Zvládali toho naše mamy viac? Čo si myslíte vy?

tanjaja12
24. júl 2009

Ahojte vsetky maminy. Dnes som znovu po uz neviem kolkykrat pocula z ust mojej svokry a aj inej tety, ako to volakedy bolo. Ako ony stihali ovela viac, stavali dom, chodili do vinohradu robit, zahrada a este k tomu prali plienky. Stale to vyznieva, ako ze my by sme to teraz nezvladli vsetko. Citim sa vtedy taka neschopna. Uvedomujem si , ze mi velmi pomaha,ze byvame u svokrovcov. Hlavne varenie nakoniec zostava na svokre. Buduci rok by sme chceli aj my prerabat dom a tiez sa toho hrozim, ale hadam to zvladneme. Myslim si tiez, ze je to aj o tom, ze mozog vypusta, zle zazitky a tak nase mamy si uz tolko nepametaju na to, co sa im nepodarilo, ale hrdo rozpravaju o tom ako to supermamovsky zvladali...Tiez sa vtedy nevedelo o tom, ako moze ublizit plac dietatku...Co si myslite o tom vy? A nejake tipy, ako to zvladate vy...

matysekasasenka
24. júl 2009

no ja ti asi neporadim, a tiez sa casto nad tym cudujem ako to kedysi mohli zvladat, ja mam 2 deti, 9r a 8m, a na tu starsiu dceru vobec nemam cas, varim upratujem kojim periem .........nic nestiham stale som na nohach a to este aj mycku na riad mam takze riady nemusim stale umyvat.

nevesta
24. júl 2009

Tak toto mi spominala svokra, ked sme kupili nejaky pristroj do domacnosti... Ze co budem robit s tolkym volnym casom 😀 Mame umyvacku, pracku, susicku... Svokra denne vyvarala 20 latkovych plienok, mali kurenie na uhlie a pod...

Ja svoj volny cas investujem do malej 😉

Co si pamatam, ano nasi toho stihali ovela viac, ale boli sme velmi radi, ked sa nam po vikendoch venovali, alebo nas zobrali na nejaky vylet... 😉

zuzana030
24. júl 2009

ahoj, no možno ti veľmi neporadím ako...ale ja to zvládam tak, že k svokre nechodím... 😀 😀 😀 a zas moja mamina je super, vôbec sa nestará , keď sa spýtam, tak mi poradí, ale nejak nám do života nezasahuje.. 🙂 a svokra má jediné prvé vnúča a tiež posledné, no a tak staví sa u nás možno tak raz za mesiac na 15min. max aj to sa potom preriekne, že ju poslal starký-teda svokor, takže tak si ju aj vážim ako človeka,
pokiaľ nemusím vyslovene, tak ju obchádzam, bývame od seba možno 500metrov
najlepšie riešenie je ale, všetko robiť sama, lebo pre svokru budeš vždy neschopná..akokoľvek máte dobrý vzťah, radšej popros maminu, kamarátku a tak..držím palčeky na pevné nervy, ja by som to teda asi nevydržala moja

smily
24. júl 2009

no tak isto som na tom aj ja... na strsiu, trojrocnu skoro nemam vobec cas, lebo bud som stale pri mladsej patmesacnej alebo varim, upratujem, mycku ziial nemame tak aj to umyvanie riadov je na mne.. dokonca byvame s manzelovym strarkym, po ktorom tiez treba obcas poupratovat... a neboha svokra mi tiey neray vycitala ze akoze oni to vsetko zvladali zadnou lavou a ja to nestiham....

chumac
24. júl 2009

Ahoj. No museli to zvládnuť, lebo nemali inú možnosť a teraz to budú prezentovať ako cnosť. Moja mama si povzdychne, aké by to bývalo super, keby vtedy boli Pampersky. Že hneď by to brala. My zasa ten čas, čo nestrávime praním plienok venujeme svojim detičkám.
No a naše babky by mohli zasa povedať, že oni mali 5,6,7 detí a tiež to nejak zvládli. Ale bolo to tak, že starší súrodenci museli strážiť a vychovávať mladších, pomáhať v domácnosti, na poli.... My si môžeme naše jedno, dve deti rozmaznávať a užívať.
Iste nie sme nechopné, tiež by sme to zvládli, ale prečo si neuľahčiť život a viac času venovať deťom a manželom?

evaviki
24. júl 2009

tanjaja, jednoducho.. nevenovali sa tolko detom, proste ich dali do postielky a deticky sa hrali.. a moja mamca mi vravela, ze sme boli pred domom, ona si odbehla postavit pradlo a nas zatial postrazila suseda a potom si to vymenili 🙂

benjik
24. júl 2009

ahoj,a nebylo to náhodou tím,že dřív lidi neměli tolik koníčků jako ted?takže práce kdekoli byl v podstatě jejich způsob trávení volného času? navíc dnes mají maminky s dětmi možnost takového kulturního a sportovního vyžití o kterém se lidem dřív ani nezdálo,tak proč by mamči seděli s děckama jen doma? já mám ted 2týdenního prcka a taky moc věcí nestíhám,ale to proto,že s ní ráda chodím ven a hraju si s ní.a hodlám v tom pokračovat i nadále.dřív byly jesle a starší děti plnili v dost velké míře funkci chůvi,tudíž rodiče měli dost času na vše kolem.tot můj názor.

aponchie
24. júl 2009

museli...kazdej zvladne kdyz musi 😎

lyongirl
24. júl 2009

ja tiež nechápem, ako to stíhali, ale ak je človek donútený, spraví toho oveľa viacej
ja som napr. pri prvom synovi toho spravila oveľa viac ako teraz, ale len preto, že vtedy ma to akosi bavilo - upratovanie, varenie a pod., teraz navarím aj na 3 dni a neupratujem tak často, pomenej žehlím, viac si pospím 😀 , hocikedy aj poobede s deckami a nelámem si už nad robotou hlavu, ale viem, že ak by som musela denno-denne prať plienky a vyvárať, bola by som toho schopná, ale napr. variť robošom na stavbu, ako varila moja svokra, tak to by som nerobila...

tanjaja - kašli na jej reči, povedz jej, že tebe je prednejšie venovať sa svojmu dieťaťu, ktoré ťam omentálne potrebuje najviac, mne sa nepáči, že síce toho voľakedy postíhali, ale vôbec sa nemali čas venovať deťom, no teraz je iná doba a radšej sa vykašlať na robotu, ved tá neutečie a pohrať sa so svojím drobcom, veď oni tak rýchlo vyrastú, že nebudeme vedieť ako a potom nám bude ľúto, že sme sa im nevenovali ale len makali jak fretky...

susanh
24. júl 2009

Tanjaja nic si z toho nerob, volakedy nechavali babatka viac plakat, a ak mali starsie dieta, tiez sa mu tolko nevenovali. Alebo nosili babatka stale na chrbte? 🙂 Neboj sa keby sme museli, aj my by sme zvladali. Im sa zda ze my nestihame, lebo sa mozno nemusime az tak nahanat za vsetkym , tak robime svojim tempom to co povazujeme za nutne. Mne sa zdalo pri prvom dietati ze nic nestiham. Teraz mam druhe a myslim ze stiham viac nez ked bolo len jedno. Sice na ukor toho prveho, ale vsetky tie starsie maminy a tety ako pises mi hovoria ze aj volakedy to tak bolo.. 🙂 A som si povedala ze radsej sa nebudem stazovat aby som nevyzerala neschopna 😉

zuza.m
24. júl 2009

tanja myslim že každy to zvladne rovnak keby ti nemal kto pomoct tak to určite zvladneš aj sama.zadeliš si to tak aby si to vedela postihat,nič sa neboj a nemysli si že si niečo menej.take reči moc nemusim.
ale musim priznat že PC zabere vela času zo života a keby nebolo jeho tak postiham ovela viac. 😅 .preto ho napriklad radčej ani nepustim. 😅

mousunek
24. júl 2009

souhlasim se zuza.m kazdy zvladne mnohem vic kdyz nema kdo by pomohl, jsem treba na malyho sama varim pro sebe i pro nej, uklizim, peru zehlim chodime ven hrajeme si atd.... zvladat se to da krasne kdyz neni clovek zpohodlnely

aponchie
24. júl 2009

tanja..ja nemam ani tchyni ani matku a jsem s detma nonstop ja sama nebo s manzelem..nemame nikoho kdo nam je pohlida a maximalne sousedy obcas v nouzi na chvilku takze je tahame vsude sebou a ani nam to uz neprijde..mame velkej byt zahradu na pestovani,sme celkem akcni co se sportu a aktivit tyce a nekdy si rikam,ze jsem fakt dobra ,ze zvladam a taky co mi jineho zbude,..ja nemam babicku ,ktera mi povozi kocarek a ja si dojdu nekam za relaxem,nebo kdo nam pohlida deti a pujdeme na veceri 😎 proste sami samotinkati a jde to a jsem na sebe hrdi celkem ..taky co nam zbejva vid🙂

cetera
24. júl 2009

no ja dufam ze to nejako postiham......alebo ze mi niekto pomoze......mi tiez byvame zatial u svokrovcou ale na to ze sa s nimi ani nebavim aj ked tam byvam, nemam k nim vytvoreny ziadny vztah, oni sa nic nepytaju a ja nic nevravim....teda taka ticha domacnost....tiez to bude ich prve vnuca lebo manzelovi surodenci sa nejako netrhaju na vztahy......a momentalne prerabame dom co sme kupili asi 250metrov od svokrovcou.....dufam ze to stihneme do septembra ale neviem ci to tam zvladnem sama v dome a s babätkom.....moja mama mi pomoze ale tiez ma aj svoju robotu a nemoze dochadzat ku mne 30km kazdy den...a .na tie moje vztahy ku svokrovcom tak to asi budem na to babo sama...snad to zvladneme no co uz.....

tanjaja12
autor
24. júl 2009

Ja okolo malej spravim, kocikovat mi bola svokra asi tri krat najdlhsie na hodinku.Niekedy ju na najviac hodinu postrazi, ked idem do obchodu a tak. Aj zahradu som tento rok robila vacsinou ja.Poupratujem, co sa da. Vysavam s malou v babyvaku. Aj tak to nie je dost a citim sa tu ako nula... Doobeda, kedy sa samozrejme vari toho stiham najmenej.A svokra je na dochodku cele dni doma, tak samozrejme navari. Mala malo spavala, a aj spava, take polhodinky. Len poobede je to niekedy viac ako hodinka. Do oci mi tu nikto nic nepovie, len takto z rozhovorov, to trochu naznacuje, co si myslia. Velmi sa tesim, ked budeme byvat sami, dufam, ze o rok to vyjde...

kubaka
24. júl 2009

tím si vůbec nelamte hlavu - dřív se chovali a nahlíželi na děti jinak - tchýně na Slovensku taky halasí, že dítě nemělo co brečet, první půl rok jen prospat a neotravovat, později se najíst a jít z očí, mlčet a poslouchat. Manžu s bráchou hlídala starenka a pedantický dědek, přivazovali je ke stromu za nohu, aby neutíkali a co je to hraní si s mámou a tátou kluci neznali. MM si nepamatuje, že by se někdy s rodiči mazlil. Tchýně vychovala tři neurotické děti, které mají problémů v životě až až. Taky se chvástá, kolik se nadřela a kolik toho musela stihnout. Jezdím tam prostě jednou za rok a máme toho s MM po krk.
Je to všechno jen o prioritách a o tom, co považujeme za důležité se věnovat. Já mám myčku, uklízečku a kluků si užiju dosytosti i když navíc podnikám, máme zahradu a domácnost (nákupy, praní, obstarávání kolem dětí atd)
Vykašlete se na kecy starší generace. Čas investovaný do dětí je ten nejlépe "promrhaný" Jsem toho názoru, že dnešní rodiny toho musí zvládnout mnohem, mnohem! víc. Je to jen optický klam. Máme mnohem větší rozhled, záběr, jakýsi "akční rádius" než měli naše matky a babičky. A taky nenechávávme děti "vyřvat, aby nebyly rozmazlené" 😝

aponchie
24. júl 2009

me babicka rikala posledne jak je to super,ze mame papirove hnusky a vlozky do podprdy a ze ona to mela silene tezke..jako verim jeste pred 50lety ale generace nasich matek ...to neverim..presne jak pise kubaka..ja to neumim vyjadrit ,ale myslim v podstate to same..ja nikdy nemela potrebu a neumela se s matkou mazlit ani od ni ani ode me..dnes investuju veskere citove prodlevy co jsem mela do dcery a jsem prestastna,ze mi rika sama od sebe z ejsem ta nejlepsi maminka na svete miluje me a liba neustale ..to ja neznam a nikdy sem ani nepocitila k ni..skoda,ale je to tak...vsecko chovani noseni laskani na ukor vseho ostatniho doma se v dlouhodobem horizontu sakra vrati kor v dnesni dobe uspechane materialisticke..takze neni nikdy dost nunani a bordel v byte mi nevadi..ikdyz sem pedant na poradek presto vsecko ze to musim delat sama mam rada poradek,ale slevuju pac vidim,ze to neni az tak dulezite..takze ano mame lepsi vymozenosti,ale taky hypoteky nervy kvuli praci stres kam se podivas...lepsi asi kopat pole a bejt psychicky v pohode nez sedet v kanclu a stresovat se tot muj nazor 😎

johanda
24. júl 2009

jak staré mamy, já toho taky zvládám dost🙂), Děcka, práci, domácnost (někdy🙂), net, koníčky..babičky jsou nepoužitelné, mladší holku hlídá kamarádka, doma je holt někdy binec, rozhodně neinvestuju energii do mytí podlah a oken lesknoucích se jako psí kulky, plíny jsem taky neměla sněhobílé, nevyvařuju půl dne, ale půl hodiny 🙂, nežehlím. Moje máti byla velmi citlivá a kontaktní , nikdy nás nenechala řvát, hodně nás nosila, ale jako prvotřídní matka a hospodyně si potrpěla na pitomůstky jako žehlení ponožek, které ji kradly čas a sílu. Já jsem tyto únavné a nepotřebné aktivity zrušila/přesunula na jiné a nahradila aktivitami, které mě baví. Na hubu padám občas i tak, ale nemám pocit, že kvůli nevyžehleným manželovým trenclím spadne svět🙂)

atrami
24. júl 2009

Máte pravdu. Mama tiež hovorila, že nás dala do ohrádky a nechala tak. Dieťa sa pravdepodobne naučí, že nemá mama čas.

matilko
24. júl 2009

ako to zvládali? ja som bola od 8, mesiacov v jasliach ☹ a myslím, že to k dobrému rodinnému vzťahu vôbec nepomohlo... proste naše maminy boli odkázané na odkladanie detí, bud babičkám, do jaslí, alebo proste niekam, oni museli pracovať, inak by neprežili (my sme boli chudobná rodina), do toho mamina po práci neustále šila, aby sme mali čo na seba a my sme sa museli nejako o seba postarať. Žiadne kojenie, nosenie, uspávanie, hranie. To všetko šlo stranou ☹
Buďme pyšné na to, že máme toľko uľahčovákov do domácnosti a môžme sa o to viac venovať našim malým pusinkám, bordel počká, navariť sa dá aj večer 😉

missymici
24. júl 2009

no je to zajimave,obcas kdyz si maly hraje a ja ho pozoruji,tak nad tim taky premyslim,ze jak by to vypadalo,kdybych musela do toho vseho jeste prat pliny,..Moje mamka to taky casto rika :... a mi jsme ta delali takhle a takhlea bylo to vse ok...a nemeli jsme to co mate vy ted...
a uz jak tady bylo psano,nevedeli v te dobe mnoho veci ohledne deti,co jim muze skodit,... a naopak co si mysleli v ty dobe ze jim skodi,tak ted se to bere v poho.Moje mamka ma zachvat kdyz malej dostane skytavku,...stresuje,staci mu dat napit.
Byla to proste jina doba,uplne jina vychova,jine problemy....jine radosti ,,,

miskachrumka
24. júl 2009

NEMALI INU MOZNOST A DNES JE INA DOBA A TO JE SVATA PRAVDA 😒

sipcek
24. júl 2009

ahoj,presne dnes sme sa bavili s mojou mamou o tom,ze ked ona stihala vsetko porobit kto bol s nami doobedu vonku.no a povedala nikto,boli ste doma.takze aj ja by som stihla vsetko,keby som malu odlozila k hrackam na cely den zavretu.a aj temperament deti sa meni,urcite kazda z nas pocula vetu:vy ste take salene neboli.takze mile mamicky,nie sme o nic horsie ako tie nase mamy 😉

trixi
24. júl 2009

ahojte, nemyslim si, ze zvladame toho menej ako nase mamy a stare mamy. Patrim k starsim matkam (po 40tke), moja mama ma po 70tke a este som od nej nepocula, ze to mame lahsie. Je fakt, ze sa zije inak, je to dane dobou, zmenou politickeho rezimu, atd. Patrim k tym stastnym spolu s mojimi surodencami, ktorym rodicia dali vela lasky, spominam na nase vikendove tulenie sa. Pamatam si, ako sme kazdu sobotu a nedelu vsetci piati+pes+kocur (obcas aj nejaka rybicka z akvaria) lezali u nasich v posteli, rozpravali sa, mamina nas skrabkala po chrbate, pocuvali rozpravky, blaznili sa, ako otec robil pre vsetkych ranajky, spolocne sme ranajkovali, cez vikendy vymyslali rozne vylety, v zime sme chodili lyzovat, v lete sme vzdy boli na nejakej rekreacii ROH. Nemohli sme cestovat na zapad, ale zato sme dokladne precestovali Slovensko a Cesko.
Ja moju mamu obdivujem ako vsetko stihala a ona sa zasa casto pyta, ako to vsetko mozem zvladnut.

johanda
24. júl 2009

mojí mamce hodně pomáhala babička s dědou, často nás hlídali, brali si nás na víkendy...babička těžce nesla, že mamku se strýcem musela strčit do jeslí už ve 3 měsících, protože bylo třeba budovat komunismus 😝 a svou potřebu plnohodnotné mateřské péče si vynahrazovala na vnoučatech. Já si nemyslím, že náruč milující babičky by byla méněcenná...pokud tedy např. nerve půlročnímu miminu svíčkovou, že...myslím, že je naopak velmi důležitá i pro matčino duševní zdraví 😉 a s radostí bych ji přivítala, bohužel moje matka jaksi nemá zájem, je workholička a tchýně je zrovna z těch, které věří v potřebu vyřvávání z důvodu plicních cvičení 😝 a posléze jako prevenci rozmazlení (tak od 3,4, měsíců 😝 😝 ) a šlehačkový zákuseček v půl roce je přece mňamka. 😅 Pomoc širší rodiny mi prostě chybí, i přes báječnou hlídací tetu, která se stará o prtě, když jsem v práci.

Dnešní ženské navíc nehledí na to, jestli má někdo bělejší cíchy nebo rovnější puky na gatích...naštěstí. "Aby lidi nepomluvili" bylo často příčinou hloupých a časberoucích činností na úkor dětí a vlastního "růstu"

BTW -jak tu zmiňujete plíny...já používala látkovky, ale pravda, prala je pračka, což je poněkud jiné kafe než hrnec na sporáku a žehlit se moderní kousky nemusí, takže pohodička maximální 🙂

andyalukasek2008
24. júl 2009

Ahoj holky, zrovna nedávno jsme to s kámoškama probíraly, snažila jsem se to probrat tak s tchýní, ale moc to nechápala...
Dle mne se to kdysi stíhalo, jelikož:
a) rodiny bydlely pohromadě anebo hodně blízko, tzn. že rodiče a prarodiče vychovávali též, byl plný barák dospělých a péče o děti se dělila... Nevzpomínám si, že kdysi byl problém s vyzvedáváním dětí ze školek, a doprovázením do kroužků, většina mamin měla babičky v 55-ti letech nebo v kolika v důchodu!!! Moje máma půjde do důchodu za 11 let, to je mi tak naprd... A já nevím, jak to budu dělat, abych vůbec nějakou školku stihla odpo z práce než zavře... Tak samo se dělilo vaření, pečení, praní, žehlení, babičky chodily více vypomáhat... Nebo se vařilo apod. pro všechny...
b) maminy kdysi - do práce chodily sice ráno dříve, ale odpoledne byly doma, nás stíhaly vyzvednout... My dnes pracujeme do 17h, ne-li déle a nikoho to nepřekvapuje, babičky též pracují a máme hned problém...
c) dnes není již tak bezpečno jako kdysi, nepověsíte prvňákovi klíč od domu na krk s tím, že po škole má jít do kroužku ( to už není vůbec bezpečné, takže hledáte způsob, jak mu tam zajistit doprovod) a doma taky samo není, musíte jej opět někde vyzvednout...
Nechci se na to vymlouvat, ale alespoň mojí mámě chodily babičky pomáhat, vozit, prát, žehlit... Nebo si to odvezly domů... Mě nepomáhá nikdo... Na jednu stranu máme plíny papírové a nemusíme je vyvařovat, na druhou stranu chodíme s dětmi do cvičení, na plavání, do MC, to se zdá, ale kolik tím hodin uteče... Díky změny způsobu a stylu života není naší náplní jen mít uklizeno, navařeno, vyžehleno a vypráno a chodit doma v zástěře a většinou být žena v domácnosti, ale pracovat, budovat kariéru, třeba vydělávat i více nž muž, věnovat se dítěti i v trochu jiných směrech (tím netvrdím, že když naše mámy s námi nechodily plavat, že by se nám nevěnovaly!), mít své záliby a koníčky, zajít si na kafčo, na spinn, mít jeden den v týdnu pro sebe, kdy se večer stará tatínek, zažily tohle naše mámy??? Chodíme na nehty, na pedikůru, na kosmetiku... Nesedíme jen doma a nevěnujeme se pouze a výhradně rodině, uděláme si i chvíli pro sebe...
Švagrová též stíhá hodně věcí, klasické bavlněné pleny jí jsou svaté, i když má samozřejmě pračku, ale i tak, to žehlení 😝 ... Na jednu stranu má ještě tyto "starší návyky", na druhou v životě nebyla s miminem jinde než na zahradě u baráku, nevyjela sama s ním ani nakupovat do NC, ani jinam... Zvládá hodně věcí, na které jsou již dneska elektropomocníci sama, ale ani se nedostala nikdy s kočárkem do města, nedejbože na kafčo nebo nákupy! A pak z ní vyleze, že vlastně když potřebuje, hlídá jí tchýně nebo teta.. Mě nemá kdo pohlídat, takže se snažím si to ulehčit jak se dá...
A manža je šťastný, že přijede domů a nemá doma upachtěnou matku nad páru z žehličky u plín, ale najde nás v klídku na dětském hřišti...
Nemyslím si zdaleka, že máme méně práce než měly generace před námi co se týče domácnosti, resp. možná nám to ulehčují některé elektrospotřebiče, ale jsme na to samy!!! Teda asi většinou...
A raději chodíme s prcky ven a věnujeme se jim, všude je vozíme dokud jsou malí, páč to jinak nejde... Civilizace si vzala svou daň a dnes jsou prostě jiné priority než mít naškrobené cíchy...
A tak jak jste psaly, nemám doma navařeno denně, naškrobeno, čisťounko (ale zase nemám binec), okna čistím až když je nutnost, marmeládu si koupím a nedřu se s tím v létě, ale klidně se seberu a jdu s malým na celeé odpo pryč ven...

kubaka: naprosto s Tebou souhlasím!

Byly jsme v jeslích, rodiče s námi netrávili toliko času a nevěnovali se nám tak jako teď my svým dětem...

vanja
24. júl 2009

andy, úplne s tebou súhlasím,
my s kámoškami sme to tiež rozoberali, pretože tiež som od mojej mamy aj svokry, obe mali 4 deti, počula ako oni všetko zvládali, bez práčky, myčky, pampersiek.
Moja staršia dcérka, má 9 rokov, a už teraz si rada zaspomína, kde bola s ockom, čo sme robili, ako sa hrali, kde smesa boli kúpať, jaskyne, hrady, túry v Tatrách atď,
Ja si na takéto niečo z detstva vôbec nepamätám. Asi preto, že sme nikam nechodila, najďalej tak asi na dvor a neskôr v puberte s kamarátkami aj ďalej.

veronikap
25. júl 2009

myslím, že väčšina z vás to presne vystihla.. ide o to určiť si priority.. aj keď v minulosti to také jednoduché nebolo, ak chcel človek uživiť rodinu, tak sa proste muselo pracovať a šetriť kde sa dalo...
my sme 4 súrodenci, ocino chodil často na týždňovky, t.j. v podstate sme vyrastali s maminou, ktorá stále niečo varila, piekla, prala, upratovala.... a my sme sa museli zabaviť sami... ja si nesťažujem, vychovali nás myslím veľmi dobre, ale až teraz, keď som sama mamou, tak mi príde občas ľúto, že vlastne nemáme z detstva skoro žiadne spoločné spomienky... našimi pravidelnými výletmi bola návšteva babkinej záhrady povinne každú sobotu.. 😒

ja mám našťastie tú najlepšiu svokru akú som si mohla želať (a to myslím úplne vážne!!), veľmi nám pomáha a hlavne sa do ničoho nemieša, skôr je rada, že si veľa vecí v živote môžeme uľahčiť a zjednodušiť..
mamina síce občas spomenie, že ona bola sama na 4 deti a stíhala všetko, ale to ju ocino hneď zahriakne, že teraz je všetko inak a tým debata končí 😀 ja som sa až pri mojej malej naučila, že život nie je o tom, mať hneď ožehlené, každý deň umytú dlážku, utretý prach alebo čo ja viem čo.. a hlavne víkendy netrávim žiadnym upratovaním (teda snažím sa 😎 resp. keď niečo "horí", tak to urobím hneď ráno, obyčajne keď ostatní ešte spia), ale venujeme sa jeden druhému 😵

stvura
25. júl 2009

Ja si myslim ze preto toho viacej stihali, lebo boli casy volnosti. Nebolo problem dieta poslat von pred dom a vecer si ho vyzdvihnut, pripadne sa vyklonit z okna a zakricat. Pamatam si ako sme cele prazdniny brusili v busi za cinziakom so starsimi detmi, mama nam dala krajec chcleba a vodu do ruky a domov sme sli az o siedmej. Teraz to bohuzial nie je mozne, deti si musime strazit, nosit ich na kruzky, do skoly. Organizujeme im cely zivot uz od jasliciek {anglictina v jaslickach, plavanie atd}, co predtym nebolo.
Ja nestiham skoro nic, resp. stiham len to najnutnejsie. Pomoc nemam ziadnu, lebo mamu nemam, oco byva daleko s priatelkou a svokra nema zaujem o maleho, co ma dost mrzi, lebo i ja som mala nanic starych rodicov. Vzdy si ale vybavim tiez ako nasa mama mohla stihat, lebo sme so sestrou do roka, byvali sme na druhom konci slovenska, takze maximalne daleho od rodiny ... no proste obdivuhodne zeny to boli nase mamy...

briketa
25. júl 2009

este sa mi nestalo, ze by niekto hovoril, ze stihame menej....
zena ma byt dnes dobrou mamou, mat karieru, vysoku skolu, ovladat aspon dva cudzie jazyky, mat ekologicke citenie, aj po dvoch detoch byt vo velkosti 38, mat sviezu plet, dobre vlasy, vseobecny prehlad, byt dobra v pocitacoch, nejakeho narocneho konicka, ktory ju naplnuje, nadpriemerne nadane deti, ktore uz v troch poznaju abecedu, uz s chodenim sa vedia plavat, su spolocensky aj socialne vyborne adaptovane. mat dom, psa, rocne dve dovolenky a byt financne nezavisla. vie varit, ma upratane a po veceroch je este svieza chodit na vyjazdy s kamaratkami...uspokojovat manzela a byt mu seberovnou vo vsetkom...
KTO TOTO VYZADOVAL OD STARSICH GENERACII?