3D ultrazvuk a jeho negatívny vplyv na dieťa

matar
15. mar 2007

ahoj maminky, čakateľky, tehulky...
v prvom rade- ja viem, že o 3D sa tu už popísalo hrozne veľa, ale nikde som nenašla čo hľadám- argumenty pre ale aj proti tomuto vyšetreniu - ak to tu niekde je, zrušte ma 😖

doteraz som bola presvedčená, že na 3D ultrazvuk idem a dokonca som už aj objednaná, ale dnes som hovorila so svojim lekárom (ktorý je ozaj dobrý a ja mu plne dôverujem) a ten mi povedal niekoľko vecí, ktoré ma prekvapili:

to, že ultrazvuk ako taký nie je pre dieťa zrovna super vieme, ale na 3D je omnoho silnejšie žiarenie,ako na bežnom ultrazvuku, ktoré môže vážne poškodiť nenarodené bábo a v neskoršom veku u neho môže spôsobiť poruchy niektorých buniek (okrem iného aj pohlavných). sú krajiny, v ktorých je 3D už dokonca zakázaný. u nás teraz zažíva obrovský booom vďaka dobrej reklame- ale pozrite si stránky, ktoré kladne hodnotia 3D a uvidíte, že ich píšu lekári, ktorí toto vyšetrenie robia (samozrejme v súkromných ordináciách a za slušné prachy). nedávno bolo nejaké celoslovenské lekárske zasadanie odborníkov, ktorí k 3D zaujali negatívne stanovisko (inak asi pred dvoma rokmi prístroj na 3D ultrazvuk stál okolo 12-13 miliónov korún a behom pol roka spadla cena vďaka európskym zlým skúsenostiam na 2 milióny)- lekári zdražujú vyšetrenie nielen kvôli veľkému záujmu, ale vraj aj kvôli tomu, že vedia, že to boom dlho nepotrvá a oni chcú, aby sa im vrátili peniažky, čo do strojov investovali.

na druhej strane, 3D naozaj odhalí aj tie "defekty" na dieťatku, ktoré normálny ultrazuk nemá šancu odhaliť, čo je super a ak lekár povie, že je všetko v poriadku, budúca maminka je hrozne šťastná.
je to úúúúúžasný zážitok- ale tie maminy čo už majú deti vedia, že takých úžasných zážitkov si s našimi ratolesťmi užijeme habadej a tento jeden nás o nič neukráti, takže len kvôli zážitku riskovať zdravie nenarodeného dieťaťa sa asi neoplatí (ja viem, čo už dnes nie je škodlivé,ale to by sme mohli povedať aj "prečo nefajčiť,prečo nepiť počas tehu..."

a posledná vec- ak vám na vyšetrení lekár povie,že je tu nejaký problém (dieťa má downa alebo ja neviem čo), ktorý sa aj tak už nedá odstrániť- dáte si dieťa zobrať? lebo ak nie, tak v tom prípade sa vraj riskovať neoplatí

maminky,tehulky, čakateľky, ja sama nie som rozhodnutá a prosíííííím (po tom čo som čítala niektoré "diskusie") nechcem aby sme sa tu hádali, ja naozaj chcem len vedieť váš názor (či už pre alebo proti)

mucilienka
4. aug 2009

otazka je podla mna, co od 3D ultrazvuku ocakavas... bud presne zistenie pohlavia a uzasne fotky a video, ktore chces poukazovat znamym, alebo hladas pokoj a uistenie, ze tvoje dieta je v poriadku a s tymto pokojom chces prezit az dovtedy, kym to vytuzene skvrnatko neuvids a neprivinies si na prsiach.... my sme boli pri oboch nasich detoch - videa ani fotky nemame uzasne... ale - lekar popozeral malicke babatka, vsetky organy, vyvojove vady, vsetko co mohol zistit popozeral, vysvetlil vsetko na co sme boli zvedavi, co sme nevedeli a pod... pre tieto dovody by som 3D urcite absolvovala aj pri pripadnom dalsom tehu, hlavne ak by bolo rizikove ako toto moje druhe... 😉
takze to moj osobny nazor....

kolumbia
28. apr 2010

velmi vela sa tu popisalo o skodlivosti 3d ,minuly rok som mala problemy v tehotenstve a dost casto som absolvovala 3d ultrazvuky kôli kontrole morfologie plodu ,presne ani neviem kolko krat to bolo ale o chlapceka som prisla v 26tt ,kôli infekcii pri amniocenteze ,pytva ukazala ze maly bol uplne v poriadku takze 3d ultrazvuky ani 2d mu vobec neuskodili ,teraz cakam dalsie babo a uz mam jeden 3d zasebou kôli genetike ,kedze som rizikova tak mam uz 2d zasebou asi 6krat ,teraz by som chcela ist na 3d lebo som zvedava co vlastne cakam no po precitani vasich clankov budem asi rozmyslat ci to absolvujem ale uz teraz viem ze mojmu chlapcekovi to neublizilo a mimochodom citala som ze velmi skodi babetku telefonovanie cez mobil co vy nato?

zuzi118
28. apr 2010

Neviem posudit nakolko je uzv skodlivy alebo nie. Mnohe pisete, ze ak by bol skodlivy, tak by sa nerobil. Ale, je tu jedno velke ALE - v historii porodnictva sa uz viackrat stalo, ze sa zenam robili zakroky alebo podavali lieky, ktore sa az spatne vyhodnotili ako velmi skodlive. Napr. vedeli ste, ze pred rokmi sa rontgen povazoval sa jeden z vynikajucich prostriedkov pri urcovani napr. viacplodovej tehotnosti, velkosti panvy a podobne.? A dnes? Dnes sa vie, ze rontgen je pre tehotne mimoriadne nebezpecny a uz vobec nie vhodny ako diagnosticky prostriedok.

potvorka88
30. apr 2010

Ahojte ak mam povedat aj svoj nazor tak ja by som iba tak aby som videla babo na koho sa podoba alebo ake ma pohlavie na 3D nesla. Urcite to nie je az tak strasne skodlive ako ste sa niektore vyjadrili, ale urcite to nie je ani uplne nezavadne. Ja napr. absolvujem kazdu poradnu 2D. Aj to len kvoli tomu ze som rizikova a urcite je pre mna lepsie vediet ze je babo v poriadku, ze zije a nestresuje ma to ako keby som nevedela co je s nim. Mam za sebou 1 MA a 3 spontanne potraty takze sa hrozne o mojho chrobacika bojim. Aj na 3D ideme hlavne preto aby sme vylucili poskodenie alebo chybu srdiecka. Dufam ze sa nic take nepotvrdi, ale ked by hej, tak by som bola trosku kludnejsia ze dr by o tom vedeli a po porode by mohli zakrocit keby nieco. Je to na kazdom ako sa rozhodne ci ano alebo nie, ale nemyslim si, ze by niekto mal mat z toho nejaky zly pocit. Mame na vyber tak si vyberme. Aj tak nam nikto nepovie skutocnu pravdu

kolumbia
24. máj 2010

stale som rozmyslala nad tym 3d ultrazvukom ,bola som na kontrole u endokrinologicky a ta mi poradila aby som neryskovala a radseju sa tesila ked sa male narodi ,nez si doma prezerala obrazky a potom prisla oto male stvorenie na ktore sa velmi tesim

dadu30
27. jún 2010

Ahojte kočky, ja som objednaná k svojej doktorke na 12.7. na 3D ultrazvuk a okrem toho ma doktorka posiela aj do centra prenatal.diagnostiky v KE - dr.dankovčik, ale po prečítaní vašich názorov ruším 3D u doktorky a pôjdem, len do Košíc.....to má aspoň zmysel

otulik
8. júl 2010

ahojte🙂mozte mi poradit?skodia ultrazvuky babetku?lebo ked idem do poradne musim si ho vyziadat mynuly tyzden som bola na 3D vsetko oki...ale teraz som bola znova v poradni a nerobila mi moja dr.ultrazvuk mozu skodit?

pia22
8. júl 2010

@otulik gynek. maju preplacany len urcity pocet UTZ, je to cca 6 pocas tehotenstva, takze tvoja Mudr. postupovala normalne, pravdaze pokial je to potrebne, vykonava sa aj ovela castejsie😉 K tvojej otazke-nebola zistena skodlivost UTZ vysetrenia, odbornici vsak neodporucaju caste vysetrenia Dopplerom, ktory ma ovela silnejsie vlny nez klasicky UTZ .

traktor
8. júl 2010

moj nazor je ze neskodia..pri prvej dcere som prelezela cele tehu v nemocnici/ nemohla som donosit babo, pred nou som 2 x potratila/ a stale krvacala, tak mi pomocou ultrazvuku kontrolovaly ci je mala ok...absolvovala som vyse 20 ultrazvukov..mala sa narodila a je z nej teraz skoro 13 rocna slecna, pri dalsich 2 detoch , kedze neboli problemy som absolvovala len bezny ultrazvuk...myslim ze to bolo 3x...nic naviac...a pri poslednom matkovi, kedze mi zle vysli triple, tak ma doktor pomocou ultrazvuku kontroloval na kazdej poradni od piateho mesiaca, mala som aj 3D a 4D ultrazvuk..a matko je v poriadku...

otulik
8. júl 2010

@pia22 ja len preto lebo som mala uz 3 potraty tak som si myslela ze ultrazvuk sa v takom pripade robi castejsie..ale upokojila si ma dik🙂

pia22
8. júl 2010

@otulik tak ti strasne strasne moc drzim palceky🙂

traktor
8. júl 2010

@otulik drzim ti prsty , nech je vsetko ok..a nech sa tesite z krasneho zdraveho drobceka v ten spravny cas 🙂

otulik
8. júl 2010

babenky dakujem krasne🙂dufam ze to uz vyjde🙂pekne leto prajem

rybulik
9. jan 2012

Neviem, prerčo sa baby na začiatku tohto fóra bavia o ŽIARENÍ, veď je to ZVUK, ultraZVUK. To nie je žiadne elektromagnetické, alfa , beta či gama žiarenie ako napr. RTG. Produkuje ho piezoelektrický kryštál. Súhlasím s tým, že je to biznis. Ale napríklad ja som mala dôvody, prečo som ho dnes absolvovala.
1. užívala som tetracyklínové antibiotiká, než som sa dozvedela, že som tehu (do 6 týždna). Práve prvý mesiac, keď sa bábo uhniezďuje, vyvýja sa základ kostí, srdce už pracuje, je najzraniteľnejší pred vonk. vplyvmi.
2. mala som 3x herpes na pere v prvom trimestri
3. viroza, sople a kašeľ v prvom trimestri, z čoho som sa lízala asi 2 mesiace, našťastie bez horúčiek.
4. krvácanie v prvom trimestri, preto som prísne ležala a užívala Duphaston
5. moja gynekologička má starý USG stroj a aj morfológiu v 20tom týždni mi robila takú zhruba za 10min. Tváričku sme nepozreli, ai obličky, len naplnený mechúr, čo je znakom toho, že minimálne jedna oblička funguje. (No pekne, ale ja sa neuspokojím s poloinformáciami... )

Preto som si povedala, že sumáciou týchto faktorov, z ktorých len prvý som vedela ovplyvniť, si dám riadny pozor na to, či sa v mojom brušku deje všetko tak, ako má.

Ako resumé by som povedala, že keby som mala 20rokov, bezproblémový priebeh doterajšieho tehu, skutočne spoľahlivého gynekologa, nešla by som na 3D/4D.
Jednoducho, až teraz som spokojná, že srdiečko je v poriadku, že chlopne fungujú a že nie sú vymenené ani veľké cievy, že prsty , ušnice majú normálny tvar, že aj kostičky má vyvinuté normálne, že mozog je normálne prekrvený, mozgový kmeň normálne vyvinutý a že krvné zásobenie placentou funguje na výbornú .
Niektorí gynekológovia nerobia USg tak často práve preto, že majú limity z poisťovní na preplácanie výkonov a snažia sa týmto ušetriť. Čo vy viete, či si na konco-mesačnom vyúčtovaní poisťovniam neuvedie urobenie ultrazvuku u každnej návštevy??????
Na druhej strane, vyšetrenie, ktoré nie je plne indikované, je teda neindikované. Nie som zástancom toho,, aby sa pri každej poradni robil USG, keď nám nepovie viac, než už vieme. Mám zozbieraných pár foto na chladničke, ale nemusím mať celý príbeh a komiks.

Dnešok bol pre mňa kľúčový, viem, že je všetko OK a že patálie prvého trimestra nenarobili žiadnu zlobu.

Myslím, že na toto slúži 3D/4D. A tiež, ak by som za partnera mala vzdialeného príbuzného , 😀 , ak by som v rodine mala nejaké vývinové chyby.

atomica87
29. jún 2012

Netvrdim ze je 3D je dobry alebo zly, ale tvrdenie o tom ze keby bol nebezpecny, tak by ho zakazali mi pripada byt smiesne, sme na SR, v niektorych statoch uz zakazany je, u nas aj azbestove tvarnice, amalgamove plomby, acilpirin, vysetrovanie v tehu odspodu a mnoho inych skodlivych ale vynosnych veci zakazuju o nieco neskor ako v inych krajinach

adka123456789
13. dec 2012

ahojte ja som bola na 3d ultrazvuk uzasny pocit. narodilo sa mi dietatko s hamiogenom na hlavicke,,dokonca ma aj seles a dierku v srdiecku. ja radim nechoodte na ten .......y ultrazvuk

misel711
19. jan 2013

neviem ci to tu este niekto cita, ale k ultrazvuku ako takemu, ja chodim kazdych 6mes na utz prs a mozem povedat ze hocikedy medzitym si nieco nahmatam okamzite ma poslu na utz. tvrdia ze chcu mat istotu, ale radi sa v takych veciac rypu a skumaju... mam par (vraj zatial) nezhubnych nadorov a strasne radi do toho pichaju a beru vzorky... ini dr mi k tomu povedali ze sa tp nema vobec drazdit...napriek tomu to robia stale.. a nikto sa nepozera ci nahodou aj to sono nie je skodlive ;)

bzuco86
18. júl 2013

@katika1 no je vela veci ktore su skodlive a ja ako farmaceut to viem posudit a nadalej sa predavaju aj v lekarnach aj ich predpisuju lekari. aby sa to zakazalo celoeuropsky museli by z kazdej krajiny zaznamenavat udaje sustredene presne na toto vysetrenie. a este jedna najdolezitejsia vec - peniaze. biznis je biznis. len tolko =)

7ivanhoe7
5. sep 2013

@matar
Žiaľ, mnou získané informácie získané vedeckým výskumami ohľadom ultrazvuku sú veľmi negatívne až dramatické, tu sú:
Skupina pod vedením prof. Paška Rakiča vystavila myši v posledných troch dňoch gravidity ultrazvukovému vyšetreniu rôznych časových dĺžok s prístrojom, ktorý sa bežne používa pri vyšetrení ľudí.
Štúdie ukazujú, že pri deťoch, ktoré boli vystavené ultrazvuku, sa úroveň perinatálnej (počas pôrodu) úmrtnosti zvyšuje štvornásobne, zvyšuje sa riziko poranenia mozgu, dyslexia, často býva oneskorený vývoj reči, zvýšená možnosť epilepsie a problémy v učení.

Fakty o nebezpečenstvách použitia ultrazvuku na deťoch:

• V skupine, ktorá sa podrobila vyšetreniam ultrazvukom, sa perinatálna úmrtnosť zvýšila štvornásobne. (Výskum s účasťou 2475 žien pod vedením Davies et al., 1993, Midwifery Today)
• Výskum z r.1984 ukazuje, že u deti vystavených ultrazvuku, sa častejšie rozvinula dyslexia a dvakrát častejšie sa vyskytol oneskorený rozvoj reči z neznámych dôvodov. (Stark et al 1984, Midwifery Today, z randomizovanej kontrolnej štúdie: "Vplyv častého použitia ultrazvuku v tehotenstve ")
• Deti mužského pohlavia, ktoré boli vystavené pôsobeniu ultrazvuku mali najčastejšie sklony k poškodeniu mozgu. (Journal Epidemiology, december 2001)
• Pri deťoch vystavených ultrazvuku, je väčšia pravdepodobnosť vzniku epilepsie a výskytu problémov pri učení. (referátový časopis, Ultrasound Abstracts)
• Deti mužského pohlavia, ktoré podstúpili dve alebo viac vyšetrení ultrazvukom, boli o 32% viac náchylné k patologickej ľavorukosti (čo zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia mozgu). (referátový časopis, Ultrasound Abstracts)
. Už po štyroch hodinách od ultrazvukového vyšetrenia dochádza u cicavcov k dvojnásobne zvýšenej úmrtnosti buniek a rýchlosť delenia buniek sa znižuje o 22%. Vedci sa domnievajú, že výsledky sú podobné aj u ľudí. (referátový časopis, Ultrasound Abstracts)
• Riziko potratu výrazne stúpa u žien, ktoré prevádzajú ultrazvukovú diagnostiku viac ako 20 hodín týždenne. (Taskinen et al., 1990, Midwifery Today)
• Deti so závažným ochorením, ktoré boli vystavené ultrazvuku umierali častejšie, ako deti, ktoré neboli vystavené takému vplyvu a mali závažné ochorenie. (Midwifery Today)
• Deti s vadou oneskoreného rastu vystavené pôsobeniu ultrazvuku, boli trikrát častejšie umiestňované na jednotku intenzívnej starostlivosti, ako deti s vadou oneskoreného rastu, ktoré ultrazvuku vystavené neboli. (Midwifery Today)
• U žien vyšetrených ultrazvukovou diagnostikou sa zdvojnásobuje riziko predčasného pôrodu. (Lorenz et al., 1990, Midwifery Today)
• Vedci, ktorí vyvinuli ultrazvuk, priznávali možnosť rizík v dôsledku jeho používania a odporúčali jeho používanie vo vzťahu k deťom až od 3 mesiacoch veku dieťaťa. (Midwifery Today)
• Bunky, ktoré boli podrobené jednej dávke ultrazvuku, vykazujú abnormálne vlastnosti desať generácií po ožiarení. (Midwifery Today)
• Ultrazvuk má tiež vplyv na odhadovanú hmotnosť plodu, hmotnosť orgánov, imunitný systém a krvné doštičky, ktoré umožňujú zrážanie krvi. Výskumní pracovníci sa domnievajú, že objavenie problémov spojených s použitím ultrazvuku - vrátane možností rakoviny, leukémie a vrodených chýb - môže trvať až 20 rokov. (referátový časopis, Ultrasound Abstracts, z randomizovanej kontrolnej štúdie: “Vplyv častého použitia ultrazvuku v tehotenstve ")
• U myší vystavených vplyvu ultrazvuku nastáva spomalenie mozgových funkcií a zníženie pohybových a zmyslových schopností. ("Vplyv expozície plodu pomocou ultrazvuku na správanie dospelých myší.")
• V dôsledku kavitácie s ultrazvukom sa zvyšuje produkcia voľných radikálov v plodovej vode a v krvnej plazme. To tiež prispieva k pravdepodobnému mechanizmu poškodenia DNA. (Crum et al., 1987, Ellisman et al., 1987)
• Pretože deti majú predĺženú formu hlavy, ultrazvukové žiarenie je zosilnené a môže spôsobiť, že niektoré časti mozgu môžu podstúpiť intenzitu žiarenia príliš vysokú.( "Obozretný postup pri získavaní snímok plodu a novorodenca s ultrazvukom", Kenneth Taylor, M.D)
• Intenzita ultrazvuku meraná v maternici dosahuje 100 decibelov, to je intenzita zvuku ekvivalentná na nástupišti v metre v čase priblíženia sa vlakovej súpravy, keď s piskotom bŕzd zastavuje. Tento fakt bol zistení výskumom v roku 2001pomocou ultrazvukových snímačov zameraných na miniatúrny hydrofón umiestnený v maternici ženy. Ako už bolo uvedené jedným autorom, niektorí operní speváci dokážu rozbiť sklo so zvukom svojho hlasu, a to je len príklad toho, ako funguje pomalá zvuková vlna , ale v ultrazvuku sú použité ultra - vysoké frekvencie, bombardujúce dieťa s extrémne vysokou rýchlosťou. (New Scientist)

Snáď najviac ironická a odôvodnená je citácia od jedného z členov lekárskej elitnej Yale, Dr. Kennetha Taylora, doktora medicíny, profesora diagnostickej rádiológie a vedúceho ultrazvukovej katedry Yale Medical School, ktorý hovorí: "Ja by som nenechal nikoho s ultrazvukovou sondou priblížiť sa k hlave môjho dieťaťa ... "

isabellaa
5. sep 2013

@7ivanhoe7 a co obycajny ultrazvuk?

zuzik307
5. sep 2013

@7ivanhoe7 trochu odveci strasit ludi na zaklade vyskumov starych ako ja 😖 teda, najnovsi citovany ma 12 rokov...

isabellaa
5. sep 2013

@zuzik307 vies nieco blizsie k ulrazvuku? Nie je nebezpecne ist v 6tt na potvrdenie vnutromaternicoveho tehotenstva a potom opat o tyzden na akciu srdiecka?

7ivanhoe7
5. sep 2013

@isabellaa
problem je , že to nie je "obyčajny" ultrazvuk - je to proste ultrazvuk ako taký. Označenie 3D, 4D to je len otázka kvality snímky, ako u fotografii.
Podstat vyšetrenia, je vyšetrenie na princípe ultrazvukového vlnenia, 3D, 4D označenia, to sú len vedľajšie efekty. vyšetrenia ultrazvukom.

Ešte na doplnenie úrývok z článku Dr. Nancy A. Clarc: Nancy A. Clark: Lekárstvo energií pre 21. storočie

Liečba v 21. storočí bude zahŕňať i naturálne produkty. Prírodné vitamíny, minerály a liečivé rastliny pracujú na vyliečení choroby dvomi spôsobmi. Prvý spôsob je, že znovu obnovujú imunitný systém. A druhý je, že choroba nemôže existovať v tele, v ktorom je normálna hladina živín (nutrients). Rakovina nemôže sa rozvíjať tam, kde je vysoká hladina vitamínu C.
Toxíny ako radiácia, ultrazvuk, chemikálie, anestetiká a všetky ťažké kovy sú dnes veľkým zdravotným problémom, pretože sa neuvoľňujú z tela. Iba sa postupne hromadia počas života. Jediným spôsobom , ktorý poznám, ako ich odstrániť je použiť energetickú medicínu (energy medicine). Mám skúsenosť s jednou pani tu v Bratislave. Jej manžel ju priviedol ku mne, keď ju videl vykláňať sa z okna ich bytu v pokuse o samovraždu.Od narodenia jej druhého dieťaťa bola sústavne liečená na depresie. Keď som videla, čo sa dialo v jej hlave, opýtala som sa koľkokrát bola na ultrazvuku počas tehotenstva. Povedala, že 30 až 40 krát. Viete, čo to robí s mozgom? Mozgové synapsie strácajú prepojenie. Títo ľudia vyzerajú, ako by im zlaté špirály energie vyrážali z ich hlavy. Žiadny lekár im nemôže pomôcť. Utišujúce látky z nich robia živé mŕtvoly, ktoré nechcú žiť....
Čo sú synapsie?
Mozgová kôra (lat. cortex cerebri) je sivá hmota v periférnej časti koncového mozgu (v širšom zmysle aj mozočka, čiže celý kortex – pozri mozočková kôra).
Je 2–5 mm hrubá. Tvorená je 13-15 miliardami neurónov, z ktorých každý vytvára asi 5 000 synapsií (neurónových spojení). Povrch kôry je poprehýbaný do závitov, tzv. gyrifikácia kôry, čo zväčšuje plochu až na 2 200 cm². Je to najvyššie riadiace centrum organizmu

Čiže synapsie sú neurónové spojenia milliard neurónov v mozgu. Teraz už vieš čo to asi "robí" ultrazvukové vyšetrenie s človekom dieťaťom a samozrejme aj s plodom. Detský mozog a aj u ešte nenarodeného dieťatka je najcitlivejší na akékoľvek elektr. mag. vlnenie. Ono to je približne tak ako s očkovaním detí, kde sa zamlčovalo jeho negatívne pôsobenie a keď sa to už oficiálne publikovať, aké to má následky tak mnohokrát už je neskoro....

isabellaa
5. sep 2013

@7ivanhoe7 Ako potom vylucis mimomaternicove tehotenstvo a ako potvrdis aktivitu srdca? Ked si zrejme proti UZ?

isabellaa
5. sep 2013

@7ivanhoe7 a co potom televizor, mobily, wifi, notebook, ved to pouzivame kazdy den!

7ivanhoe7
5. sep 2013

@isabellaa
Pozri sa "isabellaa", vec nestojí na tom , či ja som proti alebo zato, či ja akože "straším alebo nestraším". Ja som vám mamičkám posunul informácie , ku ktorým som sa ja dostal, ktoré predpokladám vy nemáte s tým,, že nie aby ste sa vystrašili ale aby ste boli jednoducho ostražité. Viete samé ,aká je teraz ohľadom zdravotníctva situácia.. Ako s týmito informáciami naložíte je výlučne vaša osobná vec a rozhodnutie. Či túto informáciu si budete objektívne zisťovať a následne vylúčiť alebo potvrdiť. Kto ozaj chce a má záujem, k relevantným - objektívnym informáciam sa dostane.. Niekomu možno bude stačiť, že pôjde a proste sa opýta tých, ktoré takéto vyšetrenia vykonávajú a bude im to postačovať a budú dôverovať ich vysvetleniu. Každý má na výber, len platí tu je jedno príslovie-poučka, každý je pánom len dovtedy , kým sa rozhodne, potom svojom rozhodnutí už nie pánom svojho rozhodnutia,ale je už len "otrokom" svojho rozhodnutia, či s pozitívnymi alebo negatívnymi následkami.
Samozrejme nič nie len biele alebo čierne sa hovorí. Skúsení lekári vedia čo je to ultrazvuk a jeho súvislosti a preto nevylučujú takéto vyšetrenie ale robia ich len ak to je vyslovene nevyhnutné a v čo najmenšej možnej-prípustnej miere. Niektorí zase nechajú ženy chodiť na ultrazvukové vyšetrenie ako "na klavír" a ešte im robia "fotečky " z toho ako sa plod vyvíja, v tom je ten rozdiel.
No a k televizorom, dotykovým mobilom, wifi, notebookom, teda k elektrosmogu ako takom sa nebudem vyjadrovať, lebo to už by ste pravdepodobne "nezvládli". O následkom elektrosmogu je na internete už množstvo informácií a v súvislosti s deťmi. - kto chce a má záujem o svoje zdravie a zdravie svojich detí a rodiny tak ten si ich v nájde. Pokiaľ sa pamätám, tak ja som v nejakej diskusii k používaní dotykových displejov deťmi, tuším už vyjadroval. Milé mamičky, pri rozhodovaní sa a analyzovaní získaných informácií musíte ísť nato nie s pocitom ale s c i t o m (volá sa to materský cit) - ten vás nikdy nesklame,, vy ženy nato na rozdiel od mužov máte danosť.

slniecko77
5. sep 2013

@7ivanhoe7 v USA robili vyskum s ultrazvukom a zistili, ze ked sonovali urcity cas semeniky tak muzi boli tri dni neplodni, spermie ultrazvuk nezabil, ale ich poskodil natolko, ze neboli schopne pohybu..nechcem ani vediet co to spravi s deliacou sa bunkou.
Na Slovensku je velmi "in" robit ultrazvuk pomaly hned ako zena zisti ze je tehotna, vacsinou si to zeny vyzaduju same, u mnohych to vyvolava zbytocny stres ked este nie je akcia srdca (je toho plny MK), nehovoriac aky to ma ucinok na deliace sa bunky.
V UK robia prvy ultrazvuk cca v 12tt a dalsi v 20tt, to je vsetko...ak je nejaky problem tak castejsie..UK k ultrazvukovaniu pristupuju viac zodpovedne. Samozrejme nemam nic proti ultrazvuku, ktory je robeny zo zdr. dovodov, ale robit sono len preto, ze chcem fotky a pod. je nezodpovedne.

klarionela
21. mar 2014

tak vam dekuji tak sem se tesila ze uz prichazi cas kdy budu moct jit na 3d a ted se desim ze to je skodlive....tak hold uvidim drobce az po porode....achjo achjo

vierkac
21. máj 2015

@matar otvorila si to sice uz pred par rokmi, ale zdielam tvoj nazor, akurat som o tom napisala clanocek 🙂
https://www.modrykonik.sk/blog/vierkac/article/ach-tie-ultrazvuky-0s1loe/

elly23
26. máj 2017

Starsia tema, ale napisem len k tomu tolko, ze ja som možnosť vyberu na 3D nedostala, automaticky ma poslala s papierikom dr objednat sa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre