Vplyv nezvyčajného mena na dieťa

kukuricka008
14. feb 2019

Ahojte,
chcela by som sa spytat mamiciek deti s nezvycajnymi menami (najma zo slovenskeho kalendara), ktore uz trocha odrastli chodia do skolky ci do skoly. Mavaju s menom problem, nesmeju sa im ine deti? Ako su spokojne s menom samotne deti? A dali by ste rodicia toto meno znovu alebo by ste vybrali radsej nieco klasickejsie? Dakujem za odpovede 🙂

evita_g
17. feb 2019

@zulumilo 🙂 to vieš, pri prvom človek inak zmýšľa... mám muža cudzinca, zahraničné neobvyklé priezvisko, tak sa nám to zdvojené "m" zdalo vhodné... neskôr som sama sebe trochu nadávala, načo som to komplikovala, ale čo už. Zase to nie je vec, čo by mi trhala žily 😉 Inak druhá Sara je bez dĺžňa, v škôlke jej ho píšu na výkresy a tak, nevadí mi to, neriešim 😎

vevesh
17. feb 2019

@mojmacik nehadam sa, u nas to 3 rocne deti nevedia- dokonca aj 6 rocne to nevedia. Auto ako auto, jedine co vedia, su rozdiely v ucelovych autach. Ale zijem v zahranici, tu sa na take veci doraz nekladie, kto co doma ma/nema.

mojmacik
17. feb 2019

@vevesh ale tu nejde o to čo kto doma má...bezne hocijaký chlapček ide po vonku popri zaparkovaných autach a hovorí si podľa emblemov značky toť vsjo...ako to už u chlapcov býva neriesi či sused má Mercedes my len Škoda a podobne...pred panelákmi stoja hromadne auta 😁

sisaka
17. feb 2019

@mojmacik je to možno pre Slovákov zvláštne, ale u nás malé deti tiež nevedia značky aut. Ja tu casto čítavam: môj syn ma 2-3 roky je šikovný rozozná všetky značky aut, pozná vlajky štátov atď. V iných krajinách jednoducho toto deti rodičia neučia, takze ti najmenší tie značky jednoducho naozaj nepoznajú, nepoznám rodiča, ktorý by upriamoval pozornosť takýchto malých deti, aby si všímali okoloidúce, či stojace značky aut. Väčšina rodičov by sa tu u nás pravdepodobne čudovala, prečo to rodičia deti učia, aký je v tom benefit. Syn si začal uvedomovať, že sú nejaké značky okolo veku 7-8 rokov, keď okolo prešlo nejaké Lamborghini ci Porsche a muž mu povedal, čo je to za znacka.
V škôlke mal spolužiačku Mercedes a neprišlo mu to divne a to mame jeden doma (vo veku 3-5 rokov ani netušil, že tak sa vola otcove auto)

binka79
17. feb 2019

Dcere som dala meno Sabinka a nemenila by som a nema ziaden problem, uz je piatacka, syna som chcela Mateja, ale s muzom sme sa dohodli nakoniec na mene Dominik a je jediny v skolke

vevesh
17. feb 2019

@mojmacik ale tu to rodicia neucia a deti to nevedia a neuvedomuju si. Mam doma chlapcov a dievky tiez, jednoducho az okolo 9-10 rokov si zacinaju uvedomovat auta a ich znacky a s tym suvisiace veci. Dovtedy je to akurat "mame auto modre/zelene/oranzove" a tym to haslo. Mozno nejaky ten aktivista o 2-3 skor, ale urcite nie tak ako na sk, ze 3rocne deti vedia znacky aut a v skolke sa o 106 o tomto bavia. Tu to nie je.

zuzana76
17. feb 2019

@sisaka moj syn praveze ked mal rok a pol, tak ukazoval na auta a vsimol si sam, ze maju nejaku znacku a sam na nu ukazoval, jeho najoblubenejsie prechadzky boli na parkoviskách, takisto sa sam naucil ako dvojrocny pismena, neuspokojil sa len s nazvom pismeno, ale ukazoval na rozne pismena, napr na aute, kde polo napisane policia a cakal, kym mu neprezradim, co sa pismeno to je a takto sa naucil sam znacky a pismena, ci som mu to mala tajit? teraz ma 11 rokov a znacky aut uz velmi nepozna, ani ho nezaujimaju, ale zato u nas vedu dinosauri, pozna asi vsetkych, ktori existovali

zuzana76
17. feb 2019

@vevesh a ke ti dieta same pride k autu a ukazuje na znak, co by si mu povedala? to je zelene auto? ked ukazuje priamo na znak auta? jednoducho on uz vtedy si vsimal taketo detaily

sisaka
17. feb 2019

@zuzana76 tak to bude asi tým, že my sme v Kanade, nemáme tu take vysoké percento nadpriemerne inteligentných deti ako na Slovensku, takze nejaké znaky na autách tu deti ignorujú. Však píšem, že slovenskí rodičia tomu neuveria, že naše deti ani ich rodičia neprejavujú záujem o nejaké znaky na autách, asi tu nemáme zmysel pre detail a deti sa uspokoja, keď im povieme, že to je auto, červene auto, nákladné auto atď.

zuzana76
17. feb 2019

@sisaka ale to neznamena, ze nase deti su zle, ked sa zameriavaju an detaily, inak mladsi syn ziadny zaujem o auta, znacky atd neprejavoval, takze to chapem, starsi sice poznal pismena od 2 rokov, ale spajat do slov sa naucil az ako prvak a mladsi zase nic nepoznal, ani nerozpraval v 2 rokoch, ale citat sa naucil sam pred vstupom do skoly, takze aj tu su aj aj deti

zuzana76
17. feb 2019

@sisaka chcela som tym povedat, ze urcite ziadny slovensky rodic nevezme dieta a neukazuje mu nasilim, ze aha toto je mercedes, audi, skoda, opel atd... a neopakuje to snim az kym sa to nenauci, je to asi tym, ze najskôr je zaujem dietata a kazdy rodic predsa chce rozvijat prirodzeny zaujem dietata

vevesh
17. feb 2019

@zuzana76 ked mi dieta pride same k autu, tak vysvetlim, ze toto je znak auta. Nasleduje max. vysvetlenie, co znamena slovo znak. Ale take,ze toto je BMW a toto je Mercedes- nehrozi. A tu su mesta a parkovacie miesta riesene tak, ze rodic s dietatom ani zdaleka nejde okolo aut, kedze parkoviska su v drvivej vacsine ohranicene porastom/murom/atd., cez ktore sa ani neda "prechadzat"- minimalizacia rizika vbehnutia deti pod auto. Takze prechadzanie sa okolo/cez parkoviska tu nie je a tym padom deti vidia tak max. farby aut, nieto znacky.....

mojmacik
17. feb 2019

@vevesha tak treba žiť na Slovensku 😁...mamina autorka tejto diskusie žije tu a tak asi sú podstatnejšie názory SR mamin z zijúcich na SR...jedna vec mi na slovákov vadí...mimo hraníc veľmi rýchlo zabúdajú odkiaľ sú

zuzana76
17. feb 2019

@vevesh vidis a mne sa zda zlozitejsie vysvetlovat dietatu, co je znak, lebo to sa pohybujeme uz v symbolickej rovine, znak je totiz symbol, ktory nieco zastupuje, a dokonca existuje aj cela vedecka disciplina, ktora sa teoriou znaku zaobera / mam skusku zo semiotiky/, takze mne logicky prislo zlozitejsie povedat dietatu, ze je to znak a co ak sa bude pytat dalej, povedat skoda, bmw, atd bolo pre mna jednoduchsie, my sme museli vzdy prejst cez parkovisko, ked sme sa chceli dostat von z domu

montemotherone
17. feb 2019

@maminuska mne sa ohromné páči Gregor. Chcela som dať synovi, ale neprešlo to ani u dcéry, ani u muža 😐

elzika
17. feb 2019

@janulka257 Ja som nedavno pocula u lekara v cakarni SamatHu Gulasovu.Som myslela, ze zle pocujem, ale to H sa nedalo neprepocut a v kombinacii s priezviskom to bola parada :D

namornicka
19. feb 2019

@maminuska aj v rozprávkach keď bola macocha tak mala zvyčajne dcéru Doru a boli to negatívne postavy 😀 A pritom je to také pekné meno.

namornicka
19. feb 2019

@majusska202 Lujza je pekné meno a medzi deťmi sa v dnešnej dobe vyskytuje, tak neviem čo sa ľudia čudujú. To asi takí čo deti nemajú.

namornicka
19. feb 2019

@vevesh Bentley v tomto prípade je priezvisko, firmu Bentley Motors založili bratia W. O. Bentley a H. M. Bentley. Ale Mercedes je krstné meno a v Španielsku sa aj dnes normálne používa, neviem či zrovna medzi malými deťmi, ale dospelých je dosť aj spomedzi celebrít.

mamula2
19. feb 2019

Práve som zistila,že nie deti,ale rodičia-matky konkrétnejšie sa viac posmievaju na menách.Ked sa niekomu meno páčinech si ho dá a komu sa nepáči nech sa nestará...Ja svoje meno nenávidím ale zato sa nebudem posmievať dievčatám s takým menom

vevesh
19. feb 2019

@namornicka ano znacka bentley je podla priezviska, krstne meno bentley vzniklo uz davno pred par storociami,podla dohadov je to anglicka verzia z mena Benedikt.

namornicka
19. feb 2019

Dvojročné deti sa o tie značky áut zaujímajú, lebo to majú vo výške očí tak si to pochopiteľne všimnú. Pre nich je to rozlišovanie obrázkov, nerobte z nich snobov už od narodenia 🙂👶 Moja dcéra to tiež robila. Potom to už neskôr neriešila.

candie251
21. feb 2019

Mená riešia len dospelí, deti sa nad tým nejako nezamýšľajú. Ja som Dušana a hnevala som sa na rodičov, prečo mi dali také meno. Hanbila som sa predstavovať, lebo všetci na mňa čudne pozerali, potom boli poznámky, že nikoho s takým menom nepoznajú a že či sa otec volá Dušan. Jeden chlapec mi neveril, že sa tak naozaj volám, tak som ukázala som mu občiansky a bol pokoj. Ale na škole si ani nepamätám, že by sa mi niekto smial, to iba ja som z toho mala trošku traumu. Teraz to beriem ako výhodu, lebo keď na ulici zakričia Duška, tak sa otočím iba ja :D Keď sa s niekym rozprávam a začne hovoriť o Zuzke, tak musím zisťovať že ktorá, lebo ich poznám min. 20. Mne sa páči napr. aj Helenka, len priateľ o tom nechcel ani počuť, že mal takú spolužiačku a že sa jej smiali. Kamoška dala synovi meno Jarko a počas tehotenstva ju všetci od toho odhovárali. Ja som pre svoje deti vybrala Oliver a Stela a budem dúfať, že nebudú v triede dvaja 🙂

6mia6
22. feb 2019

@candie251 no práve tých oliverov a stel je veľa. Teraz som zistila ze to neviem ani vyskloňovať. Inak stelku som chcela aj ja nakoniec mame iné meno a stelku ma sesternica. Krásne meno

moonlight1210
10. mar 2019

@binka79 Blanka sa volala jedna moja ucitelka. Velmi mila zena. Mne sa s tym menom spajaju len pekne spomienky.

finett
19. mar 2019

Pre inšpiráciu v slovenskom kalendári sú aj dosť nezvyčajné mená: https://calendar.zoznam.sk/nameday-sksxhor.php
V mojom okolí je tiež dosť špeciálnych mien a vnímam to pozitívne pokiaľ je ten človek s menom stotožnený spokojný a prezentuje ho sebavedomo. Ak sa dieťa za meno hanbí, skor sa stretne s nejakým posmeškom. Na druhej strane aj dieťa s "klasickým menom" môže prísť do kontaktu s posmeškami. Preto si myslím, že spôsob podania je často dôležitý. Nevravím, že jediný dôležitý. Urputné zvyraznovanie "moja Emma má dve m a tak to vyslovujte!" Pôsobí skôr opačne. Človek, čo je s menom stotožnený, sa predstaví s ľahkosťou a prirodzene. A ak sa nájde nejaký obmedzenejsi jedinec, skôr si z toho urobí nositeľ mená srandu (čo skôr toho obmedzenejsieho zahanbi)
Ak dám nezvyčajné/zahraničné meno, tak ho dám s tým, že sa mi páči jeho forma. Preto nechápem "prznenie" niektorými zdrobneninami. Príklad: Alexko, Kevinko, Marcusko, Leuška, Sofinka
V rodine máme malú Matildu a ja ju volám proste Matilda, lebo je to pekné a má to cveng🙂. Tak isto aj malú Kláru voláme Klára a nie klarinka, klarka etc. Ale tam už je to určite prirodzenejšie ako u Felixka🙂 Máme aj Nikodema ale ten je už Niko :-P (už je dospelý a Niko si už nikto nevykoreni). Asi je to dosť o zvyku a o Tom ako si to dieťa meno časom vyformuje vo svojom okolí.
Mne sa páčia staronové mená, aj klasiky.. móda sa točí dokola. Ja som skôr za meno, ktoré sa urputne nepoužíva, lebo v čase keď je "v kurze" je ich všade veľmi veľa a skôr sa prekrucuju.
Poznám aj Narcisiu, Hyacintu, Perlu, malú Lydiu, babku Noemi, Felixa, Rafaela aj Rafaelu, aj zdvojené meno písané ako jedno Marialucia (ale na to asi treba dokazovať, že sa v zahraničí používa aby to na matrike zapísali, neviem).
Ponuka je široká, mrknite na rozšírený slovenský kalendár a pamätajte aj na to ako znie meno s priezviskom. ;)