Zvládali toho naše mamy viac? Čo si myslíte vy?

tanjaja12
24. júl 2009

Ahojte vsetky maminy. Dnes som znovu po uz neviem kolkykrat pocula z ust mojej svokry a aj inej tety, ako to volakedy bolo. Ako ony stihali ovela viac, stavali dom, chodili do vinohradu robit, zahrada a este k tomu prali plienky. Stale to vyznieva, ako ze my by sme to teraz nezvladli vsetko. Citim sa vtedy taka neschopna. Uvedomujem si , ze mi velmi pomaha,ze byvame u svokrovcov. Hlavne varenie nakoniec zostava na svokre. Buduci rok by sme chceli aj my prerabat dom a tiez sa toho hrozim, ale hadam to zvladneme. Myslim si tiez, ze je to aj o tom, ze mozog vypusta, zle zazitky a tak nase mamy si uz tolko nepametaju na to, co sa im nepodarilo, ale hrdo rozpravaju o tom ako to supermamovsky zvladali...Tiez sa vtedy nevedelo o tom, ako moze ublizit plac dietatku...Co si myslite o tom vy? A nejake tipy, ako to zvladate vy...

mishusha
27. júl 2009

prave som na tuto temu citala clanok v aktualnej eve... a stotoznujem sa s tym, ze v tej dobe jednoducho nase mamy bud uprednostnili karieru alebo starostlivost o deticky... neda sa totizto plnohodnotne stihat oboje... bud nieco uberame jednemu alebo je to na ukor druheho... teda, da sa to chvilu...ale potom cloveku z toho asi sibne... 😀

aponchie
27. júl 2009

to urcite..vic se venujeme detem a mozna proto maji pocit,ze je rozmazlujeme

fridininka
27. júl 2009

výchova dětí je asi dnes o něco těžší. Samý počítač a televize, místo aby děti četly knížky nebo hrály hry (stolní), jako to bylo u nás v dětství. Potom chytnutí party, drogy, krádeže atd. To dřív nebylo. Proto musíme čas věnovat více prckům, abychom se tomuto co nejvíce vyvarovali. A musí se začít hned od malinka. Žádná z nás přece nechce, aby jí z dítěte vyrostl nějaký neschopa, feťák nebo kriminálník

aponchie
27. júl 2009

vcera sem sla po venku a napadlo me jak jsme litali povenku v nedeli a hrali si a ted sem nevidela ani jedno decko venku 😅

cestovatelkaandrea
27. júl 2009

haha, neverim tomu ze zvladli viac ako my dnes.
moja mama len cumi ako vsetko zvladam sama s manzelom 😉

fridininka
27. júl 2009

já si taky vzpomínám, jak jsme lítali venku jako děti a mám na to úžasné vzpomínky. Na co budou vzpomínat tyto děti? Že by si vzpomněly, že hrály na pc takovou nebo makovou hru? Je to smutný. ☹

lienka43
27. júl 2009

Ja na to taky rada vzpominam a ako som kricala "Mama zhod mi prosim loptu" Teraz je to pre mna nepredstavitelne, vcera som bola vonku a ked vidim mladochov ako si popijaju pivka a ake individua sa tu potuluju. No je to hruza....

cestovatelkaandrea
27. júl 2009

no to je pravda, dnes je to s detmi uplne inak. normalne si tie deti neuvedomuju o co prichadzaju.

sarinkam
27. júl 2009

Tak zrovna s tema plenama to neni pravda- že by to byl takovej rozdil. Na prvni jsem mela jednorazova a druhy jsem prala latkovy. To mi spis prijde jako zaminka k tomu, aby se mohly vytahovat, jak to mely ony tezke. Spis si myslim, že se driv tolik neuklizelo a decka nemela takovej dohled, ja jsem si pry hrala venku sama se dvou letech a ted ma moje mati hysterak, kdyz jdou ven obe decka- 3 a 8- ale bydlime na kraji malomesta a stejne je slysim jak povykuji.

blandik
27. júl 2009

Myslím, že to kdysi měly těžší v té rutině kolem mimina - pleny - nezapomínejme, že neměly automatku a krom pračky, ještě potřebovaly ždímačku. Taky nebyli pořádní kuchynští roboti - a tehdá se hodně dávaly š'távkičky - máma se jednou zmínila, že mi v těch dřívějších netechnizovaných podmínkách denně odšťav'novala mrkvičku. Taky chlapi většinou s dětmi nevyvíjeli žádnou samostatnou aktivitu - že by šli vozit, přebalili...Tím nechci říct, že to máme dnes jednoduché - té nudné pracné rutiny máme méně (navíc dříve se balilo pouze do látkových plen - tj. 3 kusy jen to hvizdlo a mimino se počůralo, řvalo - máma snad prala každý den 50 plen - navíc jsme řvali i v noci, protože jsme byli počůraní). Ale naštěstí mi to nikdo neustále nepředhazuje pod nos, jak to máme dnes jednoduché - má k tomu jen trošku skoly tchýně, ale s tou jsem se trošku poškorpila, tak moc nechodí. Ale po pravdě řečeno, jsem fakt ráda, že žije v téhle době - chlap se rád stará, zajde povozit, nakrmí (přebalování a oblékaní tedy nejsou jeho oblíbenou činností) - ale malého si užívá naplno, když příjde z práce a baví ho to. Můj táta byl radioamatér - příšel z práce, najedl se, zdříml a pak šel kutit za stůl. Maximálně jsme jeli občas na výlet. Ale jít třeba ven odpoledne s kočárem se mnou a mamkou - to nebylo. Těžší to máme te'd v tom, že jsou velká očekávání, co s dětmi budem dělat a jak se jim budeme věnovat - plavání, cvičení, výlety, hrady, zámky, hory, lyže, brusle, kroužky - jazyky, sport, aby dítko umělo to a ono...v tom je to náročnější. Dříve se děti vypustily ven, běžně si pro malé caparty chodily děti ze sousedství a rodiče o nich nevěděly. A taky jsem te'd slyšela, že moje babička nechávala mámu samou doma v postýlce a jezdila na kole asi 15 km jedním směrem s mlíkem (muselo se odevzdávat) a máma tam byla celou dobu sama - to je masakr. Díky bohu za 21. století a že jsme maminou až te'd. Ještě to vaření kdyby trošku odpadlo, a budu spokojená.

Ale jsem si naprosto jistá, že kdyby mi někdo neustále předkládal, jak to měl kdysi těžké a jak já to mám te'd náramně snadné (zejména po tom, co bych byla nevyspaná, dítko třeba ve špatné náladě a tedy uřvané) - tak bych ho taky poslala k šípku.

carodejnica
27. júl 2009

Jaj, to sú také silácke reči. Skúste sa ich spýtať, že keby mali také možnosti ako máme my dnes, či by ich nevyužili aj oni.. 😉

Mali to každopádne ťažké, a naozaj vďaka za 21. storočie, máme viac času na dieťa a hlavne na seba. Lebo jedine oddýchnutá matka vie byť najviac osožná dieťaťku.

Mne nepomáha nik, bývam sama s mužom v rozostavanej chalupe, ale stíham všetko. Našťastie mám dobré a zdravé bábätko. Keď Naďa spí, ja rýchlo upracem, alebo vyvesím prádlo, a potom si hodinku posurfujem na nete, alebo si pozriem film na DVD, alebo si prečítam knihu, alebo - a to mám najradšej - idem s ňou na prechádzku v kočíku. Je ešte malinká, behačiek okolo nej bude čoraz viac, ale verím, že to zvládneme. Lebo sa ľúbime. 😉

lienka43
27. júl 2009

Carodejnica tak to je super ze mas dobre dietatko 🙂, my ked sme mali mesiac tak ja som bola uplne mimo, nic som nestihala 🙂 mala mi cez den vobec nespala, len v kocari a to som musela chodit, az teraz ako ma 10 mesiacov je to ok a stiham aj ja si sadnut k PC a surfovat 🙂....Takze teraz si to vychutnavam dvojnasobne.
Ale je to tazke porovnavat doby. Ved si predstavte co budu nase deti hovorit ked budu mat svoje deti 🙂. Na to som velmi zvedava...

fridininka
27. júl 2009

Také to zvládám a nemyslím že toho mám málo. Bydlíme v napůl zrekostruovaném baráčku na vesnici, takže každou chvilku se tady někde bouchá, vrtá a dělá nepořádek. Máme 2 velké psy (Ridgebacka a křížence Border kolie- oba jsou to temperamentní psy), kteří potřebují hodně pohybu. Tak s nimi každý den chodím na louky za vesnicí. A 5 min. běhání jim opravdu nestačí. Asi to musí být někdy komedie, když vezu kočár, obě vodítka mám v jedné ruce a najednou se oba psi rozeběhnou a každý na jinou stranu. 😀 Ale ještě jsem to vždy ustála.
Stíhám úklid a chod domácnosti. Vařím každý den, mám manžela jídelního gurmána. Né že by nejedl 2 dny to samé, ale dělám to pro něj z lásky a jsem ráda, když mu ode mě chutná.
Věnuji se hlavně ale maximálně svému synovi, v 10-ti měsících už je to pěkný raubíř. A ještě mám čas si sednou k pc. Prostě jaký si to uděláš, takový to máš.
Manžel mi s ničím bohužel nepomáhá. Odjíždí do práce velmi brzy ráno a vrací se když už malej spí. Nebo není doma vůbec.
Ale nestěžuji si a podřizuji se době, jaká je.

pattie
27. júl 2009

Možná to bylo opravdu tím, že se nám tolik nevěnovali. Jen si vezměte jesle. Já vím, že žádná (skoro žádná) mateřská tenkrát nebyla a tak co měly maminky dělat.... ale pravdou je, že obdivuju, jak zvládaly plenky, máma prý prala a žehlila denně 40 plen, no to by se mnou seklo 🙂 Jinak si nemůžu stěžovat a celkem všechno zvládám, i když vařím teď jednodušší jídla a koláč taky nepeču každej tejden....

deina
28. júl 2009

To pranie a zehlenie plienok im veru nezavidim, ale inak mne sa este nestalo, zeby mi mama alebo svokra vraveli, ze ja to mam lahsie, ake to mali ony tazke a pod. Viem, ze mama pomoc mala - jej svokra uz bola na dochodku a byvala blizko, takze namiesto jasiel som bola u nej, starala sa o mna, kym bola mama v praci, varila mi, hrala sa so mnou a tak. Popri praci mama stihala aj varit, aj upratat a viem, ze som nebola neustale v ohradke zamknuta, dokonca nepouzivala choditko, aby mala aspon na chvilku odo mna pokoj - uz vtedy sa vraj hovorilo, ze je skodlive a proste bola proti nim. Viem, ze otec sa bohvieako nezapajal - take, ze prebalovanie nehrozilo, zato teraz vnukovi aj plienku pokakanu vezme do ruky a zoberie do kosa. 😀

gabrianka
28. júl 2009

jen jestli vsechno taky nezvelicuji a mluvi pravdu...buhvi jak to bylo...treba chteji byt jen ty nejlepsi a zavidi nam tu dnesni zjednodusenou dobu.no co,vyvarily pleny,mezitim si pohraly s ditetem povesily pradlo...vzdycky se to da nejak udelat..akorat tak jak to nam vypravi horoucne az nam beha mraz po zadech a je to pro nas az nepredstavitelne jak se udrely,myslim,ze az zas tak horke to nebylo 🙄

sissik
28. júl 2009

no a hlavne nemali internet.
co je vyhoda, lebo tolko casu nepresedeli za pc a zaroven nevyhoda, lebo nemali pristup k tolkym informaciam.

a keby mne niekto povedal, ze toho stihal viac, tak mu zavesim malu na cely tyzden na krk a potom nech sudi.
ja sa s nou chcem hrat, mojkat, byt pri tom, ako objavuje svet. chcem si porste uzit cas s nou. aby som potom nelutovala, ze som si ju neuzila, ked bola malicka. mama mi hovorila, ze to vravelo vela jej rovesnicok.
preto som na nete ked dieta spi a upratujem ked je v takej nalade, ze sa dokaze sama zahrat. varenie? jej navarim, to je chvila, a nam navarim na 3 dni a nieco mam v mrazaku. v najhorsom pripade to isti jogurt, prazenica alebo chlieb so sunkou. ked som sa pytala mamy, ako ona stihala 3 deti, povedala, ze musela. ale ze nas napr. mohla nechat sediet pred cinziakom na trave, kym vyniesla nakup a susedy postrazili. u mna nemozne. asi akou vacsiny. a vela ludi byvalo u svokrovcov alebo rodicov, ktori varovali. ale na to zabudaju a potom mudruju.
takze reci co vsetko oni stihali treba brat ejdnym uchod dnu a druhym von, pripadne sa opytat, koko hodin denne sa venovali dietatu? 😉

susik77
28. júl 2009

vzdy, ked k nam pride svokra, tak mi chce upratovat cely byt ale ked jej poviem, ze nech sa radsej venuje malej tak si len sadne k nej do izby a sleduje ako sa hra...a citi sa zbytocna 😖

A to je presne to...nase mamy boli zvyknute niekde nas odstavit a upratovat...

inkinka
28. júl 2009

briketa, ty ma odkiaľ poznáš? 😀 Sedí všetko, akurát, že mám len jedno dieťa. A navarené mávam už o pol siedmej ráno ( ad kubaka a svokrina kuchyňa)
Mne povedal náš sused, že kedysi zobrala matka decko do vinohradu, zavesila ho tam na broskyňu a robila.
Je jedna rozprávka o tkáčovi, ktorý pohybom tkáčskeho člnka keď tkal, kolísal kolísku (mal tam špagátik), strašil vtáky, aby mu nevyzobali zrno a ešte nejaké iné veci, už sa nepamatám. Ten si to vedel zorganizovať. 🙂
Nestíhali viac. Ani jedno decko mojej svokry nevie plávať, lebo nikam nechodili. Ale domácnosť mali sterilne čistú.

mamutka
28. júl 2009

moja mama prala plienky v rukach lebo jej svokra pracku nepozicala 😠 a vodu si musela nosit zo studne od susedov, lebo oni mali dajaku mizernu studnu.....moj brat sa narodil 11 mesiacov po mne, takze ta to mala tazsie ako vacsina tych co dnes zalamaju svojimi dobre pestovanymi rucickami.
A hnusky nijaky cas nesetria, ja pouzivam na maleho latkovky, nacapia sa na rit rovnakym sposobom ako hnusky, suchym zipsom alebo patentkami, a pracku vie pustit kazdy 2-3 krat do tyzdna koli plienkam. Dve hnusky som za posledny mesiac v nudzi pouzila a stacilo, chuda dieta v tychto horucavat este celu prdelku dopotenu, ktory dospely masochista by si to dal na seba... 😒
najviac casu mi kazdopadne usetri pracka a umyvacka a moj ochotny manzel, ktory aspon dlazky umyva a obcas sa riadne vybesnie s malym. tiez sme stale sami, nikto nablizku, ale ja si tiez myslim ze clovek zvladne viac ako si mysli, ked musi, tak proste funguje.
Boze, a auto, ked sa dovezieme kam treba a nemusime vyckavat na busy, volakedy ako mizerne chodili, ludia namackami, no ved aj dnes to je na zaplakanie....
Je fakt, ze system ucil zeny co najskor deti odstavit od prsnika a dat sunar a nechat vyplakat, neviazali sa matky az tak strazne citovo, kazdy potom do nich hucal ze si rozmaznaju dieta, tak sa same v postielkach bavili.
moja matka si postavila hlavu, ze stastne dieta neplace, tak nas stale vlacila a pestovala, nohou hojdala kocik a v rukach prala, no chuda....ale suseda, ta len vyblakovala, ze ten jej pankhart furt reve a otravuje...smutne reci od matky

