kde sezenu kralicka co nevyroste?abych mela jistotu teda..pac i ve zverimexu muzu koupit nejakeho obra 😀

btw ja mela vzdycky kocicky a miluju je ,jenze u nas v byte to uz nejde..mela sem v tehotenstvi z utulku jednu ,ale byla desne divoka.mela tabletu na odcerveni a srala s prominutim vsude a ja jsem dosla a nadavovalo me to nebyla schopna se naucit do tech granuli takze sem pak chytla toxo 😖 nicmene jak se mala narodila kocka blaznila litala ,skakala vsude desne skrabala a byla neskutecne divoka takze sla je zname na barak a misto anicky kocicky je to prej anicka kocour 😀 a je tam neskutecne spokojenej..ja pokazde mela polopersany a ti se nechali tulit ,lezeli na gauci podle mejch predstav ,ale tahle divocina se fakt nedala bo by malou poskrabala

gangulienka
7. sep 2008

vsak jasne na macicku mate cas aj neskor...no s tym kralickom to bude tazke ved to ze v tych zverimexoch to moze byt vseliake ale riad sa podla tych usiek (ber toho s najmensimi 😉 ) alebo skus zohnat cez inzerat od niekoho kto to chova doma, tam sa mozes pozriet aj na mamcu a uvidis ci je mala alebo nie 😉

aponchie
7. sep 2008

jasne zkusim mrknout 🙂 dikes

gangulienka
7. sep 2008

neni zaco, vela stastia pri vybere a kup radsej samicku bude vzdy mensia ako samcek 🙂

tigi
8. sep 2008

ahoj gangulienka, vidim ze ochotne poradis ak treba, rada by som sa teda aj ja spytala ak mozem. svokra ma kocurika z utulku, je strasne uzasny, pritulny, neskriabe, je kludny aj pri detoch, proste zlaticko. zo zaciatku sme snim chodili dost casto na veterinu, bol strasne prechladnuty a bral aj nejake antibiotika ale potom sa z toho dostal. bol zaockovany, odcerveny... svokra ho inak odcervuje tak dva tri krat do roka, ako sa podari. nedavno som si vsimla ze po sebe zanechal pravdepodobne hlistu (biela, asi 1 cm dlha) tak sme hned kupili odcervovaciu pastu. vseobecne sa mi ale zda ze na svoj vek ( ma cca 1,5 roka) je stale akysi malinky a chudy, aj ked denne zozerie aj 4x400g kapsicky whiskasu a pyta si este. je mozne ze odcervovacia pasta neucinkuje dobre? mam sa obavat nejakeho prenosu, pretoze ho mojenkam a nosim na rukach nakolko je strasne pritulny? ako sa robia nejake komplexnejsie vysetrenia na travenie? dakujem ti velmi pekne za odpoved. 🙂

enjoy
9. sep 2008

gangulienka, dakujem velmi pekne za tvoju odpoved i ochotu. 😉 prehmatala som tu nasu kokricu a naozaj uz jej citim rebra a chrbticu pod prstami omnoho zretelnejsie ako predtym, nehovorim ze je z nej kost a koza ale je to uz uplne iny pocit na pohmat. taku mam z toho radost 🙂. snad sa nam to aj podari dat ju do poriadku a udrzat ju v tej vahovej kategorii aku by mala mat. mama ma prisny zakaz podhadzovat pocas dna pamlsky a zda sa ze uz si na to aj zvykla, tak hadam uz nespravime tu chybu ze si z kokra vychovame prasiatko. je to nas prvy psik tak sme sa poucili teraz na vlastnych chybach. 😉

gangulienka a mozem sa ta opytat len tak ciste nahodou, nie je aj tvoj manzel veterinar? 😉

gangulienka
10. sep 2008

enjoy je 🙂 my sa pozname ?

gangulienka
10. sep 2008

tigri bolo by dobre spravit koprologicke vysetrenie stolice na parazity. Jedna davka odcervovacej tabletky ci pasty nie je dostatocna ak je kocurik riadne zacerveny. Spytaj sa na to u svojho veterinara a nedaj sa odbit len s tabletkami. Inak este k tomu krmeniu, tie kapsicky nie su zrovna moc hodnotne krmivo, ja ho odporucam skor ako doplnkove, co tak skusit nejake granulky ?

niki2
10. sep 2008

ahojky, muzu se i ja pridat do veterinarni poradny? 😉
Mame pejska (teda 2) yorkshierskeho terriera, dnes slavi 12. narozeniny. Potreboval by odstranit zubni kamen, ma to pomerne dost. Jenze bez sedace mi to nechteji udelat. A to je kamen urazu, vzhledem k jeho veku a hlavne, ze on miva obcas takove zachvaty, se bojim, ze by se nemusel probrat. Ty zachvaty miva nepravidelne, nekdy 1x za pul roku, nekdy 2x za tyden. Zacne se hrozne klepat, neudrzi se na nohou a nekdy se pokaka. Trva to nekolik minut, pokud je v teple (treba pod perinou) a prituleny k nam a chlacholeny, mam pocit, ze je ten prubeh lehci. Pena od tlamy mu nejde, myslim, ze to neni epilepsie.
Vazi 4,5 kg, je vetsi, nikoli tlusty.
Gangulienka, neni to nebezpecne v tomto pripade podstoupit sedaci? Nebo udelaji to nekde bez toho?
Moc dekuji predem za odpoved.

poletucha
10. sep 2008

gangulienka-ja bych mela taky jeste dotaz, jaka je dostatecna pece o psi zoubky? ...staci pravidelne davat ty zvikaci kosticky nebo opravdu cistit zuby jak je doporucovany v odbornych knizkach 😅

gangulienka
10. sep 2008

Ahoj niki, no neviem ci Ti to niekde urobia bez sedacie, pretoze psik si nenecha len tak smatrat v papulke, zbytocne by sa stresoval a vysledny efekt by bol asi aj tak o nicom. Ale kazdy dobry veterinar si pred sedaciou psika vysetri (popocuva srdiecko...) a podla toho sa da posudit ci este sedaciu zvladne. Vek 12 rokov nie je taky vysoky pre male plemeno a dnes sa uz daju pouzit kvalitne sedativa s moznostou pouzit antidotum (preberaciu davku) keby bol nejaky problem. Ak bude vsetko ok, daj zubky vycistit ak bude srdiecko chore je otazka ci cistenie stoji za ten risk (to uz musi posudit veterinar ale rozhodnut musis sama) 😉
A na tie zachvaty nic neberie ? Nemusi to byt klasicka epilepsia, ale nejake epileptiformne zachvaty...

poletucha - ja som za cistenie zubkov, aspon raz za tyzden odstranit plak zo zubov specialnymi gumenymi kefkami. Aj ked nie kazdy pes si to da...

poletucha
10. sep 2008

diky moc,no ja si to prave moc predstavit neumim,sice usi jsem ho naucila,ze drzi a dokonce mam pocit,ze se mu to libi, ale do huby si moc hrabat nenecha. Vcera mu vypadnul spicak a koukal na to jako blazen 😀 a ten specielni kartacek jsem jeste nikde nevidela 😕

niki2
10. sep 2008

Gangulienka, dekuji moc za odpoved, je to super, ze se clovek muze takhle zeptat, diky moc.

enjoy
10. sep 2008

ahoj gangulienka 🙂

osobne sa sice nepozname, ale ak sa nemylim mohli sme sa stretnut v ambulancii tvojho manzela. my chodime so psikom do ambulancie na herlianskej ulici a nas pan doktor ma niekedy pri sebe v ambulancii na navsteve aj manzelku s krasnou okatou dcerkou. asi zo dvakrat sa mi to stalo. raz som sa pytala ako sa malicka vola a vravel ze tamarka. podla tvojej fotografie v pase sa mi zdalo ze je tam dost velka podoba, plus si pamatam ze aj pani manzelka je veterinarka, lebo raz asistovala pri vyberani osiny z ucha nasmu neposednemu psikovi ked bolo treba rychlo pouzit este jedny sikovne ruky, tak odvtedy sa mi to zafixovalo. nuz a nejako som si tieto indicie pospajala a zda sa mi ze tou veterinarkou i manzelkou v jednej osobe by si mohla byt ty, co povies? 🙂 ale mozem sa kludne mylit... 😉