Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

janet24
31. júl 2010

Dakujem za odpovede,dufam ze to dobre dopadne.

marcelkatt
1. aug 2010

@abbey1 blahoželám k miminku a želám veľa zdravia a krásnych chvíľ. 😉

marcelkatt
5. aug 2010

Výsledky máme dobré teším sa moc.

gumimaci
5. aug 2010

@marcelkatt 🙂 super a je to XY?

abbey1
5. aug 2010

@marcelkatt Blahoželám.Tak to ubehne ako nám a budete mať krásne drobčiatko pri sebe ako my.Strašne sa vytešujeme.

marcelkatt
5. aug 2010

@gumimaci áno xy Patrik
@abbey1 ďakujeeem....

simisi
5. aug 2010

Gratulujem Marcelka,vedela som,ze to bude v poriadku 😉

marcelkatt
5. aug 2010

@simisi Ďakujem veľmi pekne.

dulkagabulka
7. aug 2010

@marcelkatt aj ja ti zelam zdrave mimčo čo najskor v naruči 🙂

marcelkatt
7. aug 2010

@dulkagabulka Ďakujem veľmi pekne.

Boli to muky, stresy a nekonečné chvíle čakania. No našťastie všetko dobre dopadlo. Neprajem to žiadnej mamičke zažiť, i keď viem že teraz tieto testy veľmi často zle vyjdú a potom sa maminky boja, čo je logické. Mne na základe AFP vyšlo vysojé riziko NTD 1:5 až preto po zvážení som súhlasila amnio, proste chcela som vedieť či čakám zdravé miminko. Som veľmi šťastná, že malinký nemá genetickú poruchu a teda je zdravý. V plodovej vode výška AFP bola už v norme našťastie.

Prajem zo srdca všetkým maminkám, ktoré podstúpili, alebo podstúpia amnio, aby to nakoniec dobre dopadlo ako mne. Aby sa rodili iba zdravé bábätká!!!

fattamorgana
8. aug 2010

@marcelkatt Blahoželám a teším sa s tebou. Odteraz už žiadne stresy, len si budeme užívať tehotenstvo, platí?

marcelkatt
8. aug 2010

@fattamorgana jasnééééééééééééé srdiečko. Konečne.

fattamorgana
8. aug 2010

@marcelkatt Inak ja som bola v stredu na morfol. ultrazvuku, všetko je OK, ale mám ísť ešte raz pred 24 tt. Ty si bola iba raz? Nevieš, kto to v TT robí? Lebo ja som bola v Ba.

halinka1
8. aug 2010

Ahojte,

ja som mala tiež veľmi zlé výsledky tripple testov, vyšlo veľmi vysoké riziko trizómie 18 - Edwardsovho syndrómu. Testy mi opakovane urobili týždeň na to a výsledok bol ešte horší. Pri tejto chorobe je šanca na prežitie takmer žiadna. Ak áno, tak sa dieťatko s maximálnym fyzickým a psychickým poškodením dožije maximálne troch mesiacov. Odporúčali mi interupciu, keď som bola v 21 týždni. Amniocentéza pri tomto ochorení takpovediac nemá žiadny zmysel, pretože poškodenie je možné čítať už zo sona, jedná sa o výrazné malformácie, cysty a čitateľné sú aj prekrížené prsty. Vtedy ma z lekárskej genetiky poslali k Mudr. Dankovčíkovi do Košíc, ktorý sa tejto diagnostikácii venuje. Boli sme tam dvakrát a chvalabohu on túto chorobu na 99 percent nepotvrdil. Strávili sme u neho v ambulancii dlhý čas. Strach som mala až do konca tehotenstva, ale narodilo sa nám prekrásne zdravé dievčatko. (Edwardsov syndróm omnoho viac postihuje ženské pohlavie)🙂
Všetkým Vám držím palce. Je to veľmi nepríjemné, ako dokážu "znehodnotiť" tehotenské nažívanie takéto správy. Zvlášť tripple testy, ktorých výpovendá hodnota je naozaj veľmi neostrá.

marcelkatt
8. aug 2010

@fattamorgana moja mne robil UZV môj gynekológ MUDr Ilavský a myslím, že to bol morfologický. Robil mi to cca 30-40 min fakt nepreháňam, to bolo ešte pred výsledkom z amnio 27.7 to som bola v 20+1 tt. On mi robí na každej úporadni sono cca 5-10 min aj vo formáte 4D nech vidí lepšie miminko, no teraz keďže v 20tt sa robí veľké sono, tak sa venoval dlhšie. Ako viem, či to je motfologický UZV, podľa čoho? Teraz idem k nemu na poradňu ráno 24.8, lebo idem na ten test tehot cukrovky a 25.8 idem na 4D do HC, lebo tam je to lacnejšie o polovicu, inak by som nešla mimo.

marcelkatt
8. aug 2010

@halinka1 moje zlatko, tak si si "užila" uf. Až mi je zima. no našťastie máš zdravé dievčatko.

fattamorgana
8. aug 2010

@marcelkatt Pokiaľ viem, tak na morfol. vidno vnútorné orgány. ja ti poviem, že mne to robil asi tak 15 min. a nič som nevidela, hlavne že on videl, že malá zíva 🙂 ale veď on tomu lepšie rozumie

marcelkatt
8. aug 2010

@fattamorgana jasné dr tomu rozumie 🙂 neboj... Náš si stále cmúľal prsty, zíval a naťahoval nohu. Všetko som videla aj ja na LCD TV predo mnou a vo farbe 🙂 povedal, že malý je v poriadku a že žiadnu poruchu nevidí. Ale že každé sono mi bude pozerať podrobnejšie chrbticu. On o výsledku nevie, lebo ho mám iba od štrvrtku....

marcelkatt
8. aug 2010

@fattamorgana mne pri meraní zazanamenal tieto údaje: pozri foto

zvedavec1
8. aug 2010

@marcelkatt Ahoj. Zajtra ma pohovor s genetikom a poto amniocentezu. Celkom sa bojim. ako taky pohovor prebieha? a ako dlho trva?

marcelkatt
8. aug 2010

@zvedavec1 srdiečko pohovor trval asi 15 min max. Spíše rodokmeň z oboch strán, a vypíše odporúčanie na amnio. Verím, že sa bojíš moja, aj ja som sa a moc. Ani nie zákroku, ako výsledku. Zákrok sa dá zvládnuť, mala som väčší strach. Z celého srdca Ti držím palce a prajem aby všetko dobre dopadlo. Neboj aj u Teba to bude len poplach, mne sestrička vravela, že teraz skoro každej druhej tie testy vyjdú zlé. Niekde tie testy vôbec nerobia, vraj sú nepresné.

ibi
13. aug 2010

Rada by som vsetkym kosicankam poradila na amnio Dr Dosedlu, vdaka nemu bol moj cely zazitok z tohto zakroku super. Nebolelo, ukludnil, doporucil kam za lacnym prioritnym vysledkom, skratka profik! Tak som sa bala a nakoniec som sa ani nestihla spamatat a uz mame aj pekne vysledky. Prajem to aj Vam!

camilla_1
13. aug 2010

@ibi
DOsedla je supeeeeeeeeeeer !!!!! tiez odporucam vsetkymi desiatimi !

kutlicka
21. aug 2010

Mňa čaká amnio v stredu. Paradoxom je, že pritom som bola od začiatku rozhodnutá neabsolvovať toto pre mňa nezmyselné vyšetrenie. Ale ako sa hovorí, človek mieni...atď. Jednoducho mala som pocit, že či už doktorka, tak aj odborníci na genetike sa stavajú k odmietnutiu amniocentézy ako k vrcholu nezodpovednosti, priam ako k istému druhu asociálnosti. Výsledky krvných testov som mala negatívne, takisto ako morfológiu. V kútiku duše som dúfala, že sú to jasné a pádne argumenty, prečo ma na amnio nepošlú. Mýlila som sa však. Doktorka ma napriek tomu na ňu poslala, zdôrazňujúc, že mám síce plné právo vyšetrenie odmietnuť, ale bolo by to odo mňa vrcholne nezodpovedné, atď. Ani som sa nezmohla je vysvetliť, že v mojom prípade je amnio fakt zbytočné, lebo na zdravotne indikovaný potrat jednoducho nepôjdem ani v prípade pozitívneho výsledku. To isté sa opakovalo na genetike. Keďže malo ísť o konzultáciu, bola som presvedčená, že budem len informovaná o pozitívach či negatívach s tým, že rozhodnutie bude len a len na mne, bez žiadneho ovplyvňovania zo ich strany. Ale, žiaľ, opakovala sa ten istý scenár ako u doktorky. Vraj je to moja slobodná vôľa, ALE ...(nasledovalo nespočetné množstvo dôvodov, prečo by som mala amnio absolvovať) Cítila som sa totálne pritlačená k múru. Doslova pod emočným nátlakom som teda podpísala súhlas. Pritom jediná indikácia v mojom prípade je tá veková. Mám hrozný strach, aby som o malé neprišla. Nerozumiem tomu, prečo na tomto vyšetrení lekári doslova fanaticky trvajú. Keď to má byť matkina slobodná vôľa, nech to je jej slobodná vôľa, bez ovplyvňovania a naliehania z ich strany.

kveta
21. aug 2010

@kutlicka Keď tú amnio nechceš, tak tam nechoď. Ak sa necítiš na to im to oznámiť, popros otca dieťaťa, nech im zavolá.. Vybavené... Ja mám teóriu, že ak by mi chceli na gynde robiť niečo, čo si neprajem, tak proste zoskočím z kozy a pobežím von aj za cenu, že tam nechám topánky a nohavice... Veľmi extrémny prístup, viem, ale mne táto predstava psychicky pomáha vo viere, že sa ubránim, keby dačo... Takže aj keď budeš na sále a nebudeš chcieť amniocentézu, tak proste zoskoč a utekaj... 😉

A uvedom si, že to bábo je Tvoje.. a Ty si zaň zodpovedná a nie si povinná ho riskovať len preto, že si niekto cudzí myslí, že by si ho riskovať mala... Tak ho bráň a neriskuj ho len preto, že sa nejakí cudzí ľudia za to na Teba mračia... 😅

kutlicka
21. aug 2010

@kveta hej, máš pravdu. Je to asi aj o sebavedomí a sile osobnosti. Ja som proste typ, ktorý sa dá ľahko zastrašiť a pritlačiť k múru. Potom to doma vo mne všetko vrie a som nahnevaná na celý svet. Vieš, bojím sa, že keď to jednoducho odmietnem, bude sa k tomu podľa toho moja doktorka aj správať po celý zvyšok tehotenstva. Jedná sa o doktorku, ktorá je aj tu na modrom koníkovi doslova postrachom všetkých báb. Takže si možno vieš predstaviť, aké mám zo všetkého pocity. 😒 Ešte mi tak napadlo, že možno sa už v mojom prípade tá amnio nebude dať spraviť, nakoľko budem v začatom 21 tt. Utešujem sa nádejami, že snáď už bude bábo také veľké, že sa nebude dať tá voda odobrať a že ma pošlú domov, a tak. A možno naberiem odvahu a všetko to tam odrieknem a odmietnem.

abbey1
21. aug 2010

@kutlicka Nenechaj sa k nej dotlačiť.Ja viem ľahko sa vraví.Ja som tiež musela dozrieť,aby som sa vedela vzoprieť.Bohužiaľ,my sme sa to naučili až pri Filipkovom 13mesačnom pobyte na onkológii.Ale dá sa to ver.A duplom keď ide o tvoje dieťa.Ak nie si spokojná s gynekologičkou,ihneď ju zmeň.ja som to tak tiež urobila v tomto tehu a neviem si vynachváliť.Oni sú tu pre nás,NIE my pre nich.Nikto nemá právo ti niečo vyčítať.Ak to robí,je to BLB a nie odborník a od takého čo najďalej.Ja keď si predstavím,že som mohla zvažovať potrat v tomto tehu a teraz sa na mňa usmieva krásny pokladím,chytá ma hrôza.Skutočne sa nedaj k niečomu tlačiť.Vždy musí ísť o naše slobodné rozhodnutie.Drž sa a daj vedieť.Som naozaj zvedavá.

kveta
21. aug 2010

@kutlicka Tak k nej už nechoď... Viem, že sa mi to ľahko hovorí, ale napr. teraz som sa dostala do situácie, že vďaka dovolenkám ma nemal kto vyšetriť v 37.tt, tak som zavolala do ordinácie lekára, ktorého som v živote nevidela, že či ma vezme na jednorázovú tehotenskú poradňu za hotovosť... a vezme..

Byť Tebou tak to riešim rovnako: zmením lekárku pred pôrodom aj za cenu, že si budem musieť nového platiť... Lepšie ako riskovať život dieťaťa.. Prepáč, ale za to, že lekárka jedná nehorázne, nebudeš predsa riskovať život dieťaťa... To akože keď oň náhodou pri amniocentéze prídeš, tak sa budeš utešovať tým, že aspoň sa na Teba Tvoja podivná lekárka nemrači?? To je absurdné... Tu nejde o fazuľky, ale o bábo...

A nemyslím si, že utekať polonahá z gyndy je o sebavedomí... 😀 Je to len posledný spôsob záchrany... 😀

A áno, v Tvojom štádiu je amnio rizikovejšia nielen kvôli málo vody, ale amnio sa má robiť skôr, lebo vtedy je menšia pravdepodobnosť potratu... Proste neblbni, ani tam nechoď /sama vieš, že nie si v stave povedať NIE/ a vybav to cez kamošku alebo partnera telefonicky... A ak sa bude k Tebe lekárka /ku ktorej choď aj s partnerom, nech si nedovoľuje/ za to správať zle, okamžite ju zmeň...

kutlicka
21. aug 2010

Baby, ďakujem Vám za podporu, a vážne rozmýšľam, že zmením doktorku, napriek tomu, že sa to vraj počas navštevovania tehu poradne neodporúča. Kveti, vidíš, ani som nevedela, že po 20. tt je ešte vyššie riziko potratu. Som rada, že si to tu napísala, práve vo mne dozrieva rozhodnutie tam vôbec neísť. A nie je to nejako stíhateľné? Veď som podpísala na genetike papier, že som sa rozhodla pre amnio. Nebude s tým nejaký vážnejší problém?

janinah
21. aug 2010

kutlicka,akýkoľvek zákrok a liečbu lekár môže len doporučiť,ale nie nariadiť,ty ako pacient máš právo všetko čo nechceš aby sa robilo odmietnuť,tiež som amnio odmietla,žiadny problém,len jeden podpis v dokumentácii,že nesúhlasím s navrhovaným vyšetrením....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre