Povolia nám na matrike krstné meno Elka?

opica_skorica
3. okt 2020

Ahojte, máte dieťatko, ktoré má zapísané krstné meno Elka?
Povolia takýto zápis na matrike? Či musí byť Ela?
Dakujeeeem

pralinka25
3. okt 2020

treba mysliet na to ze Elka to bude aj v 60 rokoch. Mam doma Ellu. Elka mozno bude ako dospela pre manzela a pre nas ale v praci by s predstavovanim sa ako Elka bola asi na smiech hlavne ak by bola niekedy v nejakej vazenejsej funkcii. rovnako ani v puberte asi tvar Elka neoceni. este si to premysli.

falbala132
3. okt 2020

@pralinka25 presne s tebou suhlasim, ludia akoby niekedy vobec nemysleli na to, ze to dieta raz vyrastie. navyse Elka je pomerne znama znacka trenirok.

evaachesa
3. okt 2020

@pralinka25 @falbala132 úplne s Vami súhlasím .. mne sa veľmi páči meno Janka, no práve z toho dôvodu že raz bude aj staršia :D by som dala meno Jana, nie Janka 🙂 oslovovať ju môžem aj tak Janka 🙂

77daniela77
3. okt 2020

....a deti by ju prezyvali telka asi......to by sa ti nepacilo....

tenerifka
3. okt 2020

@opica_skorica zapisu ti ju, ale mysli na jej buducnost. Ja mam Elenu, a volame ju Elle, Eleni, Elenka, Elen....ale stale je tam ten zaklad Elena, ked bude raz vystudovana biologicka, aby mala k tomu aj adekvatne meno. Volat ju mozes ako len chces, ale ten zaklad by mal byt pre jej dobro.na urovni. To akoby si dala meno Lilinka-zlate, ked je mala, ale predstav si doktorku Lilinku.....

opica_skorica
autor
3. okt 2020

@pralinka25 s dvomi l urcite nie, lebo to bude vsade a po cely zivot chodit a vysvetlovat, ze ona je Ella s dvomi l.

pralinka25
3. okt 2020

@opica_skorica no vsak netreba dve LL aj ked tomu aby sa jej opytali ako sa to pise sa asi nevyhne kedze to meno je aj v takej aj takej variante. to je ako Ema a Emma ... ale neni podstatne kolko L bude mat ale zdrobneninu by som nedavala. prvych 10 rokov sa to bude zdat mile potom uz cudne. Ela je fajn alebo potom mozno Elie? neviem ci taky tvar je aj oficialne menom.

hettinka
3. okt 2020

@opica_skorica domacka forma sa zapísať nedá. Môže byt Adela, Ella, Ela, Elena, Helena a volaj si ju doma ako chceš.

alaguema
3. okt 2020

Mám dojem, že rodičia už nevedia čo so sebou pri výbere mien pre potomkov. Bude to znieť ozaj divne, ak sa bude dospelá žena predstavovať takým infantilným spôsobom. Ja by som si zmenila meno 😀

opica_skorica
autor
3. okt 2020

V nemecku je tusim meno Elke.

alikal
3. okt 2020

my teraz cakame dievcatko, bude Ela, ale budeme ju my volat Elka, lebo ak ju date zapisat zdrobnene, uz s tym menom nic neurobite. ako dospela by to bolo ozaj asi divne. ja keby sa mam predstavovat novemu cloveku ako Alenka, hanbila by som sa

kingstonka
3. okt 2020

https://www.thenamemeaning.com/elka/ podľa Googlu meno Elka existuje, tiež by som ale radšej dala Ela, už pubertiacky nemajú rady, keď sa im meno zdrobnuje, v slov.jazyku to je forma zdrobneniny.

jaaty
3. okt 2020

@opica_skorica Myslím, že taký zápis povolia. Moja dcéra je Hanka (nie Hana) a nebol s tým žiaden problém. Dokonca sa mi zdá úplne v pohode ak jej v dospelosti povedia teta alebo pani Hanka. Ani babka Hanka mi nepríde divné 😉. Jednoducho sa mi páči viac Hanka ako Hana.

yanni
3. okt 2020

@opica_skorica Zapisat ti to zapisu. Ale neporovnavaj Elka odvodene od Ela a nemecke Elke. Elke je zaklad, nie je to zdrobnenina. (Zijem vyse 20 rokov v DE).

anjelicek26
3. okt 2020

Elke v nemecku existuje, ale nikto jej nehovori "Elka", ale Elke... takze ak chces zapisat, tak jedine format Elke... navyse je to aj v nemecku velmi archaicke meno… suhlasim ale s dievcatami vyssie, ze je to rovnako stazujuce meno ako - ela-ella, ema-emma, Elka - tiez sa jej budu pytat, ci je to od Ella/Ela a stale bude vysvetlovat, ze ona ma v rodnom liste zapisane Elka... vyjde to s tym vysvetlovanim mena narovnako…

opica_skorica
autor
3. okt 2020

@anjelicek26 oki, tak Ela.

rooberta
3. okt 2020

Dobre si sa rozhodla to by si jej nemohla urobit, ako uz pisali vyssie predstav si ju ako serioznu dospelu zenu so serioznym povolanim a predstavovala by sa pri beznych situaciach ludom, kazdemu by bola na smiech, ved by sa za seba hanbila. A vobec mne sa aj pre male dievcatko ovela viac paci nezdrobnena verzia Ela, je to nadherne meno netreba ho potvorit☺️

sonula44
3. okt 2020

@opica_skorica my máme Ellu s 2 L a všade sa aj tak automaticky pýtaju či s je s 2 L 😀 😀 teraz ako je staršia (8 r. ) si potrpí aby jej všade napísali tie dve L a volame ju Elka ,Eli , Eluška

janulik2008
3. okt 2020

@evaachesa ja som Jana v rodnom liste. Mala som byť Janka ako mama ale keď som sa narodila už sa nedalo vraj kvôli kalendáru. Mamu však Janka nevolajú volajú ju Jana. Mňa napr v robote volajú aj Janka aj Jana ako im to príde 🙂😀. A ja niekedy rozmýšľam že si dám Janka nie kvôli sebe ale ... posledné želanie môjho dedka bolo aby som sa volala Janka a aby som to mala v RL. Keď si však predstavím koľko vybavovačiek treba 😀😀😀

zuzka102
3. okt 2020

Moja mama je Janka (má už 60+), má tak meno zapísané aj v rodnom liste a všade. Predstavuje sa Jana alebo Janka, podľa toho komu. Janka mi znie v pohode, aj vyššie spomenutá Hanka, ale Elka mi príde moc detské ...

noami12
4. okt 2020

@opica_skorica to vôbec nevadí ci dve llalebo jedno l. Ja sa volám Charlotte z 2 tt a vôbec ma neobtazuje keď niekde prídem a poviem ako sa píšem, skrátka poviem dve t a hotovo 🙂

baskustek
4. okt 2020

Podľa mňa je to aj o zvyku. Veď sú napríklad mená ako Lenka, Radka, Monika, ktoré pôsobia ako zdrobneniny, pritom to zdrobneniny nie sú a takto sú zapísané aj v kalendári.

baskustek
4. okt 2020

Aj Dominika ešte

yanni
4. okt 2020

@janulik2008 Inak toto s Jana-Janka je tiez take. ja som Katarina a moj otec velmi chcel, aby som bola len Katka. No tiez nechceli zapisat, ze je to zdrobnenina. On sa isiel na matriku aj pohadat, ze predsa Janka zapisu, ved to je tiez zdrobnenina a odvodene od Jana. Argumenty na to nemali, ale vies, 40 rokov dozadu povedala vrchnost tak, tak tak muselo aj byt. Ale na SK som vsade Katka a je to pekne. Len zijem uz 20 rokov v zahranici a teraz dakujem Bohu, ze vrchnost vtedy nedovolila. Katarina je lahsie, medzinarodne, vie kazdy vyslovit (o pisani pomlcim) ale jednoducho nemam problem, co by som s Katka asi dost mala. Takze fakt treba pri tych menach trosku rozmyslat aj do buducnosti. Ono ci sa hodi k priezvisku, ako sa tu radi baby "hadaju", je pre mna nepodstatne. K priezvisku sa vobec nemusi hodit.

karolinakr
4. okt 2020

@tenerifka moja doktorka je Liliana.Tak toto je gol

karolinakr
4. okt 2020

Ja musim tiež meno furt hlaskovat.Na 1x ho nikto nikdy spravne nenapisal sice je to priezvisko ale otrava

michellemary
7. okt 2020

@opica_skorica Moju kamošku volá Elka jej manžel. Volá sa Eliška. A áno, Ellke je nemecké meno.

janulik2008
10. okt 2020

@yanni mama je napr Janka a všade sa predstavuje Jana ... len toto vieš že posledné želanie bolo JANKA ... ale ozaj všade ptm hlásiť ... mama napr niekde napísala tuším v tlačive v robote JANA namiesto JANKA a povedali že by bol problém s tým

sleepyo
10. okt 2020

@opica_skorica ja mam tiez meno s K a ide ma z toho niekedy porazit, vsade si musim davat na to pozor. Svojim detom by som to nikdy neurobila a sama uvazujem ze si to dam na matrike zmenit na normalny tvar, len sa mi nechce obiehat vsetky institucie kde to mam zapisane :/ K fakt nie.

martinuska
10. okt 2020

@pralinka25 my mame doma Ellie, bez problemov zapisana