Zvlhčovač vzduchu. Je to dobrá vec?

otta
28. dec 2006

Rozmyslam o kupe zvlhcovaca vzduchu, 9mes.syn nema ziadne problemy ani alergie, doma si teplotu nastavujeme, neprekurujeme, pred spanim vetrame, maly spinka vo svojej izbicke sam. Mate s tym skusenosti? Je to dobra vec?

janickabez
6. jan 2007

ahojky my máme ten zvlhčovač, jak vkládala madeleine ten odkaz... máme doma na teploměru i vlhkost vzduchu, v zimě v paneláku při topení jsme se dostali i na 35% vlhkost... což je trochu málo. Vlhkost v obytných místnostech by měla být 40-60%.... každý ráno jsme mívali vyschlý štípající krk, ale dnes nic takového neznám. Je to supr oba si to s manželem pochvalujeme, když jsme doma jede to pořád celý den, celou noc... když jdeme do práce tak to samo vypínám. Těď to jede 2. den v kuse (v pátek byl manža doma) a mám na barometru 53% vlhkost v mistnosti....při 21 stupních celsia.
Mužu jen doporučit. Ještě do toho občas kapnu vonný olej podle nálady a ovoní mi to krásně celý byt.
V zimě větrám v týdnu 2x denně a o víkendu tak 4x denně cca půl hodiny otevřené okno do kořán, jak se venku trochu oteplý máme otevřeno všude a pořád. 🙂

gaboca
6. jan 2007

ted se moc větrat v praze nedá,je hnusnej vzduch a malýho hned dráždí k šílenýmu kašli.takže zvlhčovač a čistička jsou nutnost,

madeleine
7. jan 2007

ešte mám otázku, netreba to nejako čistit? Nezanáša sa, keď sa používa voda? Alebo používate špeci vodu? 😕 Alebo sú tam filtre?

vitaka
7. jan 2007

Deset rad pro správný výběr a používání zvlhčovačů vzduchu
Zpracováno podle článku Použití čističů a zvlhčovačů vzduchu při úpravě kvality vnitřního prostředí budov, autorka MUDr. I. Holcátová, Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK v Praze.

1. Lékaři doporučují optimální vlhkost 40-50 %. Řada zdravotních problémů je způsobena suchým vzduchem. Například suchý dráždivý kašel, chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronické záněty nosohltanu, ranní škrábání v krku, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida zvláště u dětí, vysušená a podrážděná pokožka, často popraskané rty a zvýšená únava.

2. Zvlhčování je nezbytné především v topném období, kdy vlhkost často nedosahuje 20 %. V létě pouze krátkodobě při výše uvedených onemocněních.

3. Dáme přednost zvlhčování parnímu před odparem stojaté vody pokojové teploty. Vysoká teplota spolehlivě zlikviduje choroboplodné zárodky.

4. Ultrazvukové a mechanické zvlhčovače nejsou zcela schopny zničit mikroorganismy, které se za provozu ve vodě namnoží a na víc řada z nich vyžaduje použití demineralizované vody a desinfekčních prostředků.

5. Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti.

6. Zvlhčovač vzduchu umístíme vždy na zem (nikdy ne na nábytek). Neumísťujeme ho v blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti.

7. Abychom dosáhli optimální vlhkost, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat.

8. Doporučujeme pokud možno zvlhčovač s regulací (tzv. humidistatem).

9. Současně se zvlhčovačem doporučujeme zakoupit kvalitní měřič vlhkosti popřípadě i teploty.

10. Při výběru zvlhčovačů a čističů vzduchu se poraďte s ošetřujícím lékařem.

gaboca
7. jan 2007

děkuji,popsalas to hezky.ted jsem dostala další informaci,prý by měl být přístroj s ionizátorem.takže informací máme hodně,už jen dobře vybrat 😉

vitaka
7. jan 2007

Tak nakonec jsme objenali tento: http://www.obchodni-dum.cz/bionaire-cm-1/6462/
TAk až nám ten typ zvlhčovače (Bionaire CM 1) příjde, tak dám vědět, jak jsem s ním spokojená.

madeleine
7. jan 2007

Nechce mi to pridať príspevok... ☹

madeleine
7. jan 2007

V súčasnosti sú k dispozícii dva typy zvlhčovačov vzduchu – parný a ultrazvukový. Medzi nimi je výrazný rozdiel v spotrebe elektrickej energie. Parné zvlhčovače majú príkon cca 1000 W, ultrazvukové len 38W.

madeleine
7. jan 2007

Parné zvlhčovače vzduchu zvlhčujú vzduch dopredu pripravenou vodnou parou, ktorá vzniká odparovaním v tenkej vrstve na vyhrievacom prvku. Vodná para sa následne mieša v zvláštnej komore so vzduchom a ochladzuje sa na optimálnu teplotu.

madeleine
7. jan 2007

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu vytvárajú z vody vysokofrekvenčným ultrazvukovým oscilátorom malé kvapôčky o priemere asi 1-5 mikrometra. Ventilačný systém ich vyfukuje do suchého vzduchu, kde sa ich odparovaním zvyšuje vlhkosť ovzdušia. Z prístroja vychádza zreteľne viditeľná jemná a rovnomerná hmla. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu sú ideálne do bytov, detských izieb i kancelárií. Ultrazvukom vyrobená para je zdraviu neškodná. Najväčšou výhodou ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu je vysoký výkon pri malej spotrebe elektrickej energie.

madeleine
7. jan 2007

Zjavne nemusím rozumieť všetkému... rozdelené to šlo... 😒 Tak brú noc... 😀

meggi
13. jan 2007

prosím o radu - dnes som kúpila tú lampu, čo odparuje vodu a chcela by som sa opýtať, kde sa dáva tá voda? Nerada by som ju pokazila hneď na začiatku a návod je v nemčine...Dáva sa do nádobky pod lampu, alebo do lampy k tým svietidlám??? Ja som ju dala do tej nádobky a počkala som pár minút a nič, tak neviem či mám čakať dlhšie alebo to dať do nútra...

nataliap
13. jan 2007

ahoj meggi.kupila si si tú lampu čo vyzerá ako lietajúce ufo 😀

meggi
13. jan 2007

áno, ale nie je na stojane ale pokladá sa na stol...

nataliap
13. jan 2007

meggi,ak ano.... tak tu H2O daj tam,kde sú svietidlá,nič sa nestane...len to začne robit takú paru / hmlu/ 🙂
ak máš iný druh lampy ako je to ufo 🙂 ,tak ti neporadím ☹
Príjemný večer 😉

nataliap
13. jan 2007

meggi,tak čo robí sa hmla 🙂 🙂

meggi
13. jan 2007

dik,idem to skúsiť

meggi
13. jan 2007

ani tak mi to nefunguje, po akej dobe začne lampa pariť??? Ja som čakala asi pať minut...tak som to vypla...

nataliap
13. jan 2007

meggi,kolko vody si tam naliala?

meggi
13. jan 2007

iba na dno asi pol cm - sú tam také dve dierky - cez jednu som dala kábel a druhú som nezaštuplovala, takže cez tú dierku voda prešla do nádobky pod ňou.

nataliap
13. jan 2007

meggi,hovorím e o tej istej lampe ? my máme lampu - pozri na fóre madelaine 4.januára,uviedla tam www.stránku ak ano,tak potom tu vodu nalej až nad tie blikajúce svetielka,mala by tam byt taká špirálka a tá musí byt zaliatá vodou,lebo ona vytvára paru... 😉

meggi
13. jan 2007

máme takú podobnú, ibaže nie je na stojane ale sa dáva na stol, ale malo by to byť na rovnaký systém - aspon podla mna. Dala som vodu po svetielka, trošku aj pretieklo k svetielkam a pary nikde...Koľko mám na tú paru čakať? žiadnu špirálku tam nevidím...Ale nevadí - v pondelok pojdem pozrieť do predajne aký je to patent... Ďakujem za rady nataliap.

nataliap
13. jan 2007

meggi,aj môj manžel pri nej maturoval. 🙂 Ale radšej sa popýtaj v predajni,lebo velmo by ma srdce bolelo keby som ti to pokafrala ☹
Pekný večer.
a daj vediet patent 😉

meggi
13. jan 2007

Dik

nataliap
13. jan 2007

huráááá,huráááá Megginke už funguje čarovná lampa. Meggi si šikulka.... a že je to peknučkéééé 🙂 🙂 🙂

mitinka
13. jan 2007

baby ale ked chcete radu mali by ste tam davat iba vodu destilovanu lebo sa vam tam urobi vodny kamen a bedete mat po lampe!!!!!uz viac to nevycistite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!aj ked ju tam date tak min.2krat do tyzdna to umyvajte a hned do sucha vyutierajte!!!prajem vam prijemny zazitok s lampou nech vam padne na uzitok 😀 😀 😉 paaaa

nataliap
13. jan 2007

mitinka, my už destilujeme.... 🙂 vdakááá

xsipm04
2. jan 2008

Holky, trochu obnovuju tohle téma 🙂 Přemýšlím, že si pořídíme zvlhčovač vzduchu a chci se zeptat, jestli nemáte někdo konkrétní zkušenost se Zvlhčovač vzduchu Hippo Deluxe (http://www.rajmaminek.cz/pro-nemocne-deti/zvlhc...) a pokud ano, jakou 🙂 Nevíte, jestli je na něm i měřič vlhkosti? Z popisu na stránkách se mi zdá, že není. A nemáte někdo zkušenost se zvlhčovačem od firmy Philips (http://www.domacitechnika.cz/index.php?id=detem... Popřípadě, kdo používáte zvlhčovač, jakou značku a jak jste spokojení?

Děkuju moc za rady a za pomoc při rozhodování 😉

skaredka
2. jan 2008

tak my zvlhcovac vzduchu mame, ale nas lekar nam to zakazal, ze se tam tvori plisne a je to plny bakterii. To radsi vecer pustim na 10 min horkou vodu ve sprse a necham vsude otevrene dvere

magg
2. jan 2008

no nam by horuca sprcha nepomohla, kupili sme ultrazvukovy zvlhcovac uffesa s ionizatorom, zatial sme spokojni, ma 5 stupnov nastavenia intenzity pary a casovac, takze ak to nechceme mat zapnute celu noc, netreba k tomu vstavat, nie je hlucny - akurat prvu noc sme si museli trosku zvykat, teraz ho uz ani nevnimame. A co sa tyka plesni a bakterii, myslim, ze pokial je zachovana ista hygiena nemalo by sa nic diat, my menime vodu po kazdom pouziti a samozrejme nadobku oplachneme, spodnu cast vyutierame do sucha. A ma aj filter na vodny kamen. Nezabera vela miesta ani nezerie vela elektriny a kedze mame pokazene ventily na radiatoroch a nedaju sa vypnut, tak ta studena para prijemne ochladzuje vzduch a spi sa nam o dost lepsie