Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

janush
27. jan 2011

ja som mala tiez odporucanie ist na amino, ale nakoniec som nesla... vysledky boli mierne nad limit, pravdepodobnost je mala.. aj ked ja. No ja dufam, ze babatko sa narodi zdravucke... 😉

alecka
27. jan 2011

@blueskyka mne sa to zda aj tak dost dlha cesta 😕 . na druhej strane vsak cesta vlakom je pohodlnejsia, a asi ta menej vyhrka ako v aute. pripadne ak by si mala moznost, mola by si ostat nejake 2 dni v ba a potom cestovat domov, aby si mala aspon ten 48h kludovy rezim. ja by som este na tvojom mieste uvazovala o odbere v ke.je to blizsie a su tam tiez dobre moznosti prenatalnej diagnostiky, aj ked tam nie je tolko sukromnych centier. ale to je len moj nazor, mas pravo vyberu kde to absolvujes. budem ti drzat palce aby si to zvladla a aby si mala dobre vysledky 😉 .
@sanny77 skus nestresovat, je to len 1 skrining, uvidis ako ti vyjde dalsi. su to len skriningy, ktore vypovedaju o urcitej pravdepodbnosti. uvidis ci ti na zaklade tychto vysetreni a usg odporucia taa. to molekulove vysetrenie je modernejsia metoda a vysetruje sa na zaklade dna. v prenatalnej diagnostike, ak nejde o nejaku uz dokazanu mutaciu, ktora sa potom cielene diagnostikuje, sa zase vysetruj pocet tych istych chromozomov ako u fish - 21,13,18,X,Y. takze vysledok by mal byt zase rovnaky pri oboch metodach. rozdiel pre klienta je predpokladam v cene.
morfologicke usg tiez zavisi od toho kto to robi. urcite by som o nom netvrdila ze je 100%. nedavno som videla reportaz, kde sa narodilo dietatko bez rucicky. a to matka absolvovala normalne usg, dokonca aj 3d, a ziaden z lekarov si to nevsimol.

sanny77
27. jan 2011

vikiz vdaka za podporu, ja ako premyslam tak premyslam, tak pojdem na amnio ked odporucia, ved skor pocuvam, ze je to v pohode zakrok len si asi davat pozor potom a hlavne verim, ze teraz to uz lekari maju po dlhorocnej praxi v rukach a vedia ako na to a neposkodit plod... drzim palce vsetkym co budu absolvovat amnio...

sanny77
27. jan 2011

alecka no budem sa snazit nestresovat, aj ked je to tazke nemysliet na to... ja som totiz to presne ten priklad co ty spominas, nam sa narodil syncek bez rucky, teda konci mu tesne nad laktom, nik to nevidel na ziadnom sone a dokonca ani lekar na 3D, ale zasa lekari sa z toho vedia velmi pekne vykrutit a tak ako som mala moznost zopar krat vidiet v telke, nie sme prvy pripad co sa take nieco stalo... aj ked nie je to genetika, ale bohuzial "uzasna" priroda tak zariadila... takze velka smola. inak vysledky pocas celeho tehu boli super, ziadne odhady na downa, vsetko bezproblemove a hop pri porode... sok... preto mam este vacsi strach teraz ked som tehu...

rainbow1
27. jan 2011

@vikiz, možno by u mňa tiež zavážilo rozhodovanie, keby mi povedali, že mi to urobia v ten deň a hotovka, ale keď povedala až o týždeň a začala s tými rizikami....a už bol červík hlodavý. Ja sama som dosť v určitých veciach nerozhodná, ešteže môj muž vždy zasiahne, asi by som tam sedela a rozmýšlala dodnes 😵 . Môj manžel vôbec nechápal, načo s takými celkovými výsledkami ma vôbec poslali na genetiku, veď keď tak rozmýšľam tak skôr kopa mladých dievčat má viac zdravotných problémov (ženských) ako napr. 35 - 40 ročné žienky, aspoň v mojom okolí určite.
Pokial utz ukáže niečo nedobré, pôjdem. Neprikláňam sa jednoznačne ani na jednu zo strán pro a proti amc. Je to individuálne.
Inak pekný deň všetkým prajem.

blueskyka
27. jan 2011

@alecka dakujem za podporu, clovek to teraz velmi potrebuje, hlavne po tom, co vsetko cita na nete...caka ma to az v marci, tak zatial si z toho velku hlavu robit nebudem... 🙂

rukjatko
28. jan 2011

ja som rozhodnutá ísť medzi 16.-20. týždňom na prenatálnu diagnostiku cez ultrazvuk. vedia tam krásne všetko pomerať, srdiečko pozrieť a viac-menej všetky vady, ktoré sa vyhodnocujú amniocentézou, sa dajú odhaliť (down, iné syndrómy, rázštepy a pod.). amniocentézy sa bojím. nie ja konkrétne, ale toho 1% potratov, ktoré sú v dôsledku odberu plodovej vody. v prípade, ak by som potratila zdravé dieťa, doživotne by som si to vyčítala. aj keď všetky moje kamarátky na odbere boli (vzhľadom na vek 35+), ja som sa rozhodla inak.

janicka
28. jan 2011

rukjatko ahoj 🙂
Mas pravdu, ze morfologickym uzv sa daju tieto vady zistit. Ked sa ale spytas doktora, ci ti vie dat istotu, povie ti len tolko, ze istotu ti vie dat len amnio... a to je fakt... On ti povie, len ze to vyzera byt v poriadku... Takze len tolko.
Vela stastia 🙂

sanny77
28. jan 2011

takze ja som dnes bola na genetike, tak buduci tyzden ma caka plodovka, tak idem do ruzinova. aj by vcelku v pohode prebehol tento den nebyt jednej prisprostlej sestricky, ktora ma fakt vytocila, ale tak taky ludia sa najdu vsade... nech je toto obdobie uz za mnou, drzim vsetkym palce

alecka
28. jan 2011

@sanny77 tak budem drzat palce aby ti vsetko dobre dopadlo 😉 , a priplatila si si aj rychlu diagnostiku?
@rukjatko nuz keby bolo usg vysetrenie take 100%, nerobili by sa odbery pv

martinex
28. jan 2011

@rukjatko ja len jeden detail k tym morfo utz, neda sa 100% vylucit DS ci ine poruchy,ako pise @alecka keby to tak bolo,tak by sa amnio nerobila...a kolko krat sa stalo ze podla utz zle urcili pohlavie..a ked uz ani toto nemoze byt 100% spolahlive,tak vylucenie vrodenych vad uz urcite nie....

abbey1
28. jan 2011

@rukjatko Ak morfo robí skutočne dobrý odborník,dá sa skutočne mnoho vád vylúčiť.bohužiaľ dnes morfo robí skoro hocikto,preto treba dobre vyberať špecializované pracovisko.a čo sa týka,že zle povedia pohlavie,no ak sa toto stane,že lekár jednoznačne stanoví pohlavie,a je to napokon zle,tam sa nedá hovoriť o odborníkovi.Potom sú v podstate všetky soná u takéhoto lekára zbytočné.ja som tak opustila Dr,ktorá sono robila na každej poradni,ale termín pôrodu podľa sona stanovila o 3 týždne zle. 😀 Tak o čom je taká diagnostika? 😠 ale u správneho lekára sa dá amnio pekne predísť,pokiaľ on nevyjadrí pochybnosť o dieťatku.

alecka
28. jan 2011

@martinex pripadne si nevsimli ze dietatko nema rucku,....co je viac"bijuce" do oci ako jednotlive organy

martinex
28. jan 2011

@abbey1 len my ako laici tazko vieme ci je dany lekar odbornik....a bohuzial na jeho "neodbornost" doplatime potom len my..
@alecka to je pravda... verim tomu ze podla utz (v pripade ze ide o odbornika,ktory ho robi s poriadnym strojom-nie 100rocnym) sa da vela veci vylucit,alebo 100% istotu nam utz nikdy neda...

rukjatko
28. jan 2011

@abbey1 ano, mas pravdu, nie je to 100% a ziadny prenatalny diagnostik ani neuvedie, ze existuje nahrada za invazivne zakroky, ako je amnio. kazdopadne ale mam doporuceneho lekara, dr. holan, ktory je vraj fantasticky a este som od ani jednej zeny nepocula alebo necitala, ze by bola nespokojna. on tvrdi, ze kedysi bolo 3D vysetrenie len ako "bonus" k lekarskej prehliadke, lebo ze "pozrite, juchuchu". ale v sucasnosti su nove a nove technologie, ktorymi s 3D vedia pracovat a tento pan doktor je "pan doktor".
akurat dnes mi kolegyna hovorila, ze pozna zenu, lekarku, ktora ma muza, lekara, bola na amnio, vsetko ok a napriek vsetkemu maju downika ... a downik, ako aj ine syndromy, su na 3D na milion percent pozorovatelne.
to, ci to bude psychicky postih sa neda urcit z nicoho, samozrejme. ale na to ani nemyslim. proste budeme mat zdrave babo a hotofson 😀 😀 😀

rukjatko
28. jan 2011

@abbey1 ... a este ... mam svojho gynekologa, ktoremu doverujem, ale prenatalny diagnostik nie je kazdy gynekolog, co ma sono ... preto u neho v poradni chodim a pojdem na vsetky vysetrenia, ale niektore veci si hold vybavim inde 😉

sanny77
28. jan 2011

alecka nie nepriplatila som si rychlovku, nechala som to na klasiku, lebo mi to vysvetlovali, ze sa tam vysetruje viac chromozomov, tak som to nechala na staru klasiku... len ma nastvali v nemocke ked som sa isla objednat, lebo ja mam uvedene podla dvoch lekarov dve moznosti v ktorom som tyzdni, rozdiel je tam asi pat dni, no a jedna sestricka ma tam zrusila, ze by som mohla kludne ist az o dva tyzdne, lebo ze nemusim mat dost plodovej vody a ze mi to budu musiet opakovat a nebudem cakat tri tyzdne, ale sest, no mile od nej... a zakoncila to uzasnym gestom, ze napis ju na buduci tyzden nech je spokojna, odisla a pleskla dvermi...nie ze som v strese uz len z toho, ze vobec idem take nieco podstupit a vysli mi zle vysledky, ale este mi niekto prida takymto sposobom... bez slov... som bola vytocena do vyvrtky... uzasny pristup... 😠

abbey1
28. jan 2011

@rukjatko Práve Holáň je u mňa doktor s veľkým D a neskutočne ľudský doktor.vďaka nemu som kľudne odmietla amnio a tešila sa z tehotenstva.Lepšie si si nemohla vybrať.

rukjatko
28. jan 2011

@abbey1 tak super, to sa velmi tesim 😀

alecka
28. jan 2011

@sanny77 no stava sa 😠. ono bolo by dobre keby si personal uvedomoval ze zeny su v strese z vysledkov, z toho co im povedia a este hormony 😕. ale tiez su to len ludia a mozu mat horsi den. tak kasli na to...inak s tymito tyzdnami to tak pletu 😨 mna tiez chceli pichat az okolo 18-19tt, ale ja som sa nanominovala 😀 v 16. a to som uvazovala nad skorsim tyzdnom, ale nakoniec som sa nechala ukecat zavrhla som vcasnu a bola som na normalnej taa. klasika je klasika. budes musiet cakat na vysledok sice 3 tyzdne ale budes mat pozrete vsetky chromozomy , takze super. a myslim, ze v pripade nejakych nejasnosti alebo zlych vysledkov, zvyknu kontaktovat hned ako to zistia. aspon vo vacsine pracovisk to tak bezi. takze ak ta nebude nikto kontaktovat, a pojdes si po vysledok az v tom 3-tyzdnovom termine, malo by to byt vsetko ok. budem drzat palceky 😉

sanny77
28. jan 2011

alecka vdaka este raz za podporu... no fakt som dnes mala na male, ja chapem, ze kazdy je len clovek a robi chyby, ale takymto sposobom to povedat, myslim si, ze vsetky zeny co tam idu nie su v pohode, len ti lekari a sestri to tam maju ako na beziacom pase tak to tak aj vybavuju, aj to je vidno... a este to, ze ty tam sedis a oni dve sa medzi sebou bavia o tebe ako o tretej osobe, ze daj ju tam, alebo na inokedy, lebo to jej staci, no otras... bola som dnes velmi sklamana z toho pristupu, genetika bola oki, vsetko mi vysvetlila lekarka v poho s kludom a v nemocke... otras.. ale idem mysliet na pozitivne veci a nech je to uz za mnou, nech rychlo prejdu tie tri tyzdne, len najhorsie bude na to nemysliet, lebo od toho sa clovek neodbremeni
zrovna dnes ked som cakala na genetike tam prisla jedna pani po vysledky, taaaak by som si to s nou bola rada vymenila...

janinah
30. jan 2011

@rukjatko ,presne z dôvodu ako píšeš som aj ja odmietla amnio,a to som mala 42 r.,prijala by som akékoľvek dieťa,aj preto,lebo proces,ako poškodené dieťa "dávajú" preč,to by som nedokázala urobiť ☹
mám zdravého syna,má už 5 r.
🙂

zaira301
31. jan 2011

....šťastné to ženy, ktoré si môžu povedať, že majú zdravé dieťa, potom takým sa ľahko hovorí, že by odmietli amnio, alebo že by nedokáuzali dať preč choré dieťa......len to sú ženy, ktoré nevideli trápenie tých detí a aj trápenie rodičov s takými deťmi.....sú to ženy, ktorým sa práve pred nedávnom narodilo zdravé dieťa a idú robiť zo seba hrdinky, ako by ony nedali preč choré dieťa.....ešte nikto nevie, čo ho v živote čaká a čo bude čakať ich deti ako oni budú prežívať chorobu svojho dieťaťa:::🙂)) Len ten pochopí, kto to zažil!!!!!!!!!!

zaira301
31. jan 2011

pracovala som v ústave, kde takéto choré deti boli, niektoré, ktoré mali zdravší úsudok sa mi zverili, aký je pre nich život ťažký, ako by chceli byť ako iné zdravé deti....asi si v takom ústave nepracovala @latvia....pekný deň

zaira301
31. jan 2011

Iné je zobrať si dieťa pre nič za nič....iné je, ak doktor Vám oznámi, že bude mať Vaše dieťa vysoký postih........Každý túži mať zdravé dieťa....a každému prajem, aby neprežil to, čo som prežila ja...bolesť a smútok.....

dulkagabulka
31. jan 2011

@zaira301 maš pravdu...je to na rozhodnuti každej mamičky, či by to zvladla,alebo nie..
čo ma však znepokojuje, je obrovsky nepomer medzi naozaj zistenymi gentickymi vadami a omnoho vačšim počtom potratov po vykonani amniocentezy...videla som vysledky študii a boli zaražajuce...

mam v okoli zenu, ktorej sa to stalo , amniocenteza ukazala,ze dietatko je zdrave, bohuzial porodila par tyzdnov po nej a dietatko zomrelo...bola to velka tragedia pre nu i celu rodinu..a nebyt tej amnio, pravedpodobne by sa to nestalo...

zaira301
31. jan 2011

@dulkagabulka, ďakujem.....máš pravdu, tam je riziko potratu a to je fakt tiež tragédia, ak sa takého niečo stane........každá strata bolí a ja tiež stále prežívam ten deň, kedy mi oznámili, že mám choré dieťa..... ☹

dulkagabulka
31. jan 2011

@zaira301 držim ti velke palce , aby sa ti narodilo zdrave babatko - niet nad ten krasny pocit v živote ženy..želam ti to 😀

gumimaci
31. jan 2011

@zaira301 silno drzim palceky nech je tentokrat vsetko ok.

@dulkagabulka pokial viem suvislost potratu s AMC sa spaja len 2 tyzdne po zakroku. Inak by to uz nemalo byt relevantne,,,,

dulkagabulka
31. jan 2011

@gumimaci ja tomu neverim,ze do dvoch tyzdnov....ale to je moj osobny pocit 🙂 neverim tomu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre