Zvládali toho naše mamy viac? Čo si myslíte vy?

tanjaja12
24. júl 2009

Ahojte vsetky maminy. Dnes som znovu po uz neviem kolkykrat pocula z ust mojej svokry a aj inej tety, ako to volakedy bolo. Ako ony stihali ovela viac, stavali dom, chodili do vinohradu robit, zahrada a este k tomu prali plienky. Stale to vyznieva, ako ze my by sme to teraz nezvladli vsetko. Citim sa vtedy taka neschopna. Uvedomujem si , ze mi velmi pomaha,ze byvame u svokrovcov. Hlavne varenie nakoniec zostava na svokre. Buduci rok by sme chceli aj my prerabat dom a tiez sa toho hrozim, ale hadam to zvladneme. Myslim si tiez, ze je to aj o tom, ze mozog vypusta, zle zazitky a tak nase mamy si uz tolko nepametaju na to, co sa im nepodarilo, ale hrdo rozpravaju o tom ako to supermamovsky zvladali...Tiez sa vtedy nevedelo o tom, ako moze ublizit plac dietatku...Co si myslite o tom vy? A nejake tipy, ako to zvladate vy...

johanda
25. júl 2009

briketa 🙂))
důležité je, aby člověk dělal věci dělal protože chce on, ne protože to vyžaduje okolí. Toho se držím a stíhám vše, co je třeba.

roka96
25. júl 2009

mne to tiež nepríde, že zvládame toho menej... práveže viac... naše mamy a staré mamy bývali s viacerými generáciami spolu deti im hocikto kočíkoval.. Muži pracovali vačšinou doobeda pričom teraz vačšinou sú v práci stále, ked je žena na materskej,, v dnešnej dobe sú ženy na všetko samé. A dnešné ženy sa chcú viac venovat svojím deťom.. No hovorím podľa seba určite radšej venujem svoj čas synovi ako domácnosti.. Ved som na materskej.. a moj syn vyžaduje strašne vela pozornosti.. a babka mi povie, no ja som mala 4 deti a to ja by som nemohla sa im takto venovat. Napapali sa dala do postielky a či plakali alebo nie boli tam.. Mne to nedá nechat syna plakat a nedalo mi to ani ked plakal prých 6 mesiacov v kuse,, ked som bola tehotná chodila som do práce, do školy popri zamestaní a bolo to náročne.. ale inokedy ženy vychodili učnovku, dostali byt, muž zarobil a oni mohli byt v klude na materskej aj 10 rokov. Ale všetko je vec názoru.

jankapiknova
25. júl 2009

roka 96 suhlasim stebou

lienka43
25. júl 2009

Suhlasim tiez s Rokou96, este by som podotkla ze ked boli nase maminy na materskej ich maminy boli uz na dochodku, teraz vsetky babicky pracuju kedze je ina doba a posunuty vek odchodu do dochodku. Cize aj keby bola mamina blizko moc by nepomohla kedze chodi do prace.
Pracovna doba bola ina, moj manzel ma pracovnu dobu od 8 do 17:30 a pride domov a pracuje este z domu, takze malu vidi denne 10 minut a uteka znova pracovat. Toto za cias nasich rodicov nebolo...Ja myslim ze kazda doba mala svoje. Nieco mame jednoduchsie napr plienky, ale nieco tazsie. A treba brat do uvahy ze dnesna mamicka ma az mooooc informacii. Nieco nevieme pozrieme na net. Je to fajn ale niekedy mam pocit ze som prehltena informaciami.

barushka
25. júl 2009

Briketa: asi tak nějak 😀 😀

roka96
25. júl 2009

moj muž vždy povie, že vtedy sa žilo lahšie.. síce bolo menej informácií ohladom všetkého neboli kadejaké výskumy ale ludia boli štastnejší.. každý mal rovnaký byt, rovnakú kuchynu ...deti jedli čo prišlo, ludia žili nezdravo- ale bolí štastnejší. vedeli sa viac tešit zo všetkého... teraz je okolo nás len stres máme vela informácií a snažíme sa žit zdravo ale ked sa človek zamyslí, kolko depresií, ludí so zlou náladou bez života... a pritom majú omnoho viac ako kedysi... A netešia sa z toho, pretože aby mali čo chcú musia byt stále v práci a aj ked to majú nevedia si to vychutnat, lebo sú unavení zo života.. to je velmi smutné. 😖

roka96
25. júl 2009

a je pravda aj to, že žena stíhala varit, upratat, no nemala čas na deti a ani na seba... Muži dost často chodili z práce rovno do krčmi, pretože ved čo by doma robili? Žena nemala čas ani na muža a z tolkej práce bola nervózna tak muž si radšej odbehol.. myslím, že teraz si ludia viac vážia rodinu, nieje to pre nich samozrejmost, majú málo času a o to viac ho chcú venovat rodine, detom, koníčkom... preto tie vymoženosti ako plienky, umývačky riadu atd atd... neviem prečo nám tak závidia, lebo to hovoria len ludia so závistou, no ked im to niekto takto povie tvária sa urazene... 😕 a vačšia normálnych ludí vo veku rodičov mi povie, že nám nezávidia dobu, lebo si nevedia predstavit, že ked chces bývat musíš si zobrat hypotéku pritom nemáš vobec zaručenú prácu..musíš sa od deti ponáhlat do práce pretože náklady na život sú strašne vysoké a takto by sme mohli pokračovat až až...

tanjaja12
autor
25. júl 2009

Niekedy mi tiez pripada, ze zo svokry hovori aj zavist, ze ja si mozem malu viac uzit. Len dufam, ze sa to aj naozaj odzrkadli na nasom vztahu s Hankou, ze budem raz moct povedat: Vidite tak pre toto som to vsetko robila. Zo zaciatku svokrovci aj moje poznatky ohladom stravovania Hanky brali, akoze, co si spadla z mesiaca a co to vymyslam. No tu uz teraz asi vidiet vysledok. Bratranec ma dcerku o rok starsiu od Hanky a ona si do ust nezoberie skoro ziadne ovocie, namiesto toho si da cokoladku... a nasa mala uz teraz nevybera, zje aj melon aj broskynu, marhulu, proste ovocie, zatial zjedla vsetko co som jej ponukla. Ja aj mam "vyhodu", ze svokrovci su cele dni doma, ale necitim sa aj tak v pohode. Tesim sa ked budeme sami. Len dufam, ze tam za nami svokrovci nebudu kazdy den chodit a ked nebudem mat popratane, alebo navarene, nebudu hovorit:Vidis, keby ste byvali u nas... Svokra bola skoro cely zivot doma, pracovala len chvilu v miestnom obchode, vzdy hovori, ze deti mali doma vzdy navarene. Svokor vraj nechcel, aby robila... Bola to vtedy uplne ina doba. Jedno im zavidim, ako vedeli vtedy postavit tak obrovsky dom,a pri tom sa nezadlzili na cely zivot.

roka96
25. júl 2009

tanjaja12 to zavidím aj ja.. teraz sa človek zadlži na celý život a býva v kralikarni 😖

tekvica
25. júl 2009

mate pravdu, nevenovali s atak detom, ako dnes.

aj moja mama mi povie, ze ja som sa tak na rukach nenosila, ako moje dieta, bola som v postielke v inej izbe a ked som plakala, tak som aj prestala. lebo keby som sa tak nosila ako moj syn, nikdy by nic nestihla.
a v tom je ta pointa. stihali vsetko preto, lebo vsetko bolo dolezitejsie ako hranie sa, maznanie , nosenie dietata.
tiez si myslim, ze som vychovana dobre, ale ako pisete, ziadne maznanie, ziadne velke vylety, spolocne straveny cas- nepamatam sa na to 😒

dagina
26. júl 2009

Ahojky,
Briketa, a teď mám depku, že taková jak popisuješ nejsem 😀 😀 .

