Domáca pekáreň pre bezlepkové pečenie. Poraďte

ivka144
21. apr 2009

Ahojte, viem, ze temy okolo domacich pekarni na chlieb tu uz boli, ale nakoniec sa to skor zvrhlo k receptom, mam pocit.
Mna by zaujimalo naozaj len to, aku si vybrat.
Najpodstatnejsie je pre nas BEZLEPKOVE a BEZPSENICNE pecenie.
Viem, ze skoro kazda pekaren pecie aj bezlepkove chleby, ale ci nemate niekto skusenosti, ze niektora je na to lepsia ina horsia... Napriklad sila motora, pocet miesacich hakov? Ovplyvnuje to vysledok pri bezlepkovom chlebe?
Citala som napriklad dobre recenziena na Etu Harmony, ze ma najlepsi klasicky chlebik, ale ja v pekarni neplanujem pouzivat psenicnu muku, ale bezlepkove pre maleho alebo nieco aj s lepkom (raz, ovos, spalda) pre nas. Mam si nieco extra vsimat na pekarnach?
A chcelaby som taku, co ma automaticky davkovac jadierok, hrozienok a pod. (Taky som nasla zatial len Panasonic 255).
Dakujem za rady.

georgine
21. apr 2009

😉 ivko my pečeme taky BZLPKu mazanec,chlebik,a jiné a výboprné. Máme ETA harmony 😉 doporučuji

ivka144
autor
21. apr 2009

Dakujem. A este som sa prave docitala, ze existuju pekarne s nastavitelnym programom... Ako to funguje? Zevraj preceliatikov obzvlast dobre, ale neviem, podla coho by som to nastavovala... Nemate niekto skusenost?

melysa
21. apr 2009

ahojky, já jsem na základě testů v tv koupila pekárnu Kenwood, teď z hlavy nevím číslo. Peču v ní bezlepkový chléb, je jednoháková, na začátku mýchání vždy pomůžu stěrkou pořádně promýchat, jsem ráda, že nemáme 2 háky, protože po vytažení i toho jednoho je chleba v prostřed roztrhlý, s dvěma háky to by bylo ještě horší. Dávkovač jadérek, hrozinek apod nemáme, semínka do těsta sypu hned na začátku. Nevím přesně co myslíš tím nastavytelným programem, teda ta naše má programů 11- dají se v ní dělat i marmelády 🙂 Kupuju na bezl. chléb hotové směsy, a peču buď na základní program (3 hod), nebo na bezlepkový program něco málo přes dvě hodiny. Každopádně každý majitel nové pekárny je z toho zpočátku rozčarovaný a prvních pár pokusů letí do koše, to samé u nás. Jakmile ale přijdete na ten správnej recept +správný program tak úspěch zaručen. Léta jsem pekla chleba -bzlp- v troubě ve formě na biskupák, teď jsem ráda, že máme tu pekárnu.
A můžu se zeptat, u tvého syna byla diagnostikována celiakie, nebo ,,jen"alergie na lepek? Můj manža je celiak a bojím se jesli to malej po něm nepodědil, v květnu jsme objednaní na gastro..

ivka144
autor
21. apr 2009

melyso, dakujem. ten nastavitelny je nieco navyse, lebo napr. ze nejaka pekaren ma 9programov naprogramovanych a jeden nastavitelny. Tak neviem.
Malemu sa celiakia nepotvrdila, ale mavelmi silnu alergiu na lepok, vajcia, mlieko a nesmie ani ine alergeny..., napr. soju, takze nevoiem, ci budem moct piect z hotovych bzlp zmesi, zvacsa obsahuju daco zakazane...
Inak jasne, celiakia je dedicna. Nemusi byt, ale ak je jeden z rodicov celiatik, znasobuje sa sanca choroby dietata niekolkokrat. Niekde som citala, ze to bude 5%, inde ze do 20%. Urcite treba urobit testy, neviem, ci vas maly uz papa take veci, kolko ma rokov. Ja by som vynechalahlavne psenicu, lebo vraj lepok z psenice je najhorsi a ten robi problem obrovskemu percentu ludi, kt. o tom ani nevedia a nasledkom toho potom moze zaludok a creva tazsie znasat ine obylniny. Ak nechcete hned ist s malym na biopsiu, aspon krvne testy by mohli spravit, a uvidite, ci to ukazuje na celiakiu... Drzim palce... a idem pozriet na nete aj tu Kenwood...

melysa
21. apr 2009

jojo lepek jíme normálně a krom občas zácpa na něm nic nepozoruji. Já o biopsii samo u takového prďáska (20 měsíců) neuvažuji ani omylem. Ale chci aby udělali testy na genetiku, jestli malej zdědil tento celiakový gen po otci, pokud ne máme vyhráno a pokud ano budou se dělat další testy z krve na protilátky atd... Tak doufám...

melysa
21. apr 2009

ivka-kenwood bm 250

ivka144
autor
21. apr 2009

aaa, dik! inak nam biopsiu robili, teda malemu, odhadujem ze nemal este rok vtedy, prebehlo to vpohode... aj ked si o celom zdravotnictve nasom myslim svoje....

gabrielad
22. apr 2009

Ahoj, všem. Jediná pekárna, která má dávkovač semínek je vzpomínaná Panasonic SD255. Ale myslím, že se člověk bez toho vklidu obejde. Já jsem si nakonec zakoupila pekárnu Unold 68415 a kupovala jsem jí nakonec přímo v Německu přes internet, kde mě vyšla podstatně levněji - asi 2300 Kč i s dopravou na Slovensko. Předtím jsem pročítala různé servery a hledala informace. Doporučuji se podívat např. na
http://domacipekarny.dama.cz/
http://www.pekarny.unas.cz/
Co se týče háků, tak mám s 1 hákem, ale je to v pohodě, motor je dostatečně silný a utáhne to. Hák mám možnost během přípravy chleba vytáhnout anebo ho tam nechat a následně po upečení ho vyndat. Když ho nechám v chlebu, tak díra není nijak drastická. Pekárna má i vlastní nastavitelný program, který je určitě důležitý, protože časem, když se člověk naučí s pekárnou zacházet a začne experimentovat, tak se vlastní nastavitelný program rozhodně hodí. Pekárna je vhodná i na bezlepkové pečení, ale s tím nemám dosud žádné zkušenosti neb můžeme papkat vše.
Co se týče pekárny, tak jí máme od cca Vánoc a jsem z ní neustále nadšená a stejně tak manžel. Naučili jsme se v ní péct výborný pivní chléb - pšenično-žitný, špaldový chléb s mrkvovou šťávou, atd. Dále možnost umíchat si těsto na bagety, housky, ovocné knedlíky aj. je taky super.
Tuto pekárnu jsem si vybrala také kvůli možnosti péct i menší chleby - 750 - 1200 g (mám,ale pocit, že chleby co peču jsou i jen 500 g) a dále pro její nízkou poruchovost.