Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

kutlicka
21. aug 2010

@janinah čiže prebiehalo to v Tvojom prípade tak, že si sa normálne dostavila na dohodnutý termín, hodila si do dokumentácie podpis a šla si domov? Takisto si ešte predtým na genetike podpísala, že si sa rozhodla pre amnio? Lebo mne ide práve o to, že na genetike som to ja krava podpísala, že som sa rozhodla pre zákrok. A ako sa po tomto rozhodnutí k Tebe správal tvoj gynekológ? V pohode?

kveta
21. aug 2010

@kutlicka Nie je to stíhateľné, rozmyslieť si môžeš kedykoľvek pred zákrokom, jednoducho odvoláš súhlas so zákrokom... ale byť Tebou, tak to odmietnem minimálne deň vopred, nech nerobia zbytočne prípravy skúmavok a tak...

Inak k vyjednávaniu s gynekológom všeobecne: mne môj gynekológ niečo navrhne, ja mu poviem, že si to rozmyslím a až pri najbližšej kontrole mu poviem svoj záver... Proste nič nepodpisujem okamžite a nechávam si čas na rozmyslenie... Tiež nebol nadšený, že ma hneď argumentami neprehovoril na niektoré vyšetrenia, ale akceptoval to...

Ešte jedna poznámka, neviem, či aktuálna aj v Tvojom prípade: niekedy je pre lekárov tlačiť pacientov do niektorých vyšetrení finančne výhodné... lebo tým pádom poisťovňa zaplatí vyšetrenie, ktoré by sa inak nerobilo /a to nehovorím o svojom lekárovi, ten je v tomto smere ok.../.. takže aj to môže byť dôvod prečo Ťa všetci tlačia do nezmyselnej amnio... nezmyselnej v Tvojom prípade preto, lebo na potrat by si aj tak nešla.. takže je úplne zbytočná...

Mne môj lekár odporučil amnio kvôli veku... ja som váhala a on mi povedal: zvážte, či by ste si dieťa nechali, ak by bolo postihnuté.. Ak áno, nechoďte na amnio..

denne73
21. aug 2010

@kutlicka ahoj aj my sme sa na genetike dohodli že pojdem na amnio a rozmysleli sme si to a nejdem. nebola som dohodnuta na žiadnom termine takže to neriešim. Zaplatili sme nejaké 3 eura za poštovne či čo.

dulkagabulka
21. aug 2010

@kutlicka
ak mas pocit,ze tam ist nechces, tak tam nechod
len preto,ze lekarka je "postrach"???
hmmm

skus si zohnat film The bussines of being born..teda v preklade Obchod s narodenim..pripadne poziadaj tu na fore zuzi118 o stiahnutie...budes prekvapena
co vsetko je o peniazoch...

pekne tehu , porod i zdrave babatko ti prajem 🙂

denne73
21. aug 2010

@dulkagabulka suhlas 😉 😉

kutlicka
21. aug 2010

@dulkagabulka som rada, že nemám podobný názor o biznise v zdravotníctve sama. Len som sa to tu najskôr bála napísať, aby ma náhodou dajaký admin nezmazal pre nevhodnosť príspevku. Presne tak, aj ja mám pocit, že celý ten nátlak je v prvom rade o peniazoch. A ďakujem za tip na film, rada si ho pozriem. Už som sa napevno rozhodla, že na žiadnu amnio nepôjdem. V pondelok tam volám a ruším to. Ďakujem Vám všetkým za podporu a odpovede, ani neviete, ako ste mi pomohli. 🙂

dulkagabulka
21. aug 2010

@kutlicka ..vies..neverim,ze by upne vsetko bolo iba o peniazoch..isto je na strane lekarov dobry umysel...ale veeela veeela vela zasahov pri fyziologickom tehotenstve a pri porode je absolutne neopodstatnenych, ktore maju svoj zdroj v strachu z pravnickych dosledkov a v neposledom rade v peniazoch veru...zakroky podobneho razu ukazuju,ze sa absolutne zabuda na najzakladnejsie potreby tehotnej a rodiacej zeny..a ze sme v tomto smere zisli z cesty 🙂

dnes som nasla toto video

http://www.cestyksobe.cz/cesty-k-telu/porodnict...

traktor
21. aug 2010

...aj ja som na genetike podpisala papier, ze suhlasim z amnio....no den pred amnio, mi zavolal dankovcik, ze ked chcem, mozem prist, ze mi urobi aj on ultrazvuk a povie mi svoj nazor/ nazor nie na amnio, ale ci ma matko znaky dawna ci nie/...tak som isla a kedze aj on videl zdrave babo, hned som volala svojmu doktorovi, ze teda na dalsi den na amnio nejdem, ze som si to rozmyslela...povedal v pohode, ...je to na kazdej zene ako sa rozhodne 😉

janinah
21. aug 2010

kutlička,vyšetrenie môžeš odvolať aj minútu pred výkonom...ale ak si už rozhodnutá neísť,tak odvolaj to samozrejme skôr,inak čo sa lekárov týka,je ich dosť,choď k tomu,komu veríš,koho považuješ za odborníka,koho jednanie ti vyhovuje...ja osobne som nemala termín,len môj gynekolog mi dal čas na rozmyslenie a pri ďalšej návšteve som povedala,že neidem ,podpísala som do karty nesúhlas a v pohode....mám zdravého syna,narodil sa v mojich 42r.

kutlicka
25. aug 2010

Takže nakoniec som sa odhodlala a tú amnio som odmietla. Bolo to úplne v pohode, ani som nemusela ísť do nemocnice nič podpisovať. Takže prvý úspech mám za sebou, ďakujem Vám kočky za podporu. Teraz ma ešte čaká oznámiť a odôvodníť tento "krajne nezodpovedný" skutok mojej dr. Tak to bude fakt hrdinský výkon. Keď to zvládnem bez ujmy na zdraví, tak potom už zvládnem fakt hocičo.

abbey1
25. aug 2010

@kutlicka Drž sa a veríme,že drobček bude zdravučký.hlavne sa svojej Dr neboj.Ona má robiť službu tebe a má to byť o dôvere a porozumení,nie o strach.A ver,že nie je problém zmeniť Dr ani počas tehotenstva.

camilla_1
26. aug 2010

Kocky ... urcite si najdite cas na tuto stranku pise sa tam aj o amniocenteze www.vnimavetehotenstvo.sk

marcelkatt
26. aug 2010

@kutlicka je to Tvoje rozhodnutie, ak si odmietla amnio, tak ona Ti nemôže ani pol slova povedať. Doporučila Ti to, no či ideš, alebo nie je iba na Tebe a nemá právo Ti za to nadávať a ani Ťa kritizovať.

molly91
30. aug 2010

ahojte baby mozte mi niektora co ma po vysledkoch napisat ako to prebiehalo ked ste si isli na genetiku pre vysledky po troch tyzdnoch?ja idem pre ne vo stvrtok.strasne cakanie

gumimaci
30. aug 2010

@molly91 Ahoj, neviem kam si ides po vysledky, na Kramaroch si postupne volaju kazdu babu dnu (ak si s partnerom, tak moze aj on) a doktorka ti odovzda vysledky... cele to trva 5 min...

gumimaci
30. aug 2010

@camilla_1 Pekna stranka, ale zamerana dost jednostrane. To je na dlhsi debat, a vzdy bude niekto pro a niekto proti. Jednoducho v tomto stredna cesta neexistuje....

mikita4
30. aug 2010

@molly91 Ahoj,tak teda to čakanie je hrozostrašné to ti verím aj pre mna to bolo to najstrašnejšie obdobie tehotenstva 😢 .Isla som tam s mužom a chytali ma odpadávačky nohami som triasla a na nič iné som nemyslela,zavolala nas dnu DR. a povedala že dietatko je v poriadku že bud mi krv zobrali skor alebo som ja mala v tele niečo zvýšené odpadol mi kamen obrovský zo srdca a povedala nám že to bude dievčatko trvalo to asi 5 minút všetko ale ten strach predtým bol hrozný každý den som revala ale dufala .A až po tých výsledkoch som si začala nakupovat vecicky pre malu lebo dovtedy som nevedela čo a ako...Tak sa drž a dufaj!Držím palce 😉

marcelkatt
30. aug 2010

@molly91 ja som si prišla na poslednú chvíľu pre výsledky, lebo na Americkom v BA ich dávajú vraj iba vo štvrtok od 10-12.00h a ja som tam prišla o 11:55h. Triasla som sa, búšilo mi srdce a moc sa bála, či bude všetko ok, alebo čo vlastne bude. Manžel a môj ocino boli so mnou. Išla som dnu, dr si vzala moju kartu a povedala bábetko je v poriadku. Ja som sa od šťastia rozplakala, nevedela som prestať a tešila veeeeeľmi. Dolu schodami som normálne skoro odpadla od tej radosti, zamotala sa mi hlava a taká tma.
Držím palečky a verím že aj Tvoje miminko je v poriadku a že porodíš zdravé dieťatko. Budem na Teba myslieť. po výsledkoch si uľavíš a bude dobre. Toto čakanie je nekonečné a stresujúce obdobie.

komarik
4. sep 2010

nejde náhodou niekto v utorok do BB?

lera
8. sep 2010

ahojte,
precitala som tuto temu od zaciatku do konca a aj ine na konikovi a niekedy ma zarazilo ako malo su zeny informovane... amnio je dnes ozaj prezentovana ako neskodna vec rovnajuca sa odberu krvi a je casto uvadzane riziko 0,5% ..to je sice pravda...ale myslim, ze by ste mali vediet, ze toto riziko je uvadzene ako priemer ... kazdu z nas by malo zaujimat individualne riziko konkretne pre nu samotnu.. treba aj velmi dobre zvazit, kde si amnio date spravit, pretoze velmi vela zavisi aj od skusenosti lekara, ktoru ju vykonava.. rovnako treba brat do uvahy vek zeny a doterajsi priebeh tehotenstva, polohu placenty atd....existuju faktory, ktore riziko pri amnio dost vyrazne zvysuju...to treba brat tiez do uvahy....to riziko 0,5% totiz neplati pre kazdu z nas...

prikladam na link na jednu zahranicnu studiu robenu na vzorke 20 460 zien, ktore podstupili amnio... myslim, ze to je uz dost slusny pocet a ma to svoju vahu... vysledky studie su napisane len v nemcine a anglictine.. ale to v dnesnej dobe snad nebude problem

https://www.thieme-connect.com/ejournals/abstra...

komarik
8. sep 2010

@lera, myslím že sa v niečom mýliš. Myslím že každá alebo väčšina žien zvažuje všetky riziká amniocentézi a študuje všetok dostupný materiál. Tak isto aj ja. Mimoto sa neuvádza a neskúma prečo ženy po amniocentéze potratili. Bolo to ich dieťatko postihnuté? Alebo bolo v poriadku? Dotičná žena nedodržovala kľudový režim? "Prečo" sa tak stalo? To je tiež jeden z faktorov čo by ma zaujímali. Týmto nezastávam amniocentézu len chcem upozorniť na to že dôvody podstúpiť ju môžu byť rôzne.

marcelkatt
8. sep 2010

@komarik súhlasím.

lusi26
13. sep 2010

Ahojte!No mňa čaká amniocentéza 29.09.,pekný darček k narodeninám 😢 No stále ešte zvažujem či ju podstúpiť,alebo nie. Bojím sa..... po dvoch AB. 😢

evelin116
13. sep 2010

Ahojte, som tu nova... Som v 17 týžni a zajtra idem lekarovy a asi ma caka amniocenteza. Neviem robi sa to kazdej tehotnej zene?

kveta
13. sep 2010

@evelin116 Nerobí sa to každej. Nie si povinná to podstúpiť, ak nechceš.. Spravdla amniocentézu lekári odporučia, keď vidia nejaké riziko genetického poškodenia na základe NT vyšetrenia, tripple testov, veku rodičov, podivného ultrazvuku, histórie genetických porúch v rodine a podobne...

Amniocentéza má svoje riziká, takže ak nemáš dôvod a motiváciu ju podstupovať, tak zváž, či ju vôbec chceš.. No a samozrejme, ak pre Teba neprichádza do úvahy medicínsky potrat v prípade zlých výsledkov amniocentézy, tak tiež nemá zmysel ju riskovať.

Veľa šťastia.

evelin116
13. sep 2010

@kveta dakujem ti za radu 🙂

lera
14. sep 2010

@komarik ja tiez nie som proti amniocentezam, islo mi len o to, aby sa baby viac zaujimali o to, o com tento vykon je...a aby to nebrali tak, ze riziko je pre kazdu rovnako vysoke, ked nie je....a ja som z toho co som precitala mala dost casto pocit, ze baby prave informovane nie su, idu na amnio a nic o tom nevedia... napr. otazka vyssie

labutka
14. sep 2010

@lera ja ked som mala ist na amnio, presne som vedela co ma caka a ako to bude prebiehat. A doktor s nami vtedy prebral rizika. Je to presne o tom, zistit si dopredu ake to je a najst informacie a ked ta tu este niekto podrzi, je to o trosku lahsie.
Ja si stale myslim, ze amc mi dala pozitivnu skusenost.

komarik
14. sep 2010

@lera, úplne ťa chápem. Pravdepodobne to záleží od povahy človeka. Niekto slepo poslúchne lekára a niekto si to preštuduje ale bohužiaľ nemá iné východisko len to absolvovať.

marcelkatt
14. sep 2010

Ahojte, ja som si tiež pred amnio prečítala veľmi veľa článkov, diskusíí. Môj gynekoóg mi tiež o tom porozprával. Ja som sa rozhodla sama bez donútenia vzhľadom na zlé testy - vysoké riziko pre NTD a chcela som fakt vedieť, či naše dieťa bude zdravé, alebo nie. Samozrejme som sa bála, no nakoniec to čakanie bolo asi najhoršie. Keď prišiel deň "D" , tak som si konečne vydýchla a začala naplno užívať tehotenstvo. Dovtedy som stále bola v myšlienkach, čo ak ja, práve ja a podobne. Tá neistota ma ničila a keby nejdem na amnio som v neistote do pôrodu. Samozrejme, ani amnio nemáme 100% výsledok, no pre to, čo sme tam išli, tak to vylúčili a potvrdili plod s normálnym nálezom.

@komarik presne súhlasím že je to v povahe ženy a to rozhodnutie je na nej samotnej, teraz je veľa dostupných informácií o amniocentéze, takže tá, ktorú to zaujíma si prečíta, popýta sa na možné riziká a podobne. Ja som vedela do čoho idem, som rada, že to mám za sebou a že je všetko ok. Poctivo som dodržovala kľudový režim po zákroku,Samozrejme úplne najlepšie by bolo, keby žiadna mamička tam nemusí ísť, pretože stresy, strach veľmi vplýva na priebeh tehotenstva, možno viac ako samotný zákrok.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre