Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

nikitkad
4. aug 2011

@martinka13 a to ti vyvolaju porod ci ako to prebeha!?

ildiko71
4. aug 2011

Pekný večer....ja som tiež prekonala svoju cestu...keď som bola tehotná s dvojičkami,vyšli mi výsledky,že som musela ísť na amnio a aj kvôli tomu,že som mala po 35...mne to robili na Antolskej...ja som tam bola rarita,no nie kvôli tomu,že som čakala dvojičky....každej to trvalo niekoľko minút,mňa pichali 4x a bez úspechu,že vraj som mala málo plodovej vody....tam som po prvýkrát začali detičky kopať,po neúspešých pichnutiach som už necítila niť....chvála bohu to som prekonala bez preobmlémov,ale nasledujúci týždeň som tam zase bola, urobili mi odber z pupočnej šnúry....z dôvodu,že dvojičky boli tak umiestnené,že nevdeli zistiť presne ich šnúru zobrali len z jednej...pritom mi tam vysvetlili zase,že mám málo plodoveh vody aj pre jedno dieťa nie na dvojičky....môj obvodný lekár mi vždy povedal,že všetko je v poriadku....keď som doatala výsledky bolo všetko OK a zistilo aj to,že budú diečatká a na genetike mi povedali,že keďže sú geneticky identické všetko bude v poriadku aj druhým bábätkom...keď som odovzdala papiere v nemocnici povedali,aby som nebola stoporcentne spokojná lebo výsledok mám len z jedného plodu....no nakoniec mi narodili úplne zdravé dievčatká Viktória mala 3280g a 50cm a Viviena 2700g a 49 cm....teraz v septembri už budú mať 2 rokov a je všetko OK a vyličili aj moju chorobu... 🙂

marika1704
4. aug 2011

ahoj simonkato co som si precitala je strasne je mi hrozne luto zo srdca cosa ti stalo mala som tusenie ze ked sa neozyvas tak dlho ze sa nieco deje ale nie take strasne neviem sa vcitit do tvojich pocitov tak sa nebudem robit mudra ale budem na teba mysliet aby sa ti tvoje trapenie zmiernilo aj ked to potrebuje cas ten az vsetko vylieci a to ze ste mlady?ved bolest je rovnaka tu necitis ani rikmi alebo prvym,alebo tretim tehotenstvom tak ti len drzim palce aby si to prekonala mas este partnera ktory ti je oporou tak sa podrzte navzajom to pomaha ahoj

vivienna
4. aug 2011

@pixie1 ahoj .... ako dlho ste čakali na termín na amnio?

vivienna
4. aug 2011

ahojte..... je tu niektorá z KE alebo okolia ? ..... potrebujem vedieť ako rýchlo sa vybavuje termín na amnio ..... dakujem

martinka13
4. aug 2011

nikitkad - ano normalne mi vyvolali porod Trvalo to 6 hodin, od prvej hodiny kontrakcie po 3 minutach, po dvoch hodinach sa este zintenzivnili a boli po kazdej minute Porod bo proti tomu prechadza ruzovou zahradou A to som rodila 18 hodin a maly mal 4 kg Zotavovanie bolo rychle oproti normalnemu porodu Inak aj nasa mala sa mala volat Ella ☹(

simonkato
5. aug 2011

@marika1704 chce to asi len cas ale spominka bude vzdy....nevies si predstavit ako mi chybaju jej kopanceky mrvenie sa v brusku ten pocit...ako mohla vyzerat ako by sa na mna prvy krat usmiala....pytam sa stale dookola ze preco?ach jaj zivot je jednoducho kurva a asi si musime odzit najskor to zle a az potom sa tesit

masinka
6. aug 2011

@nikitkad pytali sa na choroby v mojej/manzelovej rodine x generacii dozadu.... kym tam pojdes, doporucujem opytat sa rodicov/ starych rodicov co im kedy bolo, pripadne ich surodencom a dalsim (uz aj mrtvym) pribuznym, lebo tam ked to na teba vybafnu, si spomenies akurat na ovcie kiahne co si mala v skolke... ich zaujimaju take tie dedicne zalezitosti, vysoky tlak, srdcove choroby, rakovina, pripadne ci sa niekto v rodine nenarodil mentalne postihnuty, s deformaciami koncatin a pod....
potom sa este pytali na predchadzajuce tehotenstvo, porod, ako je na tom dieta...
geneticka mi odber ani nezakazovala, ani nedoporucala (oni su strasni alibisti), poslali ma nan z nejakej prenatalanej poradne ci co to bolo s tym, ze my sme mali "az" 1:140 pravdepodobnost razstepu a prevdepodobnost ze potratis v dosledku amniocentezy je "iba" 1:200. Az po odbere mi geneticka povedala, ze to bola blbost, ze amnoicentezou by sa razstep aj tak nezistil, ze na to sa robi morfologicky UTZ.
Inac ten Edwardsov syndrom vedia otestovat uz za tri dni - tzv. Fishov test, len si to treba priplatit (ked som ja bola, tak cca 8000 Sk).
drzim palce aby bolo babo v poriadku. U nas to bol tiez len plany poplach, mala je krasna, zdrava, sikovna, akurat po tych stresoch bola dost nervozne babo (skreslene vysledky sme mali pravdepodobne kvoli spineniu na zaciatku tehotenstva a ked sa narodila, mala este nedovyvijanu oblicku - to sa tiez prejavi na tripple testoch, ale kazdy hned radsej strasi DS alebo podobne).

shawn7
6. aug 2011

@nikitkad Ahoj, zachytila, ze chces ist na amnio a rozhodla som sa ze ti napisem o mojich skusenostiach. mne sice nevysie pomer 1:140, ja som mala 1:275 na dawna, ale gynekologicka mi napisala sprievodny listok s tym, ze je to na mne......akoze pre klud duse. samozrejme o klude na dusi sa hovorit nedalo, manzel mal hlavu v smutku, do nicoho ma nenutil, no bolo mi jasne ze ho trapi predstava mentalne postihnuteho dietata. Zacala som patrat na modrom konikovi, bola som zaborena v knihach...... zvazovala som moznosti, citala som story o potratoch po amnio.....az som sa rozhodla ze za pokec s genetoikom nic nedam, zbalila som uza a isli sme...... ten pokec bol o nicom, pytali sa na rodicov, starych rodicov, vysvetlil princip amnio a v podstate chceli vediet ci ideme do toho alebo nie. ja som do toho isla, takze hned v ten den pozreli ci som zatvorena a spravili mi ultrazvuk, ci mam dost plodovej vody a kde je plod. Na amnio som isla na druhy den, zakrok trval chvilocku, dve hodinky som si polezala a isla som domov...... vysledky mi zavolali tusim na druhy den...no a narodila sa mi zdrava a krasna dcera. a aby som nezabudla, v BA sa amnio robi skoro vsade, no ja som bola v Zelezniciarskej nemocnici na Trnavskom myte...... sice zaplatis asi 260 eur, no vysledok mas do dvoch dni.

shawn7
6. aug 2011

@nikitkad a este, moja sesterka ma dve deti, pri oboch bala vysledky tripple testov zle (1:130 a druhy 1:51) a ma obe deti zdrave, dalsia kamoska mala 1:13 a tiez ma zdraveho chlapca.
no a ked uz budes vo vire vysetreni, chod na morfologicky ultrazvuk. Ja som bola u MUDr. Holána v Medifere. ak on povie ze dieta je ok, tak je fakt ok. ma dost natrieskane, ale mne sa podatilo sa k nemu dostat. pytaj si sprievodku od gyndasa, inak zaplatis 70 eur. ja som sprievodku nemala, no boli to snad najlepsie pouzite peniaze.

marika1704
6. aug 2011

SIMONKATO tie pohyby ti budu chybat aj vsetko co sa tvojej princeznicky tyka a ako si ju mas predstavit,aka by bola?no predsa to najkrajsie a najlepsie dievcatko ake sa ti v mysli vybavi pretoze to su pre nas nase deticky !predstav si ju vzdy pri tych nakrajsich chvilach aj ked to bude zo zaciatku boliet ale casom to prejde aspon dufam a budem ti drzat palceky azivot je niekedy svina tym ktorym na detickach zalezi ich nedopraje a tym co ich nechcu ich dava nasilu a idu napotrat je to svinstvo ale vsetko mimo nas bohuzial tak sa drz a skus sa trosku pozbierat a daj tomu troska casu ahoj

simonkato
7. aug 2011

@marika1704 naozaj to chce len cas len to kurevsky boli ked ide clovek po obchode a vidi tie malinke vecicky buducu maminu s bruskom ci kociarik.Som na to este strasne citliva.V noci sa strhavam zo sna a nemozem spat .Som jak ziva matoha potom cez den.Ja viem ze sa musim dat do kopi a ist dalej len este neviem ako.Zivot ide teraz akosi pomedzi mna dni sa vlecu a pride mi vecnost co bambulka je v nebicku a pri tom to je par dni ☹

skeptik
7. aug 2011

@simonkato jediny sposob ako sa z toho dostat je zacat sa sustredit na nieco ine, pretoze inak ti to moze sposobit depresiu a bude to len horsie. Najlepsie by bolo, keby si mala nejaky ciel, ktory si odkladala - napriklad nejake studium alebo trebars maraton a na to sa sustredit. Urcite si nieco najdi, lebo ten cas musis niecim vyplnit, a ak si nic nenajdes, tak ten cas budes vyplnat trapenim sa a porovnavanim a zavidenim druhym mamickam a pocitanim v ktorom tyzdni by si uz bola a kedy by bol termin porodu, atd.
Jeden sposob je ako som uz napisala, najst si uplne iny ciel a vsetok cas na to sustredit a druhy sposob zase robit veci, ktore by si v tehotenstve robit nemohla (teraz tym nemyslim, ze mas zacat pravidelne pit a fajcit, ale napriklad ist na nejaky adrenalinovy vylet - horeolezectvo, bunjee, cesta okolo sveta...). Potom sa este mozes sustredit na to, aby si ked znovu otehotnies bola v najlepsej fyzickej kondicii - to sa da napriklad zdravou stravou, dosiahnutim/udrzanim si optimalnej hmotnosti (BMI pod 24), trebars kazdy den hodinu behat - to ti tiez velmi pomoze na psychiku. A ani sa nenazdas a rok bude prec. V jednom maju pravdu ti, ktori hovoria, ze ste mladi, ze ten rok u teba nic nebude znamenat pre tvoju schopnost otehotniet a donosit zdrave dieta. Pre zenu, ktora ma 38 rokov a musi rok cakat je to ovela problematickejsie.

janinah
7. aug 2011

@simonkato,spať musíš,to je základ,píšem ako zdravotník,skús sa poradiť v lekárni a ber nejaký "ľahký" liek na spanie

nikitkad
10. aug 2011

tak piatok idem na odber plodovej vody drzte palce!!

roberta31
15. aug 2011

Ahojte...dievcata,napisem vam moju skusenost s amniocenezou ☹...V 19 týždni mi volala sestricka od mojho gynekologa,že mam prist,že som mala zle krvne vysledky.Na druhy den som prisla,poslali ma na genetiku.Tam mi povedali,že to už je 20 týžden,preco som nedostala tieto výsledky skor.Amnio sa robi len do 20 týždna.Takže sa mam rozhodnut?!Zoberu mi krv,ale ktorej vysledky trvaju týžden a to by som už potom nemohla ist na odber(neskoro),alebo pojdem na odber hned zajtra.Moje rozhodnutie bolo jasne,chcela som ist na odber,pretože neviem ci by som postihnute dietatko zvladla.Odber mi robili v nemocnici hned na druhý den.Mala som týžden PN,ležat a oddychovat.Kontrola u gynekologa o ýžden a podotýkam na sone v nemocnici o MESIAC!!!Týžden po odbere som sa objednala na sukromne sono,kde mi doktor povedal,že mam nejak malo plodovej vody.Povedala som mu,že som bola na amnioenteze a že sa ma po 2 týždnoch doplnit.Takže bol klud.Pohyby som stale citila a tesila sa na malickeho.V poradni na kontrole sa ma doktor popytal ci citim pohyby a ako mi je a vsetko bolo ok.Až vo stvrtok som pohyby necitila,v piatok tiež nie a tak som zacala ,,stresovat,,! V sobotu rano sme sli do nemocnice,kde som dokt.povedala,že citim slabe bolesti v podbrusku a necitim pohyby.Zobral ma na sono,srdiecko mu bilo a ja som sa tesila.Len sa mu nezdala plodova voda,že jej mam malo...tak mi dal roztok na zistenie,ci mi odteka plodova voda,poslal ma domov a že mam prist v pondelok.A roztokom mam zistovat,ci si objavim modrozelené flaky na vložke(z roztoku).V sobotu som si to robila,nebolo tam nic.V pondelok rano som si oliala vložku a zmodrela.Hned som bezala do nemocnice na tu kontrolu.Ukazala som vložku a doktorka mi povedala,že to je asi z toho,že na vložke je aloe vera.Urobila sono,srdiecko buchalo,tak mam prist o 10 dni!!!!! Maleho som zas citila,ale aj tak sa mi nieco nezdalo(na to,že to bol 23 týžden,som nemala skoro žiadne brusko).Volala som si na sukromne,objednal nas na sobotu.Celý týžden som bola v strese.V sobotu rano sme sli na sono a tesili sme sa,ako budeme maleho vidiet.Doktor zacal najskor toska okolkovat,a po minute nam oznamil,že dnes nas nepotesi,že malemu nebije srdiecko☹(((((((((((((.Povedal,že žial,ja som to jedno percento,kde zacala odtekat plodova voda!!!!!!!Na ten den nikdy nezabudnem.Hned ako som sa vyplakala,som sa pobalila do nemocnice a v utorok som už ležala v porodnici.Nechcem strasit žiadne z vas,len si prosim davajte na seba pozor!!!Nesetrite na sukromných sonach a chodievajte co najcastejsie.Sledujte si vsetko možne a pri najmensej pochybnosti navstivte lekar a vela sa pýtajte!Este pre informaciu...maly bol zdravý,co nam potvrdil aj odber,aj sono.Radsej chodte na poriadne sono dievcata,kde sa da už v 18-19 týždni zistit,ci je dietatko v poriadku a ak sa tam nieco nebude zdat lekarovi,tak až potom absolvovat odber.Prajem vam vela sil a hlavne spravnych rozhodnuti!!!

zuzin78
15. aug 2011

@roberta31 to ma velmi mrzi. 😖

zuzin78
15. aug 2011

ja som bola ma amio ale na sukromnej klinike, zobrali asi 1 ml plodovej vody a vysledky som mala do 24 hodin, a na svete mam 3 rocnu dcerku a teraz pri druhej som nemusela ist , vysledky boli super a zarinka je zdravucka. tak mam doma dva poklady sveta. 😵 😵 😵 😵 😵

ajca123
22. aug 2011

Ahojky babulky zajtra mam aj ja nastup na odber plodovky lebo mi vyskocila Trizómia ale dnes som aj bola na morfologickom a tam mi lekar povedal ze maly je ok a ze ta trizomia je viditelnejsia ako downovh syndrom. A ze babetko je v najlepsom poriadku. Tak rozmyslam ze to vzdam a ze tam nepojdem co vy na to?

malinovka333
23. aug 2011

@ajca123 ja by som pre pokoj v duši isla,preto som aj bola drzim palce nech sa už rozhodnes akokolvek.neboj vsetko dobre dopadne

chrissa
24. aug 2011

@roberta31 ahoj, citam tvoje riadky a snazim sa vcitit. smutne.....pripomenula som si moje obavy pocas tehotenstva, ked mi Dr. Cunderlik povedal, ze mam zle krvne testy a vysoke riziko na Downov syndrom. Povedal to vecne, bez nejakeho vysvetlovania, mala som vtedy 42 rokov a cakala som svoje prve dieta. Doktor Cunderlik ma poslal na genetiku, kde ma "masirovali" nahnevane lekarky - ja som totizto odmietla amniocentezu, prave kvoli tomu 1%. Naviac, nevedela som si predstavit, ze by som umelo ukoncila tehotenstvo, mala som uz citovy vztah k syncekovi. Samozrejme, bolo stresujuce nevediet, ci cakam zdrave dieta, ale len prve 2 tyzdne, potom som to zahodila za hlavu a verila, ze maly bude zdravy. Narodil sa mi zdravy chlapcek. Dnes - s odstupom casu, citim este vacsie "pohrdanie" nad spravanim niektorych lekarov - ktori starsie rodicky odpisuju ! tak ako na genetike na Kramaroch, ako aj spominany doktor. Drzim ti palce a prajem ti, aby si mala nabuduce viacej stastia a odvahu urobit spravne rozhodnutie🙂 zdravi Darina

roberta31
25. aug 2011

@chrissa Dakujem ti velmi pekne...už om aj vymenila gynekologa,dufam že to k niecomu bude ☹

vika34
25. aug 2011

@roberta31
je velmi smutné čo sa ti stalo a práve kvôli takým prípadom ako si ty som ja amnio odmietla,ja som mala síce výsledky dobré ,ale mám 40 rokov a genetik ma nejak do toho netlačil,iba môj gyndoš sa tváril divne ale nič nepovedal.Bola som na morfologickom UTZ a dr.povedal,že je všetko o.k.tak tomu verím a nepripúšťam si ,že by to nebolo tak.Neviem za ako dlho a za akých podmienok si ty otehotnela ,ja som po umelok oplodnení na 6 pokus a predtým som 6 razy potratila,toto bol tehotenstvo považujem za zázrak ,tak to 1 % bolo pre nás neprijatelné riziko,prajem ti všetko dobré aj ked nebude ľahké sa s tým čo sa ti stalo vyrovnať,drž sa

roberta31
26. aug 2011

@vika34 Dakujem vika.Velmi dobre si urobila,pretože to co mas za sebou by bol ten risk veliká.Držim palce a vela zdravicka prajem! 🙂

vika34
26. aug 2011

@roberta31 dakujem a aj tebe držím palčeky

dvojbottka
8. sep 2011

ahojte, ja mám 40 rokov a tiež som bola na genetike a amniocentéze a výsledky boli aj z krvi aj z plodovej vody veľmi zlé, diagnostikovali mi Edwardsov syndróm, takže mi nič iné neostáva ako stratenie nášho vytúženého bábetka, na ktoré sme čakali 5 rokov.Je mi to veľmi, veľmi ľúto.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

simonkato
9. sep 2011

@dvojbottka ahoj presne viem cim prechadzas,to iste som prezila pred mesiacom aj niecim aj ja.Je to hrozna strata stale s s tym neviem poriadne zmierit a vyrovnat.Drzim prsty aby si sa dala hlavne po psychickej stranke cim skor do poriadku.Musis to brat tak ze pre babatko je to tak lepsie a z nebicka bude na teba davat pozor.

dvojbottka
9. sep 2011

@simonkato Ďakujem ti pekne, viem, že je to pre ňu a aj pre nás lepšie, ale je to také nespravodlivé, ja už asi ničomu na tomto svete nebudem veriť.

simonkato
9. sep 2011

@dvojbottka presne viem ako sa citis cim si prechadzas ja mam pocit ze sa mi zrutil svet,ale jednoducho musime ist dalej koli nasim princeznickam urcite by neboli rady keby nas vidia trapit. ☹ ☹ ☹

roberta31
9. sep 2011

@dvojbottka je mi to strasne luto ☹(((( ... verím,že sa Vám to ešte podarí a budete mat zdrave miminko.Prajem vela síl!!!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre