3D ultrazvuk a jeho negatívny vplyv na dieťa

matar
15. mar 2007

ahoj maminky, čakateľky, tehulky...
v prvom rade- ja viem, že o 3D sa tu už popísalo hrozne veľa, ale nikde som nenašla čo hľadám- argumenty pre ale aj proti tomuto vyšetreniu - ak to tu niekde je, zrušte ma 😖

doteraz som bola presvedčená, že na 3D ultrazvuk idem a dokonca som už aj objednaná, ale dnes som hovorila so svojim lekárom (ktorý je ozaj dobrý a ja mu plne dôverujem) a ten mi povedal niekoľko vecí, ktoré ma prekvapili:

to, že ultrazvuk ako taký nie je pre dieťa zrovna super vieme, ale na 3D je omnoho silnejšie žiarenie,ako na bežnom ultrazvuku, ktoré môže vážne poškodiť nenarodené bábo a v neskoršom veku u neho môže spôsobiť poruchy niektorých buniek (okrem iného aj pohlavných). sú krajiny, v ktorých je 3D už dokonca zakázaný. u nás teraz zažíva obrovský booom vďaka dobrej reklame- ale pozrite si stránky, ktoré kladne hodnotia 3D a uvidíte, že ich píšu lekári, ktorí toto vyšetrenie robia (samozrejme v súkromných ordináciách a za slušné prachy). nedávno bolo nejaké celoslovenské lekárske zasadanie odborníkov, ktorí k 3D zaujali negatívne stanovisko (inak asi pred dvoma rokmi prístroj na 3D ultrazvuk stál okolo 12-13 miliónov korún a behom pol roka spadla cena vďaka európskym zlým skúsenostiam na 2 milióny)- lekári zdražujú vyšetrenie nielen kvôli veľkému záujmu, ale vraj aj kvôli tomu, že vedia, že to boom dlho nepotrvá a oni chcú, aby sa im vrátili peniažky, čo do strojov investovali.

na druhej strane, 3D naozaj odhalí aj tie "defekty" na dieťatku, ktoré normálny ultrazuk nemá šancu odhaliť, čo je super a ak lekár povie, že je všetko v poriadku, budúca maminka je hrozne šťastná.
je to úúúúúžasný zážitok- ale tie maminy čo už majú deti vedia, že takých úžasných zážitkov si s našimi ratolesťmi užijeme habadej a tento jeden nás o nič neukráti, takže len kvôli zážitku riskovať zdravie nenarodeného dieťaťa sa asi neoplatí (ja viem, čo už dnes nie je škodlivé,ale to by sme mohli povedať aj "prečo nefajčiť,prečo nepiť počas tehu..."

a posledná vec- ak vám na vyšetrení lekár povie,že je tu nejaký problém (dieťa má downa alebo ja neviem čo), ktorý sa aj tak už nedá odstrániť- dáte si dieťa zobrať? lebo ak nie, tak v tom prípade sa vraj riskovať neoplatí

maminky,tehulky, čakateľky, ja sama nie som rozhodnutá a prosíííííím (po tom čo som čítala niektoré "diskusie") nechcem aby sme sa tu hádali, ja naozaj chcem len vedieť váš názor (či už pre alebo proti)

pipo1777
15. mar 2007

ahoj matar, ja som bola na 3d ultrazvuku, ale keby som tento príspevok ohladne škodlivosti čítala pred tým tak neviem či by som tam išla.Ja som zatial nepočula o škodlivosti tohto ultrazvuku a ani dr. mi nič nevravela tak neviem.Ale bol to zážitok 😉

katika1
15. mar 2007

Myslím, že to nemôže byť až tak škodlivé.. To by ihneď zakázali..
A keď to mám tak kruto povedať, tak keďže tento uzv funguje v našich pomeroch už asi 5 rokov, keby nejak veľmi škodil, behali by nám po svete samé choré detičky? To asi nie.. No neviem.. Aj mňa to čaká čoskoro..

matar
autor
15. mar 2007

aj ja si myslím,že také zlé to nebude, ale ked´ som to povedala, argumentovali mi tým, že veď aj fajčenie v tehotenstve vieme že je určite veľmi škodlivé a nie každé dieťa fajčiarky sa narodí choré 😒 tak sa v tom vyznaj 😖

lucinkaaa
15. mar 2007

nuz matar, vsetci vieme, ze USG je skodlivy ale v suvislosti s tym co si napisala ma napada akurat to, ze tomu tvojmu doktorovi plne verim. Ved ked obycajny ultrazvuk sa doporucuje v tehotenstve len 3x a ked to ozaj nie je nevyhnutne, tak sa robit castejsie nema (ja viem, teraz sa oboria mamicky, ktore chodia na sono aj kazdy tyzden, lebo ich lekari ho maju v ordinacii a sleduju ich az prilis casto), tak co uz potom 3D USG, ktory ma samozrejme silnejsie ziarenie? Ja sama mam kadejake problemy, ktory by sa dali sledovat na sone, ale bolo by to len zvedave nazeranie, ci sa uz nieco pohlo spravnym smerom. Urcite by to mojmu lekarovi ulahcilo pracu, no napriek tomu povedal, ze mi to nebude zbytocne drazdit sonom a spolieha sa na svoje dlhorocne skusenosti a prax. A ja mu verim.

Takze po precitani tvojich informacii som proti 3D.

katika1
15. mar 2007

A ak 3D, tak určite len raz za celé tehotenstvo!

matar
autor
15. mar 2007

aj môj doktor má v ordinácii sono, ale nerobí mi ho vždy, keď som tam 🙂 ono, ak má dieťa nejakú "chybičku", ktorá sa dá zistiť a potom vďaka tomu odstrániť je to samozrejme niečo iné, ale zo zvedavosti? 😖

lucinkaaa
15. mar 2007

Myslim, ze kazdy gynekolog by si mal zvazit ako casto bude robit pacientke sono a vprvom rade by mal mysliet na jeho skodlivost a nie na zisk, ktory z toho bude mat. Bohuzial, casto sa to tak nedeje. ☹

matar
autor
15. mar 2007

kitka123
15. mar 2007

Souhlasim s vama, ze je i tak tech ultrazvuku dost za cele tehu. A je jasne, ze nikdo vyrejne nevyhlasi, ze je ten 3D skodlivy, vzdyt je to biznis. Ja jsem o nem vubec neuvazovala v tehotenstvi a to jsem ani nevedela ty informace, co pise matar, ze nekde uz je i zakazany.
Jsem zvedava, ci se ozve nejaka maminka, ktere vylozene pomohlo, ze ten 3D absolvovala

katika1
15. mar 2007

Ja o jednej viem.. pomocou neho zistili vadu na srdiečku bábätka.. chodí aj sem na MK, ale keď bude chcieť, ozve sa sama..

sara2
15. mar 2007

Ahoj Matar.
Som dosť prekvapená z toho čo som sa teraz cez teba dočítala o 3D ultrazvuku.Naša dcérka má už 16 mesiacov,ale na začiatku tehotenstva som mala chrípku a tak ma môj lekár sonoval dosť často lebo sa mu čosi nepozdávalo.Ked som bola už v 12 týždni zhodnotil ,že je všetko v poriadku.A tak sme sa tešili...A malá sa nám narodila z rážtepom pery i podnebia.Na bežnom ultrazvuku sa to rozoznať nedalo.Našťastie žiadne iné komplikácie nenastali aj vzhľadom na časté sonovanie...Ale pri druhom dieťatku mi už dopredu odporučil absolvovať práve 3D ultrazvuk.Lenže presne o tom som uvažovala ako si písala Ty,že či vobec budem chcieť vedieť čo a ako.Ak by sa znova vyskytol problém s bábatkom nedala by so si ho určite vziať...A tak som mu aj vravela,že určite dobrovoľne na to nepôjdem...Jedine žeby okolnosti boli nejaké závažné.

matar
autor
15. mar 2007

aj ja si myslím,že ak je to treba zo zdravotných dôvodov a lekár ma na niečo podozrenie, ktoré sa môže potrvrdiť (alebo ešte lepšie vyvrátiť) pomocou 3D, tak je to vyšetrenie asi potrebné. a ak sa s tým potom dokonca dá niečo aj urobiť, tak nie je o čom hovoriť. len mám pocit,že väčšina z nás tam ide najmä tak zo zvedavosti 😒 a práve na to som zvedavá- prečo?

gombik224
15. mar 2007

ahojte baby, zastavam nazor ze tie stoje su naozaj velmi nebezpecne. Nebudem tu robit reklamu, takze nepoviem odkial to viem. Najnovsie som sa na predvadzani tych strojov dozvedela ze ta sonda moze zohriat brusko mamicky az na 40° a vieme ze uz 38° je nebezpecna teplota pre tehotnu mamicku. Nemusi sa to stat, ale moze. A to ze sa to nestane vam nikto nezaruci. Vsetko co popisala matar je pravda.
A za to ohrozenie babatka len pre to aby ste mali taku fotku v albume naozaj nestoji. Som tiez tehotna ale od zaciatku viem ze na to urcite nikdy v zivote nepojdem.

matar
autor
15. mar 2007

sara, tak dúfam,že nebude treba 😉
gombik, to o tej teplote som nevedela ani ja 😒
katika, ak s ňou komunikuješ, skús ju presvedčiť,nech sa ozve 🙂

andreafa
15. mar 2007

1) 3D je cista komercia zamerana hlavne na dobry zarobok, ale nikto nikoho nenuti si ho dat urobit.. Je to dobrovolne rozhodnutie kazdej maminy.
2) 3D dokaze odhalit rozne vyvojove chyby srdiecka, mozocku, chrbtice atd. ktore 2D zatial nedokaze v takej specifickej miere a tak presne.
3) Ak by to 3D bolo naozaj take strasne skodlive, tak sa to nerobi. A myslim si, ze tych 15 min. ktore zaberie 3D vysetrenie tomu babatku zdravotne neuskodi. Kedy sa to robilo denno denne, tak to je o inom. Aj ja mam vyborneho doktora, ktoremu vyhradne doverujem a tiez som s nim konzultovala 3D a jeho nazor je vyssie uvedeny....
4) Ani bezny UZV sa neda povazovat za uplne bezpecny, kvoli teplote a ultrazvukovym vlnam a robit sa musi...
5) A ked Vam doktor povie, ze sa mu nieco s babatkom nezda a posle Vas na 3D, tak nepojdete? Hm?

matar
autor
15. mar 2007

andreafa, veď to sme už vraveli, že ak je to treba zo zdravotných dôvodov, tak je to niečo iné. ja som len chcela vedieť aj názor iných žien a možno aj ich lekárov, či to stojí za to ísť tam len zo zvedavosti. a v prípade, že tam baba ide a niečo na mimiku zistia, čo s tým? či to potom nejako ovplyvní jej ďalšie rozhodovaie ohľadne bába.

mima
15. mar 2007

Ahojte, ja som bola na 3D ultrazvuku, a urcite by som isla zase. Bolo to nadherne pozerat sa na pusinku a ocka nostek este v brusku. Ked som odchadzala bola som spokojna, ze je mala v poriadku. Nebolo to take drahe, cd+fotky ma stali do 600 Sk. Doktor bol super, venoval sa nam celu hodinu. A ak by malej nieco zistili, bola by som len rada. Aspon by som sa na to lepsie pripravila...

andreafa
15. mar 2007

Matar, ja neviem, ci by som sa odhodlala si dat babo zobrat, keby zistili, ze je poskodene... Rozdiel je v tom, ci by tie poskodenia boli zlucitelne, alebo nezlucitelne so zivotom.. V tom pripade sa niet o com rozhodovat, nie? Tazku otazku si hodila do plena 😉 Na druhej strane neviem, ci by som si trufla vychovavat poskodene dietatko... Ja som tiez absolvovala 3D z komercneho hladiska a bol to nadherny zazitok, ako pisala mima. A neverim, ze by som tym mojej malinkej bambulke uskodila. Moj doki sa vyjadril a aj som to napisala v prvom prispevku. Ak mas pochybnosti, nechod na 3D.

matar
autor
15. mar 2007

ja viem že to baby veľmi chvália, aj ja som sa táááák strašne tešila 😅
preto chcem vedieť,čo na to ostatní, momentálne už ísť nechcem, ale nie som ešte rozhodnutá na 100%.
iank, muyslela som samozrejme postihnutia zlučiteľné zo životom, v opačnom prípade asi nie je o čom 😢

dai
15. mar 2007

ahoj matar,
ja mozem len suhlasit s andreafa...
- tiez svojmu lekarovi doverujem, UTZ mam kvoli komplikaciam na zaciatku tehotenstva za sebou niekolko a na 3D som bola zatial 2x - vzdy skenovanie trvalo asi 5 - 10 minut a bolo to nadherne 😉
- ja sa este raz do konca tehotenstva chystam... nemyslim si ze by mi lekar ( upozornujem ze nechodim na 3D k nemu, ale vie o tom , ze nan chodim) , ktory sa mi uprimne vyjadruje k roznym mojim otazkam ( napr. o vitaminovych doplnkoch pre maminy mi tiez povedal ze je to cisto komercna vec a ludia zijuci v sk. prostredi nieco take nepotrebuju... skor je to pre pretucnene nezdravo sa stravujuce americanky... ) neupozornil na nejaku vec ktora moze nejak vyrazne babatku uskodit...

matar
autor
15. mar 2007

no mne zas lekár povedal, že rozhodne (opäť opakujem, ak nejde o vážne komplikácie) by na 3D neodporúčal ísť viac ako 1x. a určite nie len kvôli zážitku. a ak chce ísť baba raz, tak na vlastné riziko.
ja sa v tom ozaj nevyznám ☹

certica
15. mar 2007

matar,
vies, ze nikdy nebude existovat na jednu vec len jediny nazor, to plati vo vsetkych sferach, teda aj odbornej lekarskej. v konecnom dosledku si treba spravit svoj vlastny usudok, ale aj tak dobra tema 😉

matar
autor
15. mar 2007

certica, máš pravdu 🙂

matar
autor
16. mar 2007

už nikto nemá dobré či zlé skúenosti a info o 3D?

lejla77
16. mar 2007

matar:
ja som zatial nebola, ale uz som objednana a poviem ti, ze ma ta tvoja tema trosku zaskocila, ci tam ist, alebo neist. Ale priklanam sa k tomu, ze raz to mimcu nemoze uskodit a horzne sa na ten UZV tesim - ale pre istotu to este odkonzultujem s mojim dr. a uvidim, co mi na to povie. 😎

matar
autor
16. mar 2007

OK lujla, potom daj vedieť aj jeho názor 🙂

gombik224
16. mar 2007

Certica ma pravdu, je to len na vas ci risknete zdravie babatka za tie fotky alebo nie (myslim v tom pripade ak nie je ziadne podozrenie na vadu babatka). Keby ma poculi isty ludia tak by ma zabili, pretoze prenich su to ciste peniazky do vacku (ktore su moooooc prehnane).

alena22
16. mar 2007

babenky ja som bola na 3D sone a s druhym babetkom pojdem isto zasa,boli sme s manzelom velmi spokojny a najväcsiu radost sme mali ztoho ked nam doktor oznamil a ukazal na zaver tabulky ze vsetko je o.k. a sme v norme a nevidi tam ziadne vady ktore by mohli babetko poskodit 😉 a samozrejme ked povedal muzovi ze to bude chlapcek radost sa dvojnasobila 🙂

l.i.l.a.
16. mar 2007

vete mi niektorá posať telefon na 3D na záhradníckej v BA? Dik

dadulik
16. mar 2007

ahoj lila, na zahradnickej v budove ortopedickej kliniky sidli Gyn-Fiv tel. 02/50 10 29 00. Musis ale skusat, maju tam casto obsadene. Boli sme tam 2x.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre