Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

kaby
1. nov 2011

@deni73 amniocenteza nie je povinna, t.z. ze nic nemusis... Je to na tvojom slobodnom rozhodnuti ci ju absolvujes alebo nie. Vzhladom na tvoj vek ti ju lekar moze len odporucit......

nuna55
1. nov 2011

@deni73 zákrok trval cca 20 sekund tenkou ihlou mi pichli do brucha a odobrali plodovu vodu, dalo sa to prežiť nie je to bolestivé

deni73
1. nov 2011

@nuna55
@kaby
Ďakujem baby za odpovede. Myslím, že pôjdem na to, ale nie som ešte rozhodnutá na 100%. Toľko vyšetrení, čo musíme absolvovať...Hrozné. Ale keď sme sa už rozhodli mať dieťa... 🙂

nuna55
1. nov 2011

@deni73 ani ja som nebola rozhodnutá ale vobec nelutujem, že som bola, všetko dopadlo dobre a teraz aspon nie som vystresovaná.

teddynko
1. nov 2011

Mňa tiež moja gyn. poslala na amnio.. na genetike pred zákrokom mi sama genetička povedala pre a proti.. keď som sa jej pýtala, čo by robila na mojom mieste ( s manželom sme neboli rozhodnutí, či áno alebo nie), povedala mi, že ona by šla na dobrý morfologický ultr. do BA a na amnio aby som nešla.. ona takto poradila vlastnej dcére, ktorá bola v mojom veku..(35 r)..

bea13
1. nov 2011

ja som ju taktiez absolvovala a keby bolo treba tak idem i po druhy krat, zakrok sam osebe nie je nic hrozne, skor pracuje psychika, rozhodovanie vtedy bolo tazke, s manzelom sme menili nazor skoro minutu po minute, nastastie sme sa museli rozhodnut hned a o dva dni som isla. U mna zavazila skutocnost, ze po dalsie mesiace tehotenstva by som bola stale v neistote, islo o vytuzene tehotenstvo a taktiez ma oslovil neskutocne uzasny personal a veduci lekar a taktiez ze sme mali vysledky do 48 hod. Takze ja odporucam, i ked to nie je spravna formulacia, samozrejme lepsie by bolo keby to islo bez nej...

alabama0011
1. nov 2011

@deni73 nam genetik tiez neodporucal amnio. Boli sme iba na morfologii. . Doki mi dal vsak otazku, co by som spravila, ak by babo bolo chore. Potrat som teda zamietla hned, takze amnio sme vylucili. Predsa len, ked som si predstavila, ze tou ihlou do brucha cez plodovy vak mi ma doki pichat.. nic-moc.. a tiez keby to prasklo alebo porani babo, ktore je zrejme aj tak zdrave, tak mi az zle prislo..
Ale neodhovaram ta.. Naozaj nie.. Obdivujem mamicky, ktore si to dali.. Ja som na to nemala nervy .
mimochodom mame zdravu krasnu dcerku! 🙂

kaby
1. nov 2011

@alabama0011 @deni73 mne tiez odporucali najskor amnio, ale urcite predtym nez nieco mam absolvovat, ziskam vsetky mozne dostupne informacie. Lekari davaju pacientom plytke info. Je to pochopitelne, keby kazdy lekar daval kazdemu pacientovi prednasku, tak by vybavil za den dvoch. Genetik nam odporucil, ze pokial nie sme rozhodnutí pre invazívnu metodu akou je amnio a kde iste riziko potratu je a za urcitych okolnosti sa dokonca zvysuje, aby sme absolvovali dobry morfologicky utz minimalne u dvoch lekarov. Boli sme na troch, stalo to hodne financii, ale nelutujeme to.
Mame si vycitat, ze dva tri tyzdne po amnio potratim a potom mi oznamia, ze dietatko bolo ok.... Neprichadzalo do uvahy. A ako som sa uz vyjadrila niekedy davnejsie, amniocenteza vyluci len niektore chromozomalne abnormality (okolo 100), ale existuje ich okolo 5000... Mne osobne zakrok, ktory mi neda 100% istotu nestojí za to, aby som prišla o zdravé dieťa....
ja viem, kazdy ma na to iny pohlad, kazdy to citi inak, kazdy nesie inak aj svoju zodpovednost... Ale pre niekoho je nepredstavitelne ohrozit zivot dietata, ktore je velmi vytuzene....
Mam pocit, ze v dnesnej dobe je zdrave dietatko zazrak ...

zuuuzuuu
4. nov 2011

Ahojte dievcata. Neviete prosim niektora z vas aky je rozdiel v odbere plodovej vody a chloriovych klkov z placenty? Dakujeeeem 🙂

andruscha
4. nov 2011

Ahoj holky, byla jsem na tripple testu (snad to píšu dobře) screeningovém vyšetření ve 13.týdnu..je mi 37 a čekám svoje 1. dítě... při vyšetření 3D ultrazvukem, kde se měří nosní kůstka a zátylek aby se odhalilo zda dítě není postižené mi doktor řekl, že mám zdravou holčičku, ale doktorka co mi dělala test krve miřekla že testy vzhledem k věku mám hraniční a doporučuje amniocentézu...přitom podle nějakého jejich info letáku se považuje hranice 1:380 a mě vyšel výsledek 1:390... já mám teď dilema... mimochodem jsem za toto vyšetření zaplatila cca 1500,- českých korun a pokud bych šla na další vyšetření amnio bude mě to stát buď 2000 nebo 3500 podle rozsahu, ale o peníze tu nejde když už bych na toto vyšetření šla budu uvažovat o tom podrobnějším... na našich různých stránkách se dají dočíst různé názory... tak že teď mám hlavu jak pátrací balón..může mi někdo nestranný poradit jak by uvažoval v takové chvíli on? Děkuji...

nuna55
4. nov 2011

@andruscha u nás v SR je hraničná hodnota 1:250 a ja som mala výsledok z triple testu 1:290 a šla som na amnio.Moja doktorka mi povedala aby som šla už len kvoli tomu aby som bola do konca tehotensta bez stresov,aby som neublížila dieťatku.Keby bolo treba išla by som znova.Ja som sa bála rizika potratu,ale to ma moja doktorka hned ubezpečovala že sa nemám báť, to sa len doktori kriju keby dačo aby ti mohli povedať, že veď ste bola poučená že sa niečo také može stať.Viem je to ťažké rozhodnutie tiež som mala vela otázok prečo ja? može sa mi niečo stať? naozaj nelutujem že som tam bola.Držím palce

vika34
5. nov 2011

@nuna55 riziko potratu je 1% a nie je to výmysel,písali tu babi,ktorým sa to stalo,takže nie je to iba akože ,ale treba prehodnotiť rizika ,ja som mala vysledky dobré,ale vzhľadom k môjmu veku /40/ som bola tiež poslaná na amnoi,ale nešla som,lebo riziko potratu bolo pre mňa väčšie ako riziko Downovho s.a dnes môžem napísať,že som urobila dobre ,mám 3 dňového zdravého chlapčeka
@andruscha

kaby
5. nov 2011

@vika34 Predovšetkým gratulujem k zdravému chlapčekovi 🙂... k príspevku - plný súhlas. Dokonca riziko potratu je vyssie za urcitych okolnosti (zdravotný stav zeny, napr. ak má miom na maternici, tak sa zvysuje niekolkonasobne...).. Mne triple testy vysli na 1v30 a nesla som na amnio.. Ani jeden utz nepreukazal ani len naznak DS, ani pri prvom merani nosovej kosticky ani na morfo utz. Stalo to sice kopec penazi, ale radsej ako riskovat zivot dietatka. Nie som najmladsia.
Na amnio mam svoj nazor opisany vyssie...
@andruscha

@nuna55 hranična hodnota sa vsade urcuje rovnako, a to na zaklade veku zeny... ina je u 20rocnej a ina u 35 rocnej zeny.... Amniocenteza je pre lekarov jeden velky biznis...
Ja som presvedcena o tom, ze 10 lekarov - 10 nazorov - 10 sposobov ako podat info o amniocenteze. Az tak dopodrobna rizika amniocentezy ziaden z nich nevysvetli... Je to na kazdej zene, ci veri lekarovi, ktory povie pacientovi len to co vie, ze chce pocut, alebo ci sa spolahne sama na seba- najskor si nastudujem do coho mam ist a potom do toho idem....
Je to kazdeho osobna vec, ale keby sme urobili statistiku, som presvedcena o tom, ze vacsina nastavajucich mamiciek, ktore idu na amniocentezu, maju o nej minimum informacii.... A to je smutny fakt....

vika34
6. nov 2011

@kaby
dakujem,som rada,že som neabsolvovala amnio,aj bez stresov z prípadného potratu by som sa zbláznila čakaním na výsledky a teda neviem či by som bola kludnejšia ako som bola teraz

saxana123
12. nov 2011

Dobré ránko kočky, chcem sa opýtať, boli ste niektorá na amnio na Americkom námestí 3? tam posiela gyn.mňa a netuším ani čo si mám vziať so sebou a jak sa na to pripraviť. Myslím skôr tie praktické veci, či pyžamo alebo nejaký kúsok jedla tiež, minerálku??? poraďte

nuna55
12. nov 2011

@saxana123 nie tam som nebola, ale v Martine som nepotrebovala nič iba doklady ako matersku knižku a kartičku poistenca tam ma prezliekli do ich košielky a potom som sa zas len prezliekla a šla domov

deni73
13. nov 2011

Takže dievčatá, pred amniom by som mala ísť na morfologický ultrazvuk?

kbeata
13. nov 2011

@saxana123 na Americkom n.v Bratislave?tam ta iba poucia o zakroku,das pisomny suhlas,zakrok mi robili v ruz.nemocnici,a potom o cca tri tyzdne som znova sla na Amer.n. pre vysledky,tam maju vlastne genetiku 😉

saxana123
14. nov 2011

@kbeata ahoj áno máš pravdu, tam idem iba na genetiku a že potom ma pošlú inde a aj to je otázne či ma vezmú na amnio hneď alebo sa tam budem musieť vrátiť keď nebude voľné 😕 Lebo ten môj doktor mi to povedal úplne opačne, a tiež že za zrýchlené výsledky zaplatím 80€ (jeho verzia) a dnes ráno som si tam volala a vraj to stojí 180€ 😖 a aj to sú iba nejaké tri chromozomove vady ,a to neviem či by tam spadalo to čo straší nás - Smith Lemli Opitzov syndrom 😕 takže ma asi porazí keď budem musieť čakať do polovice decembra na výsledky ☹ ženy, jak ste to prežili? šak ten čas je masaker. človek aby sa pomaly mesiac trápil kým sa dostane na hnusné amnio a teprve potom ďalší mesiac na výsledky 🙄 🙄 🙄 porazí ma asi ak ma zajtra pošlú preč že nemajú voľné

zuuuzuuu
14. nov 2011

Caute baby. Chcem sa s vami podelit o moju skusenost s amniocentezou so stastnym koncom, pre tie ktore sa este len rozhoduju 🙂 Mne to robili v nemecku takze mozno vam pomoze iny pohlad ako sa to robi inde ako na SK.
Takze v 13tt pri kombinovanom screeningu (utz + krv) nam vysli vysledky z utz negativne ale z krvi pozitivne na downov syndrom 1:517. Kedze to je iba stredne riziko tak nam doktor urobil dalsi detailnejsi utz znova v 16tt a preratal vsetky mozne kosticky od ruciciek, noziciek a vsetkeho mozneho az narazil na malu bielu skrvnu na srdiecku takze sa nase sance na downa zvysili na 1:200. Hned na druhy den uz som bola objednana na amniocentezu. Robili mi to ambulatne normalne v gynekologickej ambulancii. Zakrok samotny trval asi len 2 minuty vsetko prebehlo bez akychkolvek komplikacii. Hned po zakroku mi napojili brusko na ten pristroj (netusim ako sa vola) aby malemu pocuvali srdiecko ci je vsetko v poriadku. Po asi pol hodinke nas poslali domov a na druhy den len na kontrolu ci sa doplnila plodova voda a vsetko bolo v poriadku. Lekar vas sice musi oboznamit o rizikach potratu ale statistika sa znizila na 0,3 % co je nic v porovnani s vyznamom tych vysledkov. A moj lekar za celu svoju karieru nemal pripad ze by koli amnio zena potratila. A pokial minimalne 24 hodin lezite v posteli v absolutnom klude tak tam riziko je uplne zanedbatelne.
Amnio mi robili v stredu. Nedoplacala som si absolutne nic ani za zrychlene vysledky a lekar nam uz v nedelu volal ze je vsetko v absolutnom poriadku. Ze sa tie bunky na zistenie trizomie 21 oddelili a laboratorium poziadal aby mu urychlene poslali faxom vysledky. Koniec dobre vsetko dobre 🙂
Kedze som si tuto diskusiu precitala od vrchu nadol uplne celu tak vam mozno niektorej moja skusenost pomoze v rozhodovani ci ist alebo neist na amnio. Taktiez sme si prezili dni totalneho zufalstva kedy sme sa uz pripravovali na najhorsie.
Prajem vam vsetkym krasne zdrave deticky!!

myshatko
14. nov 2011

@saxana123 Ahoj, tiez som bola na amnio...mne velmi pomohlo, ked mi moj lekar pocas odberu upokojil tym, ze vzhlad plod. vody nenapoveda nejakemu defektu. tiez som bola na genetike na amer. namesti a tam mi kazali zavolat cca za 3-4 dni, kvoli prym vysledkom, ktore vlastne napovedia aka bola presnost pri tripple testoch, pretoze odber plod. vody je ovela presnejsi.a ked uz vtedy mi povedali ze hodnoty vysli v normale, uz som si bola na 100% ista, ze je vsetko ok. tie krvne testy proste zavadzaju. zbytocny stres pre buduce mamicky...naozaj sa netreba stresovat, velmi vam obom to skodi...a vysledky z genetiky nakoniec dopadli ok.
je na kazdom ako sa k amnio postavi. je to v podstate jedna z metod, ktoru medicina ponuka. tak ako je ultrazkuk metoda, je aj amnio. ja som tiez bola na 2 morf. ultrazvukoch, a rozhodovanie sa bolo pre nas peklo. ale viem, zeby som isla na amio opat.
Kazde Vase rozhodnutie nech uz je akekolvek, je spravne.

kbeata
14. nov 2011

@saxana123 mne to doktor tiez vysvetlil zle,ja som dosla do nemocnice uz na zakrok,lezala som na koze,a pytali odo mna suhlas z tej genetiky 😒 ja som nic nemala,skoro ma poslali domov,ale lekar tam volal,ze to pridem podpisat dodatocne 🙂 ja som mala vsetko zdarma,mna na amnio tak slusne odporucili 😉 vzhladom na moj vek 😀 ,zakrok neboli,trva cca 10 minut,akurat som do vecera musela lezat v klude 🙂 ,a robia ho do urciteho tyzdna tehotenstva,tak pevne nervy prajem a hlavne vsetko dobre 🙂

kbeata
14. nov 2011

@saxana123 jaj a este mi bolo na genetike povedane,ze nieco sa da zistit z amnio,a nieco z morfologickeho ultrazvuku,mne potom tieto dva vysledky spojili a potvrdili ze dieta je zdrave 🙂 ,tak od radosti sme sli na dovolenku do chorvatska 😀

alabama0011
14. nov 2011

@andruscha pravdepodobnost 1:390? Ja som mala 1:200 a nesla som.. Tie krvne testy strasne zavadzaju.. Robili mi ich dva krat, prvy tripple test vysiel negativny a druhy pozitivny.. Nam potom postacila morfologia. Ako vravi Kaby.. Je to velky biznis pre lekarov.. My sme po nastudovani informacii o amnio tuto moznost zamietli..

happy8051
16. nov 2011

kocky uz som sem raz pisala... chcem ist na amnio v bb bez ohladu na vysledky tripple. chcela by som vediet, ci mi bude stacit odporucanie lekara z dovodu rodovej zatazenosti...alebo to budem musiet cele platit? kolko stoji urychlenie vystavenie vysledkov? dakujem

saxana123
16. nov 2011

Tak babenky dnes ma pustili. Nakoniec som skončila v ružinovskej nemocnici a tá amnio 😅 no neviem, fest nepríjemné a odpadla som potom 😀 😀 😀 Takže mali somnou aj trošku roboty. Najprv som sa tam pohádala s doktorom ktorý ma mal pichať lebo chcel cez placentu (mám ju na prednej stene brucha) no aj som mu tam furt vyprávala že nech sa neopováži dotknúť placenty, že tá je zákonom chránená. Asi som mu išla potom už na city lebo mi povedal aby som mu do toho nekecala 🙄 ale urobil tak jak som chcela, obišiel placentu ale mám vpichy dva, takže asi pomsta 😀 😀 😀 no ale máme to hotovo a že 8.12. budeme vedieť na čom sme.

andrejka1974
16. nov 2011

ahojte tak ja som absolvovala amnio 11.11 na kramaroch bola to uz u mna druha amnio prva pred 3 rokmi vtedy boli zle afp ale mam krasnu zdravu dcerku teraz som bola koli veku mam 37 rano som sa hlasila o 7.00 v ambulancii odtial som isla na odddelenie kde sme 4 cakali na chodbe dokial nas vezmu asi o 9 15 sme postupne isli na salu nebolo az take strasne oproti predoslej amnio uplna pohoda potom sme isli spat na odddelenie nemali miesto a tak sme cakali na chodbe 🙂 🙂 🙂 a o 14.00 sme isli domov doma hura pohodicka klud v postielke vsetko je v poriadku a 2.12. sa tesim na dobre spravy

deni73
18. nov 2011

@myshatko Ahoj, môžem sa spýtať, najprv si absolvovala amnio, potom až morf. ultrazvuk? Mám 38, 14. tt, chcela by som obidva vyšetrenia, len neviem v akom poradí sa to robí. Na tripple testy idem začiatkom decembra.

skeptik
18. nov 2011

@happy8051 To by som ti odporucala ist radsej na odber klkov - to mozes ist uz v 12.tt a nemusis cakat dalsi mesiac. V cenach na SK sa nevyznam, skus sa opytat inych mamiciek, ktore si to dali urobit.

zuuuzuuu
18. nov 2011

@deni73 Ahoj Deni, najprv by som isla na morf. ultrazvuk az potom na amnio. Na ultrazvuku ti sice nezisti na 100% ci bude mat dietatko nejako vadu to len na amniocenteze ale ak sa ukaze ze podla ultrazvuku nema najmensi predpoklad na vyvojovu vadu tak na amnio ani nemusis ist 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre