Aké bude mať dieťa priezvisko po svadbe matky?

thehenrieta
25. feb 2020

Dobrý deň, chcem sa opýtať keď má dieťa meno po matke a matka sa vydá a prijme druhé priezvisko po manželovi (čiže bude mať dve, svoje aj jeho), pripíše sa toto druhé priezvisko aj dieťaťu? Ďakujem.

snehulienka8
25. feb 2020

nie

sylvia217
25. feb 2020

Dieťa môže mať len jedno priezvisko, ty môžeš mať dva..

veronikaszabova
25. feb 2020

@thehenrieta mozes zmenit dietatu v pripade, ze ten muz je otec dietata - ak nie je otec, potrebujes jeho suhlas.
A dieta moze mat len 1 priezvisko. Ty dve.

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@sylvia217 Dieťa môže mať aj dve priezviská ak by obaja manželia mali obe jeden po druhom, naše zákony ohľadom tohoto sú na hlavu postavené, je nejaká iná možnosť ako dať dieťaťu dve priezviská? Napríklad ak by som sa vydala a budem mať 2 priezviská a potom sa mi narodí dieťa a dostane priezvisko po mne tak by mal dostať také aké som v tom čase mala čiže obe, nie? Je toto niekde v nejakom zákone rozpísané presne? Neviem nič ohľadom tohoto nájsť a preštudovala som už asi celý internet.

veronikaszabova
25. feb 2020

@thehenrieta nie,nemoze mat 2. Sestra to riesila

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@veronikaszabova Ale vždy sa nájde diera v zákone ako sa to dá obísť a ja verím že som blízko k tomu.. len potrebujem niekoho kto sa v tom naozaj vyzná lebo dokonca ani na matrike mi nevedeli povedať a to už je hanba...

hindakus
25. feb 2020

@thehenrieta nenapisala si, ci je manzel otec dietata, predpokladam, ze nie a ze v rodnom liste otec uvedeny je. Nehnevaj sa ale male dieta nemoze priberat dalsie priezviska po vsetkych nasledujucich manželoch...to nejde..iba v pripade, ze skutocny otec neexistuje(chova sa tak) ma zmysel uvazovat o spolocnom priezvisku.

iwusik74
25. feb 2020

Podla mna jedine tak ze napr. pri sobáši si žena vezme priezvisko po manželovi, manžel bude mat iba svoje, a ked sa dieta narodí, tak dat na okresný úrad spoločnú ziadost na zmenu priezviska, a zmeniť na dvojpriezvisko vsetkym

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@hindakus či je otec alebo nie tak isto nieje jedno ak by bol tak by mohlo mať len jedno ale ak by nebol a vydala by som sa a až potom by sa narodilo automaticky dieťa dostáva meno po matke a to sa pýtam či dostane tie obe ktoré v tom čase má keďže otec "neexistuje" a potom mám ešte ďalšiu otázku ak by sa to takto dalo že čo nastane ak by sa po narodení dieťaťa neskôr priznalo otcovstvo či sa bude meniť meno dieťaťa alebo mu už ostane také po matke aké dostalo po narodení.

sunny8
25. feb 2020

Proste si nechaj svoje priezvisko to ktoré majú deti. Nie je tvojou povinnosťou prijať nové priezvisko

veronikaszabova
25. feb 2020

@thehenrieta
Po narodeni dostane len 1 - a je na tebe, ktore mu das (ked mas 2)
Po priznani otcovstva - mozes mu na matrike zmenit, ale zasa len za 1

hindakus
25. feb 2020

@veronikaszabova ja som to pochopila, ze dieta je uz davno na svete a jeho matka sa teraz ide vydavat za noveho

veronikaszabova
25. feb 2020

@hindakus ja som jej toto odpisala na to, co pisala nad mojim komentom.

kilauea
25. feb 2020

Dieťa na Slovensku môže mať len jedno priezvisko a to ak sa narodí v manželstve po otcovi ak pred manželstvom ak si vybaví na matrike tlačivo kde muž uznáva otcovstvo bude mať dieťa priezvisko otca ak ten papier nemá zapíše sa priezvisko matky aj dieťaťu. Dvojtvar u dieťaťa nezapíšu.

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@sunny8 @veronikaszabova @hindakus prosím, neriešte to aké priezvisko si má kto nechať, dieťa ešte nieje narodené, s priateľom ktorý je otcom dieťaťa chceme obe priezviská pre neho, ak nie tak bude mať po otcovi, priezvisko s ktorým ja nesúhlasím pretože má zlú povesť preto som aj pristúpila na to aby malo obe a on tiež, keďže je to naše dieťa a žena je tá čo si to celé vytrpí je to veľmi nefér voči nám že sa nedá spraviť takýto úradný kompromis, zbytočne sa kôli tomu hádame a ani jeden z nás nechce aby bol ten druhý ukrátený.. hádam ma chápete, moje priezvisko je priezvisko umeleckej rodiny, a jeho.. nechcem sa radšej vyjadrovať.. tak vás prosím, nazrite do zákonov skúste to pochopiť a hľadať možnosti a nie len sa to nedá lebo už to niekto iný riešil, ja urobím čokoľvek aby ich dostal, len potrebujem vedieť odpoveď na moje dve otázky vyššie. :/

veronikaszabova
25. feb 2020

@thehenrieta nie neda sa to. Uz to pochop 🙈 sestra to riesila. Obehala matriky, pisala aj na nejakuu speci hlavnu do BA. Dieta moze mat na Slovensku proste len 1 priezvisko.

Zbytocne sa rozculujes.

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@veronikaszabova ide o to že sú tu deti ktoré majú dve nepočítam tie ktoré nabrali meno v inom štáte, občianstvom a podobne... Než vyšiel tento blbý zákon tak medzi nami dodnes žijú ženy, ktoré majú dve priezviská ako súčasť svojho mena a dedia to aj ich deti. Preto to riešim. Že im je to povolené. Ale ďakujem zajtra idem na matriku znovu a opýtam sa ich na to inak.

hindakus
25. feb 2020

@thehenrieta ak sa chcete volat vsetci rovnako a priezvisko partnera je skarede(s negativnym nabojom alebo vulgarne - napr hitler, sukal a pod) tak si on pri sobasi vezme tvoje a budete vsetci s rovnakym priezviskom.

kindervajicko
25. feb 2020

@thehenrieta jedine ak dieta je statnym obcanom aj ineho statu, moze nadobudat priezvisko alebo priezviska v sulade s pravnym poriadkom toho statu, takze ked je obcanom aj takeho statu, kde su povolene dve priezviska pre deti, tak moze mat.

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@hindakus no šak to je to že on nechce prijať moje tak hľadám iný spôsob, lebo keď sa to dá takto prijatím priezviska druhého ale s tým že musia ho mať obaja obe tak sa to musí dať aj ináč :/ no uvidím keďtak dám vedieť ako som pochodila 😊

rachel36a
25. feb 2020

Zial aj ked sa postavis na hlavu a budes dupat tak sa zakon nezmeni...na Slovensku moze mat dieta ktore ma slovensku statnu prislusnost len jedno priezvisko...je na rodicoch pre ktore sa rozhodnu

lentilkaxxx
25. feb 2020

@thehenrieta
Veď @veronikaszabova vie, o čom píše, keďže sestra strávila dosť času, aby zistila právny stav. Po ženách tu žiadaš, aby ONY nazreli do zákonov MIESTO TEBA do zákonov a aj tak im neveríš. Možno Ty v tom zákone dokážeš nájsť aj niečo iné ako ony (čo silne pochybujem). Čo keby si sa napríklad opýtala aj Tých mamičiek, ktoré deti s 2 priezviskami majú, ako to oni riešili? Možno Ti tieto poradia niečo, o čom iné ženy netušia (a možno sa konkrétne im podarilo nejaký paragraf inak ohnúť). 😉
Potom napíš, aby aj ostatné ženy vedeli, ako to vyriešiť. Rady sa necháme poučiť.

thehenrieta
autor
25. feb 2020

@lentilkaxxx Ja viem prečo ich deti majú dve priezviská ale v mojom prípade to nieje možné aspoň nie momentálne, tie zákony som si naštudovala len neviem či to čo tam nieje presne definované či je aj povolené, zato som sa pýtala na tieto dve konkrétne situácie či to niekto tak skúšal alebo či tu nieje nejaký právnik čo sa do toho rozumie... Ja nechcem aby niekto niečo za mňa robil, mrzí ma že to tak vyznelo ja sem píšem vždy len keď si sama už neviem rady, ale vravím no idem zajtra na tú matriku a uvidím, len som dúfala že dovtedy ma nejaká mamička ukľudní s tým ako toho docielila. Dám vedieť teda ako som pochodila.

joannita
25. feb 2020

@thehenrieta a preco si ty teda nenechas svoje priezvisko po svadbe a dietatu das tiez svoje? Ci zle to chapem?

veronikaszabova
25. feb 2020

@joannita priatel nesuhlasi s tym, aby malo dieta jej priezvisko. Uz to pisala

modrykoniicek
25. feb 2020

Moja známa mala na ZŠ 2 priezviská a slovenské.Takže asi sa to nejak dalo.

cacianka
25. feb 2020

.

evitka83
26. feb 2020

@thehenrieta ide o to, ze ty nechces pochopit, co ti tu asi 5 ludi dookola omiela. Dieta moze mat len jedno meno. Bud po matke, alebo po otcovi. Moze mat dvojslovne priezvisko, pokial ho ma jeden z rodicov, ale zakon ti neumoznuje prilozit k nemu dalsie slovu. Pokial sa vydavas, a riesis meno uz narodeneho dietata, zmenu priezviska mozes riesit len so suhlasom otca alebo sudu. Ak riesis priezvisko nenarodeneho druheho dietata z noveho zvazku, meno moze mat zase len bud po tebe alebo po otcovi. Takze, ked ti si mrkvickova a muz je jahodka. Moze byt tvoje dieta bud mrkvicka, alebo jahodka. Pokial ty si mrkvickova- bananova, a tvoj muz je jahodka. Tvoje dieta moze byt mrkvicka- banan, alebo jahodka. Ale mrkvicka- jahodka, alebo mrkvicka/ banan- jahodka byt skratka nemoze. Zakon. Bodka 😉

79viktoria79
26. feb 2020

@thehenrieta voľakedy sa to dalo,minule som to pocula v tv,deti napr.mrkvickove,otec zomrel,matka sa vydala za petrzlena,tak manzelka aj deti boli petrzlen- mrkvickove ,teraz to uz neexistuje

littleslovak
26. feb 2020

Kedze cez slovenske zakony to nepojde a hold dieta s cudzincom nemas (v inych krajinach to existuje) tak je este uplne ina moznost - vezmite si 3 priezvisko. Tvoj priatel si zmeni meno na matrike, to sa vybavit da. Nasledne ked sa vezmete tak da nove meno aj tebe aj dietatu kedze je jeho otec. Kludne mozete vyberat mena co v jeho rodine uz boli napr po starych rodicoch zo strany jeho matky. Alebo uplne ine nove, neutralne...