Kniha na dlhé večery

maria.vinea
9. dec 2020

Poraďte dobrú knihu na dlhé lockdown večery

baluinka
9. dec 2020

Hana (autor Alena Mornštajnová).. osobne som knihu síce ešte nečítala ale po XY nespočetných recenziách (na FB v skupine čitateľský klub Martinus) som si povedala,že tu musím mať 😀 vraj je vynikajuuuuuca

janinah
9. dec 2020
de_zi
9. dec 2020

@maria.vinea Záleží aký žáner hľadáš 😊 Ja som naposledy čítala Skleněný pokoj, Liečba Schopenhauerom... chystám sa na Malé ženy. Tiež rada čítam čokoľvek od Kinga, zo slovenských autorov Mitana, Dušek, prípadne Dán...Harry Potter nikdy neomrzí... mám veľa dobrých kníh v knižnici. 😊😅

salome123
9. dec 2020

@maria.vinea kde raky spievajú, kvety pre algernona

adula12
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikuska744
9. dec 2020

jednoznačne Slávik...je tak vynikajúca, že ju zhltneš za pár dní...nič lepšie som zatiaľ nečítala. A to fakt mám prečítaného veeeeeľmi veľa. Je to top strop

ladyvi
9. dec 2020

Knihkupec z Kabulu
Tisic ziarivych slnk
Slavik
Stehlik
Jeden z nas
Moja studena vojna
Tajne preteky
Tajny pribeh
Mal to byt pekny zivot
Zidovka
Mengeleho dievca
Cesta za mesacneho svitu
Cit slecny smilly pre sneh
gulbransenova trilogia
Laska je len slovo

Pisem len tak, rad radom co mi napada a pacilo sa mi.

Momentalne z neprecitanych ma laka Kde raky spievaju, Vzdelana, Holandsky dom a Hana.

maria.vinea
autor
9. dec 2020

Ďakujem

thewitch
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aniele
9. dec 2020

@ladyvi Mňa by zaujímalo, ktorý preklad Gulbransena si čítala?

ladyvi
9. dec 2020

@aniele uch nemam doma to vydanie, co som citala. Kupovala som v antikvariate, boli to 3 knihy zvlast. Doma mam ine vydanie, z roku 1972, to je v celku cela trilogia.

ladyvi
9. dec 2020

@ladyvi preklad Karol Rypacek.

aniele
9. dec 2020

@ladyvi Ten starý, však? Ja som ju svojho času "poštátnila" svokre. Milujem ju. A keď som videla nový (ale bol to, myslím, český), vôbec mi nesadol. O filmovom spracovaní ani nehovorím. A keď mi ju chcela vziať naša najstaršia, radšej som hľadala po antikvariátoch. Našťastie som našla 🙂.

aknaj
9. dec 2020
ladyvi
9. dec 2020

@aniele no citala som slovensky preklad, a nemala som pocit rusivy pocas citania. V cestine necitam, nebavi ma to😉 bud po anglicky alebo slovensky. Ale najradsej slovensky, to si aj oddychnem. Uzasna kniha. Nevies este o niecom podobnom?

aniele
9. dec 2020

@ladyvi Lagerlöfová. Poznáš? Trilógia Löwensköldov prsteň (atď.), Jeruzalem, Prekliaty... tiež regionalistka ako Gulbransen. Len je občas mysterióznejšia. A Axel Munthe - Kniha o San Michele (je trochu z iného súdka).
Mne mnohé novšie preklady prídu oveľa jednoduchšie, bez synoným, poézie jazyka, také matkinovské (napr. Anna zo Zeleného domu). Výnimkou sú snáď Malé ženy, tam sa mi viac páči novší preklad (aj keď je pravdou, že som porovnávali listovaním v Pantarhei). Skrátka, mám rada bohatý jazyk.

ladyvi
9. dec 2020

@aniele nepoznam, mrknem to. Dik.

ladyvi
9. dec 2020

@aniele ten Axel Munthe sa mi bude pacit. Musim pozhanat v antikvariate. Dik za tip 😉

aniele
9. dec 2020

@ladyvi Ohlás sa, všetky mám doma 🙂.

jaskolka
10. dec 2020

Záleží, čo preferujes, aký žáner, klasika, komédie, história, zdravotnícke prostredie atď. Ja napríklad teraz som čítala knihy od Kariku,ale to je veľmi špecifický štýl, nesedí každému. Ak máš, rada humor, tak od Dany Hlavatej su super knihy

nikolanicole
19. feb 2022

@maria.vinea kľudne pozrite u mňa ☺️