Néé, vážně. Co všechno stíhala generace našich matek a babiček je mi absolutně šumák, dokonce je mi šumák, když je dnešní mamina taková jak popisuje Briketa 😅 .
Já "nestíhám" vůbec nic, skoro vůbec nevařím, úklid jen aby se neřeklo a bylo trochu čisto kvůli malé... , malé se věnuji na 100%, a vím, že jsem nepromrhala zbytečně čas přehnaným uklízením, vyvařováním, nemyslím na to, že bych s vrátila předčasně do práce..., užívám si jen a jen malé, je to překrásné období a kazit si ho ptákovinama 😝 , to opravdu ne. 🙂

Jinak holky výše už napsaly, proč to ty naše mámy a babči stíhaly, a rozhodně to není k obdivovnání, ale spíše k politování, protože se musely o hodně ochudit 😖

zuzik25
26. júl 2009

briketa, squeleeee! uplne si to vystihla ake mame byt, co ja bohuzial taka nie som. no skoda, ale som spokojna sama so sebou a ked sa to niekomu nepaci, jeho problem.

my byvame asi 200 m od svokrovcov ked byva aj svagrina, ale pridu pozriet tak raz za 2 tyzdne a to chodia okolo kazdy den na nakup. a otazka "Netreba ti s niecim pomoct?" padla asi raz odkedy sa mala narodila. aj to len preto ze ocinko bol odcestovany na par dni.
domacnost nestiham, upracem raz tyzdenne, kazdy den len popracem veci co su porozkladane, varim kazdy 2 - 3 den, aj to len nieco rychle, radsej sa venujem cely cas malej ked nespinka.
zato moja mamina a sestra pridu kuknut a povarovat aj 2x tyzdenne a hocikedy aj cez weekend, lebo prerabame dom. nejde mi ani o to ze mi pridu s niecim pomoct, skor o to ze mam s kym prehodit slovko, ked som cely den sama doma, vypit kafco a poklebetit.

takze baby venujme sa deturencom a kaslime na reci inych. raz sa nam ta laska co dame drobcekom teraz, vrati niekolkonasobne.

julie123
26. júl 2009

Tak moje matka mi taky neustale pripomina jak ona toto a tamto a kolik toho nestihala, zatimco ja se staram JEN o jedno dite 😅 A ze nejsem jedina kdo ma doma uplakanka, atopika ... a ze ona to mela podstatne tezsi! No jak jinak ze 😀 😉 Uz tyhle reci poustim jednim uchem tam a druhym ven a vzdy si jen uvedomim jak jsem strasne rada, ze bydlime 100km daleko 🙂

Pekne jste to tu nektere vystihly. Radeji travim cas s malym nez nekde lestit okna a podlahy 🙂 Nenechavam ho plakat, vzdy ho radsi chovam, nosim. To me dali uz v 10m do jesli, pry kdyz jsem plakala tak me strcili do vedlejsi mistnosti, zavreli dvere a nechali tam treba i dve hodiny!!!!! Placici dite!!!! No neumim si to predtavit, takhle se chovat ke svymu diteti 😅 A pak mi rika jak ho rozmazluju kdyz ho porad chovam, nosim ... no to ho mam nekam zavrit jak to delala ona?? 😠 ☹

susik77
26. júl 2009

Ahojte. Aj mne to mama hovori...Ja si myslim, ze proste mali ine opriority...Napr. mi hovorila, ze nas dala do ohradky, najmladsie do postielky a isla robit do zahrady...Ja si to osobne vobec neviem predstavit. Ze by som odisla z bytu niekam von a nechala malu bez dozoru.
Mozno ze urobili viac ale za aku cenu? Mne sa mama napr. priznala, ze ako raz robila na zahradke , nechala varit polievku, zabudla na to, spalil sa jej hrniec a ze som sa skoro zadusila...
Ja mam na 1,.mieste malu a az na ostatnych upratovanie a podobne...Ked bola mensia, moc sa toho stihat nedalo, postupne som stihala viac, zacala som sa po veceroch ucit francuzstinu a upratovat tiez stiham ovela lepsie...

ibolia
26. júl 2009

Vůbec bych neřešila kolik toho naše matky zvládly. Když jsme byly se ségrou malé, naši stavěli. Ségru nechávali řvát v kočárku, protože na ni nebyl čas a já, jako starší, jsem se musela nějak zabavit sama. Zřejmě v ohrádce. Nebo nás ´hlídala sousedka nebo taťkovi sestřenky. Taky si nepamatuju, že bych se přišla za mamkou jen tak pomazlit. Takže kašlu na jejich hlášky typu kolik oni toho stihly a radši si hraju s malou.

berus222
26. júl 2009

ja taketo veci neriesim. moja mama mala dve skoro rovnako stare deti, svokru (dalsie dieta) a mojho otca (dalsie dieta) o ktorych sa musela starat a verim jej ked hovorila, ze niekedy bola z toho "na prasky". ale tiez hovori, ze na nas nemala tolko casu ako by chcela. tak sa radsej venujem malemu a pozeram sa, ako sa mi v kutoch zvacsuju chumace prachu 😀 😀

aponchie
26. júl 2009

me prijde,ze fakt zvladame vic nez nase maminky..

andyalukasek2008
26. júl 2009

Holky, přesně! Tchýně se mě pořád ptá, jak to dělám, když tvrdím, že malý mi nepřekáží při vaření apod. Že ona míchala zásmažku s děckem na ruce a jaké to měla těžké! Říkám, vařím když mám čas, když malý spí, nebo si sám zrovna hraje nebo večer anebo koupím na večeři salám... 🙂 Se nezblázním ne? Ani nežehlím, když je u toho malý, hrozí přeci úraz! To ona nechápe... Se děsně divila, že se malý bojí, když se naklepává maso... Říká, a jak to děláš? Nenaklepáváš jej? Říkám, jen lehce a večer, raději krájím tenčí plátky... A vařím libová masa, ta se moc klepat nemusejí...
julie123: S těma jesličkama mazec, to se tak fakt kdysi dělalo, že se děti zavřely vedle? Mám úplně husí kůži...

aponchie
26. júl 2009

no jiste pac tchyne musela mit v 8rano uz navareno ne? 😀

andyalukasek2008
26. júl 2009

Aponchie: asi ju 😎 ... Kdysi to bylo fakt jiné...

aponchie
26. júl 2009

ja to vidim u babicky..to je porad reci jako:musis uz zacit varit ..8rano..proc proboha???v 9se stale nic nedeje ..pijeme kafe a cteme noviny..babicka paneboze ja uz mela udelane prace..rikam proc??no aby byla🙂))))

zuzka1.
26. júl 2009

ja som dalsia co si nemysli, ze toho zvladame menej, ani z daleka.

Doma upratane(nie sterilne, ale poriadok je), navarnee, nakupene, MC, plavanie a podobne aktivity s malym pravidlene, kadernicka, kozmetika,nakupy a kavicka aj s drobcom, externe skola a ked je chut aj diskoteka. neymslim si, ze toho zvladame menej. Opak je pravdou

aponchie
26. júl 2009

nasim maminkam toprijde,ze asi zvladame mene pac mame ruzne vyhody ala ready jidla,pampersky atd,ale mame to proto abychom stihali vic nez meli ony..nekdy se koukam na ty manzelske etudy po 20letech to ej sranda

kubaka
26. júl 2009

jo, tchýně taky začíná vařit v 9 ráno a vydrží v kuchyni s přestávkou na jídlo celý den. Když jsem jednou vařila já, jako že jí ulehčím a začala jsem v 11, byla prakticky na infarkt a hrubě pohoršená, ( tím, jak málo se starám o kuchyň, tak devalvuji význam vyváření 😀 " nemůžeme mít všechno tak jednoduché( doslova řekla) Když jsem zjistila, že tím silně ohrožuji její důležité postavení v životě, do kuchyně jí nelezu a na nic nesáhnu. Pak může starostlivě vykládat, jak se člověk kolem těch pusí naběhá.
VYkládá, co všechno zvládla - jenže pravda je, že kromě vaření, okopávání zahrady, praní a prodávání v obchodě neumí absolutně nic. Žádné růční práce, zašít taky nic, jezdit na kole,plavat, na bruslích, žádné jiné aktivity, cestování, NIC A s dětmi si nikdy nehrála - neměla čas.
Takže toho opravdu nezvládaly víc než my.

xzaje01
26. júl 2009

Holky, tak me napada, jak jsme mohly nakonec po tom vsem vyrust jako normalni osoby a neskonciy v Bohnicich? 😵
Moje mamka mi dnes se slzami v ocich rekla, ze ji mrzi, ze k nam nebyla dostatecne nezna.. Sedely jsme zrovna v kavarne a ja jen pusinkovala maleho po hlavicce. Chudak byla s detmi z veskere te prace tak na nervy, ze kdyz si bracha zlomil ruku, dostal jeste vyprask (=ze pridelava starosti). Dodneska se mu za to mamka omlouva... ☹

Takze at je to jak chce, radeji kvalitu nez kvantitu!!!

aponchie
26. júl 2009

hm zajimave..taky me to zarazi,,nase maminky aspon co slysim a prozila jsem moc citu neprojevovali ..teda skoro vubec..skoda ..

pancake
26. júl 2009

ja by som nechcela zit pred 30timi rokmi ani nahodou. pracka,umyvacka riadu, vysavac..... milion inych veci. vsetko krasne stiham po nociach a cez den sa hram s malym. nepamatam si ze by sa somnou rodicia niekdy hrali. v tom je ten vtip. 😉

andyalukasek2008
26. júl 2009

kubaka: moje tchýně též, i hloupý smažený květák 🙂... Jsem s ní jednou zavařovala a nakonec jsem většinu dělala já - s dvouměsíčním prckem - a ona vařila oběd 🙂... Nechápu 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fridininka
27. júl 2009

nemyslím si, že toho stíhaly víc. Bylo to prostě jiné. Každý se musí přizpůsobit své době.
Od tchýně pořád slyším, jak to bylo těžké, když byl manžel mimino. Jak se vyvářely pleny atd. A co jako? Tak neměla mít dítě, když to byl takový problém. Pořád mi předhazuje, jak je to dnes vše jednoduché. Asi problém měla ona, nemyslím si, že to tak chápaly i jiné maminky. Ale rozhodně se nevěnovala plně mému manželovi, když byl malý. Dokonce ho nechala jako prcka od 2-5let u rodičů a odjela do jiného města, kde si s manželem budovali byteček. !!!!Nepochopitelné a neodpustitelné!!!!! OPUSTILA HO, to absolutně nechápu.
Moje mamka tohle vůbec nepředhazuje, že musela vyvářet pleny a tak. Prostě to tak bylo a muselo se to udělat. A jí nikdo nepomáhal. Bydleli úplně v jiném městě, než jejich rodiče.
Mě to přišlo jednoduché dřív. Babička a dědeček už byly v důchodu, vždy jim měl kdo hlídat a pomoct. Copak já mohu někomu dát pohlídat malého? Ano mohu, ale někomu cizímu a za peníze. A kdo mi pomůže, kdybych potřebovala? Manžel je od rána do noci v práci, babička a dědeček stále chodí do práce. Takže holky, jsme na to všechno sami, ony na to sami nebyly.
Je to jen jiný úhel pohledu. Dřív bylo všechno jinak, dnes je také vše jinak.Prostě doba se mění.