kristi
29. júl 2009

jj, moje tchyne je to samy, neumi odpocivat, furt neco dela.....Robu nechala spat doma samotnyho ve 2 letech a sla makat na pole a takovych veci bych nasla vic....

aponchie
29. júl 2009

jezis moje matka to dela porad..kdyz sme tam prijeli na den ci dva nesnesla ze nic nedelame nepomahame s vecma pac si to chceme uzit..pak nas zjebala jak aliky po netu jak sme dojeli,ze sme nic nedelali 😀

briketa
29. júl 2009

Fridininka, ale to pouzivanie TV a PC u deti je ciste na Tebe ;) ako rodicovi.
Musim povedat, ze dnes poznam viac mladych rodin co nemaju TV ako volakedy. A zastavam sa svojich rodicov, otec v zivote nebol v krcme, pochodlili sme toho este vo vtedajsom Ceskoslovensku dost a kazde leto vyslo aj na stanovacku k moru. Nebolo to ako dnes super exotika a pathviezdickovy hotel, ale kempovanie Juhoska a Bulharsko, co vsak nam ako detom bolo absolutne jedno. Mam na detstvo krasne spomienky. V detskej sme mali neporiadok, ale poznala som vsetky jaskyne a pohoria, kastiele aj s povestami. My s malym tiez cestujeme kolko sa da a nielen do vyspelych krajin, aj do rozvojovych , lebo cim viac clovek zazije, tym viac si vazi to co doma ma ;)

fridininka
29. júl 2009

briketa: já vím, je to důsledek rodičů. Ale co já znám různé rodiče, tak je to nejjednodušší prostředek, jak dítě zabavit a přitom se mu nevěnovat. Bohužel... Manželova dcera z prvního manželství je tomu pravým důkazem. Maminka sice měla vždy naklizeno, až snad sterilní prostředí a tak, ale vůbec se jí nevěnovala. Když k nám přijede z Prahy z paneláku na vesnici, tak jen sedí u televize. Venku je hezky a mi jí musíme nutit, aby šla ven. No to je smutný, ne?

murinka
30. júl 2009

no coment 😠 😠 😠 tie svokry!oni vedia vsetko a my nic!ale zmierme sa s tym!my byvame so svokrovcamia ale najradsej som ked svokra a svokor nie su doma-vtedy stiham vsetko!a to naozaj!varenie,pranie,zehlenie,upratovanie,malu..............a neviem co este.a ked je svokra doma tak nestiham nic!vzdy ked dam malu spinkat a rozrobim si nejaku robotu a vtedy mi svokra svojou ,,sikovnostou,, zobudi malu!ide ma roztrhnut!bezim rychle k malej,ta ,,rozrobena,, robota stoji............. 😒 a mne sa to vsetko kopi!ked som sama doma a dam malu spinkat tak za 2hodinky mam spravene vsetko,co som potrebovala spravit:tesim sa ked 😒 si budeme prerabat-dufam ze tiez nebudem uz potom pocut co vsetko ona musela dakedey pri dvoch detoch.................bla-bla........................uz to ovladam aj odzadu 😀

fridininka
30. júl 2009

já už ty řeči taky vypouštím 😀 Přece se nebudu nervovat 😎 😀 😎